Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 05.09.2020
  • 450 kez okundu

FETÖ Operasyonu
9 İl’den Biri Hatay…
Balıkesir merkezli 10 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mahrem askeri yapılanmasına yönelik operasyonda yakalanan 10 şüpheliden 3’ü tutuklandı. Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, FETÖ’nün (TSK) mahrem yapılanmasının deşifre edilmesi çalışmaları kapsamında, şüpheliler hakkında gözaltı kararı verildi. Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince, 28 Ağustos’ta; Balıkesir, Mersin, Diyarbakır, Konya, Kayseri, Ankara, Ardahan, Isparta, İstanbul ve ilimiz Hatay’da düzenlenen operasyon-larda, 8’i muvazzaf, 2’si emekli, 10 Astsubay gözaltına alındı. Emniyet’teki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 3’ü çıkarıldıkları hakimlikçe tutuklandı, 7’i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Türkiye’de Sendikalı Memur Sayısı 1 Milyon
MEMUR SEN: 1.031.920,
T.KAMU SEN: 426.100,
KESK: 137.242
723 Bin 623Memur sendikalarına üye olanların sayısını gösteren, 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu gereğince kamu görevlileri sendikaları ile konfederasyonların üye sayılarına ilişkin 2020 Eylül istatistikleri belli oldu.
Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlık tebliğine göre, Türkiye’de sendika üyesi memur sayısı 1 milyon 723 bin 357. En yüksek üyeye sahip sendika ise Memur Sen oldu.
Memur Sen, toplam 1 milyon 31 bin 920 üyesi ile ilk sırayı alırken, bu konfederasyonu Türkiye Kamu İş 426.100 üye ile izledi. Üçüncü sıradaki KESK’in üye sayısı ise 137.242 oldu.
Memur sendikalarının ülke genelindeki üye sayıları 4 Eylül 2020 tarihi itibariyle şöyle:
MEMUR SEN:
1 milyon 723 bin 623
TÜRKİYE KAMU SEN:
426 bin 100
KESK:137 bin 242
BASK: 4365
BİRLEŞİK KAMU İŞ:
68 bin 784
HAK-SEN: 3243
TÜM BÜRO SEN: 8676
YURT SEN: 1604
MİL-SEN: 1377
ŞEHİT GAZİ SEN: 5170
ÇALIŞAN SEN: 4704
BAĞIMSIZ SENDİKALAR: 47.357

Ücretsiz eğitim
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, geleceğin siber kahraman-larını aradıklarını, bu kapsamda lise ve üniversite öğrencilerine ücretsiz sertifikalı siber güvenlik uzmanlığı eğitimi verileceğini söyledi.

CHP eleştirisi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, “Bilim Kurulu ile eş güdümlü çalışacak, sendikaları, eğitimcileri, öğretmenleri ve hatta öğrenci ve velileri kapsaya-cak bir Eğitim Danışma Kurulunun çoktan oluşturulmuş olması gerekirdi” dedi.

Önemli veri
10 Eylül Perşembe: 10:00/İşsizlik Oranı/Haziran/Önceki: % 12.9

Erol Bilecik oldu
Fenerbahçe Kulübü’nün yeni Başkan Vekili, Erol Bilecik oldu. Kulüpten yapılan açıklamada, “Kulübümüzün başkan vekili, yönetim kurulu üyemiz Sayın Erol Bilecik olmuştur. Kendisine kulübümüz için ortaya koyacağı değerli çalışmalarda başarılar dileriz” ifadelerine yer verildi.

‘Eylem’ Çağrısı
SEİS Başkanı Metin Demir, Sağlık Bakanlığı’nın tıbbi cihaz firmalarına birkaç aydır hiç ödeme yapmadığını belirterek iflas noktasına gelen şirketlerin ‘eylem yapalım’ çağrısında bulunduklarını bildirdi.

Kapsama tarihi
Araç muayene süreleri 3 Nisan-3 Temmuz tarihleri arasında dolan ve muayenelerini 17 Ağustos tarihine kadar yaptıramayan araç sahipleri, 30 Eylül’e kadar muayenelerini yaptırabilecek.

2021 umudu
Dünya Sağlık Örgütü (DsÖ), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) için dünya genelinde yaygın aşılama çalışmalarının gelecek yılın ortasından önce beklenmediğini bildirdi.

Mahkeme yasağı
Uşşaki Tarikatı lideri F.N.’nin 12 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismar iddialarını kamuoyu ile paylaşan Odatv’nin konuyla ilgili haberine erişim engeli getirildi. Mahkeme, bu konuda yapılacak bütün haberlere de yayın yasağı getirdi.

Nakliye sorunu
Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, “Türk ihraç mallarına talep artıyor, ancak bu ürünleri sınırlarımızın ötesine çıkarmakta ciddi sıkıntılar yaşanıyor” dedi.

İdam tartışması
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Çok sınırlı olarak belli suçlara mahsus olmak üzere idam cezasının bulunması gerektiği kanaatindeyim” dedi.

Kayıp çocuk kanepenin arkasında uyurken bulundu
Samandağ ilçesinde kaybolduğu düşünülen ve yüzlerce kişinin aradığı 5 yaşındaki çocuk, kendi evinde kanepenin arkasında uyurken bulundu.
Deniz Mahallesi’nde 5 yaşındaki Adnan M. evde olmadığı fark edildi. Aile Samandağ İlçe Emniyet Müdürlüğüne ihbarda bulunuldu. Olay yerine gelen polis ekipleri ve çok sayıda vatandaş tarafından arama çalışması başlatıldı. Bu sırada belediye hoparlöründen yapılan anonsla çocuk kaybolduğunu öğrenen yüzlerce vatandaş da ara sokaklar ve gideceği alandaki çalışmalara destek verdi. 2 saat süren çalışmadan sonra çocuğun kanepenin arkasında uyuduğu fark edildi.

Zabıtadan Başkan Yılmaz’a ziyaret
Antakya Belediyesi Başkan Yardımcısı Engin Sözer, Zabıta Müdürü Mehmet Altınöz ve zabıta personeli; Zabıta Haftası dolayısıyla Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz’ı makamında ziyaret etti. 1-7 Eylül tarihleri arasında kutlanan Zabıta Haftası kapsamında gerçekleştirilen ziyaretten dolayı teşekkür eden Başkan Yılmaz, Zabıta Teşkilatı’nın 194. kuruluş yıldönümünü tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi.
Şehrin huzuru için görev yaptığını belirttiği zabıtanın Antakya’nın sokaktaki yüzü olduğunu dile getiren Başkan Yılmaz, “Antakya’mızın güzelliklerini hep birlikte çalışarak korumak zorundayız. Sizler kentin düzeni, huzuru için özveriyle çalışıyorsunuz. Zabıtalar, belediyelerin halka yansıyan yüzü, belediyelerin halkla doğrudan temasıdır. İş yükünüz ağır ve çok önemli. Zabıta arkadaşlarımıza çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Narenciye ihracatı
Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Nejdat Sin, Ocak-Ağustos döneminde 666 bin ton narenciye ihraç ederek, ülkeye yaklaşık 340 milyon dolar döviz girdisi sağladıklarını bildirdi.

MEB uyarısı
Özel öğretim kurumları, 1 Eylül 2020 ile 30 Haziran 2021’de verecekleri eğitim ve öğretim hizmetinin karşılığı olarak belirledikleri öğrenim ücretlerine katma değer vergisi oranını yüzde 1 olarak yansıtacak.

% 50’ye indirildi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan genelge ile yüzde 50’ye düşürülen ithalat kotasıyla, geri kazanım sektörünün yıllık hammadde ihtiyacının yarısı iç piyasadan karşılanacak.

Emsal karar
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, avans talebi reddedilmesi nedeniyle işten kendisi çıkan çalışan tarafından yapılan feshi haklı bularak kıdem tazminatına hük-meden yerel mah-keme kararını bozdu.

Muharrem İnce
“Bin Günde Memleket Hareketi”ni Sivas’tan başlatan Muharrem İnce, “Bizim hareketimizin amacı, ülkemizin bağım-sızlığı, insanımızın mutluluğu ve refahıdır. Biz, bir bölen değiliz, yeni bir yol açanız. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinin neferleriyiz” dedi.

Bursluluk sınavı
Milli Eğitim Bakanlığı’nca 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11. sınıflara yönelik düzenlenecek İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) bugün yapılacak.

Enflasyona etkisi
Eğitimde KDV’nin yüzde 1’e indirilmesinin olumlu yansımasının önümüzdeki dönemde enflasyonda görüleceğini belirten Merkez Bankası, otomotivdeki ÖTV ve matrah düzenlemesinin ise enflasyonu yukarı yönlü etkileyeceğini aktardı.

Mobilya sektörü
Haziran ayıyla birlikte hareketlenen mobilya sektöründe iç talep artışı yüzde 80’lere dayanırken, üreticiler tam kapasite çalışmaya başladı. Sektörde termin süreleri, hammadde tedarikinde yaşanan problemler nedeniyle 30 ila 60 gün arasında değişiyor.

Sıcakta ölmüyor
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, 40 derece üzerindeki sıcaklıkta bile koronavirüsün ölmediğini, sıcağa uyum sağladığını söyledi.

Para, hesaplarda!
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Eylül ayı yaşlı ve engelli aylıklarının, bugün hesaplara yatırılmaya başlanacağını bildirdi.

İki ay daha
Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile İş Kanunu uyarınca, işverenin, çalışanını işten çıkarma yasağı 17 Eylül’den itibaren 2 ay daha uzatıldı.

FETÖ Operasyonu
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ soruşturması kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan, 7’si muvazzaf 27 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Yeni hak tanıdı
Milli Eğitim Bakanlığı, çeşitli sebeplerle herhangi bir liseye yerleşemeyen öğrencilerin, başvurmaları halinde, yerel yerleştirme kapsamındaki ortaöğretim kurumlarının boş kontenjanlarına yerleştirileceğini açıkladı.

Kovid Aşısı
ABD Başkanı Donald Trump, Kovid-19’a karşı 3 aşı adayının son klinik aşamada olduğunu belirterek, “Aşı belki ekim sonundan önce dağıtılır” açıklamasında bulundu, buna dair beklentisi olan milyonlar ise umutlandı.

TCMB Raporu
TÜİK ağustos ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 0,86 arttığını ve yıllık enflasyonun yüzde 11,77 olduğunu açıklamasının ardından, TCMB’nin Ağustos Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu da yayımlandı.

Memura ödeme
Devlet memurlarına ödenecek zam ve tazminatlara ilişkin karar ve eki cetvellerin uygulanmasına bu yıl da devam edilecek.

Bakanlık çağrısı
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, gıda üretiminin önemini bir kez daha gösterirken, Tarım ve Orman Bakanlığı da, üreticilere zeytin, ceviz ve badem bahçesi yatırımı yapma çağrısında bulundu.

Merkez rezervleri
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası toplam rezervleri, geçen hafta 4 milyar 75 milyon dolar azalarak 84 milyar 636 milyon dolara geriledi.

Festival zamanı
Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı’nca düzenlenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali başladı.

TRT’nin yeni dizisi
TRT 1’in Selçuklu İmparatorluğu’nu anlatacak yeni dizisi “Uyanış: Büyük Selçuklu”nun ilk bölümü, 28 Eylül’de yayınlanacak.

Esnaf şikayetçi
“Okul alışverişlerinde ciro düşük” diyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Kırtasiyeci esnafımız başta olmak üzere okul araç gereçlerini satan hiçbir esnafımız okul alışverişlerinden umduğunu bulamadı.”

Memurların % 65’i
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca hazırlanan Eylül 2020 istatistiklerine göre, 2 milyon 633 bin 931 memurdan 1 milyon 723 bin 623’ünün (yüzde 65,4) sendika üyesi olduğu belirlendi.

Aşı uyarısı
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu, öncelikle sağlık personeli ve risk grubundaki kişilere influenza aşısını yaptırmalarını önerdiklerini söyledi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ