Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 12.08.2020
  • 258 kez okundu

MHP’de 5 İlçe Başkanı belli oldu
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), ilimiz ilçelerinde kongrelerini yapmayı sürdürüyor. Pazartesi günü başlayan MHP İlçe Kongrelerinin ilk 5 ilçesinde seçimi kazanan başkanlar şunlar:
Payas İlçe Başkanı Adem Akyürek
Kırıkhan İlçe Başkanı Hamza Cirnooğlu
Defne İlçe Başkanı Ferit Kaplan
Hassa İlçe Başkanı Seydi Öztürk
Reyhanlı İlçe Başkanı Ali Kuresoğlu

Halı Sahalar Bugün Açılıyor
Yaklaşık 5 aydır kapalı olan halı sahalar bugün açılıyor. Koronavirus nedeniyle uzun süredir kapalı olan halı sahaların bugün açılacağı müjdesini, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu verdi. Bakan Kasapoğlu, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:
“Kadrolar hazır mı? Halı sahalar bugün açılıyor. İlk golü yiyen yelekleri giyer.”

Gül, Başsağlığı Diledi
Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, geçtiğimiz Pazar günü Arsuz Karaağaç deniz sahilinde yüzdüğü sırada boğularak can veren belediye personeli için başsağlığı mesajı yayınladı.
Belen Belediye Başkanı Gül’ün mesajı şöyle:
“Belediyemizin temizlik işleri biriminde çalışan Osman Gülderen’in, denizde boğularak hakkın rahmetine kavuştuğunu, derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Mesai arkadaşımız Osman Gülderen’e yüce Rabbimden rahmet, acılı ailesine ve biz sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum.”

Dernek Kongreleri Yapılabilecek
İçişleri Bakanlığı tarafından 24.07.2020 tarihinde yayınlanan basın duyurusu ile dernek beyanname ve bildirimlerinin 31.10.2020 tarihine kadar bildirilmesi, şubesi bulunmayan dernekler ile dernek şubelerince yapılması gereken genel kurul toplantılarının da 31.10.2020 tarihinden sonra 30 gün içinde yapılması, genelge kapsamında kamuoyuna duyurulmuştu.
Ancak, derneklerin “genel kurul toplantılarının yapılamaması” nedeniyle oluşacak mücbir sebeplerden dolayı erteleme tarihinden önce yapılmasına Bakanlığın izin verebileceği bildirildi.
Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nun duyurusu şöyle:
“Derneklerin genel kurul toplantısı yapmasına ilişkin başvuruları ilgili Valiliğe yapılacak olup, Valilikler tarafından yukarıda yer alan ve gerekli görülen diğer hususlar çerçevesinde yapılacak inceleme ve araştırmalar sonucunda, uygun görülen talepler belirlenerek Bakanlığa bildirilecektir. Bunun üzerine yapılacak değerlendirme sonucunda, genel kurul toplantılarını yapmalarına izin verilen dernekler ilgili Valiliğe bildirilecektir.
Bu kapsamda, Bakanlık tarafından genel kurul toplantısı yapılmasına izin verilen derneklerin genel kurul toplantılarını, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu önerileri başta olmak üzere; temizlik, maske ve mesafe kuralları ile 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu uyarınca İl ve İlçe Hıfzıssıhha Kurulları tarafından alınacak kararlar çerçevesinde, gerekli koşullar yerine getirilerek yapabileceği belirtilmiştir. Bilgilerinize.”

Kazadan Yakalandı
30 Suç Kaydı Ortaya Çıktı
Antakya Narlıca Mahallesi’nde yaşanan trafik kazasına neden olan sürücünün olay yerinden kaçmış olmasına rağmen yakalanması sonrasında yapılan sorgusunda, 30 suç kaydı ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre, geçtiğimiz hafta içinde akşam saat 19.20 sıralarında, Narlıca Mahallesi’nde, bir işyeri önünde, motorize yunus timlerinin dur ihtarına uymayarak kaçan aranan şahıslardan Ö.A. isimli şahsın sevk ve idaresindeki aracın, yol kenarında duran Suriye uyruklu 2009 doğumlu Esma İbrahim’e çarpması ile meydana gelen taksirle yaralama olayı ile ilgili olarak, Esma İbrahim ambulans ile hastaneye sevk edilirken, kazaya neden olan sürücü Ö.A ise polis ekiplerince yakalandı. Kazaya neden olan şüpheli Ö.A’nın Polisteki GBT’sinde 30 suç kaydı olduğu ortaya çıkarken, kazada yaralanan Suriyeli 11 yaşındaki Esma İbrahim’in ise hayati tehlikesi olmadığı kaydedildi. Bu arada şüphelinin üzerinde de 0.79 gram eroin bulunduğu belirtildi, olayla ilgili tahkikat sürüyor.

MKÜ-BESYO’ya Başvuru Uzadı
Hatay MKÜ’ye bağlı Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu’na girmek isteyen adaylar için başvuru süreci uzatıldı. Yapılan duyuruda, başvuruların bugün akşama kadar yapılabileceği kaydedildi.
MKÜ-BESYO duyurusu şöyle:
“Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, 2020-21 Özel Yetenek Sınavı başvuruları işlemlerini başlatmış, ancak tamamlayamayan adaylar bulunması nedeniyle de 12.08.2020 Çarşamba günü saat 17:00’a kadar uzatılmıştır.
Başvurularını tamamlayan bazı adayların, spor özgeçmişi belgelerini e-posta yolu ile Yüksekokulumuza gönderdikleri tespit edilmiştir. Ancak 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Özel Yetenek Sınavı Kılavuzu’nda belirtildiği üzere, özgeçmiş belgelerinin şahsen veya kayıtlı posta (taahhütlü veya kargo) yoluyla Yük-sekokulumuza ulaştı-rılması gerekmektedir.
Ayrıca ıslak imzalı ve mühürlü ve/veya elektronik imzalı olmayan spor özgeçmiş ve millilik belgeleri kesinlikle değerlendirmeye alınmayacaktır.”

Yarın Enerji Verilemeyecek Yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Güzelburç Mahallesi Atatürk, İnönü, Çevre Yolu, Eski Hasanlı Yolu, Şeyh Hasan Yolu ve Avcı 2 Sokaklara 09:00-15:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Melekli Mahallesi ile Demirköprü Mahallesine 09:00-18:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Kurtuluş Mahallesine 09:00-18:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Aşağı Kepirce Mahallesi Şirinnar Sokağa 10:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi İssume Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi 421, 475, 403, 423, 404, Çekmece (Yeşilkent), 424, 477, 415, 487, 476, 405, 471, 422, 396, 416, 417, 420 ve 428 Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi Çekmece, 317, Çekmece (Yeşilkent), 307, 10, 301, 359, 302, 304, 347, 401, 418, 402, 314, 419, 345, 346, 349, 355, 417 ve 60 Sokaklara 10:00-18:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Özerli Mahallesi 3 Nolu Çiftçi Yolu, Öğme İş Site Sokak, 4.Deniz Yolu, Deniz, Deniz 1, Selvi, Öğme İş, 3 Nolu Deniz Yolu ve 743 Nolu Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Hürriyet Mahallesi Hürriyet Küme Evleri Sokak ile Mahmutlu Mahallesi Mahmutlu Küme Evleri Sokağa 09:30-17:30 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Kumtepe Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

MKÜ’de “Uzaktan Eğitim” yarın yok!
Sistem Arızalı
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ), uzaktan eğitim sisteminin yarın devre dışı kalacağı kaydedildi.
Duyuru şöyle:
“Uzaktan eğitim sisteminde bakım çalışması yapılacaktır. Uzaktan eğitim sisteminde, 13 Ağustos Perşembe günü 23.00-03.00 saatleri arasında bakım, onarım ve güncelleme çalışması yapılacaktır. Bu saatlerde, uzaktan eğitim sistemine giriş yapılamayacaktır.”

TCMB kararı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) likidite konusunda bir adım daha atarak piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa İşlemleri için tanınan limitleri sıfırladı.

1 milyonu aştı
Türkiye genelinde satılan gayrimenkul sayısı (konut, iş yeri, arsa, tarla) küresel salgın ve yasaklara rağmen yılın ilk yarısında 1,1 milyon adede yaklaştı.

Tercih çağrısı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Sağlık hizmeti, bir takım işidir ve her sağlık çalışanı bu takımın bir üyesidir. Üniversiteye girişte sağlık mesleklerini tercih etmek, hem fedakarlığa talip olmayı gerektirir, hem de başarıyı zorunlu kılar” dedi.

Ülke genelinde
Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, yurt genelinde son bir haftada gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonlarında 2 bin 353 şüpheli gözaltına alındı.

Örnek olur mu?
Ankara Büyükşehir Belediyesi, taksicilerin ve vatandaşların koronavirüsten korunmaları için “şeffaf panel” uygulaması başlattı. Ankara’daki taksi şoförleri, başvurmaları halinde, ücretsiz olarak araçlarına şeffaf paneli monte ettirebilecek.

Sahte Siteler
Ticaret Bakanlığı, otellerin internet sitelerinin kopyalanmasıyla sahte siteler üzerinden yapılan rezervasyonlara ilişkin tüketicileri uyardı.

İşsizlik
Türkiye’de işsizlik oranı, Mayıs’ta, geçen yılın aynı ayına göre 0,1 puan artarak yüzde 12,9’a yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 331 bin kişi azalarak 3 milyon 826 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Kovid-19’a rağmen
Türkiye’nin tarım ürünleri ihracatı, yeni tip koronavirüs salgınına karşın, yılın 7 ayında 2019’un aynı dönemine göre yüzde 3,9 artarak 13 milyar 236 milyon dolara ulaştı.

İşbirliği Protokolü
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ile Tarnet Akademi, Kooperatif personeline online eğitim verilmesi ve iş süreçlerinin verimini artıracak teknolojiler geliştirilmesi amacıyla işbirliği protokolü imzaladı.

Helal Turizm
Uluslararası Helal Turizm Derneği Genel Sekreteri Emrullah Ahmet Turhan, Kovid-19 sürecinde helal turizme ilginin arttığını belirterek, “Bizim yeni tespit ettiğimiz 30’a yakın otel bu konsepte dönüştü” dedi.

% 41 arttı
Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Nejdat Sin, temmuzda Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatının geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 41 artarak 185,9 milyon dolara ulaştığını bildirdi.

Bayram rekoru
Kurban Bayramı tatilinin başladığı 30 Temmuz’un hemen öncesindeki Çarşamba günü, 88,6 milyon litre akaryakıt satışıyla günlük bazda rekor kırıldı.

Nakit Dengesi
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Temmuz ayına ilişkin nakit gerçekleşmeleri verisine göre, Hazine nakit dengesi, Temmuz ayında 30,79 milyar lira açık verdi. Faiz dışı denge ise 23 milyar 154 milyon lira açık şeklinde gerçekleşti.

Faizler düşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kur saldırıların etkisiyle yüzde 24’e çıkan Merkez Bankası politika faizi yüzde 8.25 seviyesine indi, daha da düşecek.

İşverenlere destek
Kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği alan sigortalının işveren hissesi primlerinin toplamı tutarında, işverenlere destek verilecek.

Esnafın talebi
Bankalar ve döviz bürolarınca alınan yüzde 1 KGV vergisinin merdiven altı döviz alım satımına yaradığına işaret eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Zaman kaybedilmeden KGV oranındaki yüksek vergi artışının kaldırılması, merdiven altı yabancı para alım ve satımının önüne geçer” dedi.

Valiliklere uyarı
İçişleri Bakanlığı, kış üslenmesi sürecine giren terör örgütünün, erzak temini için yurt içindeki mensupları ve uzantıları vasıtasıyla yüklü miktarda döviz bozdurabileceği uyarısında bulunarak Valiliklere genelge gönderdi.

Aile içinde de
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, aile içinde koronavirüs tedbirleri alınmadığı için vaka sayısında artış yaşandığını belirtti.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ