Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,35 / Satış: 7,38
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 06.10.2020
  • 427 kez okundu

KONVOY TRAFİĞİNE CEZA
Hatay Valiliği, geçtiğimiz hafta sonunda ilimiz merkezindeki araç konvoyu uygulaması ile genelge ve kuralların hiçe sayılması, trafik güvenliğini tehlikeyi düşürülmesi üzerine, olayın müsebbipleri hakkında yasal işlem uyguladı.
Valiliğin bu konudaki duyurusu şöyle:
“02.10.2020 tarihinde, sosyal medya ve ulusal kanallara yansıyan, ilimiz merkezinde buluna ana caddeler üzerinde konvoy yaparak trafik akışını kesen, trafik güvenliğini tehlikeye atan ve Hatay İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarına uymayan 5 araç tespit edilmiş, araç ve araç sürücülerine, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun trafik düzeni ve güvenliğini tehlikeye atmak ve kamunun rahat ve huzurunu bozacak şekilde araç kullanmak maddeleri gereğince para cezası uygulanmış, ayrıca sürücülere de İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarına uymadıklarından gerekli tespit tutanakları tanzim edilerek, araç sürücüleri hakkında trafik güvenliğini tehlikeye attıkları gerekçesiyle adli tahkikat başlatılmıştır.”

TÜİK öyle diyor!
EYLÜL ENFLASYONU % 0,97
Türkiye İstatistik Enstitüsü’ne (TÜİK) göre, geride kalan Eylül ayı enflasyonu % 0,97 olarak gerçekleşti. Yıllık enflasyon ise % 11,75 oldu. TÜFE’de, 2020 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre % 0,97, bir önceki yılın Aralık ayına göre % 8,33, bir önceki yılın aynı ayına göre % 11,75 ve on iki aylık ortalamalara göre % 11,47 artış gerçekleşti. TÜİK verilerinin günlük yaşam gerçeğini yansıtmadığını savunan vatandaşlar ise aylık enflasyonun en az % 3-4 civarında gerçekleştiğini belirtiyor.

Hatay BŞB, İmar Aracılığı iddialarına karşı uyardı
Hatay Büyükşehir Belediyesi, imar tadilatı ile haksız kazanç sağlandığına ilişkin duyumlar üzerine, bazı kişilerin Başkan Lütfü Savaş’ın adını kullanarak aracılık ettiklerine ilişkin duyumlar alındığını belirterek, bunların hiçbirinin Başkan Savaş’la ilgisi olmadığını bildirdi. Hatay BŞB duyurusu şöyle:
“Son günlerde, bazı ilçelerdeki arazilerin imara açılması veya imar planı tadilatlarının çözümlenmesi hususunda kötü niyetli kişi ya da kişilerin; iş çözme, bağış toplama ve arazilerin değer artışına karşılık aracılık yapma konularında Başkanımız Lütfü Savaş’ın adını kullanarak, vatandaşlarımızın suiistimal edildiği ile ilgili duyumlar aldık.
Yukarıda belirtilen konularla ilgili, Belediyemizle vatandaşlar arasında aracılık yaptığını belirten kişi, firma veya kuruluşlarla Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Vatandaşlarımızın, bu kötü niyetli kişi ya da kişilere itibar etmemesini belirtir, Belediyemizin resmi organlarının dışında yer alan hiçbir açıklama veya beyanı dikkate almaması ve bütün taleplerini ilgili Daire Başkanlıklarına resmi olarak yapması gerektiğini tüm kamuoyuna saygıyla sunarız.”

Adana, Mersin ve Hatay’da:
5 GÜNDE 5 KADIN CİNAYETİ
Adana’da bir kadın, ayrıldığı, ancak birlikte yaşadığı eşi tarafından tabancayla vurularak öldürüldü. Adana-Çukurova ilçe Belediyeevleri Mahallesi’ndeki olayda, Hülya Güllüce, bir süre önce şiddet gördüğü ve anlaşamadığı kocası Abdullah K. tarafından öldürüldü. Abdullah K.’nın, eşini alnından ve vücudunun iki yerinden vurarak öldürdüğü ortaya çıktı. Bu arada bir hafta içinde; Adana’da 3, Mersin ve ilimiz Hatay’da da 1’er kadın, boşanmak isteyen kocaları ya da sevgilileri tarafından öldürüldü.

ALARM DENEMESİ
Hatay İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile ASELSAN A.Ş. arasında imzalanan “Gaziantep, Hatay ve Kilis İllerinde İkaz ve Alarm (Siren) Sistemi Kurulumu İşleri Sözleşmesi” kapsamında, 5-20 Ekim tarihleri arasında ASELSAN A.Ş. ekipleri tarafından denemeler yapılacak. Valilik, Hatay ili ve ilçelerindeki saha noktalarında kurumları gerçekleştirilmiş olan “İkaz ve Alarm Siren Sistemleri” üzerinde sesli anons denemeleri, test amaçlı ikaz ve siren seslerinin çaldırılması gibi sistemlerin kontrol faaliyetlerine yönelik çalışmalar gerçekleştirileceğini duyurdu.

MKÜ’de etik başvuruları başladı
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) “Etik” başvuruları başlatıldı. Konuyla ilgili duyuru şöyle:
“Sosyal ve Beşeri Bilimler Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Kurulu’na yapılacak olan başvurular, 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren sbbbayek.mku.edu.tr adresinden online şekilde yapılacaktır.”

CHP İl Başkanından Taziye Mesajı
CHP İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, dün sabah tedavi edildiği hastanede Şehit olduğu haberi alınan Erzinli hemşerimiz Uzman Çavuş Hüseyin Yırtıcı için bir başsağlığı mesajı yayınladı. CHP İl Başkanı Parlar’ın mesajı şöyle:
“Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde çıkan çatışmada, Erzinli hemşehrimiz, Jandarma Uzman Çavuş Hüseyin Yırtıcı Şehit olmuştur. Şehidimize Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına sabır, milletimize başsağlığı diliyorum.”

Kolluğa bildirilecek
Adalet Bakanlığı’nın hayata geçirdiği yeni uygulamayla şiddet faillerinin ceza infaz kurumundan tahliyesi, gerekli tedbirlerin alınması için hemen kolluk birimine bildirilecek.

DEVA eleştirisi,
Baro Genel Kurulları ertelemesine
Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, “Baro Genel Kurulları neden ertelendi?” sorusu-nu sordu. DEVA sözcüsü Yeneroğlu, şunları söyledi:
“Ekim ayında, Baro Genel Kurul toplantıları ve seçimleri, Aralık ayında ise Türkiye Barolar Birliği seçimleri gerçekleştirilemeyecek. Oysa Baroların Genel Kurul toplantılarını düzenleyerek seçim yapması, hem kanundan kaynaklanan bir yükümlülük hem de Anayasa’nın teminatı altında olan ‘toplanma özgürlüğü’ ile ‘seçme ve seçilme haklarının’ kullanılmasının bir gereğidir.
Baro seçimlerinin ertelenmesinin nedeni, pandemiyle mücadele etmek değildir. Bu genelgenin amacının, genel sağlığın korunması olmadığı çok açıktır. Hukuksuzluk düzenini hiçbir şekilde kabul etmiyoruz, hukuksuzlukların hiçbirisine alışmayacağız.
Anayasa ile güvence altına alınan tüm haklar, bu haklara ilişkin hukuka uygun olarak yapılabilecek tüm sınırlandırmalar, herkes için eşit olarak uygulanmalıdır.”

EKPSS geç başvuruları
BUGÜN ve YARIN
ÖSYM, EKPSS için 6 ve 7 Ekim’de geç başvuru alacak. 15 Kasım 2020 tarihinde uygulanacak olan 2020 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (2020-EKPSS) için 6-7 Ekim 2020 tarihlerinde ek başvuru alınacağı duyuruldu.
Sınava, 24 Ocak-12 Şubat 2020 tarihleri arasında veya 11-12 Mart 2020 tarihlerinde başvuru yapan adayların, yeniden başvuru yapmaları gerekiyor.

YILDA 15.000 KADIN MEME KANSERİNDEN ÖLÜYOR
Ülkemizde her yıl, yaklaşık 15.000 kadının meme kanserine yakalanmak suretiyle hayatını kaybettiği belirtildi. Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, 1-31 Ekim tarihleri arasındaki “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” mesajında şunları kaydetti:
“Meme kanseri, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser türü olup, yılda yaklaşık 15.000 kadını etkilemektedir. 1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı…”

Hatay Eğitim İş, kongre kararı aldı…
AMA YASAK VAR!
Hatay Eğitim İş, bu ayın sonunda genel kurulunu yapmak üzere karar aldı. Bu yöndeki Eğitim İş Hatay Şube Yönetimi kararı, kamuoyuna da duyuruldu. Ancak Hatay Valiliği, İçişleri Bakanlığı’nın son genelgesi kapsamında tüm STK’lar, kooperatifler, Odalar ve diğer kurumların genel kurulları dahil tüm toplantılarını 1 Aralık 2020 tarihine kadar erteledi.
Hatay Eğitim İş’in önceki gün duyurduğu kongre ilanında şöyle denildi:
“Eğitim İş Hatay 1 Nolu Şube Olağan Genel Kurulu, 24.10.2020 Cumartesi günü saat 12:00-17:00 arasında, Antakya Ay Işığı Kır Bahçesi Düğün Salonu ve Restoran’da gerçekleştirilecek olup, belirtilen günde seçim yeter sayısına ulaşılamaması durumunda, 25.10.2020 tarihinde aynı yer ve saatte aşağıdaki gündem doğrultusunda gerçekleştirilecektir.”
Hatay Eğitim İş’in bu kongresinin, mevcut genelge kapsamında değerlendirildiğinden, yapılamayacağı anlaşılıyor.

İskenderun Belediyesi Hizmeti:
ÜCRETSİZ TEKNE TURU
İskenderun Belediyesi, halka yönelik ücretsiz tekne turları düzenliyor. Her gün için; 1.Seans saat 18.00, 2.Seans saat18.30 saatlerinde körfezde tekne turu düzenlenirken, biletler, hafta içi her gün saat 13.00 – 17.00 arası Belediye Kültür Müdürlüğü’nden temin edilebiliyor.

Çok şey değişecek
Üretici Ahmet Cancı: “Reyhanlı’da 600 dönüm arazide biber, fıstık ve pamuk gibi ürünler ekiyorum. Arazilerimi sulamak için 3 kilometre uzaklıktan yer altı borularıyla 500 metre derinlikten su çıkarıyoruz. Reyhanlı Barajı’yla, yer altı su kaynakları zenginleşecek ve bizler daha ucuz maliyetlerle arazilerimizi sulama imkanına kavuşmuş olacağız.”

Enflasyon rakamı
Enflasyon, Eylül’de aylık bazda yüzde 0,97 artarak beklentilerin altında gerçekleşti. Böylece yıllık enflasyon yüzde 11,75 oldu. Veri öncesi yapılan anketlerde, TÜFE’nin yüzde 1,35 civarı artması bekleniyordu.

Dünya geneli
Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında tespit edilen toplam vaka sayısı 35 milyon 400 bini geçti.

İhbar mekanizması
İçişleri Bakanlığı, 32 binden fazla kişinin indirdiği HAYDİ (Hayvan Durum İzleme) uygulaması sayesinde 1649 asıllı ihbara müdahale edildiğini bildirdi.

Altyapı tamamlandı
Türkiye Katılım Bankaları Birliği tarafından faizsiz prensiplere uyumu güvence altına almak üzere düzenlenen sertifika programı tamamlandı.

Bereket katacak
Hatay’da hem taşkınların önlenmesi hem de tarım arazilerinin sulanması için inşa edilen Reyhanlı Barajı’nın açılması, üreticiler tarafından sevinçle karşılandı.

Farklı galibiyet
Süper Lig’in 4. haftasında oynanan Aytemiz Alanyaspor-Atakaş Hatayspor maçını Alanyaspor 6-0 kazandı. Hatayspor’da Teknik Direktör Ömer Erdoğan, “Bu skor bizim için çok büyük bir hayat kırıklığı oldu. Buradan çıkaracağımız çok ciddi dersler var” dedi.

Meme Kanseri
Sağlık Bakanlığı’nca, meme kanseri görülme sıklığı dünya geneli için 100 binde 46,3 iken Kuzey Avrupa ülkeleri için 92,6, Doğu Asya için 39,2, Amerika Birleşik Devletleri için 38,3 ve Türkiye için 45,6 olarak belirtiliyor.

Esnaf uyardı
Üzerinde organik, doğal ya da yöresel yazan her ürüne şüphe ile yaklaşılması gerektiğini hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “30 liraya bal, 25 liraya tereyağı olmaz” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ