Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 28.09.2020
  • 626 kez okundu

İskenderun Emniyetinde görevli Polis Memuru KOVİD KURBANI…
Hatay İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapmakta olan Polis Memuru Mehmet Ercan, tedavi görmekte olduğu MKÜ Araştırma Hastanesi’nde koronavirüs yüzünden hayatını kaybetti. Antakya Araştırma Hastanesi’nde Kovid-19’dan tedavi gören ve İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli olan Polis Memuru Mehmet Ercan’ın hayatını kaybetmesi, hem ailesi ve yakınlarını hem de meslektaşlarını üzdü.ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

İSKENDERUNLU YAŞLI TARLADA ÖLÜ BULUNDU
Batman’ın Gercüş ilçesinde bir kişi tarlada ölü olarak bulundu. Ölen kişinin, İskenderunlu Halil Ertuğrul olduğu ortaya çıktı.
Tarlada ölümü şüpheli bulunan 80 yaşındaki Halil Ertuğrul’un cenazesi otopsiye götürülürken, ölümün, bir haftadır Batman’da olan babalarından haber alamayan çocuklarının araştırması sonucu ortaya çıktığı öğrenildi. Şüpheli ölüm araştırılıyor.

İbrahim Güler’in acı günü
KAYINBABASI VEFAT ETTİ
AK Parti eski İl Başkanı ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler’in eşinin babası vefat etti. Kayınbabası Mehmet Erişik’in cenazesi dün Reyhanlı’da toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, Ailesine sabır diler.

 

KARANTİNADA KOVİD’LİYE
ARTIK KAÇIŞ YOK
BİLEKLİK TAKILACAK
Koronavirüs testleri pozitif çıkmasına rağmen evlerinde karantinaya girmeyenlere, kaçarak halkın arasına girmek suretiyle bulaş riski oranını arttıranlara yönelik yeni bir önlem geliyor.
Edinilen bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı, evde karantinada kalması gereken hastalara yönelik yeni bir uygulama başlatacağını duyurdu. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, iki proje üzerinde çalışıldığı bilgisini verdi. Bunlardan biri, testi pozitif olan ve evde kalması gereken kişiye bileklik takılması. Bu durumda, evde olması gerekirken dışarı çıkanlarda alarm çalacak. Diğer projenin ise, pozitif vakalı kişinin evine kutu konularak, takibinin sağlanması. Buna göre, hasta yine belirli bir sınırdan çıktığında, merkeze uyarı sinyali gönderilecek.
Bakanlığın, üzerinde çalışılan iki projeden birimi yakında uygulamaya koyacağı bildirildi.

İzolasyon altında
İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) küresel salgınıyla mücadele kapsamında yurt ve pansiyonlarda 2 bin 157 kişinin izolasyon altında tutulduğunu bildirdi.

Para ya da Altın
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), yeni düzenlemesiyle, bankada parası ya da altın hesabı olanlara yüksek kredi kartı limitinin tahsis edilmesinin yolu açıldı.

Yüz yüze eğitimde
İkinci hafta başlıyor
Ana sınıfı ve 1’inci sınıflar, uyum haftasının ardından, bugünden itibaren iki hafta süreyle haftada 2 gün 30’ar dakikalık 5 ders saati yüz yüze eğitim alacak.

Aşı umudu
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kovid-19’a karşı yürütülen aşı çalışmalarına ilişkin olarak, “Çalışmalarımızın meyvelerini almaya başladık. İki aşımızda hayvan deneyleri aşaması bitti” dedi.

Arsuz’da Krom Maden
Ocakları Açılacak
Halkla toplantı 12 Ekim’de
İlimiz Arsuz ilçesine krom madeni arama ocakları kurulmasıyla ilgili hazırlıklar yapılıyor. Edinilen bilgilere göre, bu amaçla, 12 Ekim Pazartesi günü bölgede halkla birlikte konunun ayrıntılarıyla ele alınacağı bir toplantı yapılacak.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Arsuz’da yapılması planlanan 2 adet krom maden sahası ile ilgili olarak, 12 Ekim’de “Halkın Katılım Toplantısı” düzenleneceğini duyurdu.

Alternatif seyahatler
Setur Operasyonlar Direktörü Oktay Temeller: “Önümüzdeki dönemde de teknolojik altyapımızı kullanarak misafirlerimizin güven duydukları seyahati kolayca gerçekleştirebilecekleri alternatifler yaratmaya devam edeceğiz.”

Kızılay açıkladı
Türk Kızılay, başka bir amaçla ve şartla kendisine yapılan bağışları Suriyeli mültecilere dağıtmadığını bildirdi. “Kötü niyetli olduğu anlaşılan paylaşımların iddia ettiği gibi, Türk Kızılay, başka bir amaçla ve şartla kendisine yapılan bağışları Suriyeli mültecilere dağıtmamıştır.”

Trafik denetimi
Kurtarıcı/çekici olarak adlandırılan özel amaçlı taşıtlara yönelik 21-25 Eylül’de ülke genelinde yapılan denetimlerde, 5 bin 418 trafik kural ihlali belirlendi ve işlem yapıldı.

Afet Eğitim Yılı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “2021 yılını Türkiye’de Afet Eğitim Yılı ilan edeceğiz. İki ağırlığımız olacak. Yeni doğan çocuktan en yaşlımıza kadar büyük bir seferberlikle 2021 yılında herkese dokunacağız” dedi.

Avrupa’dan geride
Türkiye’de, nüfusa göre yaşam boyu madde kullanım yaygınlığının, Avrupa’nın 10’da 1’i oranında olduğu bildirildi.

Kur’an Kursunda
Çocuğa Şiddet
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Elbistan’daki bir Kur’an kursunda çocuklara şiddet uygulanan olayla ilgili soruşturma başlatılması talimatı verdiğini belirtti.

Gözler Program’da
Ekonomi gündeminde gözler, Yeni Ekonomi Programı’na (YEP) ve 2021 yılı merkezi yönetim bütçesine çevrildi. YEP’in, gelecek hafta, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanması bekleniyor.

Bakan’dan çağrı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin sadece mağdur veya yasanın değil toplumun ortak sorunu olduğuna dikkati çekerek, şiddete karşı bir olma çağrısında bulundu.

TİP’e göre,
İPEK olayı rastgele ateş açılması değil…
Türkiye İşçi Partisi, geçtiğimiz hafta sonunda, ilimiz Defne ilçesinde bir kafeye yönelik silahlı saldırıda 1 kişinin ölümü, 2 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayın, rastgele ateş açılması olayı olmadığı görüşünde.
TİP’in olayı değerlendirmesi şöyle:
“İpek Harbelioğlu kardeşimizin katledilmesi, ‘birilerinin rasgele ateş açması’ gibi basitleştirilemeyecek kadar önemli bir durumdur. Bu yaşananlar, yozlaştırılmış ve değersizleştirilmiş, yeni bir kültür yaratılmasının bir sonucudur. İnsani değerlerin yerine, zorbalığın ve hukuksuzluğun yerleştirilmeye çalışıldığı toplumlarda, mafya-çete tipi örgütlenmeler en önemli araçlardır. Dizilerden kitle iletişim araçlarına kadar, hatta siyasilerin demeçlerinde bile bunlar birer rol model olarak sunulmaktadır.
Maalesef, yaşadığımız toplumda da bu gibi oluşumlar örnek alınmakta ve bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Kindar nesil yaratma arzusunda olanlar, mafyaları ve çeteleri muteberleştirerek, hayalsiz ve umutsuz gençlerimizin canlarını da bunların insafına bırakmıştır. İpek Harbelioğlu, rastgele birileri değil, tam da bu yaratılan, hoşgörülen, beslenen-besleyen bu zihniyet tarafından öldürmüştür. İpek Harbelioğlu, bu yaratılan sistem ve uzantıları tarafından öldürmüştür. Huzur içinde uyu İpek. Yıldızlar yoldaşın olsun.”

Güzellik riski!
Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, tıbbi estetiğin ancak dermatoloji, plastik cerrahi uzmanlarının ya da sertifikalı tabiplerin yapabileceğini belirterek, güzellik salonunda tıbbi işlem uygulanamayacağını bildirdi.

AÇIK CEZAEVİNDEKİLERE
2 AY İZİN DAHA
Adalet Bakanlığı, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında, açık cezaevinde bulunan hükümlülerin izin sürelerinin 2 ay daha uzatıldığını bildirdi.
Yeni düzenleme ile beraber, açık cezaevindekiler, 1 Ekim-30 Kasım tarihleri arasında pandemi dolayısıyla izinli sayılacaklar.

Veriler şeffaf mı?
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, yeni tip koronavirüs verileriyle ilgili olarak, “Her ne şart altında olursa olsun vatandaşa doğru bilgi vermesi gereken siyasi iktidar, şeffaflık ilkesini de hiçe saymış durumda” ifadesini kullandı.

28 Eylül’den itibaren
Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı Anadolu Meslek ve Anadolu Teknik Programı öğrencileri, 28 Eylül’den itibaren işletmede beceri eğitimi veya staj yapabilecek.

Tabipler Birliği’ne
MHP’den suçlama
MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, “Genel Başkanımızın ‘Türk Tabipleri Birliği Türk hekimlerini temsil edemez’ dediği bu yapı, kurulduğu günden bugüne her zaman devletin karşısında olmuştur. Bu birlik kesinlikle kapatılmalıdır” dedi.

Pamuk azalıyor
Türkiye’nin önemli tarımsal üretim merkezlerinden Çukurova’da, çiftçinin alternatif ürünlere yönelmesiyle ekim alanı geçen seneye göre yüzde 55 daralan pamukta, 70 bin ton rekolte hedefleniyor. Çukurova’da “Beyaz Altın” olarak adlandırılan pamukta hasat tüm hızıyla sürüyor.

Esnaf uyardı
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, online alışveriş yapan vatandaşlara, ürünlerin ambalajlarını ve son kullanma tarihlerini mutlaka kontrol etmeleri gerektiği uyarısında bulundu.

Yeni model geliyor
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaşlıların iyi koşullarda yaşamlarını sürdürebilmeleri için yeni yapılacak huzurevi hizmet binaları için üç farklı mimari modeli yaygınlaştıracaklarını bildirdi.

Yakında Hatay’da da
İçişleri Bakanlığınca 81 ilde çevre, doğa ve hayvanlara karşı işlenen suçların önlenmesi için oluşturulan polis birimi Adana’da göreve başladı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ