Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 30.09.2020
  • 451 kez okundu

Kırmızı bültenle aranan EL-KAİDE üyesi terörist
Hatay’da Yakalandı

Kırmızı bültenle aranan El-Kaide örgütü üyesi bir terörist ilimiz de yakalandı. Gelişmeyi, Milli Savunma Başkanlığı (MSB) duyurdu. MSB açıklaması şöyle:
“Kırmızı bültenle aranan El-Kaide bağlantılı İslom Saydalimov, hudut birliklerimiz tarafından, Hatay’ın Altınözü ilçesinde, eşi ve 3 çocuğu ile birlikte yakalanarak Babatorun Jandarma Karakolu’na teslim edildi.”

BESYO’da 21 Yedek Kayıt Hakkı Kazandı
10’u erkek, 11’i kadın, 21 kişi ek kontenjandan girdi, kayıt bugün son…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu’nda boş kalan kontenjanlara yedeklerden yerleştirme yapıldı. Yerleştirmeye göre, MKÜ BESYO’ya 10’u erkek, 11’i kadın olmak üzere, toplam 21 kişi yedeklerden alındı.
MKÜ-BESYO’ya yedekten giren 21 kişinin isimleri şöyle sıralanıyor:
ERKEKLER: Fırat Bal, Mahmut Sami Fidan, Cem Emmungil, Ökkeş Gül, Hacı Berat Künkül, Yusuf Şahin, Yasin Elalmış, M.Ali Yeşil, Emirhan Tapınç, Hasan Alp Poyraz.
KADINLAR: Merve Doğan, Şahan Harmaoğlu, Mercan Erok, Işıl Nida Genç, Nazlıcan Çetin, Aylin Ceren Sönmez Ersin Elgörmüş, Nigar Fındık, Yaren Savran, Dindar Karakuş, Kübra Pancar.
MKÜ BESYO duyurusuna göre, yedeklerden alımı kararlaştırılan 21 kişinin, kesin kayıt için en geç bugün mesai bitimine kadar başvurmaları gerekiyor.
MKÜ’den yapılan açıklama şöyle:
“2020-21 Özel Yetenek Sınavı boş kontenjan yerleştirme sonuçları internet sitemizde ilan edilmiş olup, kayıt hakkı kazanan adayların, kayıtlarını en geç 30.09.2020 Çarşamba günü mesai saati bitimine kadar tamamlamaları gerekmektedir.”

Hatay’da 10 Suçtan Aranan Sanık
Antalya’da Yakalandı
İlimiz İskenderun’da; silahla yaralama, uyuşturucu ticareti, mala zarar verme ve tehdit gibi 10 suçtan aranan B.Y. adlı sanık, Antalya Polisi tarafından yakalandı. B.Y., Antalya Emniyeti’nde gözaltında.

Sümerler Doğuş önü semt pazarı sakinlerine koca bir teşekkür
Para Dolu Kayıp Cüzdan Sahibine Teslim Edildi
İlimiz Defne ilçesi Sümerler Mahallesi’nde, Doğuş Okulları önünde haftanın Cumartesi günleri oluşturulan semt pazarı uygulaması sırasında, geçtiğimiz hafta sonunda insanlık dersi veren bir gelişme yaşandı. Edinilen bilgiye göre, birileri, içinde yüklü para bulunan cüzdanını kaybetti. Cüzdanı bulan semt pazarından bir kişi, Toplum Gönüllüleri Derneği kanalıyla cüzdan sahibini buldu ve iade etti.
Gelişmeyi duyuran Ali Nurlu’nun başkanı olduğu Hatay Toplum Gönülleri Derneği’nin konuyla ilgili açıklaması değerlendirmesi şöyle:
“Adam gibi adam pazarcılar. Sümerler Mahallesi Doğuş Lisesi önünde pazar tezgahı kuran pazarcılar, bir bayana ait, içinde binlerce lira bulunan yüklü miktardaki para ve kimlikleri, Derneğimiz aracılığıyla sahibine aktardı. Teşekkürler aslan yürekli pazarcılar. Allah sizlerden bin kez razı olsun. İyi ki varsınız, mağdur insanlarımızın yaşamında.”

İcra Müdürü Alımı
Başvurular dün başladı
ÖSYM Başkanlığı, Adalet Bakanlığı İcra Müdür ve İcra Müdür Yardımcılığı Sınavı başvurularının 29 Eylül -6 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacağını açıkladı. 2020-Adalet Bakanlığı İcra Müdür ve İcra Müdür Yardımcılarını Seçme Sınavı, 22 Kasım 2020 tarihinde yapılacak.

KPSS Sağlık Tercih Sonuçları belli oldu
Tercih işlemleri 10-16 Eylül tarihlerinde yapılan KPSS sağlık personeli alım başvuru tercihleri sonuçlandı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, twitter’dan yaptığı paylaşımda, “10-16 Eylül tarihleri arasında tercihlerini aldığımız KPSS-2020/11 Sağlık Bakanlığı kadrolarına yerleştirme sonuçları http://sonuc.osym.gov.tr adresinden açıklanmıştır. Sonuçların sağlık camiasına hayırlı olmasını dilerim” dedi.

TUS 4 Ekim’de
Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS), 4 Ekim Pazar günü yapılıyor. 4 Ekim 2020 tarihinde uygulanacak olan 2020-TUS (2. Dönem) ve 2020-STS Tıp Doktorluğu (2. Dönem) Sınavlarına başvuran adayların, sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri de tamamlandı.

Ödemeler 5 Ekim’de
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, eylül ayı işsizlik ve kısa çalışma ödeneği ödemelerinin 5 Ekim’de hesaplara yatırılacağını açıkladı. Bakan Selçuk, IBAN bilgileri bulunmayan vatandaşların ödemelerinin ise PTT üzerinden olacağını ifade etti.

Dünya geneli
Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında tespit edilen toplam vaka sayısı 33 milyon 552 bini geçti.

Cevap Anahtarı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2020-YDS) temel soru kitapçıkları ve cevap anahtarlarını internet sitesinde yayımladı.

8 ayda 10 milyon
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Ocak-Ağustos 2020 yabancı ziyaretçi istatistiklerine göre, 8 ayda en çok ziyaretçi sırasıyla Almanya, Rusya Federasyonu, Bulgaristan, Ukrayna ve İngiltere’den geldi. Toplam ziyaretçi sayısı 10 Milyon’a ulaştı.

Test kiti
Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs için tanesi en fazla 5 dolardan, yaklaşık 120 milyon hızlı test kitini düşük ve orta gelirli ülkelere sunacaklarını bildirdi.

Güven Endeksi
Türkiye İstatistik Kurumu, Eylül ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, ekonomik güven endeksi, Eylül’de aylık bazda yüzde 3,1 artarak 88,5 değerine yükseldi.

Personel alımı
Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca 53 sözleşmeli personel istihdam edilecek. Giriş sınavı başvuruları, 5 Ekim’de başlayacak ve 16 Ekim mesai bitimine kadar Bakanlığın (www.hmb.gov.tr) internet sayfası üzerinden elektronik ortamda yapılacak.

1,6 milyon TL hibe
Arçelik’in TÜBİTAK ile 2018 yılından beri sürdürdüğü Donanım Odaklı Girişim Hızlandırma Programı “BİGG Arçelik Garage” kapsamında başarılı olan 8 girişimci, 1,6 milyon TL hibe kazandı.

Restore ediliyor
Asırlar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hatay’ın Antakya ilçesindeki tarihi yapılar ve sokaklarda zemin iyileştirme ve restorasyon çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Sonuçlar açıklandı
Sağlık Bakanlığı kadrolarına yerleştirme sonuçları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince açıklandı. Adaylar, sonuçlarına, ÖSYM’nin “https://sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle erişebilecek.

Yeni bulgular
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, koronavirüsle ilgili yeni ve değişik nörolojik bulguların görüldüğünü belirterek, uykusuzluk, beyin iltihabı ve menenjit bulgularının koronavirüsle ilişkilendirildiğini açıkladı.

Çekimleri bitti
2009’da gösterime girmesinden sonra 10 yıl boyunca tüm zamanların en yüksek hasılatlı filmi unvanını koruyan Avatar’ın merakla beklenen ikinci filmi için çalışmalar tamamlandı.

Asgari ücret mi?
İsviçre’nin Cenevre kantonunda halk, dünyanın en yüksek asgari ücretini oylamak için sandık başına gitti ve Cenevre’de saatlik asgari ücret, 23 İsviçre frangı (190 TL) oldu. Haftalık 40 saat çalışma süresi baz alındığında aylık asgari ücret 4 bin 100 İsviçre frangı (33 bin 880 TL) olacak.

Personel alımı
Diyanet İşleri Başkanlığı’na, 5.000 4-B Sözleşmeli Kur’an Kursu Öğreticisi, İmam-Hatip ve Müezzin Kayyım alınacak. Müracaat işlemleri, 06/10/2020–20/10/2020 (saat 23:59) tarihleri arasında yapılacak.

598 bin arttı
Türkiye’de Ocak-Ağustos döneminde 630 bin 811 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı, 32 bin 4 taşıtın kaydı silindi. Böylece, trafikteki toplam taşıt sayısı 598 bin 807 arttı.

Meclis karnesi
1 Ekim’de yeni yasama yılına başlayacak TBMM, geride bıraktığı yasama yılında 909 saat çalışarak 67 teklifi kanunlaştırdı.

Alışveriş yaparken
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederas-yonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Online alışveriş yapan vatandaş-larımız ürünlerin ambala-jını, son kullanma tarihini mutlaka kontrol etmeli.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ