Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,99

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 03.09.2020
  • 457 kez okundu

MKÜ Çarşı Kompleksinde
HAKİKİ BAL SATIŞI
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Çarşı Kompleksi’nde hakiki bal satışı başlatıldı. Yapılan duyuru şöyle:
“Çarşı Kompleksi TAUM Satış Merkezi’nde, yeni mahsul bal satışı başlamıştır. Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri süt satışı ise devam etmektedir.”

eTwinnig’de ilk kalite etiketi
CAN ARTAN’A
Erasmus ve benzeri uluslararası eğitim ilişkilerinde ilimizin aktif okullarından olan Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi (SBL), eTwinnig’de ilk kalite etiketini aldı. Karlısu SBL Yönetimi, gelişmeyi sosyal medyadan şöyle duyurdu:
“Geçen yıl başladığımız eTwinning projelerinde ilk kalite etiketini, Tarih Öğretmenimiz Can Artan almıştır. Hocamızı tebrik eder, emekleri için teşekkür ederiz.”

YÖK açıklaması
Yükseköğretim Kurulundan (YÖK) yapılan yazılı açıklamada, öğretim üyesi olmadan eğitim ve öğretim faaliyetine başlayacak herhangi bir tıp fakültesi bulunmadığı bildirildi.

Antakyalı 2 öğrencinin resimleri sergileniyor
İlimiz orta dereceli eğitim kurumlarından Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi iki kişinin resim eserleri ulusal ölçekte sergileniyor. Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi’nin bu konudaki açıklamasında şöyle denildi: “Okulumuz öğrencisi Merve Dönmez’in yaptığı resim, 8. Uluslararası UBAK (Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Kongresi) Kongresi’nde açılan karma resim sergisinde sergilenmeye ve sergi kataloğunda yayınlanmaya değer görülmüştür. Başarıda emeği olan Görsel Sanatlar Öğretmeni Vahit Hüyük’e teşekkür ederiz. Şanlıurfa’da düzenlenen 6. Kongre’de de öğrencimiz Selin Çetin’e ait Göbeklitepe’nin Şifreleri adlı yağlıboya çalışması sergilenmiş ve katalogda yayınlanmıştı.”

KIRIKHANLI EMEKLİ ÖĞRETMEN VEFAT ETTİ
Kırıkhanlı emekli öğretmen Mehmet Hanifi Durkal, vefat etti. Kırıkhan Yalangoz Mahallesi sakini olduğu öğrenilen öğretmen Mehmet Hanifi Durkal’ın henüz yeni emekliye ayrıldığı ve kendini tarıma verdiği öğrenildi. Kırıkhan’da sevilen bir eğitimci olan Durkal’ın cenazesi, Yalangoz’da toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Resmi Gazete’de
Çoklu baro sistemini getiren kanun değişikliği kapsamında, Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Kanunu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Sertifikalı tohum
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2002’de 145 bin ton olan sertifikalı tohum üretiminin bu yıl itibarıyla 1 milyon 143 bin tona çıktığını söyledi.

CHP’den Rapor
CHP’den, ‘Türkiye’deki HES Gerçeği ve Giresun Sel Felaketi’ Raporu… Raporda, hidroelektrik projelerine ilişkin olarak, “Ülkemizdeki bir nehir üzerine ‘HES ya da baraj yapılmıyorsa su boşa akmaktadır’ yaklaşımı kısa, orta ve uzun vadeli stratejiden yoksun, sadece konuyu meta olarak gören yanlış bir politikadır” dendi.

Aramaları yapıldı
MEB, yaklaşık 20 bin sözleşmeli öğretmenin atamasını yaptı. Adaylar, sonuçları “e-Devlet” sistemi üzerinden öğrenebilecek.

Barış Atay’a saldırı olayında 3 gözaltı
TİP Hatay Milletvekili Barış Atay’a yapılan saldırıya ilişkin yürütülen soruşturmada olay yerinin çevresindeki iş yeri kameralarını inceleyen polis ekiplerinin, saldırıyı gerçekleştiren 4 kişiyi tespit ettiği ve bu kişilerden 3’ünü gözaltına aldığı öğrenildi.
Saldırganların bugün adliyeye sevk edileceği bildirildi.

Karlısu SBL’de YKS başarısı % 51
Yükseköğrenim sonuçlarına göre, tercihleri dikkate alındığında, ilimiz Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi’nin öğrencilerinden yarısı, tercih ettiği yeri kazanırken, % 49’u ise tercih ettiği yeri tutturamadı. Boş kontenjanlar değerlendirildiğinde Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi’nde başarı oranının % 60’ları geçmesi bekleniyor. Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi, YKS sonuçlarına göre okulun başarı durumunu şöyle duyurdu:
“YKS (ÖSYS) yerleştirme sonuçları açıklandı. 94 öğrenci mezun verdik. 48 öğrencimiz, tercihlerine göre çeşitli bölümlere yerleşti. Yerleşme oranı %51 oldu. 8 öğrencimiz Hukuk Fakültesine, 11 öğrencimiz öğretmenliklere,
10 öğrencimiz PDR ve Psikoloji bölümlerine, 3 öğrencimiz İşletme/İngilizce İşletme bölümlerine yerleşti. Ayrıca 2 İlahiyat, Havacılık Yönetimi, Turizm İşletmeciliği gibi, on kadar öğrencimiz farklı farklı bölümlere yerleşti. Yerleşemeyenler öğrencilerimiz içinde, iyi dereceler yapıp da tercih yapmayan, hedeflediği meslek için bir yıl daha üniversite sınavına hazırlanmak için bekleyen öğrenciler de var.”
Okul Yönetimi, YKS değerlendirmesinde şunları kaydetti:
“Pandemi nedeniyle zor bir dönem geçirdiklerinin farkındayız. Yerleşen tüm öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. Yerleşemeyenler öğrencilerimizin de gelecek yıl istedikleri bölüme yerleşeceklerine inanıyoruz. Çünkü yıllardır öyle oluyor. Mezuna kalanlarla beraber, yerleşme oranı % 95’in altına düşmüyor. Bu nedenle, mezuna kalan öğrencilerimize başarı dileklerimizle beraber, Allah’tan zihin açıklığı diliyoruz.”

Dörtyol’da İYİ’den 6 İstifa
Dörtyol Belediye Meclisi’nde İYİ Parti grubuna mensup 6 üye Partilerinden istifa etti. Dörtyol İlçe Belediye Meclisi’nin Salı günkü toplantısında, İYİ Parti grubu; Metin Dağlıoğlu, Emre Arık, Fatih Gülen, Yusuf Karapür, Tuğba Ölmez ve Erkal Kara’nın Partilerinden istifa ettiğini, bundan sonraki Meclis çalışmalarında, daha önce grup sözcüsü olan Emre Arık yerine İlyas Uygur’un İYİ Parti grup sözcülüğüne getirildiğini belirten bir dilekçe verdi. Dilekçe okundu ve kabul edildi.

BAŞVURULAR 4 EYLÜL’E KADAR
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), üniversiteye yatay geçiş yapmak isteyenlerin başvurularının sürdüğünü ve yarın sona ereceğini duyurdu. İSTE duyurusunda şöyle denildi:
“2020-2021 Öğretim yılı güz yarıyılı ön lisans ve lisans düzeyinde yatay geçiş ile öğrenci alım ilanı online başvuru tarihleri, 24.08.2020 – 04.09.2020 tarihleri arasındadır.”

Erteleme var
TÜVTÜRK’ten yapılan açıklamada, muayenelerini yaptıramayan araçlara yönelik muayene erteleme sürecinin, sadece 3 Nisan-3 Temmuz tarihleri arasındaki araçları kapsadığı belirtildi.

90 yıldır görülmedi
Türkiye en uzun soluklu sıcak hava dalgasını yaşıyor. Beş gündür artan sıcaklıkların yarın rekor kırması bekleniyor. NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, ”90 yıldır yaşadığımız en sıcak eylül ayını yaşıyoruz. Hiç bu kadar sıcak bir eylüle giriş yapmamıştık” dedi.

Önemli veri
4 Eylül Cuma: 14:30/Efektif Döviz Kuru/Ağustos/Önceki: 68.52

Atıklardan yarım tonluk büst yaptı
Reyhanlı ilçesinde, mozaik ve heykel sanatçısı Mervan Altınorak, hurda ve elektronik atıkların geri dönüşümde değerlendirilmesine dikkat çekmek için bin 900 saatte yarım ton ağırlığında büst yaptı.
Reyhanlı ilçesinde yaşayan Mervan Altınorak, Sıfır Atık projesine destek vermek için hurda ve plastik atıklarla yaptığı heykellere yenisini ekledi. Altınorak, bin 900 saatte 3 metre yüksekliğinde, 1,5 metre eninde ve yarım ton ağırlığında büst yaptı. Mervan Altınorak, “Metal ve elektronik atıklarla yaptığım büst çalışmam tamamlandı. Büstü yaklaşık bin 900 saatte tamamladım. Yarım ton metal ve elektronik atık kullandım. Bunun da nedeni, elektronik atıkların da geri dönüşümde değerlendirilebileceğine dikkat çekmekti” dedi.

HBB ekipleri carettayı kurtardı
Samandağ’da, deniz temizleme ekipleri misina ve poşete dolanan yavru caretta carettayı kurtardı. Hatay Büyükşehir Belediyesine bağlı Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Deniz Temizleme Ekibi, Samandağ ilçesine bağlı Çevlik mevkiinde tekneleriyle denizde temizlik çalışmaları gerçekleştirirken, yavru bir Caretta Carettanın misina ve poşete dolandığı için dalış yapamadığını fark etti. Tekneyi caretta carettaya yaklaştıran personeller, file yardımıyla caretta carettayı tekneye çıkardı.
Daha sonra büyük bir özveri ile caretta carettaya takılan olta iğnelerini çıkaran temizlik personelleri, hayvanı kontrol ederek tekrar denize bıraktı. Yavru caretta caretta kurtarılma anları deniz temizlik personeli tarafından saniye saniye kaydedilirken, personellerin bu hareketi büyük beğeni topladı.

Polisten kaçak sigara operasyonu
Antakya ilçesinde 500 paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi, 1 kişi gözaltına alındı. Alınan bilgiye göre, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadelede (KOM) Müdürlüğü ekipleri, şüphe üzerine Haraparası Mahallesi’nde bir otomobili durdurdu. Araçta yapılan aramada, 500 paket gümrük kaçağı sigara ele geçirdi.
Gözaltına alınan otomobil sürücüsü N.H. ifadesi alınmak üzere emniyete götürüldü.

Otomobil ile motosiklet çarpıştı: 3 yaralı
İskenderun ilçesinde Pınarbaşı köprüsünde meydana gelen trafik kazasında özel araç ile motosiklet çarpıştı. Kazada motosiklette bulunan üç kişi yaralandı.
Edinilen bilgilere göre, İskenderun Dumlupınar Mahallesi ile Esentepe’yi bir birine sağlayan Pınar-başı köpründe üzerinde sürücüyle birlikte 3 kişinin bulunduğu motosiklet ile aracın çarpışması sonucu yaralanmalı kaza meydana geldi. Yaşanan kazada motosikletin üzerinde bulunan 3 kişi asfalta savrularak yaralandı. Çevredeki vatandaşların yardıma koştuğu kazazedeler için 112 çağırı merkezine haber verilmesi üzerine olay yerine yetişen Sağlık ekipleri tarafından Suriyeli oldukları öğrenilen yaralılara ilk müdahale yapıldı.

Yüzde 5,7 geriledi
Ticaret Bakanlığı Genel Ticaret Sistemi’ne göre, ihracat, Ağustos’ta yıllık yüzde 5,74 düşüşle 12,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. İthalat ise yüzde 20,64 artışla 18,78 milyar dolar oldu.

AVM’ler kapanabilir
Türkiye’de AVM sayısının 434’e ulaştığını belirten KDM Danışmanlık Kurucusu Murat İzci, 2022 sonuna kadar 40 yeni AVM yatırımı planlandığını belirterek, “Pandemi, yüksek olasılıkla bu açılışları etkileyecek. Bundan sonraki dönemde kapanmalar da olabilir” dedi.

Yıllar alacak
Uzmanlara göre, güvenli ve etkili bir COVID-19 aşısı bulunsa bile, bu aşıyı dünya nüfusuna yetecek ölçekte üretip, soğuk taşıma ağlarıyla dağıtmak yıllar alacak.

Kredi desteği
Kırtasiye ürünlerinde KDV oranının yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesi gerektiğini belirten TÜKİD Başkanı Mehmet Helvacıoğlu, “COVID-19 salgınından etkilenen kırtasiye sektörünün nefes alabilmesi için mutlaka kredi desteği verilmeli” dedi.

Önemli veri
7 Eylül Pazartesi: 17:30/Nakit Bütçe Dengesi/Ağustos/Önceki: – 30.8 milyar TL

83 milyar lira destek
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “18 ayrı teşvik ve destek uygulamamızla son iki yılda 1 milyon 670 bin iş yeri ve aylık ortalama 10,9 milyon sigortalımıza yaklaşık 83 milyar lira destek sağladık” dedi.

Sahneler ‘Perde’ dedi
Devlet Tiyatroları, 2020-2021 sanat sezonunun açılışını, yoğun koronavirüs tedbirleri altında gerçekleştirdi. Devlet Tiyatrolarının başkentteki “Aşık Veysel” oyununun dünya prömiyeri, Küçük Tiyatro Sahnesi’nde yapıldı.

Palamut güldürdü
1 Eylül itibariyle “Vira bismillah” diyen ve teknelerini denize süren balıkçılar, ilk gün tuttukları palamutlarla yüzleri güldürdü.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ