Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,63 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 18.07.2020
  • 614 kez okundu

AKP’de 2 Gençlik Kolu Başkanı Ataması
AK Parti, ilimizde iki ilçede gençlik kollarına atama gerçekleştirdi. Partililerden alınan bilgiye göre, Antakya İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı’na Mehmet Fatih Yıldırım atanırken, Kırıkhan İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı’na da Yunus Emre Can getirildi.

Yine Yurt Dışı
Yurt dışından gelen Hataylı gurbetçi, 14 günlük karantinadan kaçıp düğüne gitti, olanlar oldu. Düğün sahiplerine KOVİD bulaştı, hamile eşi KOVİD’li oldu! Hepsi karantinada. Kendisi de hastanede yoğun bakımda.
İlimizde, birkaç gün öncesinde yaşanan olayda, yurtdışından gelen bir gurbetçinin tüm uyarılara rağmen 14 günlük karantina uygulamasını delmesi, kuralları hiçe sayması ve kaldığı evinden kaçarak düğüne gitmesi sonrasında olanlar oldu, her şey arapsaçına döndü.
Edinilen bilgiye göre, karantinadan kaçıp düğüne giden kişi, Kovid’li ve hastanede yatıyor, yoğun bakımda, durumu da kritik. Düğün sahiplerinim bir bölümünde de KOVİD testi pozitif çıktı. En önemlisi de, gurbetçinin hamile eşi de KOİVD testinde pozitif çıkıt ve tedaviye alındı.
İşte uzmanların, yetkililerin tüm uyarılarına rağmen, özellikle yurt dışından gelenlerin kendilerini izole etmeden topluluğa bir şekilde karışmalarının faturası böyle ağır olabiliyor.

Dr.Vurmay’ın Baba Acısı
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Müjgân Ayça Vurmay, baba acısı yaşadı. Dr. Müjgan Ayça Vurmay’ın babası vefat etti. Merhum baba toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, Ailesine ve sevenlerine başsağlığı diler.

ATSO’dan Üyelerine Müjde:
SİCİL TESCİLİ 2 SAATTE
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), bir duyuru yaparak, ticaret sicilinde ilimizin pilot 10 il arasına alındığını ve dolaysıyla, üyelerin bundan böyle tescil işlemlerinde bir hafta beklemek yerine 2-3 saatte işlerini tamamlayabileceklerini bildirdi.
ATSO duyurusu şöyle:
“Değerli üyelerimiz… Odamız bünyesindeki Hatay Ticaret Sicili Müdürlüğü, Ticaret Sicili Gazetelerinin yayımlanmasında 10 Pilot ilden biri olarak sisteme dahil edilmiş, Ticaret Sicili Gazeteleri, tescil işleminin ardından 1 hafta beklemeye gerek kalmadan 2 saat içinde yayımlanacaktır. Üyelerimize kolaylık sağlayacak olan bu sistemin hayırlı olmasını diliyoruz.”

Astsubaylarda Zorunlu Emekli Yaşı:
55’DEN 60’A…
Türk Silahlı Kuvvetleri ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM’de kabul edildi. Teklifle, astsubay kıdemli başçavuş rütbesinde 55 olan yaş haddi, 60 yaşına kadar uzatılabilecek.
Suriye hudut birliklerinde alınan ve alınacak önlemler sonucunda, ilimiz Hatay ve Gaziantep’te görevlendirilen personel, geçici görev gündeliğinin verileceği azami sürelerden istisna tutulacak. Türk Silahlı Kuvvetleri için muvazzaf astsubay kaynakları arasına yedek astsubaylık da ilave edilecek. Astsubaylıktan subaylığa geçen personelin rütbe yaş haddi artırılacak.
Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu kapsamında astsubaylıktan subaylığa geçen personelin rütbe yaş bu kapsamda hadleri arttırılıyor. Savunma Sanayii Başkanlığı’nda, kamu personeli olmayan kişiler, 3 yılı geçmemek şartıyla istihdam edilebilecek.

Antakya’da bir kadın 4.kattan düşerek öldü
İNTİHAR MI?
Antakya’da, Perşembe günü bir apartmanın 4.katından aşağıya düşen kadın öldü. Edinilen bilgiye göre, Antakya-İskenderun yolunun 1.km’sinde, Migros civarındaki bir apartmanın 4.katından aşağıya düşen kadın, feci şekilde can verdi. Cesedi sarılarak Cumhuriyet Savcısı’nın gelmesi için bekletilen kadının, otopsi incelemesi ve raporu sonrası ölüm nedeninin ortaya çıkabileceği kaydedildi.
Olay, Odabaşı Migros arkasında, cadde üzeri bir apartmanda yaşandı.

ARSUZ’A HASTANE
Yapım İhalesi 28 Ağustos’ta
Arsuz Devlet Hastanesi yapım ihalesi, Sağlık Bakanlığı’nın 2020/372356 İhale Kayıt No’su ile 28 Ağustos 2020 günü yapılıyor. Arsuz Devlet Hastanesi, 50 yatak şeklinde projelendirildi.

Kabul edildi
Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yürürlükte olan disiplin nizamında ihtiyaç duyulan düzenleme ve değişikliklerin yapılması ile harekat etkinliğinin artırılması için hazırlanan kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Örnek olsun
Mersin’de, Toroslar Belediyesi’nce hayata geçirilen “Bulvar, Cadde ve Sokaklarda Cephe Düzenlemesi Projesi” kapsamında, 35 yıllık apartmanın yıpranan dış cephesi, dünyaca ünlü ressam Frida Kahlo’nun “Ben ve Maymun” adlı eseriyle renklendirildi.

Klima çarpması
Medicana Avcılar Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kemal Yıldız, “Klima çarpması, genellikle burun tıkanıklığı, kuru öksürük, hapşırık, yorgunluk gibi pek çok belirtiye neden olabilir” ifadelerini kullandı.

İstihdam düzenlemesi
İşsizlik Sigortası Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

90 milli sporcu
Milli Eğitim Bakanlığı, resmi eğitim kurumlarında görev yapmak üzere milli sporculardan beden eğitimi alanına 90 öğretmen atamasını gerçekleştirdi.

İddiaya yalanlama
Emniyet Genel Müdürlüğü, FETÖ’nün darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz gecesi, Emniyet Genel Müdürlüğü’nde emniyet müdürlerinin toplantı yaptığı ve çıkan kararın da bir mesajla emniyet mensuplarına gönderildiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

İşlevini yitirdi
Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, 2004 yılında sorunların çözümü amacıyla tüm sağlık tesislerinde uygulanmaya başlanan döner sermaye sisteminin gelinen noktada işlevini yitirdiğini ve kronik bir sorun haline geldiğini belirtti.

Barolara uyarı
Türkiye Barolar Birliği’nce, baroların kuruluşunda, kuruldukları ilin adından başka bir isim kullanmasının yasak olduğu bildirildi.

Ayasofya Protokolü
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında, Ayasofya Camii’nde yürütülecek koruma, geliştirme, tanıtım ve yönetim faaliyetlerine ilişkin bir protokol imzalandı.

Bayram İkramiyesi
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca 17-29 Temmuz tarihlerinde ödeneceği açıklanan Kurban Bayramı ikramiyeleri, dün itibariyle emeklilerin hesaplarına yatırılmaya başlandı.

Son veriler
Kurulan şirket sayısı, Haziran’da bir önceki aya göre yüzde 179,12 artarak 9 bin 596’ya yükseldi. Aynı dönemde kapanan şirket sayısı da yüzde 116,76 artışla 1112 oldu.

İlçe belediyesinde
Büyükşehirlerde, ilçe belediyelerinin mülkiyeti ve sınırları içinde bulunan arsalarda inşa edilen karma projelerde, yapı ruhsatı, kullanma izin belgesi, işyeri açma ve çalışma ruhsatını verme, değiştirme ve yenileme yetkisi ilçe belediyesine geçti.

Türkiye’ye Göç
Türkiye İstatistik Kurumu, 2019 yılına ilişkin “uluslararası göç istatistikleri”ni yayımladı. Buna göre, Türkiye’ye göç edenlerin sayısı 2019’da bir önceki yıla göre yüzde 17,2 artarak 677 bin 42 kişi oldu. Bunların yüzde 54,4’ünü erkek, yüzde 45,6’sını kadınlar oluşturdu.

Normale döndü
Kovid-19 salgını sürecinde günlük bazda yaklaşık yüzde 40 azalan akaryakıt satışları, 1 Haziran’da, normalleşme döneminin başlaması ve iç turizmdeki hareketlilikle eski seviyesine döndü.

TOGG Türkiye
Türkiye’nin heyecanla beklediği TOGG Gemlik İnşaat Başlangıç Töreni’ne özel, “#YenilikteBenDeVarım” başlığıyla bir kampanya başlatıldı.

Çelik ihracatçıları
Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Aslan, “Trump’ın yüzde 25 oranındaki keyfi ek vergisinden ötürü ihracatçımız zarara uğradı. Zararın karşılanmasını talep edeceğiz” dedi.

Bütçe tablosu
Bütçe gelirleri Haziran’da 66,3 milyar lira, giderleri 85,6 milyar lira olarak hesaplandı. Bütçe, Haziran’da 19,4 milyar lira, Ocak-Haziran döneminde ise 109,5 milyar lira açık verdi.

Dijital alana
Düzenleme mi?
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ne yapılan ihdasla, Dijital Mecralar Komisyonu’nun kurulmasının önü açıldı.

Çiftçiye yardım
CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, doğal afetlerden etkilenen çiftçilerin zararlarının giderilmesi, borçlarının ertelenmesi, 2021’den itibaren uzun yıllara dönük yapılandırılmasının zorunluluk olduğunu söyledi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ