Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,62 / Satış: 7,65
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,98

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 13.08.2020
  • 289 kez okundu

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı Soruşturması:
4 İlçede 4 Fetö Şüphelisi Yakalandı
Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen FETÖ/PDY silahlı terör örgütü soruşturması kapsamında, İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü Ekipleri tarafından 10 Ağustos Pazartesi günü sabah erken saatlerde 4 ilçemizde belirlenen adreslere yapılan baskınlarda 4 şüpheli yakalandı. Operasyonlar, Pazartesi sabahı saat 07.00 sıralarında; İskenderun, Belen, Erzin ve Dörtyol ilçelerinde, önceden belirlenen ikamet adreslere yapıldı ve şüpheliler B.A., B.G., M.Y. ve N.U. yakalanarak gözaltına alındı.

Otogar’da Kovid’li İddiası
Antakya otobüs terminalinde bir yolcu otobüsü şoförünün kovid testinin pozitif çıktığı, buna rağmen önlem alınmadığı gibi, bulaşma riskinin de hafife alındığı öne sürüldü. Edinilen bilgiye göre, Hatay-Bodrum karşılıklı seferi yapan şehirlerarası otobüs şoförünün koronavirüs testi pozitif çıktı. Yüksek ateş, öksürük ve halsizlik şikayeti olduğu halde, koronavirüs şüphelisi şoförün direksiyon başına geçirildiği, böylelikle yolcuların da riske atıldığı öne sürüldü.

Okulların Açılışı 21 Eylül’e
Daha önce 31 Ağustos’ta eğitim ve öğretimin başlayacağı duyurulan okulların açılışının 21 Eylül tarihine ertelenme ihtimali çok yüksek. Milli Eğitim Bakanlığı kaynaklarına göre, 17 Ağustos’tan itibaren özel okullar online eğitime başlayacak, tam açılış ise 21 Eylül’de gerçekleşecek. Devlet okullarında ise 31 Ağustos’tan itibaren uzaktan eğitime başlanması, 21 Eylül tarihinden itibaren ise geçmişte olduğu gibi normal eğitime geçilmesi planlanıyor. Okullarda yüz yüze eğitimin başlaması için günlük vaka sayısının 500’ün altına inme-sinin, Bilim Kurulu’nun kırmızı çizgisi olduğu söyleniyor.

YGM olma şartı
Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri (YGM) olmak için, kişilerin, son 7 yıl içinde mesleki faaliyetten alıkoyma cezası almamış olması gerekecek. Yetki belgesinin süresi 2 yıl olacak. 2 belge dönemi boyunca herhangi bir disiplin cezası almayanların belge süresi 3 yıl olarak uygulanacak.

Ekonomik Rapor
Dünya Bankası raporunda, Türkiye’nin, COVID-19’un yayılmasını diğer ülkelere kıyasla daha hızlı kontrol altına aldığı belirtilerek, salgının, ekonomik yavaşlama sonrasındaki kademeli toparlanmayı rayından çıkardığı ifade edildi.

Yasal takipteyiz
Türkiye Bankalar Birliği’nden yapılan (TBB) açıklamaya göre, bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı 2020 yılı Ocak-Haziran döneminde, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 60 gerileyerek 345 bin kişi oldu.

Bakanlık uyardı
“Son 3 gündür hastaneye yatışlarda yüzde 32 azalma var. Fakat sürecin en önemli göstergelerinden ağır hasta sayısında artış devam ediyor. Son 3 günde en yüksek sayıda hasta görülen ilk 5 ilimiz; İstanbul, Ankara, Konya, Diyarbakır, Şanlıurfa.”

MHP’de İlçe Kongreleri
Altınözü’nde ADEM TÜRK, Yayladağı’nda CELAL ATMACA…
MHP’de, ilimiz ilçe kongreleri sürüyor. Önceki gün gerçekleşen kongreler sonrasında, MHP’de Altınözü İlçe Başkanlığı’na Adem Türk yeniden seçilirken, Yayladağı MHP İlçe Başkanı ise Celal Atmaca oldu. MHP’de Altınözü İlçe Yönetim Kurulu’na da; Adem Türk, Arif Tazeaslan, Serkan Gür, Fatih Bulanık, Miri Bozoğlan, Ahmet Aslan, İsmail Karataş, Selim Ünsal, Adnan Kaya, Yusuf Taş, Mustafa Aksoy, Zekeriya Çoşkun, Ali Çakır, Mehmet Bayram, Şemsettin Kara, Adnan Değer, İsmail Deliağa, Mehmet Alkan ve Ömer Temizkan seçildi.
MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı ve MHP Hatay İl Başkanı Murat Adal, Altınözü İlçe Başkanlığı’na seçilen Adem Türk ile Yayladağı İlçe Başkanı Celal Atmaca ve iki ilçe yöneticilerini kutlayıp başarı dilediler.

TURİSTE KOVİD TESTİ ÜCRETSİZ
10 Ağustos’tan itibaren yeniden başlayan Rusya uçuşları ile beraber Türkiye’ye gelen turistler için özel korona tedbirleri alındı. Buna göre, virüs nedeniyle Rus turistin ölümü halinde ve havayolu şirketi de naaşı ülkesine götürmeyi reddederse, yaşamını kaybeden kişi Türkiye’de gömülecek.
Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, Rus turistlere uygulanan Covid-19 prosedürü hakkında bir açıklama yaptı. Pasaport kontrolünden önce ateş ölçümü yapılacaklardan, ateşi 37.8’in üzerinde olan yolcu, özel bir odaya alınacak. Yarım saat sonra tekrar ateş ölçümü gerçekleştirilecek ve ateşin devam etmesi halinde, ücretsiz test yapılacak. Test sonucu çıkana kadar havaalanında bekletilecek. Testin pozitif olması durumunda, hastaneye sevk edilecek. Ailesi ve yakınları da karantinaya alınacak. Test negatif çıkarsa, oteline gitmesine izin verilecek.

VALİ, BUGÜN STADYUMDA
Hatay Valisi Rahmi Doğan, bugün Hatay Stadyumu’nda incelemelerde bulunacak. Vali Doğan, stadyumla ilgili olarak, 2,5 ay önce, “Yeni stadyumun koltuk ve çim yapımı için gerekli olan 27 milyon liralık ödenek Valiliğimize gönderilmiş-tir. Gençlik ve Spor Bakanımıza şükranlarımı sunuyorum. Stadyumu en kısa süre içerisinde Hatayspor’a hazır hale getireceğiz, 53 yıllık özlem son bulacak. Süper Lig’deki ilk maçımızı yeni stadyumda oynayacağız” açıklamasında bulunmuş, ardından koltuk ve çimlendirme işleri ihaleye verilmişti. İhale şartnameinde, 20 Haziran’da başlayan işin 20 Eylül’de tamamlanması yer alıyor.
Vali Doğan’ın, üç gün önce seçtiği koltukların başlayan montajı ile drenaj işlemleri süren çimlendirme çalışmalarını yerinde inceleyerek açıklamada bulunması bekleniyor.

ARAÇ MUAYENE SÜRESİ UZATILDI
Motorlu taşıtların yapılan 2-3 yıllık muayene işlemleriyle ilgili süre yeniden uzatıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, koronavirüs tedbirleri kapsamında, zamanı gelse de, araç muayene sürelerinin 30 Eylül’e kadar uzatıldığını bildirdi. Pandemi süreci dışında da olsa, araç muayene süresini geçirenlerden yüzde 5’lik gecikme ücreti alınacaktı.

SAMANDAĞ’DA KOVİD DENETİMİ
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, ülke genelinde koronavirüs denetimlerinin artacağını açıklaması üzerine, ilimizde, 15 ilçedeki Kaymakamlar başkanlığındaki ekipler yardımıyla, önlemlerin uygulanması ile ilgili denetimler yapıldı. Denetimlerin biri de, Salı günü Samandağ ilçesindeydi. Samandağ’daki denetimlere; Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Tahsin Demir, İlçe Emniyet Müdürü Asuman Karacık ve İlçe Jandarma Komutanı Ömer Kartaler katıldı.

KONSERVATUAR’A BAŞVURUDA YARIN SON GÜN
Sınavlar 19-20 Ağustos’ta…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Antakya Devlet Konservatuarı’nda düzenlenecek olan Türk Müziği ile ilgili sınav, 19-20 Ağustos tarihlerinde yapılıyor. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Antakya Devlet Konservatuarı Türk Müziği Anasanat Dalı tarafından 19 ve 20 Ağustos 2020 tarihlerinde yapılacak olan 2020-2021 Özel Yetenek Sınavı öncesindeki ön kayıtlar ise, 14 Ağustos 2020 Cuma günü sona erecek.
19 ve 20 Ağustos’ta yapılacak olan 2020-2021 Özel Yetenek Sınavı öncesinde, kendine ve sesine güvenen özel yetenekli gençlerin mutlaka kayıt yaptırmaları konusu paylaşıldı. Kayıtların, 14 Ağustos 2020 Cuma günü sona ereceğini belirten yetkililer, ön kayıt başvuru sonuçlarının 17 Ağustos’ta açıklanacağını bildirdi, sınavın ise Hatay MKÜ Tayfur Sökmen Kampüsü’nde bulunan Antakya Devlet Konservatuarı’nda 19 ve 20 Ağustos’ta yapılacağını duyurdu.
Yetkililer, 19-20 Ağustos’taki sınav sonuçlarının, 22 Ağustos’ta açıklanacağını, kesin kayıtların 25 ve 26 Ağustos’ta yapılacağını, boş kontenjan kalması durumunda da yedek kayıtların 27 Ağustos’ta yapılacağı bilgisini verdi.

TÖB-SEN kampanya başlattı
DEFNE ve SAMANDAĞ’A FEN LİSESİ…
Kendilerine TÖB-SEN adını veren Eğitim Sen Hatay Şubesi eski yönetici ve üyelerinden oluşan bir öğretmen grubu adına, bugün, ilimizin iki ilçesinde ihtiyaç olan Fen Liseleri oluşturulmasıyla ilgili bir basın açıklaması yapılıyor. Edinilen bilgiye göre, bugün saat 13.00’te, TÖB-SEN’in eski Eğitim Sen binasındaki basın toplantısı konusu, ”Defne ve Samandağ ilçelerinde Fen Lisesi istiyoruz” olarak duyuruldu.
TÖB-SEN açıklamasında şöyle denildi:
“Bizler, TÖB-SEN olarak, çevremizdeki eğitim sorunlarını ve bu konudaki taleplerimizi iletmeyi bir görev sayıyoruz. Bu konuda özellikle, ilimizde Defne ve Samandağ ilçelerinin eğitim başarılarının yüksek olmasına rağmen Fen Lisesinin olmamasını bir eksiklik olarak görüyoruz. Bu eksikliğin sesi olacak, Defne ve Samandağ’da halkımızla beraber yapacağımız ‘Defne ve Samandağ ilçelerinde fen lisesi istiyoruz’ kampanyasını tanıtmak amacıyla sendika binamızda bir basın açıklaması yapılacaktır.”

Dünya genelinde
Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilen kişi sayısı, dünya genelinde 20 milyon 526 bini aştı. Virüs nedeniyle 745 bin 981 kişi yaşamını yitirdi.

MEB açıklaması
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, “2020-2021 eğitim öğretim yılına ilişkin değerlendirme nihai aşamada. Bilim Kurulu toplantısında alınacak karar, kamuoyuyla paylaşılacaktır” denildi.

Deprem uyarısı
17 Ağustos Marmara depreminin 21’inci yıl dönümünde, Türkiye’de depreme karşı önlem alma bilinci hala yeterli düzeye ulaşmazken, olası bir depremden sonra yaraları hızla sarmak için sigortalılık oranlarının yükselmesi büyük önem taşıyor.

Sağlıkta şiddet
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ağrı Doğubayazıt Devlet Hastanesi’nde görev yapan bir sağlık çalışanının, Kovid-19 şüphesiyle teste gönderilen hasta ve yakınına yaptığı “sosyal mesafeye uyma” uyarısı üzerine saldırıya uğradığını belirterek, “Sağlık çalışanları her türlü fedakarlığa hazır, ama buna değil” ifadesini kullandı.

Kan desteği
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, bakanlık merkez teşkilatta görevli yargı mensupları ve personelle Türk Kızılayı işbirliğinde başlatılan kan bağışı kampanyasına destek verdi.

Kontenjan doldu
Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, “Merkezi sınavda başarılı öğrencilerin Anadolu imam hatip liselerini tercih etmesiyle hem bu okulların taban puanları yükseldi hem de kontenjanları doldu” dedi.

Kadınlardan dava
AK Parti Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam: “AK Parti Genel Merkezimiz, Partimizin kadınlarına yönelik hakaret, çirkin yakıştırma ve yazıları ile yapmış olduğu saldırılardan dolayı, Yeni Akit Gazetesi Köşe Yazarı Abdurrahman Dilipak aleyhine yargıya başvurmuştur.”

Amanoslar’da
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “1448 personelimizle, Amanoslar’da, 12 Ağustos itibariyle Yıldırım-5 Operasyonu başlatıldı” dedi.

28 günde
Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar, “Dava süreci 500-700 gün sürerken, arabulucuda en fazla 3 hafta artı 1 haftada, yani 28 gün içerisinde sorun tüketici için çözülmüş olacak” dedi.

Park sorunu için
İktidar, yetkisiz park yaptırarak vatandaşlardan zorla ücret talep edenlerin engellenmesi ile vale hizmetlerinde standart sağlanması amacıyla yönetmelik taslağı hazırlıyor.

Satışlar arttı!
Dövizdeki yükselişle fiyatların zamlanacağı beklentisi, birçok üründe satışları artırdı. İhtiyacını zamsız fiyattan almak isteyen tüketiciler, mağazalarda yoğunluk oluşturdu.

İşsizlik ödemesi
İŞKUR, Temmuz’da, önceki dönemden ödemesi devam edenlerle birlikte, 401 bin 645 kişi için işsizlik sigortası ödeme miktarının 494,6 milyon lira olduğunu açıkladı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ