Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 14.10.2020
  • 214 kez okundu

MKÜ’YE ÖĞRETİM GÖREVLİSİ ALINACAK
Başvuru 23 Ekim’e kadar …
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne 4 ayrı alanda öğretim görevlisi alımı yapılacak. MKÜ duyurusunda: 23 Ekim tarihine kadar yapılabilecek başvurular sonrasında adaylar 5 Kasım’da sınava tabi tutulacak. Sonuçlar 10 Kasım’da ilan edilecek.
MKÜ’ye öğretim görevlisi alımı: Kırıkhan MYO için Dişçilik, Antakya için Terapi ve Rehabilitasyon, Temel İslam İlimleri ile Sağlık Bakımı Hizmetleri alanlarında olacak. Öğretim görevlileri. Kırıkhan MYO, Sağlık Hizm. MYO ile İlahiyat Fakültesinde görevlendirilecek.

MKÜ’DE; SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALIMI
3 YEDEK ÇAĞRILDI
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesinde 19 Haziran 2020 tarihli sözleşmeli personel alımına ilişkin uygulamada alımı hakketmesine rağmen işe giriş yapmayanlar yerine yedeklerden alım sürüyor. MKÜ duyurusunda hemşire alımı için 3 kişiye duyuru yapıldı. İşe alınmaları için 28 Ekim tarihine kadara istenene belgelerle birlikte başvuru yapmaları istenen hemşire adayları şunlar:
Mehmet Mercan, İlayda Yılmaz ve Yüksel Aydın

Esnafın kaybı
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandö-ken, Üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesiyle, şehirlerdeki esnafın büyük ekonomik kayıp yaşadığını belirtti.

Narenciye girdisi
Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, Ocak-Eylül döneminde narenciye ihracatıyla Türkiye’ye 374 milyon dolarlık döviz girdisi sağlandığını açıkladı.

Hatay BŞB’de
yeni birim kuruldu
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclisi kararıyla yeni yasa kapsamında Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı bünyesinde İklim Değişikliği Şube Müdürlüğü kuruldu.
Konu ile ilgili Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ahmet DOLĞUN, özetle şu bilgileri verdi:
“Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak iklim değişikliği ile mücadelenin öneminin bilincindeyiz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Doç.Dr Lütfü Savaş’ın da talimatları doğrultusunda hizmetlerimizi çevreci bir anlayışla sunmaya özen gösteriyoruz. Bu doğrultuda yapılan çalışmalarımızdan biri de Çevre Koruma ve Kontrol Dairemizin Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP)’na sunduğu projeler arasında yer alan “Hatay İli Sera Gazı Envanteri ve İklim Değişikliği Eylem Planı” projesidir. Sunulan projemiz UNDP tarafından kabul edilmiş ve “Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye’de Dayanıklılık Projesi (TDP)” proje bileşenleri içerisinde yer alan “Belediye Hizmetlerini Güçlendirme Bileşeni” adı altında fonlanmıştır.
Projemiz kapsamında Hatay ili sera gazı emisyonları belirlenmiş ve 2030 yılına kadar il genelinde sera gazı azaltımına yönelik senaryolar oluşturulmuştur.”

MKÜ’de ek yerleştirme:
İNGİLİZCE MUAFİYET SINAVI
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesinde dün, ek yerleştirme ile kesin kayıt hakkı elde edenler İngilizce muafiyet sınavına katıldı. Dün gerçekleşen sınav öncesi MKÜ duyurusu şöyle:
“Mustafa Kemal Üniversitesine yeni kayıt sırasında talepte bulunan öğrencilere güz yarıyılının başında muafiyet sınavı yapılır. Bu sınavda CC ( 60 ) ve üzeri not alan öğrenciler 1. sınıfta güz ve bahar dönemlerinde okutulan temel İngilizce derslerinden başarılı sayılırlar ve sınavda almış oldukları not İngilizce derslerine harf notu olarak verilir.” denilmektedir. Bu nedenle 2020 -2021 Eğitim ve Öğretim yılına Ek Yerleştirme ile yeni kayıt yaptıran 1. sınıf öğrencilerine, İngilizce I /İngilizce II Muafiyet Sınavı 13 Ekim 2020 Salı günü saat 10:00′ da Fen Edebiyat Fakültesinin 101 ve 102 numaralı dersliklerinde yapılacaktır.”
Duyuru ardından sınavlar dün gerçekleştirildi, muaf olacak öğrenci-ler sonra açıklanacak.

CHP SORUYOR!
2010’da bütün öğretmenlere
bilgisayar verilecekti, yıl 2020 Hiç bir
öğretmene verilmedi. Neden?
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin dünkü grup toplantısında eğitim konuları ağırlıklı konuşmasının bir bölümünde Hükümetin 2010 yılında, ülkedeki tüm öğretmenlere ücretsiz bilgisayar sözü verdiğini hatırlatarak, “Nerede, kimseye verilmiş bilgisayar yok neden” diye sordu.
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu şunları söyledi:
“Milli Eğitim Bakanlığı’nın FATİH Projesi vardı. Bu projeye göre 2010’da tüm öğretmenlere ücretsiz bilgisayar verilecekti. Yıl oldu 2020, bir tek öğretmene bile bedava bilgisayar vermediler. Peki nereye gitti bu paralar.
Ülkede 3 Milyon 37 Bin öğrencinin interneti yok. 759 Bin 493 evde televizyon yok. Milyonlarca çocuğun, öğretmenin bilgisayarı yok. neden? Para mı yok? Var. Ne oldu da bunların hiçbiri olmadı. Bir ülkeyi geri bıraktırmak için yapacağınız tek şey eğitim sistemini bozmaktır. Bugün yapılan da budur.”

PAMUK HASADI DEVAM
ÇUKOBİRLİK DEVREDE
Çukobirlik, pamuk ve çiftçi bölgesi Hatay’da, çiftçileri ve pamuk eken çiftçileri yakından ilgilendiren açıklama yaptı. Çukobirlik genelgesi ilgili birliklere gönderildi.
Özet olarak: “Zor ve büyük masraflarla Pamuk üreten çiftçinin ürününü iyi paraya satması için, özel sektörün aldığı fiyattan daha fazla fiyat açıklayan Çukobirlik’in cazip geleceği veya özel sektöründe fiyat artışına gitmesi gerektiği vurgulanıyor.”

MEB kararı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2, 3, 4, 8 ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitime geçilmesiyle ilgili, “Gidişatı bakıp salgının seyrini dikkate alıp her ne tedbir gerekiyorsa bu konularda çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

AFAD hazırlığı
Afetler karşısında müdahaleden ziyade risk odaklı yönetim anlayışını benimseyen AFAD, afet risklerini azaltmak amacıyla ulusal ve yerel ölçekte planlar hazırlıyor.

DEVA ve Gelecek!
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Yeni Partiler asla Türkiye’de iktidar alternatifi olamadıklarını çok kısa sürede millete gösterdi. CHP ve HDP, trenlerinin arkasında bir vagon oldular” dedi.

Yangından geriye
Hatay’ın Belen, İskenderun ve Arsuz ilçelerinde kontrol altına alınan orman yangınında 2 gün süren soğutma çalışmaları tamamlanırken, geriye, cevapsız sorular kaldı.

Ülke genelinde
Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı’nca açıklanan takvim çerçevesinde, yüz yüze eğitimin kademeli olarak belirli sınıf seviyelerinde başlaması nedeniyle Türkiye genelinde okul servis araçlarının denetlendiğini bildirdi.

Sıcak Eylül
Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de uzun yıllar Eylül ayı ortalama sıcaklığı 20,5 derece olarak ölçüldü. Bu yıl havaların sıcak geçmesinden dolayı, ortalama Eylül ayı sıcaklığı 3,4 derece artarak 23,9 derece oldu.

İdlib’e yatırım
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından, “İyilik Konutları” Projesi kapsamında ve hayırseverlerin desteğiyle Suriye İdlib’de yapımı tamamlanan 600 konut, ailelere törenle teslim edildi.

81 İl’den
“Dünya Kız Çocukları Günü” dolayısıyla 81 ilden kız çocuklarıyla video konferans yoluyla görüşen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “81 ilimizden kız çocuklarımızla video konferans yoluyla görüştük, hayallerini konuştuk, fikirlerini aldık” dedi.

İşsizlik tablosu
Türkiye’de işsizlik oranı, temmuzda geçen yılın aynı ayına göre 0,5 puan azalarak yüzde 13,4’e geriledi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 369 bin kişi azalarak 4 milyon 227 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

İstihdam alanı
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Ağustosta 18,3 milyar liralık yatırımı destekleyip 28 bin 411 vatandaşımıza yeni iş imkanlarının önünü açtık” ifadelerini kullandı.

Cari açık
Türkiye’nin cari işlemler hesabı, Ağustos’ta 4 milyar 631 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari açık 23 milyar 203 milyon dolar oldu.

Dersbaşı yaptılar
Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında uzun süredir uzaktan eğitim gören ilkokul, köy okulları, 8. ve 12. sınıf öğrencileri, lise hazırlık sınıfı öğrencileri ve özel gereksinimli çocuklar, hasret kaldıkları okullarında yeniden dersbaşı yaptı.

Aşı 2021’de
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanon Ghebreyesus, COVID-19 aşısının sene sonunda ya da en geç 2021 yılı başında hazır olacağını söyledi.

Test edilecek
BBC’nin haberine göre, BCG (tüberküloz) aşısının, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı etkili olup olmayacağı test edilecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ