Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 17.09.2020
  • 620 kez okundu

DOKTORLAR, DİŞHEKİMLERİ BİRLİKTE…
Yitirilen KOVİD kurbanı sağlıkçı ve vatandaşlar anısına saygı duruşunda bulunulacak.
Türk Tabipler Birliği ve Türk Dişhekimleri Birliği’nin ortak kararıyla, doktorlar ve diş hekimleri, bugüne kadar Kovid-19 hastalığına yakalanarak hayatlarını kaybeden meslek mensubu doktorlar, dişhekimleri ile vatandaşlar anısına bugün 1 dakikalık saygı duruşunda bulunacak.
Antakya’da da düzenleneceği belirtilen etkinlik, saat 12.30’da, Devlet ve Diş Hekimliği Hastaneleri önünde gerçekleşecek. Doktorlar ve diş hekimleri, hafta başından beri de siyah kurdele takmak suretiyle, hayatlarını kaybedenlere saygı gösteriyor.

Defneli kadınların hedefinde, Samandağ’da şiddet uygulayan erkek var…
TUTUKLANMALI
İlimiz Defne ilçesinde faaliyet gösteren Kadın Emeği Derneği, bir açıklama yaparak, 3 gün önce Samandağ ilçe merkezinde, gece yolda yürümekte olan eski eşi ve kızını cadde ortasında döverek yere düşüren kişinin tutuklanmasını istedi.
Kadın Emeği Derneği açıklamasında, Y.D. adlı saldırganın tutuklanması gerekirken, çıkarıldığı adliyede adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasının şiddetin cezasız kalması anlamına geleceğini, şiddetin cezasız bırakılmak suretiyle de kadınların hayatının tehlikeye atılmış olacağı savunuldu.
Kadın Emeği Derneği Yöneticisi Hülya Kavuk, kadınlara yönelik saldırı ve şiddetin cezasız kalmaması gerektiğini savunarak, “Adalet sağlansın, Y.D. tutuklansın” mesajı verdi.

Bakım maaşı yatan 25 il var
HATAY DAHİL…
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesindeki, bakım konumundaki yaşlılara ve engellilere yönelik bakıcı maaşları yatırıldı. Para yatırılan iller arasında Hatay da bulunuyor. 16 Eylül Çarşamba günü (dün), evde bakım maaşı yatan iller listesi açıklandı. Evde bakım parasının yatıp yatmadığı, her ay bu maaşı düzenli olarak alan vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Maaşlar, bakıcılar tarafından, E-Devlet üzerinden veya Ziraat Katılım Bankası aracılığıyla, SMS ile sorgulanabiliyor.
Ocak ayında 1.460,61 TL olan evde bakım aylığı, 2020 Temmuz ayında yapılan son zam ile 1.544,61 TL oldu. Bakan Selçuk, buna dair yaptığı son açıklamada, “2020 yılı Temmuz-Aralık dönemi için evde bakım yardımını aylık 1.544,61 TL’ye çıkardık” demişti.

MKÜ BESYO’ya yatay girişi hak edenler
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu’na yatay giriş yapmak isteyen başka üniversitelerden hak edenler belirlendi. MKÜ duyurusuna göre, BESYO’da okumaya hak ederek yatay geçiş yapacak olan öğrenciler şunlar:
Antrenörlük: Mahmut Kara, Barlas Tavas, Abdurrahman Koyun.
Beden Eğitimi Öğretmenliği:
Mahmut Nehir, Halil Erol.
Rekreasyon: Sefa Yıldırım.
Spor Yöneticiliği: İbrahim Halil Atmak, Mehmet Nurbiye, Ahmet Zengin, Mikail Çıtma.
Hatay MKÜ’de 2020-21 Eğitim Öğretim yılı Ek Madde 2 ile Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu’na yerleşen öğrencilerin listesi yayınlanırken, kazanan 10 öğrencinin okullarına kesin kayıt işlemleri de 14-15 Eylül (Pazartesi ile Salı) günleri gerçekleştirildi.

NAR EKŞİSİ İLE…
Özel bir kuruluş, Türkiye’deki 81 İl’in 81 içeceğini çıkardı. Haritada belirlenen içecekler, illere göre uyarlandı ve Hatay ilimiz için Nar Ekşisi, ilimize özgü içecek olarak gösterildi.
İlimizde bir STK yetkilisi, değerlendirmeye şu yorumla katıldı:
“Nar ekşisi memleketinde olduğumuz doğru. Yöresel olarak tabir edilen o iki kelimeyi söylemeden geçiyoruz.”

Okul Müdürü Konuşkan’ın acı günü
ANNESİ VEFAT ETTİ
İlimiz Defne ilçesi Subaşı Mehmet Akif İlkokulu Müdürü Aydın Konuşkan, anne acısı yaşadı. Aydın Konuşkan’ın annesi vefat etti. Geçtiğimiz hafta sonunda vefat eden merhumenin cenazesi, Antakya Mezarlık Kompleksi’nden kaldırıldı ve Narlıca’da toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

İçişleri, Sağlık ve Kültür-Turizm Bakanlıkları ortak protokolü:
TİYATRO, SİNEMALAR SEYİRCİLİ
Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin İçişleri ve Sağlık Bakanlıklarıyla yaptığı görüşmeler sonrasında, tiyatrolarda uygulanan seyircilerle ilgili sınırlama esnetildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı açıklamasında, “İçişleri ve Sağlık Bakanlıklarımız ile yaptığımız değerlendirmeler neticesinde, açık ve kapalı mekanlarda sahnelenecek tüm tiyatro gösterimleri ile opera ve bale temsilleri, Bakanlığımızca 23.06.2020 tarihinde yayım-lanan ‘Kültür ve Sanat Tesis-lerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Genelgesi’ndeki kurallara uyulmak koşuluyla, İl Hıfzıssıhha Kurullarınca alınan kararların kapsamı dışına alınmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi.

HESOB, Vakıf kiracılarına destek istedi
Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Kadir Teksöz, ilimizdeki Vakıflara ait işyerlerinde kiracı konumundaki esnafın, son pandemi sürecinde istedikleri üretimi ve işi yapamadıklarını, bu nedenle de kira ücretlerinde indirime gidilmesini istedi.
Birlik Başkanı Teksöz’ün, Vakflar Bölge Müdürlüğü’ne yönelik mesajı şöyle:
“Vakıflarda kirada oturan işletmeci esnafımızın kira giderleri çok yüksek. Bu nedenle kiralarını ödeyemez duruma geldiler. Pandemi süreci bitinceye kadar, kirada oturan esnaf ve sanatkarlarımıza en azından % 50 indirim yapılmasını devlet büyüklerimizden arz ediyoruz.”

MKÜ’de öğretim yılı 5 Ekim’de başlıyor
GÜZ DÖNEMİ, UZAKTAN EĞİTİM İLE…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) 2020-21 eğitim-öğretim yılı 5 Ekim tarihinde başlıyor. MKÜ’de güz dönemi, uzaktan eğitimle yapılacak. Bu arada MKÜ’de ders kayıtları da sürüyor. 14 Eylül Pazartesi günü başlayan ders kayıtları, 18 Eylül Cuma günü sona eriyor.
Eğitim-Öğretime 5 Ekim’de girecek olan Hatay MKÜ’de İngilizce Dersi Muafiyet Sınavı 24 Eylül 2020 tarihinde yapılacak. Bu arada yine MKÜ’de Hazırlık Sınıfı İngilizce Yeterlilik Sınavı da 15-16 Eylül 2020 tarihinde (dün ve önceki gün) gerçekleştirildi.

KPSS 22 KASIM’DA
Orta öğretim mezunlarına yönelik Kamu Personeli Seçme Sınavları (KPSS) 22 Kasım tarihinde yapılıyor. Sınav için başlayan başvurular bu ayın sonuna kadar yapılabilecek. Bu arada Diyanet İşleri Başkanlığı, din hizmetlerinde görev almak isteyenlerin katılacağı Din Hizmetleri Alan Bilgisi Test Sınavı’nın da 27 Aralık tarihinde yapılacağı bilgisini verdi.

MKÜ-BESYO Rekreasyon Kayıtları
BUGÜN…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Rekreasyon Bölümü’nde okumaya hak kazanan öğrenciler, bugün kesin kayıtlarını yaptıracaklar. Rekreasyon Bölümü’nde kayıt hakkı elde eden öğrenciler, bugün öğleden sonra 13.30 ile 17.00 saatleri arasında kesin kayıt yaptırabilirken, bugün öğleden önce ise Spor Yöneticiliği Bölümü’nün yedek kayıtları yapılacak.

Yarın Enerji Verilemeyecek Yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Gazi Mahallesi Kümeevler, Işık, 12, 1.Çıkmaz ve Sel Sokaklara 14:00-19:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Alaattin, Suvatlı, Saçaklı, Yeşilova ve Melekli Mahallelerine 14:00-19:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Kuzeytep Mahallesi 272, 257, Güneş, 260, Atatürk(Yeni), 105, 125, 105.(Yeni), 245, 247, Eylül, 243, 251, İstiklal, 3, 242, 234, Zeytinlik, 250, 252, 236, Mustafa Kemal, A.Taner Kışlalı, 240, İnci, 233, Girne, Funda, Atatürk, Yunus Emre, Ata, Emek, 254, Mevlana, Anıt, 261, 253, Sakarya, İnönü ve 262 Sokak ile Dikmece Mahallesi Ziyaret, Dİkmece, Atatürk ve Yukarı Dİkmece Sokaklar, Gülderen Mahallesi Gülderen Sokak ile Oğlakören Mahallesi Oğlakören Sokağa 14:00-19:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Serinyol Mahallesi Hatay, Hatay(Mustafa Kemal Paşa), Kulübeci, Dr. Mehmet Serçe, Uğur, Atay, Hamit Doğru, Gülen, Hataş, Mumvu, Nur, Uğur Mumcu, Çetin Emeç, E-5 KaraYolu, Bahar, Bal, Taşkın, Gezgin, Akdemir, Bozkır, Zülüflühan ve Park Sokaklar ile Zülüflühan Mahallesi Yeni Eski, Cumhuriyet, Özge, E5 Karayolu ve 1014 Sokaklara 14:00-19:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Serinyol Mahallesi; Hatay, Aşık Veysel, Emek, Güler, E-5 Karayolu(Yeşilova), Uysal(Yeşilova), Menekşe, Özgür, Onur, Turan Dursun, Turunç, Uçar, Yeni, İnal, Dağ, Barbaros, Bereket, Bilgin, Elif, Emir, Özgürlük, Fidan, Huzur, Oktay(Atatürk), Engin, Kubilay, MAlik Akbaş, Uysal, Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Bağdatlı, E-5 Karayolu, PEtek, Cevahir, Sümbül, Serkan, Yasemin, Çelik, Gencer, AÇı, Gündüz, Fulya, Akasya, Ova, Nilüfer, Amik, M.ali Ertaş, Ahmet Atakan ve 1016 Sokaklara 14:30-19:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Nergizlik Mahallesine 14:00-19:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Konarlı Mahallesi Ortayol, 51, 52, 47, 53, 59,57, 52/1 ve 46/1 Sokaklara 14:00-19:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Akçalı Mahallesi Derya ve Palmiye Sokaklar ile Gökmeydan Mahallesi 32 ve 38 Sokaklara 14:00-19:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Fatih Mahallesi Kanuni Sultan Süleyman Sokak ile Müftüler Mahallesine 14:00-19:00 saatleri arası
Defne İlçesi Dursunlu Mah. 1820 ve Sporcular Sokaklara 14:00-19:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Özerli Mahallesi, 2.Çiftçi Yolu, 3 Nolu Çiftçi Yolu, Engin, 722 Nolu, 724 Nolu ve 723 Nolu Sokaklara 14:00-19:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Abalaklı, Çataltepe, Danaahmetli, Kodallı, Karamağara ve Ilıkpınar Mahallelerine 14:00-19:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Abalaklı, Çataltepe, Danaahmetli, Kodallı, Karamağara ve Ilıkpınar Mahallelerine 05:00-08:00 saatleri arası,
Payas İlçesi Cumhuriyet Mahallesi Fahrettin Altay, Pınar ve Tekin Sokaklar ile Yıldırım Beyazıt Mahallesi Altay, Dinler, Göksu, Kenar, Meclis ve Yücel Sokaklar, Çağlalık Mahallesi Çağlalık Sokağa 14:00-19:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Karacanlık Mahallesine 14:00-19:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Cilvegözü ve Harran Mahallelerine 14:00-19:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Kurtderesi Mahallesi 29, 31, 61, Berber, Derya, Gül, Tepe ve Çifte Kastal Sokaklar ile General Şükrü Kanadlı Mahallesi Aktepe, Çifte Kastal, Pınar, 88 ve 87 Sokaklara 15:00-19:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Cemal Gürsel Mahallesi Kumsal ve Öğretmen Ali Aslan Sokak ile Kurtderesi Mahallesi Oğretmen Ali Aslan Sokak. General Şükrü Kanadlı Mahallesi Kültür, Pınar, 33, 90 ve Öğretmen Ali Aslan Sokaklara 14:30-19:30 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Gündem İdlib
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türk ve Rus askeri heyetlerinin, Milli Savunma Bakanlığında, İdlib’deki gelişmelerle sahadaki son durumun ele alınacağı bir toplantı yaptığını bildirdi.

Sanat gösterimleri
Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, tiyatro gösterimleri ile opera ve bale temsillerinin, il hıfzıssıhha kurullarının kararları dışına alındığı bildirildi.

Okullar açılsın
Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus, Kovid-19 vakalarının yüzde 10’undan azının ve virüs kaynaklı ölümlerin yüzde 0,2’sinden azının 20 yaşın altındaki kişilerde görüldüğünü belirterek, okulların açılmasından yana olduklarını söyledi.

Hatay’da da…
İçişleri Bakanlığı, ana faaliyeti gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane ve gece kulübü olup ruhsatına tali faaliyet işleten iş yerlerinin çalışmasına müsaade edilmeyeceğini, Valiliklere gönderdiği son genelgeyle bildirdi.

Hızlı başladılar
Geçen sezonun şampiyonu Medipol Başakşehir’in yenilgiyle başladığı 2020-2021 sezonuna, Süper Lig’in yeni ekipleri Atakaş Hatayspor, Büyükşehir Belediye Erzurumspor ve Fatih Karagümrük galibiyetle “merhaba” dedi.

İlk kez tiyatro
Devlet Tiyatroları, “Kamyon Tiyatrosu” ile 23 il, 19 merkez ve 38 ilçede perde açarak hiç oyun izlememiş yaklaşık 12 bin çocuk için 5 çocuk oyunu sahneledi.

Kovid süreci
Lösemi, lenfoma, multiple myelom gibi hematolojik kanserleri olup aktif tedavi alan veya tedavilerini kısa süre önce tamamlamış hastaların Kovid-19’a yakalanma ve virüsün daha ağır seyretme riskinin daha yüksek olduğu belirtildi.

Gazeteciler de…
İsviçre’nin Cenevre kenti merkezli sivil toplum kuruluşu Press Emblem Campaign (PEC), mart başından bu yana 47 ülkede en az 366 gazeteci-nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladı.

İyileştiler ama…
ABD’de yapılan bir araştırma, 26 yüksekokul öğrencisi sporcunun yüzde 15’inde, yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) iyileştikten sonra kalp kası iltihabına (miyokardit) rastlandığını ortaya koydu.

Olası ittifak mı?
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu, Partisinin Genel Merkezinde ziyaret etti.

9974 kişiye ceza
İçişleri Bakanlığı, ülke genelinde yapılan Covid denetimlerinde 9 bin 974 kişiye ceza kesildiğini, 178 işletmeye de faaliyet durdurma cezası verildiğini duyurdu. 20 binden fazla kişi de izolasyon kurallarını ihlal etti.

Yüz yüze eğitim
Yüz yüze eğitimde uyum programı, okul öncesi eğitim kurumlarında 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati olacak şekilde 1 gün, İlkokul 1. sınıflarda ise 30’ar dakikalık 5 ders saati ve aralarda 10’ar dakikalık teneffüsler olacak şekilde 1 gün üzerinden planlanacak.

Et’e zam yok!
Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanvekili Osman Yardımcı, kırmızı ve beyaz ete zam yapılmayacağını belirterek, “Şu anda hiç zam görmüyoruz. Gelse de en fazla 1 TL veya 2 TL gelir. Öyle fahiş fiyatlar gelmez, kimse de korkmasın” dedi.

Çiftçilere tahsis
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın son tebliğine göre, hazineye ait tarım arazileri, 10 yıl süreyle topraksız ve yeterli toprağı olmayan çiftçilere tahsis edilecek.

Yeniden umre!
Suudi Arabistan’ın, yeni tip Corona virüs (Covid-19) önlemleri kapsamında yaklaşık 6 aydır durdurduğu umre ziyaretlerini kademeli olarak başlatmaya hazırlandığı belirtildi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ