Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 21.09.2020
  • 309 kez okundu

Yüksek Mahkeme
Bireysel başvuru hakkının tanındığı 23 Eylül 2012’den 30 Haziran 2020’ye kadar 272 bin 672 başvurudan 236 bin 407’sini karara bağlayan Yüksek Mahkeme, 9 bin 899 hak ihlali kararı verdi.

Kaçak eşya
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, gümrüklerde kaçakçılıkla mücadele rakamlarına ilişkin, “Bu yılın 8 ayında kaçakçılıkla mücadele kapsamında 2 milyar 106 milyon lira değerinde kaçak eşya yakalaması gerçekleştirildi” dedi.

Sağanak uyarısı
Doğu Akdeniz Toroslar kesimi, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Eski-şehir ve Sinop çevrelerin-de, yerel olmak üzere, sağanak ve gök gürültülü sağanak bekleniyor.

Personel alımı
Adalet Bakanlığı’nın 1100 icra müdürü ve müdür yardımcısı alımına ilişkin ilanı Resmi Gazetede yayımlandı. Yazılı sınav, Ölçme, Seçme ve Yerleş-tirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 22 Kasım Pazar günü yapılacak.

Tarımsal krediler
Türk bankacılık sektörünün tarıma sağladığı kredi desteği, Temmuz sonu itibarıyla 121 milyar 832 milyon liraya yükseldi.

İhracata destek
Ticaret Bakanlığı, firmaların desteklere daha kolay ulaşması ve yararlanması için hayata geçirdiği “Kolaydestek” uygulamasına “Hizmet ihracatı”nı da dahil etti.

Yatırımcıya kolaylık
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, devlet tarafından verilen destek, hibe ve teşvikleri bir web sitesi (www.yatirimadestek.gov.tr) ile tek çatı altında topladıklarını belirterek, “Yatırımcılarımızın işlerini kolaylaştıracak uygulamayı hayata geçirdik” dedi.

Okullarda önlem
Kovid-19 salgınında virüsün yayılma riski bulunan yerler arasında yer alan okullarda; öğrenci, öğretmen ve diğer personelin maske-fiziksel mesafe ve hijyen başta olmak üzere, tedbirlere tam uyum sağlaması hayati önem taşıyor.

Beklenti Anketi
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Beklenti Anketi’ne göre, yılsonu TÜFE beklentisi yüzde 11,46’ya yükseldi.

3. ülke Türkiye
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tahminlerine göre, Çin ve Güney Kore’den sonra Kovid-19 salgınından “en az etkilenecek” üçüncü ülkenin Türkiye olduğunu belirtti.

2 milyona yaklaştı
Türkiye’deki esnaf sayısı Ağustos sonu itibariyle 1 milyon 953 bin 120’ye ulaşırken, bunlara ait işyeri sayısı 2 milyon 103 bin 745 olarak kayıtlara geçti.

Hatay hazır
Atakaş Hatayspor, Süper Lig’in 2. haftasında bugün deplasmanda Fenerbahçe ile oynayacağı maçtan iyi bir skorla ayrılmak istiyor. Atakaş Hatayspor Teknik Direktörü Ömer Erdoğan, “Zor bir maç yine bizi bekliyor. Çünkü Fenerbahçe bayağı bir değişime gitti” dedi.

MKÜ’de İngilizce Dil Muafiyeti
BAŞVURULAR BUGÜN SON
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) İngilizce dil muafiyeti isteyen öğrencilerin başvuruları 21 Eylül Pazartesi günü (bugün) sona eriyor. MKÜ’den bu konudaki duyuruda, İngilizce 1 ve 2 için form alınması, doldurulması ve bu formun da resim, kimlik ve öğrenci belgesi ile birlikte getirilmesi, görevlilere teslim edilmesi gerektiği kaydedilirken, başvuruların 21 Eylül Pazartesi günü sona ereceği hatırlatıldı.

2030 hazırlığı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türkiye’nin 2030’a kadar engellilik alanındaki ulusal vizyonu ve yol haritasını ortaya koyacak “2030 Engelsiz Vizyon Belgesi” hazırladı.

COVID-19 nedeniyle
e-ihalede 4 kat artış
KİK verilerine göre, salgın döneminde 4 kat artan e-ihale uygulaması, kamu kurumlarının ihtiyaçlarını hızlı ve sürecin olumsuz etkilerini asgari düzeye indirerek temin etmelerini sağladı.

Korsan taşımacılık
Şoför esnafının kazancını düşüren en önemli sorunlardan birinin korsan taşımacılık olduğunu vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Denetimler artırılarak korsan taşımacılığa geçit verilmemeli” dedi.

Sorunlar masada
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu toplantısı online olarak gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu üyeleri, Bayraktar’a, kendi bölgelerindeki çiftçilerin sorunlarını iletti ve yapılması gerekenler görüşüldü.

Dünya genelinde
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) verilerinin derlendiği “Worldometer” internet sitesine göre, virüse yakalananların sayısı 31 milyon 2 bin 707’ye ulaştı.

Bugün başlıyor
Okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül’de gerçekleştirilecek uyum programı, okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1’inci sınıflarda “1 gün yüz yüze eğitim” şeklinde yapılacak.

Başvuru zamanı
Vodafone tarafından hayata geçirilen açık inovasyon programı ReWorld’e tüm Türkiye’den 18-30 yaş arasındaki üniversite veya yüksek lisans öğrencileri, yeni mezunlar ve genç profesyoneller katılabilecek.

HATAY, BANKA KREDİSİ KULLANIMINDA 13.SIRADA
İlimiz Hatay, banka kredileri dağıtımı ve kullanımında 81 il içinde 13.sırada yer alıyor. Resmi verilere göre, ülkemizde, kamu bankaları kredi kullanımının en yüksek olduğu 21 il sırasıyla şunlar:
İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Konya, Gaziantep, Adana, Kocaeli, Denizli, Mersin, Kayseri, Hatay, Manisa, Balıkesir, Aydın, Samsun, Kahramanmaraş, Tekirdağ, Muğla, Erzurum.
İlimiz Hatay, özel banka kredilerinde ise 15.sırada bulunuyor.Hatay ili, özel banka kredisi kullanım tutarı yüksekliği bakımından da iller sıralamasında 15. sırada yer aldı.
Özel banka kredi kullanımının en yüksek olduğu 34 il de şöyle sıralanıyor:
İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Gaziantep, Kocaeli, Denizli, Adana, Konya, Mersin, Muğla, Kayseri, Manisa, Hatay, Tekirdağ, Aydın, Samsun, Balıkesir, Kahramanmaraş, Eskişehir, Sakarya, Diyarbakır, Trabzon, Şanlıurfa, Afyonkarahisar, Ordu, Çanakkale, Zonguldak, Malatya, Edirne, Çorum, Uşak, Erzurum. -Haber Merkezi-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ