Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 07.08.2020
  • 445 kez okundu

Çakar’da Kovid Testi Pozitif
Hatay Büyükşehir Belediyesi üst yöneticilerinden, Genel Sekreter Yardımcısı, aynı zamanda EXPO Genel Sekreterliği görevini yürüten İhsan Çakar’ın koronavirüs testi pozitif çıktı. Büyükşehir Yöneticisi Çakar’ın tedaviye alındığı öğrenildi.

GÜZELMANSUR’a göre;
kötü gidişata karşı 4 çözüm yolu…
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, altın fiyatlarında uzun süredir devam eden rekorlar ve nihayet dün Dolar ile Euro’daki ani yükselişlerin, kötü ekonomi yönetiminin sonucu olduğunu söyledi. Güzelmansur’a göre, bu kötü gidişata dur demenin olmazsa olmaz 4 maddelik çözümü şunlar:
-Güçlü Parlamenter Sisteme Dönüş
-Tam Güçler Ayrılığı
-Ortak Akılla Yönetim
-Hukukun Üstünlüğünün Tesisi

GP’de İlçe Başkanları
Bugün Açıklanıyor
Gelecek Partisi (GP) Hatay İl Başkanlığı, teşkilatlanma çalışmalarına hız verdi. 7 Ağustos (bugün) saat 17.00’de, Mezarlık Kompleksi yanındaki İl Başkanlığı binasında, ilçe teşkilatlarını kurmaları için görevlendirilen ilçe başkanlarının isimleri kamuoyuna açıklanacak.

Yarın Enerji Verilemeyecek Yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Doğanköy ve Günyazı Mahallelerine 09:00-15:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Kuzeytepe Mahallesi 272, 257, Güneş, 260, Atatürk(Yeni), 105, 125, 105.(Yeni), 245, 247, Eylül, 243, 251, İstiklal, 3, 242, 234, Zeytinlik, 250, 252, 236, Mustafa Kemal, A.Taner Kışlalı, 240, İnci, 241, 233, Girne, Atatürk, Funda, Yunus Emre, Ata, Emek, 254, Mevlana, Anıt, 261, 253, Sakarya, İnönü ve 262 Sokak İle Dikmece Mahallesi Ziyaret, Dİkmece, Atatürk ve Yukarı Dikmece Sokaklar, Gülderen Mahallesi Gülderen Sokak ile Oğlakören Mahallesi Oğlakören Sokağa 07:00-15:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Madenli Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Konacık Mahallesi Hasbili Sokağa 09:30-17:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Arpaderesi Mahallesi Arpadersi Sokağa 09:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Üzengili Mahallesi Merkez ve Üzengili Sokaklara 10:00-18:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi, 421, 475, 403, 423, 404, Çekmece(Yeşilkent), 424, 477, 415, 487, 476, 405, 471, 422, 396, 416, 417, 420 ve 428 Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi 358, 359, 360, 378, İnönü 1, 361, 382, 375, 339 ve 374 Sokaklara 10:00-18:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Özerli Mahallesi M. Kemal Duduoğlu, Çifte kuyular, Çiğdem, Askeri, Kar, Engin, 5. Çiftçi Yolu ve 733 Nolu Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Kumtepe Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Kışlak, Arslanyazı, Ayışığı ve Hisarcık Mahallelerine 09:00-15:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Çayır Mahallesi Çayır Sokağa 09:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Rektör Prof. Dr. Kaya’dan
“Ğadir Hum” Mesajı
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Ğadir-i Hum Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Rektör Kaya’nın mesajı şöyle:
“Peygamber Efendimiz (S.A.V), veda haccı dönüşü Hz. Ali’yi taltif ettiği gün olarak anılan Ğadir-i Hum Bayramı, farklı renklerin bir arada yaşadığı ilimizde, birlik ve beraberlik içerisinde kutlanmaktadır.
Bulunduğumuz coğrafyada ve dünyanın birçok bölgesinde, etnik ve dini temelli çatışmaların yaşandığı günümüzde, ilimizde asırlardan beri süregelen ve bundan sonra da devam edecek olan barış ve kardeşlik iklimi tüm dünyaya örnektir. Bu vesileyle, Alevi vatandaşlarımızın Ğadir-i Hum Bayramı’nı gönülden kutlar, bayramın ilimize, ülkemize ve tüm insanlığa sevgi, barış ve kardeşlik getirmesini dilerim.”

İskenderunlu Ali Karahan
Vefat Etti
İskenderun’un saygın iş insanlarından, Ticaret Borsası eski Başkanı ve bir dönem İskenderun Belediye Meclis üyeliği görevinde bulunan Ali Karahan vefat etti. Feruzan Karahan’ın eşi, Mustafa, Murat, Ayşe, Akgül’ün babaları, Mehmet, Faik ve Musa Karahan’ın ağabeyi merhum Ali Karahan’ın cenazesi, kovid-19 salgını tedbirleri sebebiyle, ailesi ile birinci derece yakınlarının katılımıyla gerçekleşti.
Karahan Ailesi, acılarını paylaşan, gerek telefonla ve gerekse sosyal medya aracılığıyla taziyelerini ileterek yanlarında olan tüm aile yakınları ve dostlarına teşekkür etti.

Temmuz’da en az yağış alan 5 İl’den biri HATAY
Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’de uzun yıllar Temmuz ayı yağış ortalaması 16,4 milimetre ölçüldü. Geçen yıl Temmuz yağışları 22,3 milimetre kaydedilirken, bu yıl Temmuz’da yüzde 37 azalarak 14,1 milimetre olarak kayıtlara geçti. Bu yılın Temmuz yağışları, uzun yıllar alınan ortalamaya göre yüzde 14 azaldı. Temmuz ayında; Doğu Karadeniz, Doğu Ana-dolu’nun güneyi ve Erzincan, Iğdır çevreleri ise mevsim normallerinin iki katından fazla yağış aldı. Çanakkale, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis ve Hatay illerinde ise 1 milimetre az yağış kayıtlara geçti.
Türkiye’nin iki bölgesinde yağışlar artarken, bir bölgesinde yağışlar normal civarında seyretti. Temmuz yağışları normaline göre en fazla Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kayıtlara geçti.

HDP’den “Ğadir Hum” Mesajı
HDP Hatay İl Eşbaşkanları, ortak mesajla, Ğadir Hum Bayramı’nı kutladı. HDP İl Eşbaşkanları Aysel Eşiyok ile Kerem Nalbant ortak mesajı şöyle:
“Ğadir Hum Bayramı; Başta ilimiz Hatay olmak üzere, Adana, Mersin ve dünyanın dört bir yanında yaşamakta olan Arap Alevi halkının en kutsal bayramıdır. Arap Alevi inancına göre, bugün, Hz. Muhammed’in, ‘Ne başkasına zulmedin ne de zulüm görün. Ey Müslümanlar! Her birinizin kanı ve malı diğerine haramdır’ sözlerinin de içinde yer aldığı ve Ğadir Hum’da yaptığı konuşması ile yerine kimin halife olması gerektiğini duyurduğu günü bayram olarak kutlayan Arap Alevilerinin bayramını kutlar, barışa, kardeşliğe ve adil bir düzenin kurulmasına vesile olmasını temenni ederiz.
Arap Alevileri, doğaları gereği, yaşadıkları her ülkede, kendileri dışında ki tüm halklar ve inançlarla, hep, barış, kardeşlik hoşgörü içinde yaşamayı ilke edinmiş olmalarına rağmen, dönem dönem iktidarlar tarafından soykırıma maruz kalmaktan kurtulamamışlardır.
Dünyanın farklı ülkelerinde sayıları binlerle ifade edilen halklar ve inançlar, tabi oldukları ülkeler tarafından anayasa ile hakları güvence altına alınırken, Türkiye de milyonları bulan Arap Alevilerinin ve diğer halkların alınmaması manidardır.
HDP Hatay İl Örgütü olarak, Türkiye’nin farklı kentlerinde yaşayan ve sayıları milyonlarla ifade edilen Arap Alevi halkının haklarının tanınmasını ve Ğadir Hum Bayramı’nın resmi tatil ilan edilmesini talep ediyoruz.”

Konut Kredisinde
2.el’e Faiz Artışı
Toplu konutlar için geçerli olan 12 aylık ödemesiz dönem uygulaması sona erdi. İkinci el konut piyasasını etkileyen bir diğer adım ise vade süresi oldu. 180 aya kadar kullandırılan kredilerin süresi ikinci el konutlar için 120 aya çekilmişti. Yapılan düzenleme ile beraber, gayrimenkul piyasasının yeni yatırımlarla canlanması, ekonomiye katkının artırılması ve tüketicinin depreme karşı yeni evlere talep oluşturması için birinci el konutların daha cazip hale getirilmesi hedefleniyor.
Kovid-19 salgınında normalleşme süre-cine geçiş ile ‘avantajlı konut kredisi’ pa-keti, kamu bankaları tarafından devreye alındı. Yeni konutlar için 15 yıla varan vadede, 0.64 faiz oranı ile kredi sunulur-ken, ikinci el konutlar için 10 yıla varan vadede, yüzde 0.87 faiz oranı sağlanıyor.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı konut satış verilerine göre, Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı, 2020 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 152 artarak 58 bin 632 olsa da, toplam konut satışları içindeki payı yüzde 31’de kaldı. İkinci el konut satışları ise, 2020 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 245 artış göstererek 131 bin 380 oldu.

MKÜ: “Üniversiteni Keşfet
YÖK Sanal Fuarı 2020’de”
YÖK tarafından, bu yıl üniversite tercihi yapacak adaylar için Kovid-19 salgını nedeniyle olası riskleri en aza indirgeyerek süreci kolaylaştırmak amacıyla, üniversitelerin ve programlarının dijital ortamda tanıtılmasına yönelik olarak “Üniversiteni Keşfet YÖK Sanal Fuarı 2020″ adıyla ilk kez düzenlenecek olan sanal fuarda, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) de yerini aldı.
Yükseköğretim kurumlarının, “canlı tanıtım etkinlikleri yapıp, öğrenci adaylarıyla sesli ve görüntülü görüşme” gerçekleştirebildiği, ayrıca öğrencileri merak ettikleri hususlarda “canlı sohbet yoluyla da bilgilendirme” imkânı da bulabildiği fuar, salgın dolayısıyla oluşabilecek riskleri de dikkate alarak, öğrencilere, tercih edeceği üniversite ve programın dijital ortamda yakından tanıtılmasına katkı sunuyor.
Üniversite tercihi yapacak gençlere; “yükseköğretim kurumları, programlar, bölümler, konaklama ve burs imkânları, sosyal ve kültürel faaliyetler” başta olmak üzere, yükseköğretim potansiyelinin ve öğrencilere sunulan imkânların anlatılmasının hedeflendiği ve bugün sona erecek olan sanal fuara, https://sanalfuar.yok.gov.tr adresi üzerinden ulaşılabilecek.
Tüm öğrenci adaylarının, tercihte bulunmadan önce, sanal fuardaki MKÜ standını ziyaret etmeleri önerildi.

Dünyaca Ünlü Hafız, Seyir Terasında…
Dünya Güzel Kuran Okuma Yarışması ikincisi Mehmet Bilir, geçtiğimiz hafta Altınözü ilçesine gitti ve ilçe belediyesinin konuğu olarak, ilçedeki cam seyir terasını ziyaret etti. Dünyaca ünlü Antakyalı Hafız Mehmet Bilir’e, ziyaretinde, İlçe Belediye Başkanı Rıfat Sarı eşlik etti, ev sahipliği yaptı.

Hastaneler dolu!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Kovid-19 nedeniyle hastaneleri dolu bir ilimiz hatta kapasitesi tamamen dolu hastanemiz yoktur. İddialar asılsızdır” ifadelerini kullandı.

Ödemeler bugün
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, temmuz ayına ilişkin Nakdi Ücret Desteği ödemelerinin yarın yapılmaya başlayacağını bildirdi.

Yapımlara destek
TRT, dünyanın en güçlü yapımcı ağlarından Avrupa Görsel-İşitsel Girişimciler Organizasyonu (EAVE) ile önemli bir iş birliğine imza attı. İş birliği kapsamında, 31 Ağustos’a kadar “trt12punto.com” adresinden başvuru yapan yapımcılar arasından bir kişi, EAVE TRT bursu almaya hak kazanacak.

MEB Danışmanlığı
Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurumları Sınavı kapsamında üniversite tercihi yapacak öğrenciler için, Eğitim Bilişim Ağı üzerinden online tercih danışmanlığı hizmeti başlattı.

Tercih zamanı
YKS Tercihleri, 6-14 Ağustos 2020 tarihleri arasında, ‘https://ais.osym.gov.tr’ sayfamızdan ve ÖSYM AİS mobil uygulamamızdan yapabilirsiniz.

Kantinler konusu
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, salgın nedeniyle okulların martta kapandığını hatırlatarak, kantinci esnafının zor günler geçirdiğini ve 1 yıl süreyle okul kantinlerinden kira alınmaması gerektiğini söyledi.

Dünya geneli
Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı, dünya genelinde 18 milyon 981 bini aştı. Virüs nedeniyle 711 bin 299 kişi yaşamını yitirdi.

Örnek olsun
Amasyalı Veteriner Hekim Ahmet Özmen, yoksullara yardım amacıyla zaman zaman gerçekleştirilen “askıda ekmek” ve “askıda çorba” gibi uygulamalardan esinlenerek, sokak hayvanlarını beslemek için “askıda mama” uygulamasını hayata geçirdi.

Sahte Belgeler
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, twitter hesabından “sahte içerik” görselini paylaşa-rak, vatandaşların, kaynağı belli olmayan sahte belgelere itibar etmemesi gerektiğini belirtti.

Ordu’da atama
Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarıyla; Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığından 127 General ve Amiralin görev yerleri değişti.

BES büyüyor
Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) toplam büyüklük, 151 milyar 586 milyon liraya ulaştı

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ