Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 31.08.2020
  • 290 kez okundu

Dr. Turhan Alpaydın Vefat Etti
Antakya’nın en eski hekimlerinden, Genel Cerrah Opr. Dr. Turhan Alpaydın vefat etti. Antakya Göz Hastanesi sahiplerinden Opr. Dr. Ercüment Ufuk Alpaydın’ın babası Opr. Dr. Turhan Alpaydın’ın cenazesi, Cumartesi günü öğle namazı sonrası Antakya Mezarlığı’nda toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

İnşaat İşçisi Elektriğe Kapılarak Öldü
İlimiz Payas ilçesinde, elektrik akımına kapılan inşaat ve bina boyacı ustası hayatını kaybetti. Dörtyol ilçesi Yeşilköy Mahallesi’nde oturan İbrahim Aksoy adlı şahıs, ev boyama işi için gittiği Payas ilçesindeki bir ikamette çalıştığı sırada, elektrik akımına kapıldı. Şahsın, elektrik akımına kapıldığını gören çevre sakinleri, sağlık ekiplerinden yardım istedi. Olay yerine gelen 112 sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından Dörtyol Devlet Hastanesi’ne sevk edilen bir çocuk babası İbrahim Aksoy, yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Özel okullarda KDV % 8’den
% 1’e düştü
Özel okullardaki katma değer vergisi oranı % 8’den % 1’e düşürüldü. Karar, Resmi Gazete’de yayınlandı.
Buna göre, özel okulların pandemi sürecinde düştüğü ekonomik açmazdan kurtulabilmeleri için, vergi düzenlemesi ile ödedikleri % 8’lik KDV oranı % 1’e çekildi. Özel okulların talebi de uzun zamandır bu yöndeydi.

Sağlık Bakanlığı izin verdi:
ÖZELDE KOVİD TESTİ 250 TL…
Koronavirüs ile mücadelede testleri artık özel hastaneler de yapabilecek. Sağlık Bakanlığı, 250 TL karşılığında, özel hastanelerin de COVID-19 testi yapabileceğini duyurdu.

KAĞIT KEBABA PATENT
İlimize özgü, yöresel adıyla “Lahmila Varka” olarak bilinen “Kağıt Kebabı” tescillendi ve coğrafi işaretleme aldı. Açıklamayı, ATSO Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Ağız yaptı. Ağız, 2007’den bu yana coğrafi işaretlerle ilgili çalışma yürüttüklerini, ATSO olarak 10 ürün üzerinde protokol imzaladıklarını ve 6 ürünün ilan aşamasında olduğunu kaydederek, “Bu protokol kapsamında ilk tescilini aldığımız ürün, Kağıt Kebabı. İnşallah diğer ürünlerin de tescilini önümüzdeki ay itibarıyla almış olacağız” dedi.

Adalet Bakanlığından Esnek Çalışma Genelgesi
Cumhurbaşkanlığı Genelgesi sonrasında, Adalet Bakanlığı da Esnek Çalışma Genelgesi yayımladı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül imzalı “Covid-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler” konu başlıklı genelge, Bakanlık merkez ve diğer bağlı birimler ile tüm Başsavcılıklara ve Bölge İdare Mahkemesi Başkanlıklarına gönderildi. Genelgede, esnek çalışmaya dair yetki birim amirlerine bırakılarak, esnek çalışmanın, iş ve personel durumu gözetilerek ve hizmeti aksatmayacak şekilde yapılması istendi.

Antakya’da Anayazı’da Silah Operasyonu
Hatay Emniyeti KOM Şubesi ekipleri, Anayazı Mahallesi’nde silah ticareti yapıldığı bilgisi üzerine düzenlediği operasyonda 1 otomatik tüfek, 4 tabanca ile şarjör ve mermiler ele geçirdi. Olayla ilgili 7 kişi gözaltına alındı.
İkametlerde yapılan aramada, 2’si otomatik 4 tabanca, otomatik tüfek ile bunlara ait şarjör ve çok sayıda mermi bulundu.

Yargı adli yıl
İnfaz aşamasındaki tüm kararların infaz hakimlerince alınmasına yönelik düzenleme ile asliye ceza mahkemelerinde duruşma savcısı dönemi, yeni adli yılla birlikte başlayacak.

Eylül ‘yoğun’
Türkiye’nin ikinci çeyrek büyüme rakamının hafta başında açıklanmasıyla ekonomideki veri gündemi yeniden hareketlenecek. Enflasyon ve ihracat rakamlarının ardından gözler, eylülde açıklanması beklenen Yeni Ekonomi Programı’na (YEP) çevrilecek.

Üretici memnun
Verimli topraklarıyla bilinen Hatay Amik Ovası’nda geçen yıla oranla daha geniş bir alana ekilen mısır, verimiyle üreticisinin yüzünü güldürüyor.

MKÜ GÜZEL SANATLAR’A
65 ÖĞRENCİ ALINACAK
Ön kayıtlar bugün başlıyor
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı Güzel Sanatlar Fakültesi Resim ve Grafik Bölümü’ne, TYT Ön Kayıt Özel Yetenek Sınavı Sistemi ile öğrenci alınacak. Yetenek sınavı, Resim ve Grafik Bölümleri için ortak yapılacak ve tek aşamada gerçekleştirilecek. Alınacak öğrencilere ait kontenjan, taban puan, taban puan türü, ön kayıt tarihi, yetenek sınavı tarihi, uygulama biçimi ve değerlendirme kriterleri, başvuru için gerekli belgeler, genel ve özel koşullar ile sınavda uyulacak kurallar adaylara duyurulurken, kontenjanlar da; Resim Bölümü 25 öğrenci, Grafik Bölümü 30 öğrenci ve Heykel Bölümü 10 öğrenci şeklinde belirlendi.
MKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü için başvurular internet üzerinden yapılacak. Belirtilen tarihler dışında ve eksik evrakla yapılan başvuruların kabul edilmeyeceği kaydedilirken, ön kayıtlar Resim ve Grafik Bölümleri için 31 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında, Heykel Bölümü için ise 9-14 Eylül 2020 tarihleri arasında, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi web sayfalarında ilan edilecek olan internet adresi üzerinden online olarak yapılacak ve yine bu adres üzerinden sınav giriş belgeleri alınacak. MKÜ duyurusunda ayrıca, şahsen başvuru yapılmayacağı kaydedildi.
MKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim-Grafik Bölümü’ne öğrenci alımı ile ilgili takvim şöyle:
Ön Kayıtlar: 31 Ağustos-7 Eylül
Sözel Yetenek Sınavı: 8 Eylül
Sınav Sonucu: 9 Eylül
Kesin Kayıt: 10-11 Eylül
Yedekler: 14 Ve 16 Eylül
Heykel Bölümü takvimi de şöyle oluşturuldu:
Ön Kayıtlar: 9-14 Eylül
Sınav: 15 Eylül
Sınav Sonucu: 16 Eylül
Kesin Kayıtlar: 17-18 Eylül
Yedekler: 21 Eylül
Heykelcilik Bölümü’ne ise 10 aday alınacağı duyuruldu.

SICAKLAR DEVAM EDECEK
Hafta sonunda artan hava sıcaklıkları,
3-4 gün daha aynen sürecek.
Hava sıcaklıkları, ilimiz ve bölgede artarak mevsim normallerinin 4 ila 8 derece üzerine çıkarken, bu durumun hafta sonuna kadar süreceği kaydedildi. Meteoroloji, son değerlendirmelere göre, ilimiz ve çevresinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerine seyretmeye devam edeceğini duyurdu. Genel duruma göre, bugünden başlamak üzere, hafta sonuna kadar sıcak hava dalgasından ötürü güneş ışınlarının dik geldiği 11 ile 16.00 saatleri arasında, başta yaşlılar, çocuklar ve kronik rahatsızlığı olanların sıcak çarpmasına karşı dikkatli olması ve önlemlerini almaları gerektiği kaydedildi.

ÖĞRETMENLERİN 31 AĞUSTOS
-18 EYLÜL TAKVİMİ BELLİ OLDU
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), geçtiğimiz günlerde, 31 Ağustos tarihinde okulların “uzaktan eğitim” kapsamında açılacağını ve bu sürecin 18 Eylül tarihine kadar süreceğini, 21 Eylül tarihinde ise aşamalı olarak yüz yüze eğitime geçileceğini duyurmuştu.
Yapılan bu açıklamadan sonra, 31 Ağustos – 18 Eylül tarihleri arasında öğretmenlerin okula gelip gelmeyeceği tartışmaları sürerken, Milli Eğitim Bakanlığı bu süreçteki yol haritasını duyurdu. Açıklanan Öğretmen Eylem Planı’nda, 31 Ağustos – 18 Eylül tarihleri arasında öğretmenlerin gün gün yapacağı faaliyetler açıklandı.

ADLİ YIL YARIN BAŞLIYOR
Adalet Bakanlığı, 1 Eylül’de başlayacak adli yılla birlikte, adliyelerde yeni tip koronavirüse karşı tedbirlere uyulması konusunda Başsavcılıkları uyardı. 1 Eylül’de başlayacak adli yılla birlikte, adliyelerde; hakim-savcı, adli personel ile vatandaşların korunması, salgının bulaşma riskinin azaltılması ve yayılmasının engellenmesi amacıyla bir yazı yayımlandı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül imzalı, “Covid-19 Salgınına Yönelik Tedbirler” başlıklı yazıda, Sağlık Bakanlığı kararları ve Bilim Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda, adliyelerde alınan önlemlerin, salgının bulaşma riskinin azaltılmasında önemli katkısı olduğu belirtildi. Söz konusu yazıda, adliyelerde alınacak tedbirleri belirleyen ve 29 Mayıs 2020’de yayınlanan “Adalet Hizmetlerinde Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Yeni Çalışma Esasları Kılavuzu”nda yer alan önlemler hatırlatılarak, yeni dönemde de kılavuzda yer alan tedbirlere aynı titizlikle riayet edilmesi istendi.
10 MADDELİK HATIRLATMA
Kılavuzda yer alan önlemlerin, ilk günden itibaren adliyelerde hemen hayata geçirildiği ve uygulandığına dikkat çekilen yazıda, salgınla ilgili 10 maddelik hatırlatmada bulunuldu. Buna göre;
-Yeni Çalışma Esasları Kılavuzu’nda yer alan tedbirlere titizlikle riayet edilecek.
-Adliye girişlerinde ve bina içlerinde yoğunluğu ve beklemeyi önleyecek ilave uygulamalar hayata geçirilecek.
-Hizmet binalarının temizliğine ve maske kullanımına dikkat edilecek.
-Fiziki teması en aza indirmek için ön büroların faaliyetleri artacak.
-Covid-19 tanısı konulan ya da temaslı olması nedeniyle takibe alınan personele ilişkin işlemler, gecikmeksizin yapılacak ve bu personelin tedavi süreçlerindeki ihtiyaçları takip edilecek.
-Çalışma alanlarında bulunabilecek kişi sayısı, kılavuzda yer alan esaslara uygun biçimde ayarlanacak. Kılavuzda yer alan önlemlerin hayata geçirilmesi için hijyen malzemeleri ile ekipmanların hizmetlerin aksamasına sebebiyet vermeyecek şekilde temin edilecek.
-Tutukluların, ceza infaz kurumlarından adliyelere nakilleri sırasında gerekli önlemler alınacak.
-İcra ve iflas dairelerinde, vatandaşlar ile avukatların işlerini kolaylaştıracak ilave önlemler hayata geçirilecek. Ayrıca il bazında alınmasında yarar görülen tedbirler de İl Pandemi Kurulları ile görüşülerek alınacak.

Vira Bismillah
Denizlerde av yasağının kalkmasına günler kala balıkçılar son hazırlıklarını yapıyor. Gırgır ve trol ağlarıyla avcılık faaliyetinde bulunan balıkçılar için 15 Nisan’da başlayan genel av yasağı, Akdeniz’de 15 Eylül’de, diğer denizlerde 1 Eylül’de sona erecek.

Dünya Geneli
Kovid-19 verilerinin derlendiği “Worldometer” internet sitesine göre, virüse yakalananların sayısı 25 milyon 5 bin 518’e ulaştı.

Stajyer havuzu
Erişime açıldı
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı öncülüğünde hazırlanan, “Staj Seferberliği” programının değerleme aşaması sonunda, 15 bin 868 üniversite son sınıf öğrencisinin yer aldığı “stajyer havuzu” işverenlerin erişimine açıldı.

Orman Yangınları
Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Türkiye’de orman yangınlarının çıkış sebebinin yüzde 90’ı insan kaynaklı, yüzde 10’u doğal sebepler. Bu yüzde 90’lık oranın içerisinde yüzde 6’sı kasıtlı yangın çıkarma, yüzde 84’ü ihmal veya dikkatsizlik” dedi.

1281 şüpheli
İçişleri Bakanlığı’nca ülke genelinde 63 bin 591 personelin katılımıyla yapılan uygulamada, aranan 1281 şüpheli yakalandı, 2’si çocuk 24 kayıp kişi bulundu.

Ülke genelinde
Özel güvenlik görevlilerinin genel kolluk kuvvetleri ile etkili iletişiminin sağlanması amacıyla başlatılan Genel Kolluk-Özel Güvenlik İş birliği ve Entegrasyon Projesi (KAAN), ülke genelinde faaliyete geçti.

Ekmek dolabının kapaklarını çaldılar …
İskenderun ilçesinde, bir marketteki ekmek dolabının kapaklarını çaldığı belirlenen 2 zanlı tutuklandı. İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Bekbele Mahallesi’ndeki marketin önünde bulunan ekmek dolabının kapaklarının çalınmasıyla ilgili çalışma başlattı. İş yerinin güvenlik kamerası kayıtlarını inceleyen polis, adresini belirlediği şüphelileri kent merkezinde gözaltına aldı.
Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 2 zanlı, çıkarıldıkları nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı. Zanlıların hırsızlık anı iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

Elektrik akımına kapılan kişi öldü
Payas ilçesinde elektrik akımına kapılan kişi hayatını kaybetti. Kozludere Mahallesi’nde bir evin tadilatını yapan İbrahim Aksoy (27) elektrik akımına kapıldı. Haber verilmesi üzerine olay yerine gelen 112 Acil servis ekipleri, Aksoy’u Dörtyol Devlet Hastanesine kaldırdı.
Aksoy, burada yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ