Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 22.07.2020
  • 698 kez okundu

CHP’de vekalet Keleş’te
CHP Antakya İlçe Başkanı Ümit Kutlu, Kurultay’a katılmak üzere Ankara’ya gitti. 27 Temmuz tarihine kadar başkentte kalacak olan CHP’li Başkan’a, il dışında bulunacağı süre içinde İlçe Başkan Yardımcısı Musa Keleş vekalet edecek.

HDP İl Teşekkürü
HDP Hatay İl Başkanlığı adına, 18 Temmuz Cumartesi günü kentimizde gerçekleştirilen buluşma dolayısıyla bir teşekkür mesajı yayınlandı. HDP Hatay İl Eş Başkanları Kerem Nalbant ve Aysel Eşiyok imzalı teşekkür metninde şöyle denildi:
“Merkezi Halklar ve İnançlar Komisyonu ile HDP İl Örgütü’nün ortaklaşarak hazırladığı bu tarihi buluşma, yıllarca kentimizde yaşattığımız ‘Ezan, Çan, Hazzan’ ve HZ Hıdır Türbesi kardeşliğinin, başta ülkenin tüm sathına ve Ortadoğu coğrafyasına vesile olmasını temenni ederiz. İçinde bulunduğumuz böylesi zor süreçleri atlatmanın yegane yolu; barış, kardeşlik ve hoşgörü kültürünün egemen olmasıdır.
Bizler, hep birlikte, Hatay’da yaşayan halklar, inançlar, kültürler ve renkler olarak başardık. Türkiye ve Ortadoğu halkları niye başarmasın? Bizler, farklılıklarımızı hiçbir zaman sorun görmedik. Farklılıklarımızı zenginlik olarak gördük ve görmeye devam edeceğiz. Ta ki, yeryüzü; barışın, kardeşliğin, sevginin ve adaletin yüzü oluncaya dek.
Böylesi güzel, sevgi ve kardeşlik kokan buluşmamıza katılım sağlayan, başta Eş Genel Başkanımız Sayın Mithat Sancar’a ve beraberindeki heyetine, HDK Eş Genel Sözcüsü İdil Uğurlu’ya, İstanbul bağımsız Milletvekili Cihangir İslam’a, önceki dönem CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı’ya, Türkiye’nin ve dünyanın farklı kentlerinden gelen, halkların, inançların, kültürlerin temsilcilerine ve Ortadoğu Arap Halklarını Araştırma Enstitüsü Başkanı Selim Matkap ve Yönetim Kurulu’na Hatay İl Örgütü adına teşekkür ederiz.”

Yürürlüğe girdi
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Yerüstü Su Kütleleri İçin Çevresel Hedeflerin Belirlenmesine İlişkin Tebliğ’i” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

AYM gündemi
Anayasa Mahkemesi (AYM), çoklu baro düzenlemesini öngören kanun ile Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu’nun bazı maddelerinin iptali ve yürürlüklerinin durdurulması istemiyle CHP’nin yaptığı başvuruların ilk incelemesini 23 Temmuz Perşembe günü yapacak.

Ülke genelinde
Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen operasyonlarda 3 bin 338 şüpheli gözaltına alındı, ruhsatsız 43 tabanca ve tüfeğe el koyuldu.

Hedef düzenleme:
Sosyal Medya…
AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, sosyal medyaya ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifiyle ilgili olarak, “Sosyal medyadaki hakarete, küfre, bu medya aracılığıyla yapılan tacizlere son vermeyi hedefliyoruz” dedi.

20 milyon maske
Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları İle Tutukevleri İşyurtları Kurumu!na bağlı atölyelerde, Kovid-19 salgının başladığı Mart ayından bu yana 20 milyondan fazla maskeyle, 1 milyonu aşkın tulum ve tek kullanımlık hastane ürünü üretildi.

e-Tarım portalı
Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, tarımsal ve hayvansal kayıt ve işlemlerin tek bir platformda toplandığı e-Tarım portalının tanıtımı bugün yapılacak.

Emsal Karar
Anayasa Mahkemesi, sendika üyesi başvurucuların bazı eylemlerinin terör örgütü üyeliği suçundan mahkumiyetlerinde delil olarak kullanılmasının, “toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkını ihlal ettiği” sonucuna vardı.

Hatay FB’liler Tebriki
Hatayspor’a
Hatay Fenerbahçeliler Derneği, şampiyonluktan ötürü Hatayspor Kulübü’nü kutladı. Fenerbahçeliler Dernek Başkanı Mustafa Civelek, Yönetim Kurulu adına, Hatayspor’u başarısından ötürü kutladı ve “Bordo-Beyazlı ekibimizin Süper Lig’de de başarılı olmasını, kalıcı olmasını diliyoruz” dedi.

Savaş mağduru çocuklara nakdi yardım …
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı’nca, “Yetim Sponsorluk Sistemi” kapsamında, Suriye’nin İdlib ve Halep kentlerinde yaşayan 9 bin 244 yetim çocuk için nakdi yardım yapıldı. İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye Çalışmaları Hatay Medya Sorumlusu Selim Tosun, yaptığı açıklamada, savaşa rağmen yetimlerin bir geleceğinin olması için yoğun çaba gösterdiklerini belirtti.
Yetimlere düzenli olarak nakdi destek verildiğini anlatan Tosun, “Suriye’de 10 yıldır devam eden iç savaş çok sayıda çocuğu yetim bıraktı. Bu mağduriyeti en aza indirerek ülkelerini yeniden inşa edecek bireylerin yetiştirilebilmesi amacıyla yetim sponsorluk sistemimizi sürdürüyoruz. Bu sistem sayesinde her ay düzenli olarak 9 bin 244 Suriyeli yetimimize sosyal nakdi destek veriyor ve onların en asli ihtiyaçlarını gidermiş oluyoruz. Maalesef Suriye’deki iç savaştan en çok yetimler etkilendi. Bu yaraları sarmak için yürüttüğümüz yetim sponsorluk sistemi bağışçılarımızın katkılarıyla devam ediyor. Daha fazla yetime sahip çıkabilmek için vicdan sahiplerinin desteklerini talep ediyoruz” dedi.

HBB’den yaya güvenliğine yönelik çalışmalar
Hatay Büyükşehir Belediyesi, il genelindeki sorumluluk alanlarında yürüttüğü altyapı ve üstyapı hizmetlerine ara vermeden devam ediyor. İl genelinde alt yapı çalışmalarını tamamladığı bölgelerde bakım ve onarım çalışmaları gerçekleştiren Büyükşehir Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, yayaların ulaşım güvenliğini sağlamak amacıyla Antakya Akasya Mahallesi 55. Sokak’ta kaldırım döşeme çalışmalarına başladı.
Çalışmanın en kısa sürede tamamlanacağını ifade eden yetkililer, vatandaşların güvenli ulaşımları için çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

Sınırda terör bağlantılı 2 kişi yakalandı
Milli Savunma Bakanlığı, Hatay hudut hattında terör örgütleriyle bağlantılı olduğu belirlenen 2 kişinin yakalandığını bildirdi.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Hatay Hudut hattında, terör örgütleri ile bağlantılı olduğu tespit edilen 2 şahıs hudut birliklerimizce yakalandı” ifadesine yer verildi.

Kan kaybı sürüyor
Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre Türkiye’deki gazete ve dergilerin tirajı, 2019 yılında 2018 yılına göre yüzde 8 azaldı.

Kırıkhan’da saman balyaları yandı
Kırıkhan ilçesinde istiflenmiş haldeki saman balyaları yandı. Alınan bilgiye göre, Gültepe Mahallesinde, istiflenen yaklaşık 300 kilogramlık saman balyaları tutuştu. Samanların yandığını gören vatandaşlar, durumu itfaiyeye bildirdi. Hatay Büyükşehir Belediyesine ait 2 itfaiye aracıyla müdahale edilen yangın kontrol altına alındı.
Yangın çevredeki ahırlara ve evlere sıçramadan söndürüldü. Yaralanmanın olmadığı olayda, maddi zarar meydana geldi.
Jandarma olayla ilgili inceleme başlattı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ