Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,99

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 15.08.2020
  • 494 kez okundu

MHP, İskenderun İlçe Kongresini yaptı
Bozkurt 4. Kez Başkan Oldu
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İskenderun İlçe Teşkilatı, 13. Olağan Kongresi’ni yaptı. Dünkü kongrede, mevcut Başkan Turan Bozkurt, dördüncü dönem İlçe Başkanı seçildi.

Türkiye İşsizlik Gerçeği
KPSS sonuçları açıklandı. 107.546 aday başvurdu, 2579 kişi işe yerleştirildi, 105.000 kişi yine işsiz kaldı.
Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonuçları belli oldu. KPSS sonuçlarına göre, 107 bin 546 kişinin sadece 2 bin 579’u herhangi bir işe yerleşebildi. Yüz binlerce kişinin merakla beklediği Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonuçlarına göre, 2579 kişi işe yerleşirken, 105.00 kişi ise işsiz kaldı, umudunu bir başka bahara ertelemek zorunda kaldı.
KPSS sonucuna göre, 107 bin 546 kişinin tercih yaptığı sınav sonrasında, sadece 2 bin 579 kişi bir işe yerleşti, 3 kontenjan ise boş kaldı. Ülkemizdeki işsizlik gerçeğini açıkça gözler önüne seren, 23 Temmuz-4 Ağustos arası gerçekleşen tercih sonuçlarına göre;
-Tercih yapan 11 bin 878 ortaöğretim mezunundan 131 kişi,
-Tercih yapan 33 bin 137 ön lisans mezunundan 912 kişi,
-Tercih yapan 62 bin 531 lisans mezunundan 1536’sı bir işe yerleştirildi.
KPSS verileri, eğitim düzeyi arttıkça, iş bulma amacıyla tercih yapan kişilerin sayısının arttığını, bunun da eğitimli kesimde işsiz oranının gün geçtikte yükseldiğini gösteriyor. TÜİK verileri, ülkemizde her 4 gençten birinin işsiz olduğunu gösteriyor.

O İşyeri Kapatıldı
Kırıkhan’da bir zincir mağazasının şubesinde çalışan 2 kişi KOVİD’li çıktı, işletme kapatıldı.
Kırıkhan’da, ünlü bir zincir mağazasının Kırıkhan şubesinde iki personelin KOVİD testinin pozitif çıkması üzerine işletme kapatıldı.
Edinilen bilgiye göre, Kırıkhan ilçe merkezindeki zincir mağazanın 2 çalışanında koronavirüs tespit edilmesinin ardından, mağaza, geçici olarak kapatıldı. Kırıkhan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, mağaza boşaltıldıktan sonra içeride dezenfekte çalışması başlattı. Mağazadaki çalışan elemanlar ise sağlık kontrolünden geçirildi, kovid testi pozitif çıkan 2 kişi karantinaya alındı, diğer çalışanların da testleri gerçekleştirildi.

İSO’nun Türkiye’deki 2’nci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu açıklandı
Hatay’dan 4 Şirket
İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) hazırladığı “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasının 2019 yılı listesinde, ikisi Antakya’dan olmak üzere, ilimiz Hatay’dan 4 şirket yer aldı. Antakya’dan, Türkiye’deki en büyük ikinci 500 Sanayi Kuruluşu arasına giren şirketler HATBORU ile ÖZMİRİOĞLU oldu.
İSO’nun, Türkiye’deki 2’nci büyük 500 Sanayi Kuruluşu içindeki 4 Hatay şirketi ile 2019 yılı satış rakamları şöyle:
120. sırada: Corbus Çelik San. ve Tic. A.Ş. – Dörtyol – 2019 yılı satışı 375 milyon 543 bin TL.
214. sırada: Fil Filtre A.Ş. –İskenderun – 2019 yılı satışı 317 milyon 741 bin TL.
244. sırada: Hatboru San. ve Tic. A.Ş. – Antakya – 2019 yılı satışı 303 milyon 984 bin TL.
476. sırada: Özmirioğlu Pamuk Yağ Küspe San. ve Tic. A.Ş. – Antakya – 2019 yılı satışı 207 milyon 415 bin TL.
İSO, Türkiye’deki en büyük 500 Sanayi Kuruluşu’nu ise geçtiğimiz günlerde açıklamış ve ilimizden İSDEMİR 8’incilik, TOSYALI PROFİL 24’üncülük sıralamalarıyla ilk 100 arasına girmişti.

YİNE SU ARIZASI
AKASYA SU’SUZ
Antakya ve Defne’de art arda yaşanan arızalar dolayısıyla, sınırlı olarak içme suyu verilebiliyor. Birkaç gündür yaşanan arızalar giderildikten sonra su verilebilirken, aboneler ise suya ancak saatlerce sonra erişebiliyor. Bu arada dün, Akasya Mahallesi susuz kaldı.
Antakya ilçesindeki 500 Konutlar terfi merkezine enerji veren elektrik kablosunda oluşan arıza nedeniyle, Akasya Mahallesi ve 500 Konutlar civarında su kesintisi yaşandı. Konuya ilişkin HATSU açıklamasında, “Ekiplerimizin başladığı onarım çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte, su iletimi tekrardan sağlanacaktır” denildi.

Antakya OSM Tebriki
HATBORU ve ÖZMİRİOĞLU’na
Antakya Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi, İstanbul Sanayi Odası verilerine göre, Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde 500 arasına girmeyi başaran 2 Antakya şirketi, Hatboru ile Özmirioğlu’na teşekkür etti
Antakya OSB açıklamasında şöyle denildi:
“İSO’nun Türkiye 2. büyük 500 Sanayi Kuruluşu arasında yer alan ve Antakya OSB’de faaliyet gösteren Hatboru Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Özmirioğlu Pamuk Yağ Küspe San. ve Tic. A.Ş. firmalarımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.”

Sosyal Medya Adli İşlemleri
İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “1 Ocak’tan bu yana; terör örgütü propagandası, yalan belgeyle algı operasyonu ve provokatif paylaşım yapan 6 bin 743 sosyal medya kullanıcısı hakkında adli işlem başlatıldı” denildi.

17 Ağustos’ta açılıyor
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 17 Ağustos itibariyle, il spor merkezleri ve
engelli il spor merkezlerinin açılacağını söyledi.

Evde Karantina
İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine, “İzolasyon Tedbirleri” konulu genelge gönderildi. Genelgeye göre, Kovid-19 tanılı / temaslı / evde izolasyona verilenlerin izolasyon uymaları, elektronik imkanlar da sağlanacak.

Enflasyon tahmini
TCMB Ağustos ayı beklenti anketi sonuçlarına göre, 2020 yılsonu enflasyon beklentisi yüzde 10,22’den 10,82’ye yükseldi.

Okumayı sevdik
Toplam 6 bin kitapevinin bulunduğu Türkiye’de, perakende kitap pazarı yüzde 27 büyüme ile 8 milyar 852 milyon TL’ye ulaştı.

Önemli veri
17 Ağustos Pazartesi: 11:00/Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi/Temmuz/Önceki: – 19.4 milyar TL

Nakliye Sektörü
Ticaret Bakanlığı’nın tırlar için Kapıkule Gümrük Kapısı’nda hayata geçirdiği “Randevulu Sanal Sıra Sistemi”, sağladığı kolaylıklarla sürücüleri memnun etti.

MEB’E 15.000 İŞÇİ ALINACAK:
Başvuru bugün son…
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 21 ilde toplam 15 bin 295 geçici işçi alacak. Okullarda; güvenlik, temizlik, bakım ve onarım gibi işleri yapmak üzere 15.000 personel alımı yapılacak.
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), işsizliğin yoğun olduğu yerlerde, ‘Toplum Yararına Program’ ile geçici işçi istihdam ediyor. Bu kapsamda İŞKUR tarafından, Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı okullara personel alımı gerçekleştirilecek. Böylece, ilimiz Hatay’ın aralarında bulunmadığı 21 İl’de toplamda 15 bin 295 kişiye iş imkanı sunulacak. 15 Ağustos’a kadar başvuruların devam ettiği programa, ‘esube.iskur.gov.tr’ sitesinden veya İŞKUR şubesinden başvuru yapılabiliyor.
İşçiler, MEB’e bağlı okullarda, güvenlik görevlisi, bakım, onarım ve temizlik elemanı olarak görev yapabilecek. Başvuru yapacak olanlarda; 18 yaşını doldurmuş olmak, emekli ve malul aylığı almıyor olmak, açık öğrenim hariç öğrenci olmamak ve en az ilkokul mezunu olmak gibi şartlar aranıyor. Başvuru yapabilmek için İŞKUR’un sistemine kayıt yaptırmak ve kayıtlı işsiz olmak da gerekiyor. Günlük çalışma süresi ise 7 ile 9 saat arasında değişiyor. Asgari ücret (2.324 TL) düzeyinde ödeme yapılıyor.

İskenderun’daki Liselerin
LGS Taban Yüzdeliği
Liselere Yerleştirme Sınavı (LGS) sonuçlarının açıklanmasından sonra, kazananlar, Fen ve Anadolu Meslek Liselerine kayıtlarını yaptırırken, ilimizde LGS sonuçlarına göre, İskenderun’daki merkezi yerleştirme sınavı ile öğrenici alan proje okullarının taban yüzdelik ve başarı sıralaması oranı şöyle oluştu:
1-Tosçelik Fen Lisesi 1.52 (başarı sırası 22.375)
Geçen yıl 1.91 (Başarı Sırası18.500)
2- Makzume And. Lis. 5.22 (başarı sırası76.838)
Geçen yıl 6.1 (Başarı sırası 59.990)
3-Cumhuriyet A. Lis. 7.99 (başarı sırası117.613)
Geçen yıl 9,2 (başarı sırası 89.780)
4- Paşa Karaca İHL 12.61 (başarı sırası 185.619)
Geçen yıl 15,4 (başarı sırası 149,803)

NAKİT DÖVİZE KOMİSYON
Merkez Bankası’nın 5 Ağustos’ta yayımladığı tebliğ ile izin verdiği nakit döviz talebine komisyon uygulaması, bankalar tarafından uygulanmaya başlandı. Bir kamu bankası, 3 bin doların üstünde nakit döviz talebi olanlara binde 3 komisyon alırken, diğer kamu bankalarında binde 2 ile 5 arasında komisyon kesilmesi bekleniyor. Büyük bir özel bankanın 20 bin liranın üstüne binde 1.5, orta ölçekli bir diğer bankanın ise binde 2 oranında komisyon almaya başladığı öğrenildi. Nakit olmayan döviz tale-binde, yani örneğin internet sitesinden yapılan döviz alım-satım ve transfer-lerinde ise komisyon alınmıyor.

M.Ali Yıldırım’ın kuzeni vefat etti
İYİ Parti Hatay İl Sekreteri Mehmet Ali Yıldırım’ın kuzeni Cuma Yıldırım vefat etti. Dün sabah vefat eden İYİ Parti İl Sekreteri Mehmet Ali Yıldırım’ın kuzeni, aynı zamanda İYİ Parti üyesi olan merhum Cuma Yıldırım, dün saat 10.00’da, Antakya’ya bağlı Akcurun Mahallesi’ndeki aile mezarlığında defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

REHBER ÖĞRETMENLERE NÖBET GÖREVİ KALKTI
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Rehberlik ve Psikolojik Danışma Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Değişiklik ile beraber, Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışman nöbet görevi kaldırıldı. Bu değişiklik, 14 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete’de şöyle yayımlandı. “Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışman, merkezi sınavlarda görev alabilir ve istemesi halinde belleticilik görevi yapabilir. Ancak Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışmanlara nöbet görevi verilemez.” Yapılan bu değişiklikle beraber, Rehber Öğretmenlere nöbet görevi kaldırılmış oldu.

ERZİN’E YÜZME HAVUZU
Gençlik ve Spor Bakanlığı, ilimiz Erzin ilçesine yüzme havuzu kazandırdı. Türkiye’de 19 ilde oluşturulması planlanan yüzme havuzlarından biri, ilimiz Erzin ile Altınözü ilçelerine ayrıldı. Hatay’da 4 yerde bulunan çocuklara özel portatif yüzme havuzu, artık Erzin’de de hizmete girdi.

Hatay BŞB Destek Eğitim Merkezi Kursiyerleri
LGS’DE İYİ OKULLARA GİRDİLER…
Hatay Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturulan hazırlık sınıflarında kurslara katılan öğrencilerin önemli bir kısmı, Liselere Geçiş Sınavı’nda istedikleri yerlere girmeyi başardı. Hatay Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, kültürel alandaki bu başarıdan mutlu olduklarını dile getirirken, Destek Eğitim Merkezi’nin deneyimli eğitimci kadrosuyla, bu yıl da Liselere Giriş Sınavı’na hazırlanan gençlerin istedikleri okullara yerleşmesini sağladıklarını duyurdu.
Hatay Büyükşehir Kültür Dairesi yetkilileri, eğitimde fark yaratmaya devam edecekleri mesajıyla, LGS’de kazanan öğrencilerden bazılarını şöyle duyurdu:
Fen Lisesi: Feruz Gül Konç, Kazım Eren Yıldıray.
Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi: Hasan Mevvasoğlu, Esmanur Alak, Alper Alkaya, Hüseyin Albayrak, Müşerref Horşit.
Nihal Turgut Anlar Anadolu Lisesi: Kevser Keleş, Medine Nur Yalım, Aliye Tuzluoğlu, Derya Hamurcu.
Osman Ötken Anadolu Lisesi: Savaş Randa, Burak Yılmaz, Muhammed İpek.
Hatay BŞB Kültür Dairesi yetkilileri, ayrıca çeşitli Anadolu Liseleri ve Güzel Sanatlar Lisesi olmak üzere, toplam 215 öğrencinin daha istediği okullara yerleştiği bilgisini verdi.

Dörtyol’da Eski Öğretmen
FETÖ’den yakalandı, tutuklandı…
Dörtyol ilçesinde, FETÖ/PDY’ye üye olmak suçundan hakkında yakalama kararı bulunan ve daha önce öğretmenlikten ihraç edilen T.M.E. adlı eski bir öğretmen yakalandı ve çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak cezaevine konuldu.
Dörtyol Polisi, ilçe genelinde aranan kişilere yönelik çalışmalar kapsamında uygulama yaptığı sırada, ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan hakkında kesinleşmiş 6 yıl 3 ay cezası bulunan, kamu görevinden ihraç edilen eski öğretmen T.M.E.’yi yakalayarak gözaltına aldı. Emniyet’e götürülen T.M.E., buradaki işlemlerin ardından adliyeye çıkarıldı ve tutuklanarak cezaevine konuldu.

ÇÜ’nün Hataylı Rektörü yerine başkası atandı
Adana Çukurova Üniversitesi’nin (ÇÜ) Hatay-Dörtyollu olan Rektörü bu kez seçilemedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Meryem Tuncel’i atadı. Çukurova Üniversitesi’nde bu görevi düne kadar, Hataylı-Dörtyollu hemşerimiz Prof. Dr. Mustafa Kibar yürütmekteydi.

Çevre yolunda kavşak düzenlemesi
YARIN, TRAFİK TEK YÖN
Hatay Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Antakya çevre yolu üzeri, Primemall AVM ile Adliye Sarayı arasında “EXPO Alanı Bağlantı Kavşağı” yapım çalışmalarına başlıyor. Çalışmalar, 16 Ağustos Pazar günü gerçekleştirilecek. Bu nedenle, Pazar günü (yarın), çevre yolunda motorlu taşıt trafiğinin tek yön şeklinde uygulanacağı hatırlatıldı, sürücülerin buna göre hareket etmesi istendi.

TOYGARLI’DA YANGIN
Zeytinlik yandı…
İlimiz Defne ilçesi Toygarlı kırsalında bir zeytin bahçesinde yangın çıktı. Yangında, çok sayıda zeytin ağacı zarar gördü. Zeytin bahçesinde çıkan yangın, 2 saatlik çalışmayla kontrol altına alınabildi. Yangında, 30 dönümlük bir alanın zarar gördüğü ifade edildi.

İhracat birim değer endeksi % 2,8 azaldı
İhracat birim değer endeksi, Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 2,8 azaldı. Endeks, bir önceki yılın aynı ayına göre; gıda, içecek ve tütünde % 4,3 artarken, ham maddelerde (yakıt hariç) % 7,4, yakıtlarda % 42,4 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) % 2,6 azaldı. İhracat birim değer endeksi, 2020 yılı ikinci çeyrekte bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre % 3,1 azaldı.

Uzmanlar uyarıyor
İki aşı da gerekiyor
Uzmanlar, sağlıklı kişilerin de grip aşısı yaptırmasının önerildiğini dile getirerek, zatürre aşısı yaptırmanın, risk grubundaki kişilerin grip ve Kovid-19 enfeksiyonunu daha sorunsuz atlatmasına katkıda bulunduğunu belirtiyor.

Yüzde 17,6 arttı
Sanayi üretim endeksi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde normalleşme döneminin başladığı Haziran’da aylık bazda yüzde 17,6, yıllık bazda yüzde 0,1 arttı.

MHP’ye tepki
İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın, MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’e çağrısına ilişkin olarak, “Şu anda anketlerde oy oranımız MHP’den yüksek. Bizi davet edecek durumda değil” ifadelerini kullandı.

Maske uyarısı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Gerçekten inanırsak, askıya aldığımız ‘okul heyecanını’ bu yıl da layıkıyla yaşar, çocukları-mıza yaşatırız. İşe lütfen, maskemizi takarak başlayalım” uyarısında bulundu.

Hava kalitemiz
Temiz Hava Hakkı Platformu’na göre; Türkiye’de 30 ilde yaşayan yaklaşık 18 milyon kişinin, geçen yıl boyunca soluduğu havanın kalitesine dair yeterli veriye sahip olmadığı bildirildi.

Mağaralara tespit
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca belirlenen 60 mağaradan 30’unda, Mağa-ra Araştırma Derneği üyeleri ile akademisyenler-den oluşan 8 kişilik ekip, jeolojik ve ekolojik özelliklerinin tespiti için çalışma yürütüyor.

Kan bağışı
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Pandemi sürecinde kan bağışında bulunarak nice umutların yeşermesine vesile olabiliriz” dedi.

Korona günleri
Barem’in araştırmasına göre, salgın sürecinde evde kalınan dönemlerde vakit geçirilen dijital uğraşlar arasında, yüzde 85 ile görüntülü konuşma ilk sırada yer aldı.

Sonuçlar
KPSS puanına göre bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yapılan yerleştirme sonuçları açıklandı.

Satışlar arttı
Sosyal mesafe kuralı nedeniyle kalabalıktan uzak vakit geçirmek isteyenlerin talebi nedeniyle, katlanabilir kamp sandalyesi satışlarında önemli oranda artış yaşandığı belirtildi.

En çok satılan
İkinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında geçen ay en çok tercih edilen 3 otomotiv markası Volkswagen, Renault ve Ford olarak sıralandı.

Cari açık
Ödemeler dengesi, Haziran’da 2 milyar 934 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari açık 11 milyar 94 milyon dolar oldu.

300 bine yakın
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen adayların eğitim kariyerlerine devam etmek için, 16 Ağustos Pazar günü yapılacak 2020- ALES/1’e 294 bin 101 adayın katılacağını bildirdi.

1 Ekim’de
Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerin, eğitim öğretim takvimlerini, 1 Ekim sonrasında başlayacaklarını istediklerini bildirdi.

İşsizlik Ödeneği
İŞKUR verilerine göre, işsizlik ödeneği başvuruları bu yılın ilk yarısında 2019’un aynı dönemine göre yüzde 4,8 azalarak 970 bin 117’ye geriledi.

Süreç belirsiz!
Okulların açılacağı tarih Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından 21 Eylül olarak açıklandı. Ancak sektördeki soru işaretleri yanıtlanmış değil. Devlet okullarının hijyen açısından nasıl hazırlandığı, uzaktan eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması için neler yapılacağı gibi konular öne çıkıyor.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ