Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 21.10.2020
  • 182 kez okundu

EMİNEVİM’den Hatay’a 30.000 Fidan…
Emin Grup Yönetim Kurulu üyeleri ve Eminevim, kuruluşunun 30’uncu yılı dolayısıyla Hatay’a 30 bin fidan bağışında bulunarak, kentte Emin Üstün adına bir hatıra ormanı oluşturacak.
Kuruluşunun 30’uncu yılı dolayısıyla yapılacak 30 bin fidan bağışı ile şirketin kurucusu ve merhum iş insanı A. Emin Üstün adına bir hatıra ormanı oluşturularak Hatay’ın yeniden yeşillendirilmesine katkıda bulunulacak

Meteoroloji tahmini
HATAY’DA 5 GÜN DAHA YAZ HAVASI
Hava sıcaklığı 32-33 dereceye çıkacak
Meteoroloji Genel Müdürlüğü; yurdun büyük bölümü için sağanak yağış uyarısında bulunurken, ilimiz Hatay’da hafta boyunca yaz havasının hakim olacağını duyurdu.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan duyuruya göre, ilimiz Hatay’da bugün, yarın ve hafta sonuna kadar yağış beklenmiyor. 33 dereceye kadar yükselmesi beklenen ilimiz Hatay’da Hava sıcaklık tahminleri de şöyle:
BUGÜN: 32 ve 16 derece
PERŞEMBE: 31 ve 15 derece
CUMA: 33 ve 16 derece
CUMARTESİ: 33 ve 16 derece
PAZAR: 32 ve 15 derece
PAZARTESİ: 31 ve 15 derece
SALI: 30 ve 14 derece

Altınözü Zeytinyağı festivali
30 EKİM’DE DİGİTAL…
Altınözü Kaymakamlığı ile Altınözü Belediyesi’nin bu yıl 4. sünü düzenleyecekleri “Zeytin-Zeytinyağı Festivali” 30 Ekim Cuma günü yapılıyor.
Kaymakamlık; pandemi süreci nedeniyle festivalin tek gün ile sınırlandırıldığını ve dijital ortamda gerçekleştirileceğini duyurdu.
Kaymakamlık duyurusu şöyle:
“Kaymakamlığımız ve Belediyemiz organizasyonu ile ‘4.Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’ Covid-19 salgını nedeniyle 30 Ekim 2020 tarihinde dijital platformda düzenlenecektir. Sosyal medya hesaplarımızdan düzenlenecek festivali takip edebilirsiniz.”

AÇIK CEZAEVİNDEKİLERE YENİDEN İZİN
Pandemi izni 30 Kasım’da bitiyor, yasa ile uzatılacak
Koronavirüs şartlarının devam etmesinden dolayı cezaevlerin açık bölümündeki mahkumların izinlerinin tekrar uzatılması için TBMM’ye teklif sunuldu.
Buna göre 31 Ocak’a kadar uzatılacak olan izinler, Sağlık Bakanlığı’nın önerisiyle Adalet Bakanlığı tarafından 3 kez 2’şer ay uzatılabilecek.
Kovid-19 nedeniyle 15 Nisan’da izne gönderilen mahkumların izinleri tekrar uzatılıyor. İktidar partisi milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan teklifte, açık cezaevindeki mahkumların izinlerinin 31 Ocak 2021’e kadar uzatılması öngörülüyor. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın önerisi üzerine Adalet Bakanlığı her seferinde 2 ayı geçmemek üzere 3 kez izinleri uzatabilecek. Bu durumda 15 Nisan’da izne ayrılan açık cezaevindeki mahkumların önemli bir kısmı cezalarını izinde bitirmiş olacak.
AK Parti’li vekillerin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan teklife göre, kapalı cezaevinde bulunup, açık cezaevine geçmeye hak kazananlar ile doğrudan açık cezaevine giden hükümlülerin izinli sayılmalarına ilişkin süre 31 Ocak 2021 tarihine uzatılıyor. Koronavirüs salgın hastalığının devam etmesi halinde bu süre, Sağlık Bakanlığı’nın önerisi üzerine Adalet Bakanlığı tarafından her defasında 2 ayı geçmemek üzere 3 kez uzatılabilecek. Böylelikle salgının sürmesi durumunda kovid-19 izin süresinin en fazla 31 Temmuz 2021 tarihine kadar uzatılabilmesi öngörülüyor. Temmuz 2021 tarihinde ise tekrardan TBMM’ye yasa teklifi sunulacak. İzinde bulundukları süre boyunca geçen süreler ise infaz edilmiş gibi hükümlülerin lehine sayılacak.

Genç yaşta ölüm
18’İNDE ÖLDÜ…
Samandağlı Yunus Emre Can adlı 18 yaşındaki genç yakalandığı amansız hastalığın esiri oldu ve çok genç yaşta vefat etti.
Samandağ ilçe merkezinde Şeyh Hasan Can’ın oğlu olan Yunus Emre Can adlı 18 yaşındaki gençte, erkeklerde ve milyonda 1 görülebilen bir kan hastalığı olduğu, uzun süredir tedavi görmekte olduğu kaydedildi, Pazartesi günü tedavi gördüğü Adana Balcalı Hastanesinde kurtarılamayarak can verdiği duyuruldu.
Merhum gencin cenazesi dün sabah Samandağ-Kuşalanı Mahallesindeki evlerinden alındı ve mahalle mezarlığında defnedildi.
ANTAKYA, merhuma tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diler.

Sahte e-posta
Emniyet Genel Müdürlüğü, çeşitli firmalara “polisin son davetiyesi” adıyla gönderilen sahte e-postaların, kurumun e-posta adres uzantısı taklit edilerek oluşturulduğunu bildirdi.

Sıkı takip
TSK’de, Kovid-19 ile mücadele kapsamında, temaslı veya şüpheli olarak evinde karantinada olması gereken personelin kurallara uyup uymadığı, özel ekiplerle denetleniyor.

Dolandırıcılar
Sağlık Bakanlığı twitter adresinden yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı’na aitmiş izlenimi verilen sahte bir telefon uygulaması kullanılarak vatandaşların dolandırıl-maya çalışıldığının tespit edildiği belirtildi.

AYM uyarısı
CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Anayasa Mahkemesi, Milletvekilimiz Enis Berberoğlu’nun seçme ve seçilme hakkının gasp edildiğine ‘oy birliğiyle’ karar verdi. Herkes, Anayasa Mahkemesinin verdiği kararlara uyacak” dedi.

Hakim ve Savcı
Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), 11 hakim ve savcıyı, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile irtibat ve iltisaklı oldukları gerekçesiyle meslekten ihraç etti.

Hummalı çalışma
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hatay’daki yangının izlerini hızlıca silmek için çalışma yürüttüklerini belirterek, “Şimdiden 50 hektar alanda fidan dikim hazırlığını tamamladık” ifadelerini kullandı.

Önemli veri
30 Ekim Cuma: 10:00/Dış Ticaret Dengesi/Eylül/Önceki: – 6.28 milyar dolar.

Hatay Milli Eğitim kararı:
ADAY ÖĞRETMEN SEMİNERİ ONLİNE
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ataması yeni gerçekleşen aday öğretmenlerle ilgili seminerin uzaktan yürütüleceğini duyurdu.
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü’nü bu kararı aday öğretmenler bünyesinde de memnuniyet yarattı. Bu arada yetkili öğretmen sendikası Eğitim Bir Sen Hatay Şubesi kararı benimserken şu paylaşımı yaptı:
“Hatay’da sözleşmeli aday öğretmenlerin adaylık seminerleri uzaktan eğitim olarak yapılacak. İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Kemal Karahan’a bu konudaki duyarlı davranışlarından dolayı teşekkür ediyoruz.”
Bu arada Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu kararı almadan önceki 30 Aralık 2019 tarihli yüz yüze eğitim şeklindeki onay kararını ise iptal etti.
Valiliğe sunulan yazıda şöyle denildi:
“İlgi onay gereği; 2020 yılı Mahalli Hizmetiçi Eğitim Seminerleri 17 Ekim – 19 Aralık 2020 tarihleri arasında tüm ilçelerimize yapılması için Onaya bağlanmıştır.
Ancak; ilimizde görev yapan aday öğretmenlere yönelik hizmetiçi eğitim faaliyetleri Bakanlığımızca Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Hizmetiçi Eğitimleri uzaktan eğitim faaliyeti şeklinde planlanmakta olup, alt yapı çalışmaları tamamlanmak üzere olduğundan dolayı, 17 Ekim – 19 Aralık 2020 tarihleri arasında yüz yüze planlanan aday öğretmenlerin eğitim Onaylarının iptal edilmesi hususunu; olurlarınıza arz ederim.”

HAMOK’ta devir teslim …
Kısa adı HAMOK olan Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu’nda dönem sözcülüğü el değiştiriyor. Bugünkü devir teslim töreni saat 10.00’da Mimarlar Odası lokalinde olacak.

Antakya Belediyesi
3 Kasım’da kiralama ihalesi yapıyor
7 İŞYERİ, 2 KIR ve ÇAY BAHÇESİ
Antakya Belediyesi, mülkiyetinde bulunan 9 taşınmazı 3 Kasım 2020 Salı günü saat 10.00’da, Antakya Belediyesi 1. Kat Toplantı Salonu’nda açık artırma ihale usulü ile kiraya verecek.
Yapılan açıklamada; kurum mülkiyetindeki mülkler; açık artırma ihale usulü ile 7 adet iş yeri, 1 çay bahçesi ve 1 kır gazinosu olmak üzere toplam 9 adet taşınmaz kiraya verilecek.
Belediye yetkilileri, ihale hakkında bilgi almak isteyenlerin, www.antakya.bel.tr adresinde bulunan Antakya Belediyesi web sitesinin duyurular ve ihale bağlantılarından Taşınmaz Mal Kiralama Şartnamesini inceleyebileceklerini bildirdi.
İhaleye katılmak isteyenler ise, ihaleye ilişkin Taşınmaz Mal Kira Şartnamesini Antakya Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’nden 200 TL karşılığında alabilirler.
İhale 3 Kasım günü yapılıyor.

Bütçe maratonu
2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi, 2019 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi ile Sayıştay raporlarının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonun’daki müzakereleri bir ay sürecek.

Kovid-19 uyarısı
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Kış geldiğinde gelecek birkaç ayın zorlu geçeceğini biliyoruz” dedi.

Aylar sonra bile
Oxford Üniversitesi’nin yürüttüğü araştırmada, Kovid-19 hastalarında teşhis konulduktan aylar sonra bile bazı semptomların görüldüğü belirtildi.

Diyanet yayını
Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce, “Pandemi Sürecinde Hac ve Umre Organizasyonunda Alınan Tedbirler” isimli kitapçık hazırlandı.

E-duruşma
Avukatların duruşmalara bulundukları yerlerden video konferansla katılmalarını sağlayan e-duruşma uygulamasının kapsamı genişliyor.

19 İl’de karantina
İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bugün itibarıyla 19 ildeki 34 yerleşim yerinde karantina tedbirinin uygulandığını, buralarda toplam 20 bin 232 kişinin yaşadığını bildirdi.

Karara itiraz
Konya’da sevgilisini darp ettiğini düşündüğü kişiyi engellemek isterken öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan ve 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Kadir Şeker’in avukatları, karara itiraz etti.

Suudi Boykotu
Ortadoğu’nun 3 büyük market zincirinden biri olan Abdullah Al-Othaim Markets, siyasi gerekçelerle Türk malı ürünleri almayacağını açıkladı, yerel tedarikçilerden de Türk mallarının ticaretini durdurmalarını istedi.,

OSB’lere de
Merkezi Yönetim Bütçe büyüklüğü 1 trilyon 346,1 milyar lira olurken, Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ve Küçük Sanayi Sitelerine (KSS) 2021 yılında 1 milyar 124 milyon TL kaynak ayrıldı.

Muhtarlar Birliği
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlama mesajında, “Türkiye Muhtarlar Birli-ği’nin kurulmasını ve muhtarlıklar için bir bütçe oluşturulmasının gerekliliğini bir kez daha vurguluyorum” dedi.

KOBİ ilgisi
TÜRKONFED tarafın-dan İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) 2018 yılı “Yenilikçi ve Yaratıcı Mali Destek Programı” kapsamında kurulan Dijital Dönüşüm Merkezi’ne (DDM) Türkiye genelinde 26 ilden 509 KOBİ başvurdu.

Üretici kararsız
TOBB Türkiye Tekstil Meclisi Başkanı Adil Sani Konukoğlu: “Pamukta hasat başlamış, çırçırcılara mal girmiş, ama destekleme primi açıklanmamış olabiliyor. Bu koşullarda pamuk üretmemiz nasıl beklenir? Kesinlikle Ekim ayından önce açıklanmalı.”

Okul kantinleri
Yüz yüze eğitimin başladığı ilkokullarla, 8. ve 12’nci sınıfların bulunduğu okullarda kantinler 19 Ekim’den itibaren hizmet vermeye başladı. Okul kantinleri, 13 Mart 2020’den bu yana kapalıydı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ