Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,43 / Satış: 7,46
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,05

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 25.09.2020
  • 447 kez okundu

ECZACILAR’DAN KOVİD ÖLÜMLERİ TEPKİSİ
PROFİL KARARTMASI…
Eczacılar, meslektaşlarının KOVİD kaynaklı ölümlerine dikkat çekmek üzere, bugün kutlayacakları “Dünya Eczacılar Günü”nde profil karartması yapıyor. Profillerini kararacak olan eczacıların mesajı, “Yaşatmak için yaşamak istiyoruz. Rengimizi karartıyoruz” olacak.

YILLIK ZAM ORANI
Doğalgazda % 35,Elektrikte % 33
Türkiye İstatistik Enstitüsü, doğalgaz ile elektrik enerjisinde yıllık zam oranını belirledi. TÜİK açıklamasına göre, doğalgazda son 1 yılda yapılan zam oranı % 35, elektrik enerjisinde ise yıllık zam oranı % 33 oldu. Türkiye İstatistik Kurumu, elektrik ve doğal gazdaki fiyat değişim oranlarını da açıkladı. Sanayide, 2020 yılı birinci dönem elektrik fiyatlarına bakıldığında, tüketicilerin 1 kilovat elektrik için ödediği tutar bir önceki döneme göre yüzde 7.1, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 21.8 artarak ortalama 58.6 kuruş oldu.
Konutlarda, 1 kilovat elektrik için tüketicilerin 2020 yılı birinci döneminde ödediği tutar bir önceki döneme göre yüzde 7.2, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 32.3 artarak ortalama 71.2 kuruş oldu.

DOĞALGAZDA FİYAT ARTIŞI
YÜZDE 34,7 OLDU
Sanayide 2020 yılı birinci dönem doğal gaz fiyatlarına bakıldığında, tüketicilerin 1 metreküp doğal gaz için ödediği tutar, bir önceki döneme göre yüzde 1,4 ve bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,2 artarak ortalama 189,0 kuruş oldu.

 

3. hafta heyecanı
Süper Lig’de haftanın açılış maçında, Fatih Karagümrük, bugün Medipol Başakşehir’i konuk edecek. Merak edilen maç ise 26 Eylül Cumartesi günü saat 16.00’da, Atakaş Hatayspor-Kasımpaşa arasında, Antakya Atatürk Stadı’nda oynanacak.

İSHAKOĞLU AİLESİ ACI GÜNÜ
Antakyalı iş insanı, bir dönem Hatayspor yöneticiliği de yapan Cemil İshakoğlu ile eski Meclis üyesi Nihat İshakoğlu ve İş İnsanı Ömer İshakoğlu kardeşlerin annesi vefat etti. Merhume Nimteha İshakoğlu, dün son yolculuğuna uğurlandı.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Esnaf sayısı
Türkiye’de, Ocak-Ağustos döneminde tescil edilen esnaf ve sanatkar sayısı 259 bine yaklaştı. Bu sayı, son 5 yılın zirvesi oldu.

Teknogirişim Sermayesi
TÜBİTAK, 144 girişimcinin Teknogirişim Sermayesi Desteği almaya hak kazandığını duyurdu. Desteği almaya hak kazanan girişimciler, 7 Ekim’e kadar şirketlerini kurarak TÜBİTAK’la sözleşme imzalayacak.

Üreticiye destek
Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. (Türkşeker), hayata geçirdiği ‘Seracılıkta Sözleşmeli Tarım Modeli’ ile seracılık alanında faaliyet gösteren çiftçilere destek olacak.

Denetim sonucu
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca, yılın ilk 6 ayında denetlenen ölçü aleti ve sanayi ürünün-den 1644’ü uygunsuz bulundu.

Samandağ Belediyesi Hizmeti
KANAL ÜZERİNE SAC KÖPRÜ…
Samandağ Belediyesi, ilçenin Deniz kesimindeki Yaşar Kemal Caddesi boyunca uzanan DSİ’ye ait kanalet üzerine sac profilden bir köprü yaptırdı. Daha önce aynı bölgede, ilçe halkından Selahattin Özdemir’in kendi imkanlarıyla yaptırıp araç ve yaya yol geçişlerini sağladığı köprünün yeni seçilen Belediye Başkanı Refik Eryılmaz tarafından yıktırılmasından sonra, belediye, sac profilden bir köprü yaptırdı.

1,1 milyona ulaştı
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Kredi kefalet kooperatiflerimiz kanalıyla kullandırılan kredi toplamda 67 milyar liraya, desteklenen esnaf sayısı 1,1 milyona ulaştı” dedi.

CÖMERT’İN ABİSİ KANSERLE SAVAŞIYOR
KAN LAZIM…
Antakya’da, 6-7 yıl önce yaşanan gösteriler sırasında polis kurşunu ile hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in ağabeyi, kanser tedavisi görüyor. Konuyla ilgili olarak, Baba Ali Cömert tarafından paylaşılan duyuru şöyle:
“Arkadaşlar… Abdullah Cömert’in abisi Akıl Cömert’in, Araştırma Hastanesi’nde kanser tedavisi gördüğü bildirildi. 0 Rh + kan ihtiyacı varmış. Babası yardım bekliyor. Atatürk Caddesi’nde, Kızılay kan alma noktasında Akıl Cömert adına kan verebilirsiniz. Telefon, 0507 447 04 64!”

TOKİ’den satış
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 176 konut ve 155 iş yerini “açık artırma yöntemi” ile satışa sundu.

En çok satılan
İkinci el online pazarda, bu yılın Ağustos ayında da en çok tercih edilen otomotiv markası Volkswagen (VW) oldu. VW’yi, Renault ve Ford takip etti.

SAĞLIK’TA SIKINTI GİDERİLDİ
Halil Ateş, kendi isteğiyle ayrıldı…
Memur Sen’e bağlı Sağlık Sen Dörtyol İlçe Temsilciliği görevini yürüten Halil Ateş, kısa süre önce yaptığı paylaşımlar sonrası aldığı eleştiriler üzerine istifa ettiğini bildirdi. Sağlık Sen Hatay Şube Başkanı Feleytun Gönç, olayın istifa ile kapandığını duyurdu.
Gönç’ün duyurusu şöyle:
“02.11.2010 tarihinden bugüne kadar Dörtyol İlçe Temsilcilik görevini başarıyla yürüten Halil Ateş Bey, ek ödemeyle ilgili, Sağlık Sen Genel Başkanımıza ve Sağlık Bakanımıza tehditvari payla-şımlarıyla hakaret etmiştir. Bunun üzerine, kendi isteği ve el yazısıyla şubemize vermiş olduğu dilekçeyle görevinden istifa etmiştir. Bugüne kadar ki emeklerin-den dolayı şahsım ve yönetim kurulum adına teşekkür eder, bundan sonraki süreçte kendisine başarılar dilerim.”

Valiliklere Genelge
İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, temasta bulundukları bireyler hakkında eksik/yalan beyanda bulunan Kovid-19 tanılı kişiler hakkında işlem yapılacak.

Faiz yükseldi
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 200 baz puan artırarak, yüzde 8,25’ten yüzde 10,25’e yükseltti.

Birlik mesajı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Hep birlikte, bu memleketi aydınlığa çıkaracağız. Hep birlikte çalışırsak, Türkiye’yi aydınlığa çıkarırız. Çok sorun var, ama dediğim gibi, sorunları aşmasını biliriz.”

Rezerv geriledi
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri geçen hafta 1 milyar 869 milyon dolar azalarak 86 milyar 320 milyon dolara geriledi.

Tarıma hibe
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “34 projeye 35 milyon lira hibe desteği sağlanacak. Bu hibe sayesinde 90 milyon lira tutarında yatırımın hayata geçirilmesini hedefliyoruz” dedi.

Bugün başlıyor
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, DGS tercih işlemlerinin bugün başlayacağını belirterek, “Tercihlerinizi 25 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında http://ais.osym.gov.tr sayfamızdan ve ÖSYM AİS mobil uygulamamızdan yapabilirsiniz” dedi.

İzleyici rekoru
Gülseren Budayıcı-oğlu’nun “Madalyonun İçi” adlı romanından uyarlanan, TRT 1’in yeni dizisi “Masumlar Apartmanı”, sezonun izleyici rekorunu kırdı.

BASINA PANDEMİ KOLAYLIĞI
Gazeteleri rahatlatan “basına destek paketinin” bazı maddelerinin süresi bir ay daha uzatıldı. Basın İlan Kurumu Yönettim Kurulu kararıyla, Genel Kurul kararının 14. Maddesi uyarınca, süreli yayınların, Covid-19 salgını süresince mevzuat gereği yükletilen vecibelerin yerine getirilememesi nedeniyle mağdur olmamaları için alınan 212 sayılı Genel Kurul kararında yer alan 2. ve 3. Maddelerin 31 Ekim 2020 tarihine kadar uzatılmasına karar verildi.
Buna göre; Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan gazetelerin kadrosunda görev yapan fikir işçileri, Türkiye İş Kurumu’nun izni ölçüsünde, gazetelerin asgari kadrosunda tam ve eksiksiz olarak çalışmış kabul edilecek.
Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği’nin ilgili maddelerine göre aranılan fiili satış adedine (baskı-bayi-abone vs.) ilişkin düşüşler için salgın mücbir sebep olarak değerlendirilecek ve anılan maddelerdeki fiili satış adedi şartları uygulanmayacak.

Defne’de İntihar Girişimi
ÇATIYA ÇIKTI, ATLAMAK İSTEDİ, İKNA EDİLDİ…
İlimiz Defne ilçesi Armutlu Mahallesi’nde, orta yaşlarda bir kişi önceki gün intihar etmek istedi. Edinilen bilgiye göre, Armutlu Mahallesi’ndeki olayda, K.Yanaray adlı 31 yaşlarındaki kişi, eşiyle tartıştıktan sonra oturduğu apartmanın çatısına çıktı ve aşağıya atlayacağını söyledi. Görenlerin itfaiye, polis ve sağlık ekiplerine bildirmesi üzerine, olay yerine ekipler geldi. Polis ve doktorlar, intihar etmek isteyen K.Yanaray adı kişiyi ikna etmeye çalıştı ve iknada başarılı olundu, kişinin intihar etmesi önlendi.
Edinilen bilgilere göre, K.Yanaray adlı kişi 2 evlilik yaptı, eşiyle tartıştıktan sonra da intihar etmek istedi.

Devlet yardımı
Bu defa annelere
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Bugün itibariyle, 83 bin annemize 36,7 milyon TL doğum yardımı yapacağız” dedi.

Eylül’de arttı
İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), Eylül’de bir önceki aya göre 1,3 puan artarak yüzde 74,6 seviyesine yükseldi.

En uzun sahne
TRT 1’in yeni dizisi “Uyanış: Büyük Selçuklu”daki hazırlığı 60 gün, çekimleri 8 gün süren, Türk televizyon tarihinin en uzun savaş sahnesinde, 100’ü atlı olmak üzere 400 yardımcı oyuncu yer aldı.

Dünya genelinde
Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında tespit edilen toplam vaka sayısı 32 milyon 104 bini geçti.

TSK’dan uyarı
Türk Silahlı Kuvvetleri personeline, koronavirüsün yayılma riskinin yüksek olduğu düğün ve nikahlara katılmamaları konusunda uyarı yapıldı.

Erdoğan atadı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 üniversiteye rektör atadı. Alınan karar neticesinde, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Tolga Depci getirildi.

EBA, sorunsuz!
Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “EBA uygulamasında 08.30-12.00 saatlerinde karşılaşılan erişim sorunu, teknik ekiplerimizce yapılan iyileştirmelerle hızla çözüme ulaştırıldı” denildi.

Karantinadan kaçana
Hapis cezası geliyor
Artan vaka sayıları, yeni toplumsal önlemleri gündeme getirdi. Kesilecek para cezaları yanı sıra, karantina kurallarını çiğneyenlere, Türk Ceza Kanunu’nda yer alan ‘bulaşıcı hastalık tedbirlerine aykırı davranış’ maddesinden 1 yıla kadar hapis cezası verilmesi gündemde.

Şiddete ceza
Nisan’da çıkarılan yasaya rağmen sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçilemiyor. TBMM Sağlık Komisyonu üyeleri ile meslek temsilcilerinden saldırganlara karşı çarpıcı öneriler geldi: “Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanın SGK primi kesilsin.”

Dolandırıcılar
Bir tık uzaklıkta!
Dolandırıcılar, “Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan 3 bin lira sosyal destek ödemenizi almak için hemen tıklayınız, diğer sitelere itibar etmeyiniz” yazılı SMS gönderip link vererek, vatandaşları tuzaklarına düşürüyor.

Kaçakçılık ürünü
Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında gümrüklerde el konulan, bulaşıcı salgın hastalıkla mücadelede doğrudan ilgili tıbbi cihaz, maske, etil alkol, eldiven gibi ürünler, el koyan idare tarafından alınabilecek.

Sanal fuar zamanı
Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile Meksika, Kolombiya, Peru ve Şili’ye yönelik Sanal Ticaret Heyeti programı başladı. Latin Amerika, 624 milyar dolarlık ithalatıyla ihracatçılar için önemli fırsatlar sunuyor.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ