Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,98 / Satış: 7,01
€ EURO → Alış: 8,27 / Satış: 8,30

kısa kısa haberler

kısa kısa haberler
  • 30.07.2020
  • 474 kez okundu

HATAY’DA BAYRAM NAMAZI YARIN 06.13
Yarın sabahtan itibaren, Türkiye, Kurban Bayramı’na giriyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, yarın sabah kılınacak Bayram Namazı saatini ilimiz Hatay için 06.13 olarak belirledi.

MKÜ Yönetimi uyardı:
BUGÜN NETWORK-İNTERNET KESİNTİSİ YAŞANABİLİR
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Yönetimi, elektrik altyapı çalışması nedeniyle, bugün kampüste network ile internet kesintisi yaşanacağını bildirdi. MKÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı duyurusu şöyle:
“30 Temmuz 2020 Perşembe günü saat 09:00’da, sistem odasında yapılacak elektrik altyapı çalışmasından kaynaklı olarak, bazı birimlerde kısa süreli network ve internet kesintileri yaşanacaktır. Saat 10:30’da DNS sunucularında güncelleme yapılacağından, kurum dışından erişim sağlamak isteyen personel ve öğrencilerimiz belli bir süre bazı otomasyon ve web sayfalarına erişim sağlayamayacaktır. Tüm personel ve öğrencilerimize önemle duyurulur.”

Hatay Fen Liseli 2 Öğrenci, Alkan ve Kılıç:
Biri Türkiye 8.Si, Diğeri 14.Sü…
İlimiz Hatay Fen Lisesi öğrencisi iki kişiden biri YKS’de Türkiye 8.liğini, biri de Türkiye 14.lüğünü kazandı. Hatay Fen Lisesi öğrencisi Abdulkadir Can, eşit ağırlık alanında Türkiye sekizincisi olmayı başardı. Hatay Fen Lisesi öğrencisi Burcu Kılıç da sayısal alanda Türkiye 14.sü olmayı başardı. Okul Yönetimi, Türkiye’de ilk 1000 kişi arasında çok sayıda öğrencileri olduğunu duyurdu ve dereceye giren Burcu Kılıç ile Abdulkadir Can başta olmak üzere tüm başarılı öğrenceleri tebrik etti

Uzun Çarşı’ya Yeni Başkan:
M.HANÇER GÜNDÜZ
Antakya Uzun Çarşı Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği’nin başkanı değişti. Başkanlığa, Mehmet Hançer Gündüz seçildi. Yeni Başkan Gündüz, ilk etapta, yeni projeleri hayata geçirmek istediklerini söyledi.

UKOME KARARI
Direksiyon eğitim güzergahı değişti
Hatay Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Ulaşım ve Koordinasyon Merkezi (UKOME), Antakya’daki özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarının direksiyon eğitimi ve sınavında kullandığı mevcut güzergahı, trafik düzeni ve güvenliğini olumsuz etkilediği gerekçesiyle iptal etti ve yeni güzergah belirledi.
UKOME’nin Salı günkü toplantısında alınan diğer kararlar şöyle:
– Altınözü’nde trafik yoğunluğunun azaltılması amacıyla, Antakya ve Altınözü istikametinde seyahat eden ağır tonajlı araçların, 07:00 ila 19:00 saatleri arasında ilçe merkezine girmeyerek çevreyolunu kullanmaları, yükleme ve boşaltma yapacak ağır tonajlı araçların ise yasak saat dilimi dışında, şehir içi güzergahlarını kullanmaları…
– Arsuz-Samandağ bağlantı, yol güzergahı boyunca, hız limiti 70 km/saat olarak düzenlendi.
-Antakya ilçesi, Yüzbaşı Asım Caddesi üzerinde yapılan dikey ve açılı parkların yolu daraltması ve araç trafiğini engellemesi üzerine, bu güzergahta parklanma düzenlemesi gerçekleştirildi.

Hatay’da Bayram Boyunca Trafik Denetimi
HAVADAN DRONE İLE…
Hatay’da, Jandarma ekiplerince, Kurban Bayramı öncesinde drone ile trafik denetimi gerçekleştirildi. Altınözü Jandarma Komutanlığı’na bağlı trafik ve asayiş timleri, Enek Kavşağı’nda, Kurban Bayramı öncesinde drone eşliğinde trafik denetimi yaptı. Plaka Tespit Sistemi’nin (PTS) de kullanıldığı uygulamada, ekipler, durdurdukları araçların sürücülerine trafik kurallarına uymaları konusunda uyarılarda bulundu. Ekipler, bayram boyunca denetimlerin sıkı şekilde süreceğini duyurdu.

Yasalaştı
Sansür getireceği eleştirisi yöneltilen sosyal medya düzenlemesi, AKP ve MHP’li Vekillerin oylarıyla yasalaştı. Yürürlük tarihi ise 1 Ekim olarak değiştirildi.

Hac başladı
Hac, bu yıl, koronavirüs salgını önlemleri gölgesinde yapılıyor. Suudi Arabistan, yurt dışından hacı adayı kabul etmezken, Kabe’ye yaklaşmak ve dokunmak da yasak.

Değişim ısrarı
CHP’nin “iktidar” temalı kurultayına, üzerinde “baskı, tehdit” olduğu iddia edilen delegenin değişim ısrarı damga vurdu. Şimdi gözler MYK’da.

10 yıla kadar
Yapılan yeni bir araştırmaya göre hava kirliliği, ortalama yaşam süresini dünya genelinde iki yıl kısaltıyor. Hava değerlerinin standartlara uygun hale getirilmesi halinde Türkiye’de ortalama yaşam süresi 146 gün uzuyor.

Twitter gündemi
Türkiye’de Gerçek Hayat Dergisi’nin son sayısının “Hilafet için Toparlanın” başlığı sonrası, Twitter gündeminde “hilafet hayal değildir” etiketi bir numaraya oturdu.

Enflasyon tahmini
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, “Enflasyonun yılsonunda yüzde 8,9 olarak gerçekleşeceği, 2021 sonunda yüzde 6,2 olacağı tahmin edilmektedir” dedi.

Ödemeler yapıldı
Bu yıl Kurban Bayramı’nın 31 Temmuz-3 Ağustos tarihlerine denk gelmesi nedeniyle Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti (SED) hizmeti kapsamında İl Müdürlüklerince 2020 yılı ağustos ayı için gerçekleştirilecek ödemelerin dün yapıldı.

Haziran ihracatı
Türkiye’nin ihracatı, Haziran’da, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,7 artarak 13 milyar 462 milyon dolar, ithalatı yüzde 8,3 artarak 16 milyar 308 milyon dolar oldu.

Tavsiye kararı
Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Sepil, bu sezon için Süper Lig’de düşme olmaması konusunda tavsiye kararı aldıklarını açıkladı.

Trafikte kalabalığız
Türkiye’de Ocak-Haziran döneminde 388 bin 56 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı, 24 bin 344 taşıtın kaydı silindi. Böylece, trafikteki toplam taşıt sayısı 363 bin 712 arttı.

Güvenli Turizm
Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı’nın başlamasının ardından, geçen iki aylık sürede söz konusu sertifikayı alan otel sayısı 2 bin 211’i, restoran sayısı ise 1.235’i buldu.

Ticaret açığı
Dış ticaret açığı, Ocak-Haziran döneminde yüzde 73,2 artarak, 23 milyar 874 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise Ocak-Haziran 2019’da yüzde 86,5 iken, bu yılın aynı döneminde yüzde 75,9’a geriledi.

Deprem için
AK Parti, Türkiye’de olası depremlerde can ve mal güvenliğinin sağlanması, depreme hazırlıklı yaşam alanlarının oluşturulması için yapılacakların tespiti ve çözüm önerilerinin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Tatil zamanı!
TBMM, sosyal medya düzenlemesine ilişkin kanun teklifinin görüşmelerinin tamamlanmasının ardından, 1 Ekim’e kadar tatile girecek.

8 Ağustos’ta
CHP’de, koronavirüs önlemleri sebebiyle iki kez ertelenen Kadın Kolları Genel Başkanlığı’nın 14’üncü Olağan Kurultayı 8 Ağustos Cumartesi günü gerçekleştirilecek.

MEB duyurusu
Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Açık Öğretim öğrencilerinin pandemi sürecinde yaşanan mağduriyetinin giderilmesi amacıyla, 18 yaş ve üzeri öğrencilerin 3’üncü dönem sınavlarını yapılmış kabul edeceği bildirildi.

ÖSYM açıkladı
ÖSYM, güncel 2020-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu yayımladı. Üniversite adayları, güncel kılavuza “osym.gov.tr” internet adresinden ulaşabilecek.

Öğretmen alımı
Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması kapsamındaki sözlü sınav sonuçları açıklandı. Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, öğretmen adayları, sonuçları e-devlet üzerinden öğrenebilecek.

Haziran verisi
İhracatta, Haziran ayında imalat sanayisinin payı yüzde 94,5, tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörünün payı yüzde 3,6, madencilik ve taş ocakçılığı sektörünün payı yüzde 1,5 oldu.

23 milyonu geçtik
Haziran sonu itibariyle, trafikteki araçların yüzde yüzde 54,1’ini otomobil, yüzde 16,4’ünü kamyonet, yüzde 14,4’ünü motosiklet, yüzde 8,2’sini traktör, yüzde 3,6’sını kamyon, yüzde 2,1’ini minibüs, yüzde 0,9’unu otobüs ve yüzde 0,3’ünü özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.

Ek seferler
Bayram dolayısıyla “Ankara-İstanbul-Ankara” hattında ek Yüksek Hızlı Tren seferleri yapılarak, yolcu kapasitesi artırılacak. “Marmaray” ve “Başkentray” da bayramda ücretsiz hizmet verecek.

Yola çıktık
Kurban Bayramı dolayısıyla memleketlerine gitmek için erken yola çıkanlar, Anadolu Otoyolu’nun Düzce ve Bolu Dağı kesiminde akıcı yoğunluk oluşturdu.

Hatay’ın Projesi
Hatay’ın Arsuz ilçesinde 106 yatın demir atabileceği Madenli Yat Limanı ile Su Sporları Merkezi inşasının tamamlanmasında sona yaklaşılıyor.

Resmi Gazete’de
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Afet ve Acil Durumlara İlişkin Hizmet Standartları ve Akreditasyon Esaslarının Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Polisten 51 ilde
Genel Kolluk-Özel Güvenlik İş birliği ve Entegrasyon Projesi (KAAN) kapsamında, 10 bin 727 özel güvenlik görevlisi ile 3 bin 773 genel kolluk personeline eğitim verildi.

176 çeteye operasyon
Güvenlik güçlerinin yılbaşından bugüne kadar organize suç örgütlerine yönelik gerçekleştirdiği 253 operasyonda, 176 çete çökertildi.

Özel Yurtlar
Özel Öğrenci Yurtları Birliği Federasyonu Başkanı Hüseyin Yıldızhan, özel yurtlarda kalan yükseköğrenim öğrencilerinin, resmi bildirim yapmadan ayrılmaları halinde sorumluluklarının devam ettiğini söyledi.

Kurban kesimi
Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, “Et işlemenin doğru adresi kasap dükkanıdır. Küçük bir dikkatsizlik büyük sıkıntılara yol açar” dedi.

Moral izni
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kurban Bayramı’nda huzurevleri ile engelli bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde kalan vatandaşların ailelerinin yanına bir hafta izinli gidebileceğini belirtti.

TRT 2 Ağustos
Kültür sanat kanalı TRT 2, Ağustos ayı boyunca her akşam farklı bir filmi sinemaseverlerin ve izleyicilerin beğenisine sunacak

Kent Konseyi Projeleri Kitaplaştırıldı
Hatay Kent Konseyi, Kasım 2019 tarihinde kentin paydaşları ile düzenlediği “Ortak Akıl Çalıştayı” çalışmalarında alınan kararları ve raporları kitapçık haline getirdi. Hatay Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Ahmet Benli, hazırlanan kitapçıkları, Kent Konseyi adına Dörtyol’daki gazetecilere hediye etti.
Hazırlanan kitapçık ile ilgili olarak, Hatay Kent Konseyi’nden yapılan bilgilendirmede şöyle denildi:
“Hatay Kent Konseyi, Kasım 2019’da, kentin paydaşları ile beraber ‘Ortak Akıl Çalıştayı’nı düzenlemiştir. Çalıştay’da, Hatay’ın ortak sorunları belirlenerek raporlanmış ve kitapçık haline getirilmiştir. Çalıştay’da, sorunların ve çözüm önerilerinin detaylı bir şekilde değerlendirilmesi neticesinde, ilimiz genelinde çevre sorunları ilk sırada yer alırken, trafik-ulaşım sorunu ikinci sırada, çarpık kentleşme üçüncü sırada yer almıştır. Bu sorunları, sırasıyla; mülteci sorunu, eğitim sorunu, ekonomik sorunlar, sokak hayvanları, sosyal sorunlar, sağlık sorunları, yönetimsel sorunlar, sivil toplum kuruluşları sorunu, güvenlik ve şiddet sorunu, engelli sorunları, genç dostu ve kadın dostu yaklaşımlarının eksikliği sorunları izlemiştir.
“Ortak Akıl”la yapılan bu Çalıştay’da belirlenen sorunlara, dağıtımını yaptığımız Belediye, Oda, Dernek, STK, kamu kurum ve kuruluşlarının çözüm arayışlarında ışık tutmasını temenni ediyoruz.”

MEB’in Açıköğretim 18 yaş üzerilerle ilgili kararı
3.DÖNEM SINAVI OLMADAN GEÇECEKLER

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 18 yaş ve üzeri açık öğretim öğrencileriyle ilgili önemli bir karar aldı. 3’üncü dönem sınavları yapılmaksızın, dönem derslerinin kredilerinin tamamlanması kararı alındı. Bakanlığın bu konudaki açıklaması şöyle.
“Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, ‘hayata mutlu bireyler hazırlamak için her zaman, her yerde, herkese eğitim’ vizyonuyla, ülkemizde ve yurt dışında bulunan vatandaşlara yönelik yüz yüze ve uzaktan eğitim yoluyla çeşitli eğitim fırsatları sunmaktadır.
Zorunlu eğitim çağı dışına çıkmış ve eğitimlerini çeşitli nedenlerle tamamlayamamış vatandaşlarımıza yönelik açık öğretim hizmetleri, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı açık öğretim okulları aracılığıyla yürütülmektedir.
Koronavirüs salgınına karşı ülkemizde yürütülen hızlı ve etkin mücadele kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı olarak 2019-2020 eğitim öğretim yılında örgün eğitime devam eden öğrencilerin, herhangi bir hak kaybına uğramadan 1. dönem aldığı ders notlarıyla bir üst sınıfa geçmeleri veya mezun olmaları sağlanmıştır. Örgün eğitime devam eden öğrencilere sağlanan bu imkandan, açık öğretim okullarına kayıtlı ve 7 Eylül 2020 tarihi itibarıyla 18 yaşından gün almış, 3. dönem sınavlarına katılma şartını taşıyan tüm öğrenciler de faydalanacaktır.
Açık öğretim okullarında öğrenim gören örgün eğitim çağı dışına çıkmış öğrencilerin salgın döneminde yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi, yeni eğitim öğretim yılı kayıtları ve yüz yüze eğitim uygulamalarının zamanında başlatılabilmesi için, açık öğretim okullarının 3. dönem sınavları yapılmış kabul edilerek öğrencilerin 3. dönem kayıt yenilemeleri otomatik olarak yapılarak bir dönemde alabilecekleri toplam ders sayısı kadar ders atanacak ve otomatik olarak atanan bu derslerden öğrenciler başarılı sayılacaktır.”

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ