Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,32 / Satış: 8,35
€ EURO → Alış: 9,88 / Satış: 9,92

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 20.10.2020
  • 647 kez okundu

AİLECE TÜRKİYE BİSİKLET TURU
Hatay’a geliyorlar
İzmir’de yaşayan Elmalı ailesi; 5 yaşındaki kızlarıyla bisiklete binip 105 günde 3 bin kilometre pedal çevirdiler. Güzergahları Mardin, Diyarbakır, Ş.Urfa, Gaziantep, Hatay, Adana, Mersin, Antalya, Muğla ve İzmir.

BARO KINAMASI
Hatay Barosu, bir meslek mensubunun geçtiğimiz hafta sonunda Konya’da evinin önünde bıçaklı saldırıya uğraması olayını kınadı.
Hatay Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez mesajında, meslektaşları Asılcan Tuzcu’nun evi önünde saldırıya uğradığını, sol gözünün görme yetisini kaybettiğini kaydederek saldırıyı kınadı.

596 KİŞİ İŞE ALINACAK
İŞ-KUR kanalıyla 100’ü daimi, 496’sı geçici olmak üzere toplam 596 nitelikli personel alımı yapılıyor.
Alınacak meslekler arasında, Traktör Tamircisi, İş Makinası Ustası, Otobüs, Kamyon Tamir Ustası, Sıhhi Tesisat Ustası, Hidro Elektrik Sistem Ustası, Lastik Tamiri Ustası. Başvurular, 19-23 Ekim arası İŞ-KUR’a yapılacak.

AF GELİYOR
Hükümet: vergi, sigorta borçları, gümrük, trafik, kaçak köprü geçiş cezaları, öğrenci kredi ve çeşitli borçlar için yapılandırma getiriyor.
AK Parti’de; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 4 milyon kişinin 500 milyar liralık borçlarının yapılandırılması için çalışma başlatıldı.
AK Parti sözcüleri, yapılandırma ile ilgili bir çalışma yaptıklarını, düzenlemeyi istihdam paketine eklemeyi düşündüklerini açıkladı.
Yapılandırma taslağının neleri kapsadığı ile ilgili şu bilgi verildi:
“4 milyon kişinin 500 milyar liralık vergi ve sigorta borçları, gümrük, trafik, kaçak köprü geçiş cezaları, öğrenci kredi borçları, belediyelere olan çeşitli borçlar ile bazı idari para cezaları.

LİSELİLERDE TECİL YAŞI 29’DAN 22’YE DÜŞÜRÜLDÜ
Bedelli askerliği kalıcı hale getiren yasa ile lise ve dengi okullardaki öğrenciler için 29 olan tecil yaş sınırı, 22’ye düşürüldü. Yasa değişikliğinden haberi olmayan binlerce genç, yoklama kaçağı ve bakaya durumuna düştü. Bu konuda yeni düzenleme yapılması gerektiği görüşünde olanlar, yoklama kaçağı ve bakaya durumuna düşen binlerce genç olduğuna dikkat çekiyor

Tarihi zirve
Merkez Bankası (TCMB) verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye genelinde konut metrekare ortalama birim fiyatı, Ağustos sonu itibariyle tüm zamanların zirvesi olan 3 bin 530 liraya yükseldi.

Tapu harcı
Türkiye genelinde 9 ayda 2 milyon adede yakın gayrimenkul el değiştirirken, bu satışlardan elde edilen tapu harcı gelirinde 13,8 milyar lirayla tüm zamanların yıllık rekoru kırıldı.

Nafaka mağdurları
“Süresiz nafaka, sosyal devlet anlayışına aykırıdır” yazılı dövizler açan Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu üyeleri, mağduriyetlerinin giderilmesi için yasal düzenleme yapılmasını istedi.

CHP İl Başkanı PARLAR’dan “Muhtarlar günü” mesajı:
GÖRÜŞ, ÖNERİLERİ ÖNEMLİ…
CHP İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, “19 Ekim Muhtarlar Günü” mesajında muhtarların kentlerin gelişmesi için yapılan projelerde görüş ve önerilerinin önemli olduğuna dikkat çekti.
CHP İl Başkanı Parlar, Muhtarlık görevinin, demokrasi zincirinin ilk halkası ve vatandaşların devlete ihtiyaç duyduğunda çaldıkları ilk kapısı olduğunu hatırlattı ve muhtarlık görevinin sevgi ve fedakârlık isteyen zor bir iş olduğunu kaydederek şöyle devam etti:
“Projelerimizin gerek planlanması gerekse hayata geçirilmesi aşamalarında, hemşerilerimize doğru hizmeti götürebilmek için muhtarlarımızın görüş ve önerileri her zaman vazgeçilmez olacaktır. Bu vesile ile başta Hatay ili olmak üzere Cumhuriyet topraklarımızda her bir köşesinde muhtarlık yapan tüm muhtarlarımızın Muhtarlar Günü’nü tebrik eder, hizmetlerinden dolayı kendilerine teşekkür ederim.”

Esnafın talebi
Yüz yüze eğitimin kademeli olarak başlamasıyla birlikte esnafın işlerinin açılmadığını söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Servisçi, kantinci ve kırtasiyeci esnafı gibi eğitim sektöründe faaliyet gösteren esnafımıza acil destek verilmeli” dedi.

9 yıllık ihtiyaç
Yapılan son çalışmalarla Karadeniz’deki toplam doğalgaz rezervi 405 milyar metreküpe yükseldi. 405 milyar metreküp olan toplam rezervin Türkiye’nin 9 yıllık ihtiyacına denk geldiği belirtiliyor.

Teşvik Paketi
İstihdam teşvikine ilişkin 43 maddelik yeni teşvik paketi TBMM’ye sunuldu. Yeni paket ile birlikte, kısa çalışma ödeneği alan şirketlerin normalleşme destekleri 30 Haziran 2021’e kadar uzatılabilecek. Yeni varlık barışı düzenlemesi de bu teklifin içinde olacak.

Soylu’dan tebrik
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Pazar mesaisi devam. Amanoslar Dörtyol İslahiye Grubu çökertildi. 4 terörist elde. Kahramanlarımıza şükranlarımızla” ifadelerini kullandı.

Yeni Genelgebütçe 

İçişleri Bakanlığınca, 81 il valiliğine “Koronavirüs Salgını” konulu ek genelge gönderildi. Buna göre, tüm il ve ilçelerde en geç 48 saat içerisinde Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının toplanması sağlanacak.

Dünya geneli
Kovid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki vakalara ilişkin verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesindeki bilgiye göre, dünya genelinde aktif enfekte vaka sayısı 9 milyon 14 bin 236’ya ulaştı.

Soğuk uyarısı
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, havaların soğumaya başlamasıyla, mevsimsel solunum yolu hastalıklarının yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) beraber seyredebileceğini belirtti.

Önlemler devrede
DHMİ Genel Müdürlüğü’nce yerli ve milli olarak geliştirilen ve bu hafta hizmete açılan mobil uygulama “Uçuş Rehberim” ile beraber, yolculara anlık bildirimlerde bulunularak, “uçuş kaçırma” sorunu ortadan kaldırılacak.

Bütçe kanunu
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

İsrafı azalttı
Kovid-19 salgınının yayıl-masını önlemek amacıyla otellerde açık büfe servisini personelin yapmaya başlama-sı, sektörün en önemli sorunla-rından gıda israfını azalttı.

Bütçe büyüklüğü
2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi, Meclis’e sunuldu. Teklifte bütçe giderleri 1 trilyon 346,1 milyar lira, faiz hariç giderler 1 trilyon 166,6 milyar lira, bütçe gelirleri 1 trilyon 101,1 milyar lira, vergi gelirleri 922,7 milyar lira, bütçe açığı 245 milyar lira olarak öngörüldü.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ