Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 26.09.2020
  • 476 kez okundu

HATAY, PİLOT İL
İlimiz Hatay, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülecek, ‘kadına yönelik şiddeti’ önlemede kullanılacak ‘Risk Analiz ve Yönetim Modülü’ kapsamında belirlenen 18 il arasına alındı. Konuya ilişkin Bakanlık açıklamasında,
“Kadına yönelik şiddete ilişkin coğrafi dağılım üzerinden 81 ilimizin analizini yaparak pilot uygulama için 18 temsili ilimizi belirledik. Bu kapsamda Amasya, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzincan, Gaziantep, Hatay, Kars, Kayseri, Kütahya, Muğla, Sakarya, Samsun, Trabzon ve Van illerimizdeki Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerini (ŞÖNİM) personeline modülün kullanımına dair eğitim gerçekleştirdik. Yapılan eğitim sonrasında Risk Analiz ve Yönetim Modülü’nü 18 ilimizin ŞÖNİM’lerinde kullanıma sunduk” denildi.

SURİYELİ AİLELERE DESTEK PROJESİ
Türkiye’de, geçici koruma altındaki Suriyelilerin ve ev sahibi toplumun (Türkiye) girişimcilik faaliyetlerinin desteklenmesini amaçlayan ‘Sürdürülebilir Sosyo-Ekonomik Entegrasyon için Girişimcilik Kapasitelerinin Geliştirilmesi’ (ENHANCER) Projesi’nde ilk hibe programı başladı. Avrupa Birliği’nin (AB) 26,4 Milyon Euro bütçeyle fonladığı ‘ENHANCER Projesi’nin tüm detayları, dijital platformda düzenlenen toplantıyla kamuoyu ile paylaşıldı. ENHANCER Projesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonuyla, Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) tarafından yürütülüyor. Ocak 2020’de başlayan proje; İstanbul, Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Mersin, Bursa, İzmir, Ankara, Konya, Kayseri ve ilimiz Hatay olmak üzere, 11 ilde 48 ay boyunca uygulanacak.

Savaş, İpek için taziye mesajı yayınladı
Hatay Büyükşehir Belediye (BŞB) Başkanı Lütfü Savaş, Çarşamba gece yarısı, bir müzikhole düzenlenen silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden İpek Harbelioğlu’nun ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirdi, taziyelerini bildirdi.
BŞB Başkanı Savaş’ın mesajı şöyle:
“İpek Harbelioğlu’nu 23 yaşında kaybettik. Ümitleri vardı, geleceği, hayalleri vardı. Tek derdi, üniversiteyi bitirip insanlara faydalı olabilmekti. Maalesef, silahlı saldırıda, genç üniversite öğrencimizi kaybettik. Çok üzgünüz. Kendisine Allah’tan rahmet, değerli ailesine, tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum.”

DİYANET 5000 PERSONEL ALIYOR
Başvurular 6-20 Ekim’de…
Diyanet İşleri Başkanlığı, 5 bin personel almak için ilana çıktı. Diyanet İşleri Başkanlığı, 1400 Kur’an Kursu Öğreticisi, 3 bin 500 İmam-Hatip, 100 de Müezzin Kayyım olmak üzere, 5 bin sözleşmeli personel alacak.
Başvuracak adayların lise, önlisans veya lisans KPSS’den en az 50 puan almış olmaları gerekiyor. Başvurular, 6 ila
20 Ekim tarihleri arasında, sinav.diyanet.gov.tr adresinden yapılabilecek.

CHP önerisi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Milli Eğitim Bakanlığının yatırım yapacak kaynakları, parası yok. Bakanlığın kullandığı evrensel hizmet fonundan, okulların ve yoksul aile çocuklarının ihtiyacı giderilebilir” dedi.

Bilgisine başvuruldu
Bazı derneklerin silahlandığı iddiasına ilişkin soruşturma kapsamında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, kamuoyunda “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün bilgisine başvuruldu.

Önemli veri
30 Eylül Çarşamba: 10:00/Dış Ticaret Dengesi/Ağustos/Önceki: – 2.70 milyar dolar

Dolandırıcılık
Muğla’da, telefonda kendisini polis olarak tanıtarak Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yönelik soruşturma bahanesiyle emekli savcının 380 bin lirasını alan zanlılardan biri yakalandı, vatandaşlara ise bu tür telefonlara itibar etmemeleri gerektiği hatırlatıldı.

YAYLADAĞI HEM ETKİNLİĞİ
İNGİLİZCE KURSU…
Yayladağı Halk Eğitim Merkezi, ücretsiz İngilizce kursu açıyor. 1-2 ile B1 ve 2 ile C 1 ve 2 olmak üzere 6 kategorideki İngilizce kursunun A1 kategorisi kursu açılacağı duyuruldu. Duyuruda, kursun 1 Ekim tarihinde başlayacağı hatırlatıldı ve şu bilgi verildi:
“Kurumumuz bünyesinde, 01.10.2020 tarihinde, Salı ve Perşembe günleri 18.00 -20.20 saatleri arasında İngilizce A1 seviyesinde kurs açılacaktır. Müracaatlar, kurumumuza şahsen yapılacaktır.”

7 Vekil’e Fezleke
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Kobani olaylarının yaşandığı tarihte MYK üyesi olan 7 HDP Milletvekili hakkında fezleke düzenleneceği bildirildi.

Bakanlık uyardı
Sağlık Bakanlığı, Bakanlığa aitmiş izlenimi verilen sahte bir telefon uygulaması kullanılarak vatandaşların dolandırılmaya çalışıldığının tespit edildiğini bildirdi.

HES Kodu alınır
Kamu kurum ve kuruşlarına HES kodu ile girilme zorunluluğunun getirilmesinin ardından, bazı esnaflar, ‘HES kodu verilir’ yazılı ilanlar asmaya başladı.

Kontrol altına aldık
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son bir haftadır ülke çapında alınan tedbirler ve sıkı denetim sayesinde vaka artış hızımız kontrol altına alındığını bildirdi.

24 gözaltı
Sosyal medyada “İsimsizler Hareketi” adı altında provokatif paylaşımlarda bulundukları belirlenen 24 şüpheli gözaltına alındı.

Destek ve Teşvik
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: “Son 8 senede özel sektörün 7 milyar liraya yaklaşan yatırımını teşvik belgelerimizle destekledik. Bu sayede 56 bin vatandaşımıza yeni iş kapıları açıldı.”

Yüz yüze eğitim
Milli Eğitim Bakanlığı, özel eğitim kurumlarındaki yüz yüze eğitim faaliyetlerine ilişkin illere yazı gönderdi. Buna göre, özel okullar, resmi okullardaki uygulamaların dışında yüz yüze eğitim yapamayacak.

Maske şart
Yurt dışında yapılan birçok çalışma sonucu; doğru maske kullanımıyla virüs yükünün azaldığı, yayılımın düştüğü belirlenerek, küresel Kovid-19 salgınından büyük ölçüde korunmanın mümkün olduğunu ortaya kondu.

Tasarrufu sevdik
Türkiye’de tasarruf mevduatlarının değeri, ilk yarıda, 2019’un aynı dönemine göre yüzde 29,7 artarak 1 trilyon 678,3 milyar liraya yükselirken, kişi başı tasarruf miktarı da 20 bin 183 lira oldu.

Alzaymır riski
Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Burcu Örmeci, iyi beslenmeye ve fiziksel aktiviteye emek harcamak istemeyen, hareketsiz ve kilolu kişilerde alzaymır görülme ihtimalinin yüksek olduğunu bildirdi.

Darbe Davası
Adalet Bakanlığı Sözcüsü Ertuğrul Çekin, 289 darbe davasının 276’sı karara bağlandığını, 4 bin 134 kişi hakkında mahkumiyet kararı verildiğini bildirdi.

Fatih Portakal
Hakim karşısında
Sosyal medyada bankacılık sektörüne olan güveni sarsabilecek mahiyette paylaşımda bulunduğu gerekçesiyle 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istenen Fatih Portakal hakkında açılan davanın görülmesine başlandı.

Ayakkabı Fuarı
Yeni dönemin ilk fiziki fuarlarından 63. Uluslara-rası Ayakkabı Moda Fuarı (AYMOD), küresel salgına karşı tüm önlemler alınarak, 30 Eylül-3 Ekim tarihlerinde CNR Expo’da gerçekleştirilecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ