Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 11.08.2020
  • 261 kez okundu

Hatay’da 11 Sağlık Ocağına Doktor Ataması
Kura Çekimi Bugün…
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, ilimizdeki toplam 11 Aile Sağlık Merkezine ihtiyaç olan doktor atamasını yapacak. Atamalar, doktorların puan durumuna göre, kura yoluyla bugün gerçekleşecek. Bugün öğleden sonra doktor ataması yapılacak 11 ASM şunlar:
ANTAKYA: Bohşin ASM
ANTAKYA: Tanışma ASM
ARSUZ: Uluçınar ASM
ARSUZ: Konacık ASM
BELEN: Halilbey ASML
DÖRTYOL: Yeşilköy ASM
HASSA: Aktepe 1 Nolu ASM
HASSA: Aktepe 2 Nolu ASM
İSKENDERUN: 19 Nolu ASM
KUMLU: 1 Nolu ASM
KUMLU: Akpınar ASM

MHP’de İlçe Kongreleri Takvimi
Milliyetçi Hareket Partisi’nde (MHP) Hatay İlçe Kongreleri süreci başladı. Takvim şöyle:
DÜN: Hassa, Payas, Kırıkhan, Defne ve Reyhanlı’da yapıldı.
BUGÜN: Altınözü ve Reyhanlı İlçe Kongreleri…
ÇARŞAMBA: Antakya, Samandağ, Dörtyol ve Erzin İlçe Kongreleri…
PERŞEMBE: Belen, Arsuz İskenderun ve Kumlu İlçe Kongreleri…

Öğretmenlerde İl Dışı Nakiller Başlıyor
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlerin 2020 yılı mazeret nakil duyurusunu yayımladı. Başvurular, 12-17 Ağustos tarihleri arasında alınacak. Atamalar ise 24 Ağustos’ta yapılacak. Yer değiştirmeler, öğretmenlerin tercihleri dikkate alınarak, hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak. Sonuçların, “personel.meb.gov.tr” adresinde yayınlanacağı, yer değiştirmesi yapılan öğretmenlerin tebligat, ayrılma ve başlama işlemlerinin de, yer değiştirme takviminde belirtilen süreler içinde tamamlanacağı duyuruldu. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atama ve yer de-ğiştirme süreci takvimi şöyle olacak:
Başlangıç: 12 Ağustos 2
Bitiş: 17 Ağustos 20120 (Saat 17.00)
Tercihlerin – Onay Süreci
Başlangıç: 19 Ağustos
Bitiş: 21 Ağustos 2020Atamalar:
24 Ağustos

Defne’de 3, Samandağ’da 1 Yangın
İlimizin 2 ilçesinde, son 36 saatte 4 yangın çıktı. Yangınlarda can kaybı yok, maddi zarar var. Edinilen bilgilere göre, Samandağ ilçesine bağlı Çiğde Mahallesi’nde tüp patlaması sonucu bir evde çıkan yangını Büyükşehir itfaiyesi söndürürken, yine Sa-mandağ ilçesinde Meydan Mahallesi kamışlık yangını da Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne (HBB) bağlı itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Bu arada, yine Samandağ ilçesine bağlı Gözene Mahallesi’ndeki bahçe yangınına HBB itfaiye ekipleri tarafından müdahale edildi. Defne Mahallesi Büyükçat Mahallesi’ndeki orman ve bahçe yangını da yine HBB itfaiye ekipleri tarafından büyümeden söndürüldü.

Nardüzü’nde kent güvenlik görevlisi
saldırıya uğradı
YOĞUN BAKIMDA…
İskenderun ilçesinde bir site güvenlik görevlisi, gece yarısı saldırıya uğradı. Nardüzü Mahallesi’ndeki Yoncakent Sitesi güvenlik görevlisi oluğu öğrenilen Ethem Devrim adlı kişi, gece yarısından sonra, 02.00’de saldırıya uğradı ve öldüresiye dövüldü. Güvenlik görevlisinin hastaneye kaldırıldığı, beyin kanaması geçirdiği ve ağır yarası nedeniyle yoğun bakımda tutulduğu kaydedilirken, saldırgan ya da saldırganların tespitine çalışılıyor.

BESTAMİ ÖZCAN YENİDEN SEÇİLDİ
Dörtyol SS7 Nolu Münübüs Kooperatifi Genel Kurulu’nda, Bestami Özcan yeniden seçilerek güven tazeledi.
Dörtyol Atatürk Parkı’nda yapılan kongrede tek aday olan Bestami Özcan, tüm üyelerin oyu ile bir dönem daha Başkanlık yetkisi aldı.

Nazlıaka seçildi
CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı’na Aylin Nazlıaka seçildi. Nazlıaka, CHP’nin 14. Olağan Kadın Kolları Kurultayı’nda geçerli 514 oydan 308’ini aldı

ESRAR ELE GEÇTİ
Geçtiğimiz Cumartesi günü saat 20.45 sıralarında Yayladağı İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince Yayladağı Kavşağı’nda durdurulan bir aracın yolcu kısmında bulunan M.K. isimli şahsın, kırmızı renk bir poşet içerisinde, daralı ağırlığı 14 gram olan esrar maddesini attığı görüldü. Polisler, yolcu M.K. ile araç sürücüsü N.D. isimli şahısları gözaltına aldı.

Bor katkılı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, BORON Deterjanı ile el dezenfektanı BOREL’den sonra, laboratuvar süreci tamamlanan, ortam ve yüzey dezenfektanı BORTAM’ın da seri üretimine başlandığını duyurdu.

Maske takın!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Maalesef, maskesini takmayan veya maske bulundurup da çenesinin altında barındıran vatandaşlarım var. Yanlış yapıyoruz. Bütün bunlar, bize bir şeyi ikaz etmeli” dedi.

Eğitim Sen’den “Eğitim Kurultayı”
12 AĞUSTOS ÇARŞAMBA
Öğretmen kuruluşu, Eğitim Sen Sendikası, Türkiye genelinde izlenebilecek ve eğitimin sorunlarının ele alındığı bir “Eğitim Kurultayı” düzenledi. Etkinlik, 12 Ağustos Çarşamba günü (yarın) yapılıyor. Yarın saat 19.30’da online olarak, facebook ve youtube üzerinden canlı izlenebilecek olan eğitim etkinliğine konuşmacı olarak şu önemli isimler katılıyor:
Prof. Dr. Özlem Azap, TTB Başkanı Sinan Adıyaman, Dr. Kayıhan Pala, SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara.
Herkese, özellikle de öğrenciler, veliler ve eğitimcilerin ilgi alanına giren konuların ele alınacağı etkinliğin konusu, “Salgında gelinen aşama ve eğitim kurumlarının açılmasının tartışılması” olarak belirlendi.
Hatay Eğitim Sen, iki gün süreceği belirtilen etkinlikle ilgili olarak, “Eğitim Sen, 12-13 Ağustos tarihlerinde yapacağı çalıştaylarla, salgında gelinen aşamayı ve eğitim kurumlarının açılmasını tartışmaya açıyor” duyurusunda bulundu.

Ankara Birlik Vakfı 2 Projesine AB Hibe Kredisi
Başkanlığını Mühendis İhsan Aydeğer’in yaptığı Ankara Hatay Birlik Vakfı’nın iki projesi, Avrupa Birliği’nden hibe kredi hakkı elde etti. Edinilen bilgiye göre, Avrupa Birliği Başkanlığı’nca, “Avrupa Dayanışma Projesi Programı ESC 31 Dayanışma Projesi” kapsamında “İyi Bir Meslek ve İyi Bir Gelecek İçin Ben Varım” ile “Engellerimizle Çiçek Açıyoruz” konulu iki proje, hibe kredi kazandı. İlk projenin 6000 Euro, ikinci projenin de 1200 Euro olmak üzere toplam 7200 Euro’luk hibe kredi kazandığını söyleyen Birlik Vakfı Başkanı İhsan Aydeğer, şunları kaydetti:
“Vakfımızın AB Proje Çalışma Grubu var. Bu konuda 2 projemiz daha uygun görülüp onaylandı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bundan sonra, sırada onay bekleyen diğer projelerimiz var. Zamanı geldiğinde sizlere bildireceğiz.
Sevgili Hatay sevdalısı kardeşlerim… Önümüzdeki günlerde, ‘Dünyanın En Uzun Sofrası’nı kurma projemiz; Milletvekillerimiz, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız ve İlçe Belediye Başkanlarımız tarafından büyük destek görmüştür. Yakında Sayın Valimizin Başkanlığında Hatay’da yapacağımız toplantı neticesinde alacağımız kararla, bunu Türkiye’de ve Dünya’da ilan ederek (yazılı ve görsel basında) herkese duyuracağız. Bunun yerini (Hatay’da) ve tarihini belirlediğimizde, sizlere ayrıca duyurulacaktır. Japon Büyükelçiliği ile ipekçilik konusundaki proje çalışmalarımız ise devam etmektedir.”

Tarım Politikası
Türkiye’nin tarımdaki potansiyelini değerlen-dirmek, gelirlerini artırmak amacıyla verimlilik ve kar odaklı optimizasyona geçilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı bunun için 5 senaryo üzerinde çalıştığı ifade edildi.

Virüs testi
Pandemi önlemleri kapsamında oteller, bir sağlık kuruluşuyla anlaşarak sağlık personeli bulunduracak. İsteyen yabancı turistlere 30 euro karşılığında Covid-19 testi yapılacak.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Atayurdu Mahallesine 09:00-18:00 saatleri arası,
Altınözü İlçesi Hanyolu Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Avsuyu Mahallesi ile Apaydın Mahallesi Übeydiye Sokağa 09:00-15:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Tanışma Mahallesine 09:00-18:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Dikmece Mahallesi Atatürk Sokağa 10:00-18:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Üzümdalı Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Arpaçiftlilk, Arpagedik, Avcılarsuyu, Haymaseki, Hüyük, Işıklı, Kale, Konacık, Tatarlı ve Tülek Mahallelerine 10:00-18:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Arpaçiftlik, Avcılarsuyu ve Haymaseki Mahallelerine 10:00-18:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi Çekmece, Çekmece(Yeşilkent), 408, 440, 318, 413, 441, 412, 443, 410, 411, 208, 355 ve 445 Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi 358, 359, 360, 378, İnönü 1, 361, 382, 375, 339 ve 374 Sokaklara 10:00-18:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Konaklı Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Hürriyet Mahallesi Hürriyet Küme Evleri ve Kısık Çadırkent Sokaklara 09:30-17:30 saatleri arası,
Hassa İlçesi Özkızılkaya ve Baldıran Mahallesine 12:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Tayfur Sökmen, Konuk, Nergizli, Varışlı ve ÖzKurtuluş Mahallelerine 09:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Karacanlık Mahallesine 10:00-18:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Turfanda, Çayır, Çatbaşı ve Yoncakaya Mahallelerine 09:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

KOMŞU KAVGASINDA KURUSIKI TABANCA KULLANILDI
Antakya’da, Akasya Mahallesi’ndeki komşu kavgasında kurusıkı tabanca kullanıldı. Olay, 8 Ağustos Cumartesi günü saat 00.10 sıralarında, Antakya ilçesi Aksaray Mahallesi’nde meydana geldi. Yaşanan silahlı kavga olayı ile ilgili olarak harekete geçen Antakya İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, silah seslerinin ikametten geldiği tespit edildi. İkamet sahibi A.C., bahse konu silahlı olayı kendisinin gerçekleştirdiğini beyan etmesi üzerine gözaltına alındı. Olay araştırılıyor.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Büyükdalyan Mahallesi 2.Küme Evler ve Arpatepe Sokaklara 09:00-15:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Avsuyu Mahallesi ie Apaydın Mahallesi Übeydiye Sokağa 09:00-18:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Dikmece Mahallesi Dikmece ve Atatürk Sokaklara 10:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Büyükdalyan Mahallesi Merkez Sokağa 09:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi Çekmece, Çekmece(Pınarbaşı), 423, 310, 404, Çekmece(Yeşilkent), 408, 300, 331, 313, 321, 314, 406, 425, 318, 407, 306, İnönü1, 410, Nazım Hikmet, 547, 339, 342, 343, 356 ve 380 Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi 37, 67, 6, 21, 24, 75.yıl, 42, 68, 65, 64, Uğur Mumcu, 71, 63, 76, 301, 480, 479, 487, 72 ve 73 Sokaklara 10:00-18:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Kuzuculu Mahallesi Yüksel, Çelebi, Dedetoksoy, Değirmen, Dokuz, Keçeli Yolu, Fatih, Santral, Öğrencik Yolu 1, Kurban Yurdu, 21 Nolu, 22 Nolu, Türkmen ve 1 Nolu Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Hürriyet Mahallesi Hürriyet Küme Evleri ve Kısık Çadırkent Sokağa 09:30-17:30 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Aşkarbeyli ve Suçıkağı Mahallelerine 09:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Bitişik Mahallesi Bitişik Sokağa 09:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Karacanlık Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.

İşsizlik rakamları
Türkiye’de işsizlik oranı, Mayıs’ta geçen yılın aynı ayına göre 0,1 puan artarak yüzde 12,9’a yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 331 bin kişi azalarak 3 milyon 826 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

%100 doluluk
Sınavla öğrenci alan Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ve Anadolu Liselerinde yüzde 100, Anadolu İmam Hatip Liselerinde yüzde 99,8, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde yüzde 97 doluluk sağlandı.

Böke de listede
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 kişilik yeni Merkez Yönetim Kurulu’nu belirledi. CHP’de Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Genel Sekreter ise Hataylı Selin Sayek Böke oldu.

Dünya geneli
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) verilerinin derlendiği “Worldometer” internet sitesine göre, virüse yakalananların sayısı 20 milyon 26 bin 161’e ulaştı.

İşçiler sınır dışı
Kuveyt hükümeti, işgücü piyasasındaki dengesizliklerin ve demografik yapı üzerindeki etkilerinin giderilmesi için yarım milyondan fazla yabancı işçinin sınır dışı edilmesi yönünde bir planları olduğunu açıkladı.

Sınır hattında
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile beraber, sınır hattındaki birliklerde denetleme ve incelemelerde bulunuyor.

Meraklılar buluştu
Çeşitli illerden gelen Mercedes tutkunları, 200’den fazla aracın katılımıyla, Hatay’ın merkez Antakya ilçesinde gerçekleştirilen etkinlikte bir araya geldi.

Mezarı açıldı
Hatay’ın İskenderun ilçesinde özel bir hastanede yaşamını yitiren, yanlışlıkla teslim edildiği Suriyeli aile tarafından defnedilen kişinin cenazesi, Savcılık kararıyla mezarı açılarak yakınlarına verildi.

Bakan uyardı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Salgın riski ortadan kalkmış değil hatta artarak devam etmektedir. Normalleşme, mücadeleden geri adım atmak anlamına gelmemelidir” dedi.

Adliyesiz!
Adliyeye gitmeden UYAP üzerinden 13 bin 660 cezaya itiraz edildi. Buna göre; Geçen yıl hizmete sunulan UYAP zerinden, 8 bin 16’sı trafik ve 5 bin 644’ü de idari para olmak üzere, 13 bin 660 cezaya itiraz edildi.

İkiye katlandı
Yılın 7 ayında Türkiye’de 191 adet elektrikli ve 8 bin 129 adet hibrit otomobil satıs¸ı gerçekleşirken, elektrikli otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 99, hibrit otomobil satışları da yüzde 47,3 yükseldi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ