Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 21.08.2020
  • 281 kez okundu

MKÜ’YE 100 İŞÇİ ALINACAK
Başvurularda bugün son
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörlüğü, bağlı işyerleri ile Araştırma Hastanesi’nde sürekli işçi pozisyonunda istihdam edilmek üzere 100 işçi alımı yapıyor. MKÜ duyurusunda, 17 Ağustos Pazartesi günü başlayan başvuruların 21 Ağustos Cuma gününe (bugün) kadar devam edeceği belirtildi. MKÜ duyurusunda, 17-21 Ağustos arası başvuruların ardından, 3 Eylül’de noter kurası çekileceği, sözlü mülakat ardından da kazananların 21 Eylül’de duyurulacağı bildirildi. Sözlü sınavlar, 9-10-14 ve 16 Eylül tarihlerinde her branş için ayrı ayrı yapılıyor.
MKÜ’ye alınacak toplam 100 daimi işçi kadrosu için bilgiler şöyle:
-Temizlik Görevlisi: 15 Kişi
-Engelli Temizlik Görevlisi: 5 Kişi
-Araştırma Hast. Temizlik Grv.: 40 Kişi
-Hasta-Engelli Bakımı: 40 Kişi
Alınacak 80 işçinin Antakya, diğer 20 işçinin ise Antakya ve dışı ilçelerde çalıştırılacağı kaydedildi. MKÜ’ye 100 işçi alımı için bugün sona erecek olan başvurular, İŞ-KUR’a yapılıyor.

Prof. Dr. Aksu’nun babası vefat etti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Aksu Elmalı’nın babası, eşi Prof. Dr. Mehmet Elmalı’nın kayınpederi vefat etti.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Sektör hazır
Tüm Kırtasiyeciler Derneği Başkanı Mehmet Helvacıoğlu, “Kırtasiye mağazalarında iş güvenliği, sağlık, temizlik ve sosyal mesafe konularında tüm hazırlıklar yapıldı. Tüketicilerimiz gönül rahatlığıyla alışverişlerini yapabilir” dedi.

Online yapılacak
Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim İktisat ve İşletme Fakültesi, 2019-2020 Akademik Yılı Yaz Okulu sınavlarının online yapılacağını bildirildi.

Esnafın talebi
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın işlerinin salgın sürecinde sekteye uğradığını ve bu sebeple araç muayene ücretleri düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Yerel Yönetimlere
Reform Çalışması
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, “Genel Merkezimizde çalışmaları yapılan Yerel Yönetimler Reformu’nu, önümüzdeki yasama yılında gündeme getirmeyi planlıyoruz” dedi.

Faiz değişmedi
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından, Para Politikası Kurulu’nun (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) yüzde 8,25 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdiği bildirildi.

ÖĞRETMENLERDE MAZERET TAYİNLERİ
2020 Yaz dönemi, öğretmenlerin; aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri ve engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değiştirme 2. aşama başvuruları bugün sona erecek. Edinilen bilgiye göre, üç gün önce başlayan başvurularda son gün, 21 Ağustos 2020 cuma günü ve saat 17:00 olarak belirlendi.

Çözüme kavuştu
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, SMA hastalarının Sağlık Uygulama Tebliği’ne (SUT) tabi ilaçlarını daha önce olduğu gibi temin etmeyi sürdüreceklerini bildirdi.

Yeni sistem
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Koronavirüs vakalarında evde tedavide yeni bir uygulamaya geçiyoruz. Hekimlerimiz ‘Teletıp’ denilen sistem sayesinde hastalarıyla doğrudan görüşme yapacak” dedi.

Şehir Tiyatrosuna oyuncu alınacak
Hatay Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki şehir tiyatrosuna oyuncu alınacak.
Yapılan duyuruda, “Şehir Tiyatromuzun ‘Oyunculuk Atölyesi’ için kayıtlar başlıyor. Atölye kayıtları, 21 Ağustos ile 1 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Ayrıntılı bilgiye, 0326-2135948 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz” denildi.

Diyanet’e göre Türkiye’de 15.000 imam açığı var
5000 KADRO ALIMI YAKINDA
Diyanet İşleri Başkanlığı’na göre, Türkiye’de 15 bin imam açığı var. Diyanet İşleri Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasın-da yapılan görüşmelerin ardından, 5 bin personel alımı için kadro açıldı. Bu kadroya 3 bin 500 imam, 1.500 personel alınacak.
Diyanet çevrelerine göre, Türkiye’de 15 bin imam açığı var.

DOKTORLAR ÖZLÜK HAKLARI ARAYIŞINDA
Basın açıklaması Devlet Hastanesi önünde
Hatay’da doktorlar; Pandemi süreci, özlük hakları, çalışma koşulları ve ücretler konusunda Sağlık Bakanlığı’na mesaj vermek üzere bugün bir araya geliyor. Hatay Tabip Odası öncülüğünde düzenleneceği öğrenilen basın açıklaması, yeni devlet hastanesinde gerçekleşecek. Saat 12.30’da, Hatay Devlet Hastanesi önündeki etkinlikte, Tabip Odası Başkanı D. Sadık Nazik ve Yönetim Kurulu üyelerinin, basın açıklamasıyla; hekimlerin özlük hakları, çalışma koşulları ile ücretler konusundaki isteklerini kamuoyuna açıklamaları bekleniyor.
Bu arada Sağlık Bakanlığı, dün ücretlerle ilgili mini bir adım attı. Edinilen bilgiye göre, Kovid-19 hastalarıyla ilgilenen hekimler ve tüm sağlık çalışanlarıyla aile hekimleri, 1 Ağustos’tan itibaren, 3 aylık zaman diliminde bir ek ödeme alacak. Diğer hekim ve sağlık çalışanları için de Ocak esas alınarak ek ödeme planlanıyor.

YILMAZ’DAN HİCRİ VE
MUHARREM AYI MESAJI
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Hicri Yılbaşı’nın 1442. Yıldönümü dolayısıyla tüm İslam aleminin Hicri Yılbaşı’nı ve Muharrem Ayı’nı kutladı.
Başkan Yılmaz’ın mesajı şöyle:
“Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) Mekke’den Medine’ye hicretini esas alan Hicri Yılbaşı, Hicri Takvim’in başlangıcıdır. Takvimin ilk ayı ise mübarek Muharrem ayıdır.
Alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) Mekke’den Medine’ye hicreti, karanlık bir çağa güneş gibi doğmuş ve aydınlık bir çağın başlamasına vesile olmuştur. İnsanlık; sevginin, kardeşliğin, dostluğun, paylaşmanın ne demek olduğunu hicretle öğrenmiştir. Hicret; Allah rızası için anadan, babadan, evlattan, yardan, diyardan, maldan, mülkten hatta candan vazgeçmenin ibretli ve meşakkatli bir öyküsü, yüce dinimizin rahmet yüklü mesajlarını bütün insanlığa ulaştırmak için çıkılan kutlu yolculuğun adıdır. Hicret, Müslümanlar için bir milattır.
Bu vesileyle, Hicri Yılbaşı’nın ve Muharrem ayının, başta değerli hemşehrilerim olmak üzere bütün İslam alemine ilahi huzur, sağlık ve bereket getirmesini diliyorum.”

İTSO’ya Ziyaret
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Genel Sekreteri Ali Mullaoğlu ve Ulaştırma Belge Şefi Mehmet Ali Kilisli, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Figen Gül Dönmez’i ziyaret etti. Karşılıklı sohbet ortamında geçen ziyarette, iki Oda arasındaki çalışmalar, projeler ve ortak hedefler değerlendirildi.

Üreticiye çağrı
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, “Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”i, Resmi Gazete’de yayımlanarak, 30 Haziran’dan itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Buna göre, 2020 üretim yılına ilişkin 30 Haziran’a kadar ÇKS kaydını yaptıramayan çiftçiler için süre 1 Eylül’e kadar uzatıldı.

Fuarlar başlıyor
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, kapalı alanda gerçekleştirilen fiziki fuarların 1 Eylül’den itibaren yeni önlemlerle yeniden düzenlenmeye başlanacağını bildirdi.

Geçişler başladı
Kovid-19 tedbirleri kapsamında, ticaretin aksamaması için Habur Sınır Kapısı ile İbrahim Halil Gümrük Kapısı arasındaki tampon bölgede 1 Mart’ta başlatılan dorse ve şoför değişimi yapılmak suretiyle “temassız ticaret” uygulaması sona erdi.

Çiftçiye destek
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Son 2 yılda tarımsal hasılamızı yüzde 45 artışla 275 milyar liraya çıkardık. Bugün tarımsal hasılada Avrupa’da birinci, dünyada da ilk 10 içerisindeyiz” dedi.

Sanayi ihracatı
Türkiye’nin sanayi ihracatı, Temmuz ayında 11 milyar 495 milyon 132 bin dolara kadar çıktı ve bu yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

İptal kararı
Anayasa Mahkemesi, Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında yasalaşan ilk yargı paketiyle başlatılan “basit yargılama usulü”nün, 1 Ocak 2020 itibarıyla kovuşturma evresine geçilmiş dosyalarda uygulanmamasını öngören kuralı iptal etti.

Rekor düşüş
Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Mal Ticareti Barometresi’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle en düşük seviyeye gerilediğini, dünya mal ticaretinin bu yılın ikinci çeyreğinde tarihi bir azalış gösterdiğini bildirdi.

Erzurum tercihi
Türkiye’nin önemli kış turizmi merkezlerinden Palandöken Dağı’nda 2 bin 800 rakımda 6 yıl önce kurulan Yüksek İrtifa Kamp Merkezi, sunduğu imkanlarla son yıllarda futbol takımlarının gözdesi oldu. Hatayspor da bu ilde kamp yapıyor.

81 İl’le Toplantı
İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Orgeneral Eşref Bitlis Toplantı Salonu’nda Jandarma Komutanlarıyla video konferans toplantısında görüştü.

Okullarda durum
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açılmasına ilişkin, “Bize ‘Şu kademelerde riskin olmadığı söz konusudur’ denildiğinde biz o kademelerde açarız” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ