Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,43 / Satış: 7,46
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,05

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 29.09.2020
  • 378 kez okundu

Yayman, Ermeni saldırısını kınadı
Hatay AK Parti Milletvekili Hüseyin Yayman, Ermenistan’ın üç gün ön-ce Azerbaycan’a yönelik saldırısını kınadığını duyurdu. Milletvekili Hüseyin Yayman, mesajında şöyle dedi:
“Azerbaycan’a Ermenistan tarafından düzenlenen alçakça ve kalleşçe saldırıyı şiddetle kınıyorum. Vatanları için savaşarak canlarını feda eden kahraman Şehitlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Tek millet, iki devletiz. Azerbaycan yalnız değildir.”

HATAYSPOR’UN FORMA KOL SPONSORU
KORU SİGORTA
Atakaş Hatayspor’un Süper Lig 2020-2021 sezonu forma kol sponsoru, Koru Sigorta oldu. İmza protokolü, dün gerçekleştirildi.

Altınözülü Gazeteci
Lütfü Yavuz Vefat Etti
Altınözülü Gazeteci Lütfi Yavuz, hayatını kaybetti. Lütfi Yavuz, tedavi gördüğü hastanede kalp yetmezliği nedeniyle vefat etti. Cenazesi, 28 Eylül Pazartesi günü (dün) ikindi namazına müteakip, Antakya Mezarlık Kompleksi’nden kaldırılarak Altınözü Yunushan Mezarlığı’na defnedildi.
ANTAKYA, merhum meslektaşımıza Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

11 Büyükşehir
CHP’li Seyit Torun, Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs verileriyle ilgili yazılı açıklama yaparak, CHP’li 11 büyükşehir belediyesinden gelen vefat sayılarını açıkladı. Torun, “Devlet vatandaşına yalan söylemez” ifadelerini kullandı. Torun, iktidarın, CHP’nin önerilerini dikkate almadığını ve yanlış bir politika izlediğini ileri sürdü.

146 milyonu geçti
Türkiye’deki cep telefonu operatörleri arasında numara taşıma sayısı 144 milyon 322 bin olurken, sabit telefonlarda 2 milyon 130 bin olarak kayıtlara geçti.

Kritik karar
Yargıtay, aynı işverene dava açan işçilerin birbirlerine tanıklık yapamayacağına hükmetti. Emsal kararla birlikte, tanıkların konumu, tanıklıklarına duyulacak güveni etkileyecek durumda olmayacak.

Önemli veri
30 Eylül Çarşamba: 10:00/Dış Ticaret Dengesi/Ağustos/Beklenti: – % 6.30/Önceki: – 2.70 milyar dolar

Karaçay Barajı’nda su seviyesi en düşük seviyede:
SAMANDAĞ-DEFNE’DE İÇME SUYU SIKINTISI…
Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürlüğü’nün, teknik nedenlerden ötürü Karaçay Barajı’nda su seviyesini en düşük seviyeye çekmesinden sonra, bu barajdan beslenen bölgelerde su sıkıntısı başladı. DSİ’nin kestiği su nedeniyle içme suyu sıkıntısı yaşayan ve muhtemelen yaşayacak olan yerleşim birimleri şunlar:
Samandağ: Küçük Karaçay, Özbek, Tomruksuyu.Defne: Hüseyinli, Koçören, Hancağız, Güneysöğüt, Orhanlı

Emsal karar
Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, satın aldığı damacana suyun içinden sakız çıkan davacıya su bedelinin iadesine ve tazminat taleplerinin reddine hükmeden mahkeme kararını onadı.

Akdeniz’den…
Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, birliklerinin, Ocak-Ağustos’ta 17 milyon dolarlık cerrahi maske, tulum ve önlük ihraç ettiğini bildirdi.

Özel Halk Otobüslerinde yeni hat:
129 NOLU OTOBÜS
Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi, Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi’ne yeni bir hat açtı. Yeni hat üzerinde 129 nolu araçlar seyir ya-pacak. 129 nolu hat gü-zergahı şöyle oluşturuldu:
Orhanlı Mahallesi-Muammer Aksoy Caddesi -Samandağ Caddesi-Uğur Mumcu Bulvarı-Çekmece Caddesi-Reyhanlı Şehitleri (Hatsu) Kavşağı-75.Yıl Bulvarı-Kavaslı Caddesi- Atatürk Caddesi-Yavuz Sultan Selim Cad-desi-Antakya Reyhanlı Yolu-Maşuklu Mahallesi-Güzelburç Mahallesi-Hatay Devlet Hastanesi.

AÖ İmam Hatip Liselerde yüz yüze eğitim
9 EKİM’DE BAŞLIYOR
Açık Öğretim yoluyla imam hatip liselerinde okuyanlar, önümüzdeki hafta sonundan itibaren yüz yüze eğitime başlayacak. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan, konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:
“Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ile Mesleki Açık Öğretim Lisesi yüz yüze eğitimleri, 9 Ekim tarihinde, müteakip koronavirüs (Covid-19) salgınının seyrine göre ve gerekli tedbirlerin okul/kurumlar tarafından alınması şartıyla başlatılacaktır.”

BAL ve AMATÖR LİGLER
31 EKİM’E KADAR YOK
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Bölgesel Amatör Ligleri ile Amatör Liglerde yeni sezon maçlarının başlama tarihini ileriye sarkıttı. Yapılan açıklamada, şu anki durum itibariyle, 31 Ekim tarihine kadar liglerin BAL ve Amatör statüde başlatılmayacağı duyuruldu.
Hatay ASKF Başkanı Mehmet Öztürk, konuyla ilgili, hem sitemli hem bilgilendirici “Futbol Kamuoyuna” başlıklı açıklamasında şunları kaydetti:
“Çarşamba günü, Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (TASKK) Başkanımız Ali Düşmez’in açıklamasıyla, Bal Lig’i ve Amatörlerle ilgili ligler 31 Ekim’e kadar askıya alınmış ve oynanmayacak. Sosyal medyada atıp tutanlar ve Genel Başkanımız Sayın Ali Düşmez’e yapılan saldırıları ve iftiraları şiddetle kınıyoruz.
Bal ve Amatörlerin oynamasını, hiç kimse, Ali Düşmez Yönetimi ve 81 İL ASKF Başkanları kadar isteyemez. Kolay mı, 6500 kulüp 120 bin maç? Tamamının mimarı, Ali Düşmez ve ekibidir.
Bu karar; Cumhurbaşkanlığı, Spor Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve TFF Sağlık Kurulların görüşleri neticesinde alınan bir karardır. Bazı Spor Kulübü Başkanlarının, sporcuları örgütleyerek Ali Düşmez’e saldırmalarını ve iftira atmalarını şiddetle kınıyoruz.
Sosyal medyada yazıp çizenler, amatörleri Ali Düşmez kadar düşünemez. Türkiye’deki spor taban birliklerinin tamamının düşünceleri, amatörlerin oynanmasından yanadır. 81 İl ASKF’leri de aynı görüştedir. Emaktar amatörlerin dertlerini en iyi bilenlerdeniz. Sadece 3-5 maç değil, 120 bin maç. Sorulması gereken merciler burası değil. Sosyal medyada atıp tutmak kolay! Doğru mesajları, doğru adreslerden öğreniniz.
TFF, TASKK ve ASKF’ler de, Bal ve Amatör müsabakaların oynanmasından yanadır. Ancak en önemli şey sağlıktır. Saygılarımızla.”

33 Milyonu aştı
Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında tespit edilen toplam vaka sayısı 33 milyon 310 bini geçti.

Emniyet açıkladı
Ankara Emniyet Müdürlüğü, gözaltındaki, HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in gıdadan zehirlenmesine rağmen sağlık kuruluşuna götürülmediği şeklindeki paylaşımların asılsız olduğunu bildirdi.

Alman turist
Türkiye’yi, Ocak-Ağustos döneminde 7 milyon 255 bin 107 yabancı turist ziyaret etti. Turistlerin geldiği ülkeler arasında 789 bin 602 kişiyle Almanya ilk sırada yer aldı.

Esnafın uyarısı
“Online alışverişe dikkat edilmeli” diyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Sipariş verirken, seçilen ürünlerin yerine benzer ya da farklı ürünler, seçilen markanın dışında daha pahalı ya da daha ucuz markalar, bozulmuş, ya da tarihi geçmiş ürünler gönderilebiliyor” dedi.

TOBB’da değişim
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu’nda bayrak değişimi yaşandı. Zeynep Erkunt Armağan’dan boşalan Kurul Başkanlığı’na Opet Petrolcülük A.Ş. Yönetim Kurulu Kurucu üyesi Nurten Öztürk seçildi.

Merkez rezervleri
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın resmi rezerv varlıkları, Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 7,2 azalarak 83,8 milyar dolar oldu.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ