Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 09.10.2020
  • 589 kez okundu

Hatay Barosuna göre:
HUKUK CİNAYETİ
Hatay Barosu, birlikte imza attığı 50’ye yakın baro ile ortak açıklamasında, Genel kurulların ertelenmesinin baroları kimliksizleştirme, niteliksizleştirme ve parçalama çabasının ürünü olarak tanımlandı, ancak başarılı olunamayacağını savundu.
Açıklamada: “Tüm güçleriyle baroları parçalamaya çalışanlara karşı cübbelerine ilik açılmasına, düğme takılmasına izin vermeyen meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu, mesleğimizi ve geleceğimizi savunmaya devam edeceğimizi kamu-oyuna saygı ile duyuruyoruz” denildi.

MKÜ’yü, DGS ile kazananlara:
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesinde okumağa Dikey geçiş sınavı ile hak kazananların kesin kayıtlarını bugünden itibaren yapmaları gerektiği kaydedildi. Hatay MKÜ duyurusunda:
“Hatay MKÜ Fakültelerini DGS ile kazananların Kayıtları 9-13 Ekim arası On-line olarak e-devlet üzerinden yapılacak.14-15 Ekim arası şahsen yapabilecektir” denildi.

Türkiye’de 2 FSRU var,
Biri Hatay’da
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Türkiye’nin doğal gaz arz güvenliğini sağlamak ve altyapısını geliştirmenin çok önemli olduğunu ve bu yönde çalışmaların sürdüğünü belirterek, Aliağa ve ilimiz Dörtyol’da kısaca FSRU olarak tanımlanan Yüzer LNG depolama ve gazlaştırma ünitesini sisteme kazandırdıklarını kaydederek, Üçüncüsü için çalışmaların Saros’ta devam ettiği bilgisini verdi.
Bayraktar, Türkiye Bilim Akademisi’nin düzenlediği “Doğal Gaz Çalıştayı ve Paneli”nde şu değerlendirmelerde bulundu:
“Doğal gaz sektörü açısından 2021’de süresi dolacak kontratlarımız var. Bunların dolması doğal gaz piyasasına farklı oyuncuların girmesi adına önemli bir fırsat. Beklentimiz, çabamız ve görüşmelerimiz daha esnek, rekabetçi, Türk sanayisini, elektrik sektörünü ve hane halkını destekleyecek gaz kontratlarına dönüşmesi ve gaz sektörümüzün güçlenmesi yönünde.”

Selim Çiçek’in acı günü
BABASI VEFAT ETTİ
AK Parti Hatay il binasında yıllardır görev yapan bilgisayardan sorumlu Selim Çiçek baba acısı yaşadı. Selim Çiçek’in babası Emin Çiçek vefat etti.
ANTAKYA, Merhuma tanrıdan rahmet kederli ailesine başsağlığı diler.

Dağyolu İzmir caddesinde tehlike:
LPG’Lİ ARAÇ ALEV ALDI
Antakya’da Çarşamba gecesi Dağ eteğindeki İzmir caddesinde seyreden bir LPG’li araç birden alev aldı.
İzmir caddesinin Hacı Ömer Alapgot mahallesi kesimindeki olayda 31. ABJ.644 plakalı otomobil seyir halinde iken bilinmeyen nedenle birden alev aldı. Sürücüsü aracı durdurup kendini dışarı attı ve itfaiyeye haber verildi. Büyükşehir itfaiyesi kısa sürede olay yerine geldi ve aracı söndürdü ancak maddi zarar büyüktü.
Can kaybının yaşanmadığı olayda otomobilde maddi hasar meydana geldi. Otomobilin alev almasının nedeni araştırılıyor.

KUŞ’un acı günü
BABASI VEFAT ETTİ
Yayladağı ilçesine bağlı “Tutlubahçe” Mahallesi’nden Yayladağı Esnaf Odası Başkanı Salih Kuş, baba acısı yaşadı. Baba Orhan Kuş vefat etti.
Cenazesi Cuma günü sabah 10.00’da Yayladağı Asri mezarlıkta toprağa verilecek olan merhuma tanrıdan rahmet diler.

VGM Burs Başvuru Şartları
Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) tarafından verilen burslara sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan öğrenciler veya kayıtlı bir gelire sahip olan öğrenciler, Polis Akademisi ve askeri okul öğrencileri, ek süre öğrenim gören öğrenciler, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, diğer kamu kurumlarından karşılıksız burs alan öğrenciler ve Vakıflar Genel Müdürlüğü muhtaç aylığı alan öğrenciler Yükseköğrenim bursuna başvuramamakta, dolaysıyla bu burslardan yararlanamamakta.

Öğrt.Bn. SÖKMEN’in
acı günü:
BABASI VEFAT ETTİ
İlimiz Defne ilçesindeki eğitim kurumlarından olan Ali Sayar MTAL Müdür yardımcısı Fulya SÖKMEN, baba acısı yaşadı. Fulya Sökmen’in babası vefat etti ve cenazesi dün saat 16.00 da mezarlık kompleksinden kaldırılarak toprağa verildi.
ANTAKYA, Merhuma tanrıdan rahmet kederli ailesine başsağlığı diler.

Bu eleştiriye kulak asmalı:
HEP KANDIRILDIK
İlimiz Defne ilçesi Harbiye ma-hallesinde muhtar azası olan Erdal Mirioğlu adlı kişi, yerel yönetimlerin verip yerine getirilmeyen sözlerinden yakınıyor.
Mahallesindeki halkın sorunlarını aktardığı yerel yönetimlerin ilgisiz kaldığını söyleyen Erdal Mirioğlu’nun dikkate alınması gereken uyarı niteliğindeki eleştirileri şöyle:
“Değerli Harbiye Mahallesi sakinleri, iki dönemdir Harbiye Mahalle Muhtarlığı azalığı yapıyorum üç ay da Harbiye Mahalle Muhtarlığı görevini vekaleten yaptım.
Bize oy verip bu görevi bizi layık gören değerli Harbiye halkı için, bir halk sevdalısı olarak yıllarca mücadele ettim. Sorunları yetkililere ulaştırma-ya çalıştım, ama yıllardır yalan dolanla bizi hep oyalayıp durdular, yalanlarına bizi de ortak etmeye çalıştılar hep halkla karşı karşıya bıraktılar.
Bugüne kadar bize verdikleri hiçbir sözü yerine getirmediler. Büyük mücadeleyle halka kazandırdığımız iki parkı da halka bir lütufmuş gibi gösterip duruyorlar.
Yıllarca uğraştık 3 parsellik park için, uğraşmasaydık çevrelerine peşkeş çekilecekti.
Bunu bilsinler ki artık taleplerimizi resmi bir şekilde iletip, talep ettiğimiz her şeyi halkla paylaşacağız.
Halka yapılan her haksızlığı ifşa etmekten geri duymayacağız. Defalarca İş-Kur üzerinden resmi olarak fakir fukara ihtiyaç sahibi bir sürü şahıs için belediyeye iş başvurusu yaptık ama maalesef “Alım yok” diyerek kendi adamlarını yerleştirdiler.
Belediyelerde çalışıp bu haksızlığı görüp göz yuman kim varsa bu haksızlığa ortaktır.
Alımlar hiç adil olmadığı gibi bankamatik memurlarına da göz yumuluyor. Yetim öksüz hakkı yiyen bu milletin hakkını gasp eden herkes hesap vermeli.”

Bakan’dan ‘Yargı’
Adalet Bakanı Gül, “Türk milleti adına karar veren yargı Türk milletine sırtını dönemez. Yargının ‘pardon’ deme lüksü yoktur. (Ben yargıyım hesap vermem) anlayışı asla kabul edilemez” dedi.

Operasyonlar sürecek
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terör örgütüne yönelik sonbahar-kış operasyonlarına 1 Ekim’den itibaren başladıklarını, bu kapsamda 7 bin 400’ün üzerinde operasyon düzenlemeyi planladıklarını belirtti.

Dünya geneli
Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan yeni tip koronavirüs salgınında toplam vaka sayısı 36 milyon 401 bini geçti.

Festival ödülleri
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, 5-7 Ekim’de Olena Yershova Yıldız’ın direktörlüğünde gerçekleştirilen Antalya Film Forumda, bu yıl beş bölümde 14 proje toplam 470 bin lira ödülle desteklendi.

Vizyona girdi
Nobel Ödüllü Yazar John Maxwell Coetzee’nin aynı isimli kitabından sinemaya uyarlanan “Barbarları Beklerken” izleyici ile buluşacak.

Ödemeler başladı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca, bugün ve yarın yapılacağı açıklanan Eylül ayı Nakdi Ücret Desteği ödemeleri, banka hesapları üzerinden gerçekleştirilecek. Sistemde IBAN bilgisi eksik veya hatalı olanların ödemeleri ise PTT aracılığıyla yapılacak.

5 bin personel
Diyanet İşleri Başkanlığı’nca, sözlü sınav sonucuna göre 3 bin 500 imam-hatip, 1500 Kur’an kursu öğreticisi ve 100 müezzin-kayyım alınacak.

Aşı umudu
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 3 Ekim’deki açıklamasında, Türkiye’de klinik öncesi aşamadaki 13 yerli aşı adayından 3’ünün klinik deneme aşamasına geldiğini duyurdu.

OGM’ye personel
Orman Genel Müdürlüğü (OGM) taşra birimlerinde görev yapmak üzere 102 sözleşmeli personel istihdam edecek. Adaylar 14-21 Ekim tarihlerinde http://isealim.ogm.gov.tr adresindeki sistemden e-Devlet şifreleri ile başvuru yapabilecek. Başvuru işlemleri 21 Ekim 23.59’da sona erecek.

Bilim Kurulu
Bilim Kurulu’nda, Kovid-19 testlerinin yaygınlaştırılarak, temas şüpheli vakalar haricinde test sayısının artırılması yönünde görüş birliğine varıldı.

Nöbetçi yurt sistemi
Gençlik ve Spor Bakanlığı, üniversitelerin yüz yüze ve hibrit eğitime geçmesi nedeniyle, nöbetçi yurt sistemine başlandığını duyurdu.

Hayvan sayımız
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “2020’de koyun sayımızı yüzde 70 artışla 42,7 milyon, keçi sayımızı yüzde 82 artışla 12,4 milyon, toplam küçükbaş hayvan sayımızı yüzde 72 artışla 55,1 milyon başa çıkardık” dedi.

10 araçtan 6’sı
Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında, Eylül’de ilana çıkan araç adedi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 84 artarken, ilana çıkan araçların yüzde 64’ü alıcı buldu.

Mobilya Sektörü
Mobilya Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, Haziran ayından bu yana ihracat rakamlarının arttığını belirterek, Eylül ayında da, geçen senenin Eylül ayına göre ihracatı yüzde 13,5 artıran bir sektör olduklarını kaydetti.

2. Dalga riski
Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde olası “ikinci dalga” riskine karşı üretim kapasitelerinin ve stokların revize edildiğini söyledi.

Komşu ihracatı
Türkiye, bu yılın Ocak-Eylül döneminde, komşuları İran, Yunanistan, Irak, Gürcistan, Suriye ve Bulgaristan’a 10,8 milyar dolarlık ihracat yaptı.

İthalat çok!
Hatayspor’un da mücadele ettiği Süper Lig’deki 21 kulüp, birinci transfer ve tescil döneminde 45 farklı ülke vatandaşı olan 111 yabancı futbolcuyu Türkiye’ye getirdi.

Maske uyarısı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni tip koronavirüse ilişkin, “Biliyoruz ki vaka sayıları eğitimi doğrudan etkiliyor. Lütfen, evlatlarımız için maske, mesafe…” uyarısında bulundu.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ