Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,23 / Satış: 9,27

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 28.08.2020
  • 636 kez okundu

Hatay’da, resmi kurumlarda yiyecek-içecek ikramı yasaklandı
Hatay Valiliği, koronavirüs önlemleri kapsamında, bundan böyle resmi kurumlarda yiyecek ile içecek ikramlarını durdurdu. Valilik açıklamasında şöyle denildi:
“Kamu kurum ve kuruluşlarında, yemekhane hizmetleri hariç olmak üzere, kişilere (personel, ziyaretçi ya da hizmet almak için bulunan vatandaşlarımız da dahil) yapılacak her türlü yiyecek-içecek (paketli su servisi hariç) ikramının durdurulmasına, Kaymakamlıklarca Umumi Hıfzıssıhha Kanunu 27 ve 72. Maddeleri uyarınca gerekli kararların ivedilikle alınarak 26.08.2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanılmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.
Kaymakamlarımızca konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek, uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanunu 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre, kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması gerekmektedir.”

MHP’li Vekil Kaşıkçı’nın Hatay BŞB’den isteği var
REYHANLI SANAYİ SİTESİ ALTYAPISI
MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Reyhanlı ilçesindeki sanayi sitesinin altyapısı olmadığını ve Büyükşehir Belediyesi’nin bu hizmeti götürmesi gerektiğini dile getirdi.
Milletvekili Kaşıkçı, hafta içinde gittiği Reyhanlı’da, sanayi sitesi esnafından bu isteği aldığını kaydederek, sosyal medya paylaşımında, “Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden beklentimiz, Reyhanlı Küçük Sanayi Sitesi’nin alt yapı işinin tamamlanması. Bu işyerleri için bizler her türlü desteğe hazırız” dedi.

GÜZEL’DEN 30 AĞUSTOS MESAJI
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98. Yıldönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Başkan Güzel’in mesajı şöyle:
“30 Ağustos, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, özgürlük ve bağımsızlık ateşinin yandığı kutlu zafer günüdür. Güzel vatanımız ve bağımsızlığımız uğruna verilen eşsiz mücadelenin 98. Yıldönümünde, başta Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşları Şehitlerimizi saygı ve minnet ile anıyor, tüm ulusumuzun 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.”

YENİ MUHASEBECİLER RUHSAT ALDI
Hatay Muhasebeciler Odası, yılın ilk mezun iktisatçıları içinde muhasebecilik stajyerliğini başarıyla tamamlayan ve sınavı geçenlere ruhsatnamelerini verdi.
Muhasebeciler Odası Başkanı Tahsin Kırık, 2020 yılı birinci dönem Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Ruhsatnamesi almaya hak kazanan yeni meslek mensup-larını kutladı, başarı diledi ve isimlerini şöyle sıraladı:
Abdullah Sayın, Ali Bellur, Ali Miçooğulları, Ayşegül Yalğın, Burcu Ünver Bayar, Gülcan Boğday, Gülhan İşsever, Gülten Bilgiç, Müge Mullaoğlu, Neslihan Altundağ, Özcan Deli, Pelin Ray, Sedat İstanbullu, Turan Camus.

HATAY’IN 6 İLÇESİ 5. TEŞVİK BÖLGESİNE ALINDI
Özellikle Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile muhalefete mensup Milletvekillerinin sıklıkla gündeme getirdiği, ilimiz Hatay’ın 5.Teşvik Bölgesi’ne alınması ile ilgili istek kısmen yerine getirildi. Edinilen bilgiye göre, Hatay’ın 6 ilçesi 5. Teşvik Bölgesi’ne alındı.
5.Teşvik Bölgesi’ne alınan Hatay’ın ilçeleri şunlar:
Arsuz, Reyhanlı, Yayladağı, Hassa Kumlu, Altınözü.
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, gelişmeyle ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:
“Hatay, 5.Teşvik Bölgesi’ne alınmalı. Bu olmuyorsa da, ilçe bazlı teşviklerde 5. Grup’tan yararlandırılmalı diye defalarca iktidara çağrıda bulunmuştum. Ülkemizin, halkımızın sorunları için çözüm üretmeye, bu çözümleri de Hükümetle paylaşmaya devam edeceğim. Çözüm önerilerim dikkate alındığında, kazanan halkımız oluyor ve bu da beni mutlu ediyor.”

Sağlık Müdürlüğü uyarısı:
ASM’YE REFAKATÇI GİTMESİN
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, özellikle Aile Sağlık Merkezlerine (ASM) giden hastaların, beraberlerinde refakatçı götürmemeleri gerektiğini duyurdu. Sağlık Müdürlüğü duyurusunda, ASM’lere yalnızca hastaların gitmesi istendi ve mesaj olarak da “Tedbir Al, Hayatta Kal” denildi.

SAMANDAĞ’DA MASKE KONTROLLERİ: 16 Kişiye 14.400 TL, İşletmelere De 234.000 TL Ceza…
Samandağ ilçesinde Kaymakam-lıkça yapılan kontroller sırasında, maske takmayanlara ve koronavirüs kontrollerine uymayan işletmelere para cezası uygulanıyor. Edinilen bilgiye göre, Samandağ ilçesinde maske takmayan 16 kişiye toplam 14.400 TL ceza tatbik edilirken, belirtilen kurallara uymadığı tespit edilen işyerlerine de toplam 235.896,00 TL idari yaptırım uygulandı. Samandağ Kaymakamlığı açıklamasında şöyle denildi:
“Kontrollü sosyal hayat döneminde Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenerek yayımlanan ‘Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde’ yer alan kurallara ve alınması gereken önlemlere ilişkin sorumlulukların yerine getirilip getirilmediğinin denetlenmesi amacıyla, alınan tedbirler kapsamında, ilçemizde denetim ekipleri oluşturulmuştur.
Söz konusu kurallara uymadığı tespit edilen işyerleri ile maske takmayan vatandaşlara, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu 282. Maddesi ve Kabahatler Kanunu 32. Madde çerçevesinde idari para cezası uygulanmakta ve Türk Ceza Kanunu Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma Başlıklı maddesi uyarınca gerekli adli işlemler yapılmaktadır.
İlçemizde yapılan denetimlerde maske takmadığı tespit edilen 16 vatandaşımıza 14.400,00 TL. İdari para cezası, belirtilen kurallara uymadığı tespit edilen işyerlerine de toplam 235.896,00 TL idari yaptırım uygulanmıştır. İlçemizde, halkımızın sağlığının korunması ve kamu esenliğinin sağlanması konusunda, tüm vatandaşlarımızın alınan tedbirlere en sıkı şekilde uyarak, sağduyuyla destek vermesi önem arz etmektedir. Bu nedenle, alınan tedbir kararları doğrultusunda hareket edilmesi hususunda vatandaşları-mızdan azami destek beklemekteyiz. Ancak hep birlikte başarabiliriz.”

Sınırlı artış
Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervleri, 21 Ağustos haftasında, bir önceki haftaya göre 56 milyon dolarlık artışla 45 milyar 434 milyon dolara yükseldi.

İstifa ediyorlar
HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, pandemi hastanelerinde hekimlerin istifa ettiğini savunarak, “Çünkü çok ağır bir yük altındalar. Maddi ve manevi olarak haklarını alamıyorlar” dedi.

Önemli veri
31 Ağustos Pazartesi: 10:00/GSYH (yıllık)/2. Çeyrek/Beklenti: – % 10.7/Önceki: + % 4.5 – 10:00/GSYH (çeyrek)/2. Çeyrek/Önceki: + % 0.6.

Ödemeler bugün
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fındık alımlarına ilişkin olarak, “Pazartesi gününden bugüne kadar teslim edilen fındık bedellerini, 10 gün beklenmeden, Cuma günü üreticilerimizin hesaplarına aktaracağız” dedi.

Kadın savunması
ABD’de yürütülen bir çalışmada, kadınların, virüsleri tanıyabilen ve onları ortadan kaldırabilen bir tür beyaz kan hücresi olan “T lenfositleri” içeren daha güçlü bağışıklık sistemine sahip bulunduğu gözlendi.

Ve perde…
Sanat hayatı ve yaşantısıyla kendine has bir ressam olan Fikret Mualla’nın hikayesini anlatan “Renklerde Kaybolan Hayat”, izleyiciyle buluşacak.

İdlib karmaşası
Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’nin doğusunda Rus ve ABD askeri araçlarının çarpışması olayında, ABD askerlerini Rus devriyesini engellemekle suçladı.

Tahliyeye tepki
18 yaşındaki İpek Er’e “nitelikli cinsel saldırıda” bulunduğu suçlamasıyla tutuklanan Uzman Çavuş Musa Orhan tahliye edildi. Sosyal medyada karara büyük bir tepki oluşurken, hukukçular, özellikle son beş yıldır cezasızlık politikasının yasal hale geldiğine dikkat çekiyor.

Okula dönüş…
Tivibu ile başlıyor
Türk Telekom’un dijital televizyon platformu Tivibu, EBA TV’nin ilkokul, ortaokul, lise kanallarını 31 Ağustos’ta yayınlamaya başlıyor.

EGM’den kitapçık
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nca, “Uyuşturucu Madde Kullanımını Önleme Öykü Yarışması”na katılan madde bağımlılığı üzerine 20 öyküden oluşan Yırtık Akvaryum kitabı yayımlandı.

Tüketiciye uyarı
Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, “Pandemi sürecinde artan arı ürünleri tüketimiyle, merdiven altı ve belgesiz üretim de çoğaldı” dedi, ‘belgesiz üretim’ uyarısı yaptı.

Limonla açılacak
Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, yeni dönem turunçgil ihracat sezonunun, 3 Eylül’de, mayer cinsi erkenci limonun ihracatıyla başlayacağını söyledi.

Destek şart
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, hükümetin kırtasiyeci, okul servis işletmecileri ve kantincilere karşılıksız destek sunması gerektiğini söyledi.

Statlar canlanıyor
Süper Lig’de, 2020-2021 futbol sezonunun fikstürü çekildi. 2020-2021 sezonunun ilk haftasında Trabzonspor-Beşiktaş karşılaşması oynanacak.

14 İl’de önlem
Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, koronavirüsle (Kovid-19) mücadeleye yönelik alınan kararlar kapsamında 14 İl (Adana, Ağrı, Ankara, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya, Mardin, Şanlıurfa, Van ve Yozgat) Nüfus Müdürlüklerinde ek tedbirler alındı.

Suriye’nin yetimleri
Suriye’de yaşanan çatışmalarda 9 milyon 200 bin çocuk çeşitli şekillerde yardıma muhtaç hale gelirken, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfının Cerablus Yetimhanesinde çok sayıda yetim barınıyor.

Samandağ’da kamışlık yangını
Samandağ ilçesinde sazlık alanda çıkan yangın kontrol altına alındı. Yangın, Liman Mahallesi’nde bulunan sazlık alanda çıktı. Olay yerine itfaiye ekipleri sevk edildi. Yangın büyümeden itfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alındı.

Kaptan Caretta Carettayı kurtardı
Samandağ’da boynuna çuval takılan caretta carettayı, gezi teknesi kaptanı kurtardı. Samandağ Akdeniz açıklarında seyreden gezi firmasının tekne kaptanı Kerem Dobriç, bir caretta carettanın boynuna çuval takılı olduğunu fark etti.
Tekneyi durdurarak caretta carettayı alan Dobriç, hayvanı, çuvalı başından çıkardıktan sonra yeniden denize bıraktı. Kaptanın duyarlı hareketi, teknedekiler tarafından takdirle karşılandı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ