Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 04.09.2020
  • 308 kez okundu

İçişleri Bakanlığı Genelgesi 81 İl için geçerli:
SOKAK, KÖY DÜĞÜNÜ, SÜNNET, NİŞAN VE KINA GECELERİ İPTAL!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda, İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine “Kovid-19 Tedbirleri” konulu ek bir genelge gönderdi. Genelgeyle; sokak/köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere bugünden itibaren ülke genelinde izin verilmeyecek. İçişleri Bakanlığı genelgesi, Hatay Valiliği tarafından da paylaşıldı.
Valilikten yapılan duyuruda, genelgenin ilgili hükümleri şöyle sıralandı:
“Bu kapsamda 81 ilde; Sokak/köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan ve benzeri etkinliklere müsaade edilmeyecek. Ancak nikah merasimi şeklinde yapılabilecek olan düğünler ile nikahların en fazla 1 saat süre içerisinde tamamlanmasının sağlanacak.
Nikah merasimi şeklinde düğün veya nikah yapılacak düğün salonlarında, sandalye/koltuk düzeninin fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans/oyun pisti/alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulacak. Oyun, dans ve ikrama izin verilmeyecek. Nikah merasimi şeklinde yapılacak düğünler ile nikahlarda, oyun oynanmasına/dans edilmesine, toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere, her türlü yiyecek-içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılmasına, hiçbir şekilde izin verilmeyecek. 65 yaş üzeri ve 15 yaş altı nikah törenlerine katılamayacak.
Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah törenlerine katılması yasaklanacak. Nikah merasimi şeklinde yapılacak düğün veya nikah törenlerine en az bir kamu görevlisinin (kolluk, zabıta vb.) görevlendirilmesinin sağlanarak, denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek.
İçerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kuralları yanı sıra nikah merasimi şeklindeki düğün ve nikahlarda, bu genelge ile düzenlenen hususlar dışında, daha önce Valiliklere gönderilen genelge ile Sağlık Bakanlığı Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan tüm kural ve tedbirlere eksiksiz riayet edilmesi sağlanacak.
Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca, gerekli kararlar Valiliklerce ivedilikle alınarak, en geç 04.09.2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanılacak. Vali ve Kaymakamlıklarca konu hakkında gerekli hassasiyet gösterilerek, uygulamanın eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi sağlanacak.
Tedbirlere uymayanlarla ilgili, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci Maddesi gereğince idari para cezası verilecek.
Aykırılığın durumuna göre, kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin olarak da, Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci Maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.”

Ağustos Enflasyonu % 0,86
YILLIK ENFLASYON % 11.77
Geride kalan Ağustos ayı enflasyonu % 0,86 çıktı. TÜİK’e göre, TÜFE’de (2003=100), 2020 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre % 0,86, bir önceki yılın Aralık ayına göre % 7,29, bir önceki yılın aynı ayına göre % 11,77 ve on iki aylık ortalamalara göre % 11,27 artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar, sırasıyla; % 26,99 ile çeşitli mal ve hizmetler, % 14,68 ile sağlık ve % 13,51 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.

Son sıradayız
UNICEF’in yaptığı bir araştırmaya göre, hayatından memnun olan 15 yaşındaki çocukların oranının en düşük olduğu ülke Türkiye. Sıralamada birinci olan Hollanda’da, bu yaştaki çocukların yüzde 90’ı hayatından memnun.

70-90 YILIN
EN SICAK EYLÜL’Ü
Türkiye ve Hatay, son on yılların en sıcak Eylül ayını geçiriyor. Antakya ve çevresinde dün hava sıcaklığı 42-43 dereceye kadar yükselirken, Amik Ovası’nda ise ısı derecesi 45-46’yı gördü. Yüksek nem oranı ile birlikte Reyhanlı, Kırıkhan, Kumlu ve Altınözü insanı da yakıcı güneşte 49-50 derece sıcaklık hissetti.

MKÜ Resim İş Öğretmenliği
57 BAŞVURU, 28’İ BAŞARILI OLDU…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Eğitim Fakültesi’ne bağlı Resim İş Öğretmenliği Bölümü’nde okumak isteyen YKS adaylarından 28’i belirlendi. Resim İş Öğretmenliği için toplam 57 başvuru oldu. Bu adaylar, sınava tabi tutuldu. Sınava katılan 57 kişiden 28’i başarılı olurken, 25 kişi ise sınava giremedi, 4 kişi de başarısız oldu.
Sınan sonuçlarına göre, başarılı 28 kişi, özel yetenek birinci aşama desen sınavını başarıyla tamamladı. MKÜ Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği Bölümü’nde okumak üzere birinci aşama desen sınavını kazanan toplam 28 adayın isimleri şöyle sıralanıyor:
Adalet Mansuroğlu, Arzu Gül Akdoğan, Ceren Atmaz, Çağla Atıcı, Ebru Candar, Elif Burcu Çark, Elif Sema Topçu, Emre Atar, Fatma Nur Çaylı, Hasan Sağaltıcı, Hasan Olcay Ural, Hatice Sönmez, İnci Tabaklar, Mazlum Doğan Aydoğan, Melisa Sipahi, Merve Uludağ, Mete Enes Dana, Ömer Bulut, Pelin Su Özgül, Sebahat Sönmez, Sevgi Beyazgül, Sevval Nur Er, Tacettin Özgür Kimyon, Ümmü Gülsüm Şahin, Yaren Erbek, Yonca Bayrakdar, Yüsra Benzer, Zeynep Esra Akgül.

Enflasyon rakamı
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, ağustos ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 11,27, yurt içi üretici fiyatları yüzde 6,71 arttı.

KPSS 25 EKİM’DE
Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), önümüzdeki ayın sonunda yapılıyor. KPSS ön lisans başvuruları 21 Ağustos’ta alınmaya başlandı ve dün gece yarısı itibariyle de sona erdi. KPSS ön lisans sınavı, 25 Ekim 2020’de yapılacak. Sonuçlar da 26 Kasım 2020 tarihinde açıklanacak.

ÖMER GÜRBÜZ’ÜN ACILI GÜNÜ
Antakya Belediye Meclisi üyesi, ATSO Yönetim Kurulu üyesi ve Meclis üyesi Ömer Gürbüz, eş acısı yaşadı. Ardahan Vali Yardımcısı olan oğlu Mustafa Gürbüz’ün annesi Ümit Gürbüz vefat etti. Merhumenin cenazesi, dün öğle namazı sonrası mezarlık kompleksinden kaldırılarak toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Esnafın talebi
Servisçi esnafının trafik sigortası ve plaka vergileri araç muayene ücretlerinin çalışmadıkları süre için dondurulması gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Sosyal güvenlik primleri de devlet tarafından karşılanmalı” dedi.

Vizyonda…
Gerilim filmi “Sırlar Kitabı” izleyici ile buluşacak. Kitaptan uyarlama Pretoria’dan Kaçış filmi, 1970’lerde yasaklı organizasyonlar adına ilan üretip dağıtma suçundan yargılanan Jenkin’in tutuklanması ve kaçışını odağına alıyor.

Sıcağa dikkat
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sıcaklıkların artmaya devam edeceğini belirterek, “Yaşlıları, çocukları ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızı sıcak çarpmasına karşı dikkatli olmaları konusunda önemle uyarıyoruz” dedi.

Gül’e CHP vetosu
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Abdullah Gül’ün, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olması mümkün değildir” dedi.

Steroid ilaçlar
DSÖ ve İngiliz bilim insanlarınca ortak yürütülen bir araştırmada, steroid ilaçlarının yeni tip koronavirüse bağlı ölüm oranlarını yüzde 20 azalttığı ifade edildi.

Maçlar seyircisiz
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 2020-2021 sezonunun ilk devresinde lig maçlarının seyircisiz oynanmasına karar verildiğini açıkladı.

HATSU, Arsuz’daki enerji kesintisini gösterdi
ENERJİ GELDİĞİNDE SU VERİLECEK
Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı HATSU, ilimiz Arsuz ilçesinde önceki gün ve dün yaşanan su sıkıntısına, bölgedeki elektrik enerjisi kesintisinin neden olduğunu duyurdu. HATSU duyurusunda şöyle denildi:
“Arsuz ilçemize bağlı Gökmeydan, Beyköy, Gülcihan, Gözcüler, Üçgüllük, Madenli, Akçalı ile Karaağaç Mahallelerinde oluşan elektrik kesintisi nedeniyle su depoları devreye girmediği için su kesintisi yaşanmaktadır. Oluşan arızanın onarılması sonrasında elektriğin gelmesi ile su iletimi düzene girecektir. Halkımıza önemle duyurulur.”

Armutlu muhtarlığı geçici olarak yeni yerinde
Defne ilçesi Armutlu Mahalle Muhtarlığının hizmetleri, geçici süreyle farklı bir adresten yürütülecek. Armutlu Mahallesi Muhtarı Cüneyt Öfkeli’nin yıllık izne ayrılması nedeniyle yerine vekaleten atadığı Muhtar Vekili Necva Değirmenci, muhtarlık hizmetlerini, asil işinin bulunduğu adresten yürütmeye başladı. Yapılan duyuruda, “Değerli Armutlu Mahallesi sakinleri, muhtarlık ofisimiz, değerli azamız Necva Değirmenci ablamızın işyeri olan Altunay Kırtasiye’ye taşınmıştır” denildi.

Muzır yayın!
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından, Duran Yılmaz tarafından yazılan “Keloğlan Ak Ülke” isimli kitabı “muzır ve müstehcen neşriyat” ilan edildi.

KDV indirimi
Özel Öğretim Dernekleri, birçok özel öğretim kurumunun KDV indirimini ücretlere aynen yansıtacağını duyurduğunu belirtti.

Bakanlık hazırlığı
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “YÖK ile Yükseköğretim Kurumlarında Sağlıklı ve Temiz Ortamların Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Kontrol Önlemleri Kılavuzu’nu hazırlayacağız” dedi.

Hatay da dahil…
Düğünlere kısıtlama
İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda 81 il valiliğine “Kovid-19 Tedbirleri” konulu ek genelge gönderdi. Genelgeye göre, 81 ilde sokak/köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere müsaade edilmeyecek.

Süre uzatıldı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, resmi ve özel huzurevleri ile engelli bakım kuruluşların-da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan önlemlerin süresini ikinci bir emre kadar uzattı.

ALES sonuçları
ALES sonuçları açıklandı. Adaylar, sınav sonuçlarına ÖSYM’nin “https://sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle erişebilecek.

Salatalık ve Erik
Tüketici fiyatları bazında Ağustos’ta en yüksek fiyat artışı yüzde 25,17 ile salatalıkta gerçekleşirken, en çok ucuzlayan ürün yüzde 19,63 ile erik oldu.

% 23,5’lik artış
“Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2020-2. Çeyrek Raporu”na göre, 2019 yılının ilk yarısında toplam 505 bin olan konut satışı, 2020 yılının aynı döneminde 624 bin adede ulaşarak yüzde 23,5’lik bir artış sağladı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ