Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 01.10.2020
  • 406 kez okundu

Şanverdi’nin Acı Günü
BABASI VEFAT ETTİ
23 ve 26. Dönem Hatay AK Parti Milletvekili, Dışişleri’nin Ortadoğu temsilcilerinden Fevzi Şanverdi, baba acısı yaşadı. Baba Sayiş Şanverdi vefat etti.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Zorunlu olacak
İçişleri Bakanlığı, şehir içi toplu ulaşımda ve konaklama tesislerinde HES kodu kullanılmasının zorunlu olduğunu bildirdi.

İzolasyon uyarısı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Evde tedavi görenler ile belirtisi olmayan virüs taşıyıcıları, bulaştırıcılık yönünden kendilerini tedavisi hastanede yapılan Kovid-19 hastasından farksız görmelidir” ifadesini kullandı.

Mahalle Bekçileri
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Çarşı ve mahalle bekçilerimiz,
1 Eylül 2018-31 Ağustos 2020 arasında toplam 5 bin 630 hırsızlık olayına müdahale etmişlerdir. 1294 kayıp çocuğun bulunup ailesine teslim edilmesini sağlamışlardır” dedi.

Çoklu Baro…
İstanbul’un 2’nci, Türkiye’nin 81’inci barosu kuruldu. Türkiye Barolar Birliğinin verdiği yetkinin ardından, kuruluş genel kurulunu yapan İstanbul 2 No’lu Baro, tüzel kişiliğini kazandı.

3 Ekim sonrası
Çocukları erken yaşta trafik kuralları hakkında bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan “Trafik Tayfa” çizgi dizisi, 3 Ekim’den itibaren her hafta sonu TRT Çocuk kanalında ekranlara gelecek.

Türkiye’de de…
Türkiye’de, İskoçya’nın batı kıyısındaki tarihi Glencoe Bölgesi’nden 1 metrekarelik arazi alarak “lady” ve “lord” unvanına sahip olan 52 bin 500 kişi bulunuyor.

61 ili geçti
İstanbul’un 1 milyon 79 bin 196 kişilik yaşlı nüfusu; Denizli, Sakarya, Muğla, Eskişehir, Malatya ve Trabzon’un da aralarında bulunduğu 61 ilin nüfusunu geride bıraktı.

Kamu İhaleleri
Kamu İhale Kurumu (KİK), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde ivme kazanan elektronik ihalelerde (e-ihale) teminat mektubunun elektronik olarak sunumunu zorunlu hale getirdi.

Radar’a takılacak!
Yeni Ekonomi Programı’nda yer alan hedeflere göre, vergisel işlemlerde uzaktan denetim ve risk bazlı incelemelerin yaygınlaştırılması için Risk Analizi Değerlendirme ve Araştırma Sistemi kurulacak.

8,3 milyon lira
Rehberlik hizmeti veren işletmecilerin, bu yılın birinci çeyreğindeki geliri 8,3 milyon lira olurken, söz konusu hizmeti almak için işletmecilere yapılan toplam çağrı sayısı ise 1 milyon 324 bine yaklaştı.

Dış Ticaret
Dış ticaret açığı Ağustos’ta yüzde 168,2 artarak 6 milyar 278 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı Ağustos 2019’da yüzde 85 iken, yüzde 66,5’e geriledi.

RTÜK’ten ceza
RTÜK, gündüz kuşağı programlarından ATV’de yayınlanan “Esra Erol’da”, TV 8’deki “Doya Doya Moda” ile “Yasak Elma”, “Arıza” ve “Yeni Hayat” dizilerindeki yayın ihlalleri dolayısıyla kanallara idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

24 bin 201 sürücü
Emniyet Genel Müdürlüğü’nce (EGM) ülke genelinde eş zamanlı yapılan radarla hız denetiminde 24 bin 201 sürücüye hız ihlalinden ceza verildi.

BENZİNE ZAM GELDİ
Akaryakıt türlerinden benzine zam geldi. Benzinin litre fiyatı 11 kuruş arttırıldı. Zamlı tarife, bu sabah yürürlüğe giriyor.

ŞEHİR İÇİ YOLCULUKTA DA
“HES”Şehirlerarası yolculuktan sonra, şehir içi toplu yolculukta da kişilerden HES kaydı istenecek.
HES bilgileri olmayanlar yolculuk yapamayacak.

Yaşlılara destek
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “65 yaş üstü vatandaşlarımız için yerel yönetimlerle iş birliğinde sürdürdüğümüz Yaşlı Destek Programı (YADES) ile 62 bin 400 yaşlımıza destek sağladık” dedi.

Ödemeler haftaya
Eylül ayına ilişkin Nakdi Ücret Desteği ödemeler 8-9 Ekim’de, banka hesapları üzerinden gerçekleşecek. Sistemde IBAN bilgisi eksik veya hatalı olanların ödemeleri ise PTT aracılığıyla yapılacak.

Mevduat Sahipleri
Türk lirası mevduatlarının faiz getirisinden yapılan vergi kesintisi düşürüldü, 1 yıldan uzun vadeli mevduat hesaplarındaki oran ise sıfırlandı.

Dünya genelinde
Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında tespit edilen toplam vaka sayısı 33 milyon 844 bini geçti.

Kambiyo işlemleri
Kambiyo işlemlerinde uygulanan Banka Sigorta ve Muameleleri Vergisi (BSMV) oranı yüzde 1’den binde 2’ye düşürüldü.

% 34,5 azaldı
Türkiye’nin enerji ithalatı için ödediği tutar, Ağustos’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 34,5 azalarak 2 milyar 140 milyon 493 bin dolara geriledi.

Uzmanından uyarı
Medicana International İstanbul Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Işık Caner, “Güneş ışınları, gebelik, travmalar, infeksiyöz hastalıklar gibi bazı faktörler, benlerin ortaya çıkmalarında ve gelişmelerinde rol oynayabilmektedir” dedi.

29 Eylül’de…
29 Eylül itibariyle… Türkiye’de son 24 saatte 114 bin 940 Kovid-19 testi yapıldı, 1427 kişiye hastalık tanısı konuldu. 68 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybederken, ağır hasta sayısı ise 1583 oldu.

Erkenci mandalina
Türkiye’nin narenciye üretiminin büyük bölümünün gerçekleştirildiği Hatay’da, erkenci “okitsu” cinsi mandalinanın hasadına başlandı.

Bakandan destek
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Salgın döneminde olduğu gibi normalleşme döneminde de vatandaşlarımızın yanında olacağız. Yeni Ekonomi Programı’mız hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

İhracat rakamları
Türkiye’nin ihracatı, Ağustos’ta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 azalarak 12 milyar 464 milyon dolar, ithalatı yüzde 20,4 artışla 18 milyar 742 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret açığı yüzde 168,2 artışla 6 milyar 278 milyon dolar oldu.

MHP Kongreleri
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, MHP il kongrelerinin 9’lu sisteme göre yapıldığını belirterek, 19 Eylül’de 9 il, 20 Eylül’de 9 il, 26 Eylül’de 9 il ve 27 Eylül’de de 9 il kongresinin gerçekleştirildiğini söyledi.

EBA işliyor
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Burhanettin Dönmez, “EBA işlevini etkili bir biçimde yerine getirmektedir. Fakat ilerde sorun olmayacağı anlamına gelmez” dedi.

Stoklar sıkıntısız
Ulusal Baklagil Konseyi Başkanı Abdullah Özdemir, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde yoğun talep gören bakliyatta stok sıkıntısı bulunmadığını söyledi.

FETÖ sanıkları
FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi ve örgütün yapılanmasına ilişkin, ekim ayında yurt genelinde sanık sayılarıyla öne çıkan 26 dava görülecek.

Sektörünün aktifleri
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre, Türk bankacılık sektörünün toplam aktif büyüklüğü Ağustos sonu itibarıyla 2019 sonuna kıyasla yüzde 30,2 artarak 5 trilyon 845 milyar 786 milyon lira oldu.

YEP kapsamı
Yeni Ekonomi Programı’nın (YEP) kapsadığı 3 yıllık dönemde; ekonomik toparlanmayı destekleyici, gençlerin ve ileri yaştakilerin istihdamını kolaylaştırıcı, kısa süreli ve esnek çalışma modellerini teşvik edici politikalar yürütülecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ