Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,44
€ EURO → Alış: 10,00 / Satış: 10,04

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 22.10.2020
  • 407 kez okundu

VALİ, BASINI KUTLADI
Vali Rahmi Doğan bir mesajla “21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü”nü kutladı.
Vali DOĞAN’ın mesajı şöyle:
“Doğru ve ilkeli habercilik anlayışı ile mesleğini icra eden tüm basın camiasının 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü kutlarım.”

5 ve 9. SINIFLAR OKULLU..
Milli Eğitim Bakanlığı, ilköğretimde 5.sınıflar ile ortaöğretimde 9.sınıf öğrencilerinin de 2 Kasım tarihinden itibaren yüz yüze eğitim öğretim göreceklerini duyurdu. Bu konudaki ilk açıklamayı Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan yaptı ardından MEB süreci duyurdu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında: “Ortaokullarda 5’inci sınıflarda, liselerde 9’uncu sınıflarda yüz yüze eğitim-öğretim faaliyetlerini 2 Kasım tarihi itibarıyla başlatıyoruz” dedi.

Erzin OSB’de hızlı yükseliş
2’si dışındaki tüm parseller satıldı
İlimiz Erzin’de oluşturulan Organize Sanayi Bölgesi’nin hızlı yükseliş trendi yakaladığı ve hafta başında gerçekleşen ihalede 2’si dışında OSB’deki tüm parsellerin satıldığı bildirildi.
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Salı günü gittiği Erzin’de, Organize Sanayi Bölgesi yatırımcıları ile gerçekleştirilen toplantıya başkanlık etti.
Erzin Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantı öncesi Vali Doğan şu bilgileri verdi:
“Aldığımız yol itibariyle bugün iyi bir noktadayız. Şu anda burası tüm yatırımcılar açısından yatırım yapılabilir hale geldi. İki hafta önce bir ihale yaptık ve boş parsellerimizin tahsilini gerçekleştirdik. Şuanda iki parselimiz boş ancak onları da talep eden yatırımcılar var. Büyük ihtimal onları da kısa süre içerisinde yatırımcıya tahsis edeceğiz. Niyetimiz biran önce burada fabrikaların yükselmesi. Bütün dünya ekonomik bir krizin içerisinden geçiyor Türkiye’de bunun içerisinde ama krizler fırsatları doğurur, dolayısıyla buradan yola çıkarak yatırım yapmanın uygun olacağını düşünüyorum. Burası yıllardır konuşulan olacak mı? Olmayacak mı? Tartışması yapılan bir organize sanayi bölgesiydi ama bugün görüyoruz ki buranın bu şekilde hareketlenmesi ile birlikte hem ilimiz içerisindeki yatırımcılar hem de Türkiye’nin çeşitli illerindeki yatırımcılar buraya gelip yatırım yapmak istiyorlar. Artık buraya tamamlandı gözüyle bakıyoruz.”

UZMANLAR UYARDI
Dolmuşlar doluysa binmeyin…
Pandemi salgınına karşı koruma amaçlı olarak ulaşımını halk otobüsleri dolmuşlarıyla yapan yolcuların, araç dolu ise binmemeleri, binmiş iseler de inmeleri önerildi.
Hatay Sağlık İl Müdürlüğü bu konuda uyarıcı paylaşım yaparken, Türkiye’nin KOVİD 19 konusundaki en uzman isimlerinden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da “Otobüs dolu ise binmeyen, içinde maskesiz bir kişi var ise de araçtan inin” dedi. Hatay Sağlık İl Müdürlüğü’nün, İstanbul’da yaşanan benzer bir olay sonrası ilginç uyarıcı paylaşımı şöyle:
“-DOLUYSA, BİNMEYİN! –
İstanbul’da dolmuş şoförleri için-den bazılarının, salgına rağmen, kapasitelerinden fazla yolcu al-dıkları yönünde şikâyetler artmaya başladı. Lütfen, fazla yolcu taşıyan dolmuşa binmeyin. Yolcu kapasi-tesi denetimi yapan Emniyet birimlerine yardımcı olsun.”

KAŞIKÇI; 43 yıl öne katledilen Ülkücüyü andı
MHP Hatay Milletvekili Lütfü Kaşıkçı, bundan 43 yıl önce katledilen ülkücü öğretmeni saygı ile andığını bildirdi. Milletvekili Lütfü Kaşıkçı mesajında şunları paylaştı:
“20.10.1977 sabahı evinden okuluna giderken, otobüs durağında kurulan pusuda şehit edilen, Hassalı Şehit Ülkücü Öğretmen Hidayet Sert’i rahmetle ve minnetle anıyorum. Ruhu şad olsun.”

KPSS ve ÖABT BUGÜN AÇIKLANIYOR
ÖSYM, 2020 KPSS ve ÖABT sınav sonuçlarını tam 46 gün sonra, 22 Ekim’de yani bugün açıklayacak.
ÖSYM, 5-6 Temmuz 2014 tarihinde hem Genel Kültür, Genel yetenek hem de Eğitim Bilimleri ve Alan testlerini uygulamıştı. ÖSYM bu sınavın sonuçlarını 12 gün sonra 18 Temmuz’da açıklamıştı.
Ancak aynı ÖSYM, aradan geçen 6 yıl sonra, Genel Kültür, Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri sınavlarını 6 Eylül’de, alan bilgisini 12 ve 13 Eylül’de, ÖABT’yi ise 20 Eylül’de yaptı.
ÖSYM başkanlığı daha önce yaptığı açıklamada, sınav sonuçlarını 22 Ekim’de açıklayacağını duyurmuştu.

Personel alımı
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce 20 müfettiş yardımcısı istihdam edilecek. Sınav başvuruları, 2 Kasım Pazartesi günü mesai saati sonuna kurumun Teftiş Kurulu Başkanlığına şahsen veya posta aracılığıyla yapılabilecek.

Bütçeden tarıma
Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan 2021 yılı bütçesinde tarım ve sulamaya ayrılan kaynak 57,5 milyar lirayı bulurken, tarımsal destek programları için öngörülen ödenek 22 milyar lira oldu.

Ayrılmıyorum!
İYİ Parti İstanbul İl Başkanı hakkında FETÖ’cü iddiasında bulunan, Partinin İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, “Partimdeyim bir yere gitmiyorum. İYİ Parti, iyi bir partidir ve ben İYİ Parti’de devam ediyorum” dedi.

2 Kasım’da başlıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ortaokullarda 5’inci sınıflarda, liselerde 9’uncu sınıflarda yüz yüze eğitim-öğretim faaliyetlerini 2 Kasım tarihi itibarıyla başlatıyoruz” dedi.

Hukuk Fakülteleri
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, hukuk fakültelerine girişte sınav başarı sıralamasını ilk 125 bine çıkaran YÖK’ten, sıralamayı ilk 100 bine yükseltmelerini talep ettiklerini bildirdi.

2 ay izinli
AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, “Meclis, açık cezaevinde bulunan mahkumların pandemi şartlarında ikişer ay izinli sayılmasına, pandemi ortamı devam ettiği için, bu yetkinin yeniden verilmesine sıcak bakıyor” dedi.

Dünya geneli
Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentin-de ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid–19) dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 40 milyon 657 bini aştı.

Gülistan Doku
Tunceli’de 5 Ocak’ta kaybolan, Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun bulunması için Uzun Çayır Baraj Gölü’nde başlatılan arama çalışmaları sürdürülüyor.

% 20 indirim
Anadolu Isuzu, yetkili servislerinden yüzde 100 orijinal akü ve silecek süpürgesi alışverişi yapan müşterilerine yüzde 20 indirim fırsatı sunuyor.

Torba yasa
İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ile çalışma hayatına yeni düzenlemeler getiriliyor. Teklif, Pandeminin istihdam üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmayı amaçlıyor ve uygulama süreleri uzatma yetkisi veriyor.

Borç Stoku
Hazine ve Maliye Bakanlığı, 30 Eylül itibariyle merkezi yönetim brüt borç stoku verilerini açıkladı. Borç stokunun 817,9 milyar lira tutarındaki kısmı Türk lirası, 1 trilyon 45 milyar lira tutarındaki bölümü ise döviz cinsi borçlardan oluştu.

Sinemaya destek
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca, 2021’de verilecek sinema destekleri için başvuru ve değerlendirme tarihleri açıklandı. Buna göre, yerli film gösterim desteği için 7 Aralık 2020’ye kadar alınacak başvurular Ocak 2021’de görüşülecek.

Tiyatro sahnesinde
Devlet Tiyatroları, edebiyatın ve sinemanın sevilen eserlerinden “Selvi Boylum Al Yazmalım”ı sahneye taşıyor. Oyunda; “İlyas” karakterini Uğur Çavuşoğlu, “Asya”yı Feray Darıcı, “Cemşit”i Cevat Duman, “Serap”ı ise Dilek Bozkurt canlandıracak.

Basın emekçileri
CHP’nin gazeteci kökenli Milletvekilleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu gündeminde olan kanun teklifindeki, gazetecilere yönelik yıpranma hakkına ilişkin maddenin kapsamının genişletilmesini istedi.

Esnafın talebi
Vatandaşın sağlığına önem veren taşımacı esnafının sözlü ve fiziki olarak şiddete maruz kalmaması gerektiğini söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, salgından korunmanın tek yolunun kurallara uymaktan geçtiğini hatırlattı.

Alacaklı listesi
Hazine ve Maliye Bakanlığı, 30 Eylül itibarıyla Hazine alacaklarına ilişkin verileri açıkladı. Alacak stoku içindeki en yüksek payı ise 11,1 milyar lirayla mahalli idareler oluşturdu.

Kılıçdaroğlu’dan
Bahçeli’ye teşekkür
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Askıda ekmek projesi… Fakirliğimizi, bu iktidarın bizi getirdiği 18 yılın sonundaki rezilliği bundan daha iyi dünyaya anlatamazsınız. O nedenle Sayın Bahçeli’ye yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

Eğitim Bursu
GÜBRETAŞ Eğitim Bursu’na başvurular 23 Ekim’de sona eriyor. Başvurularda, çiftçi çocuğu olma ve Ziraat Fakültelerinin bölümlerinden birinde lisans veya lisansüstü programa ilk kez 2020-2021 eğitim döneminde kayıt yaptırmış olma şartları aranıyor.

Emsal karar
Anayasa Mahkemesi, ceza yargılamasında beraat etmelerine karşın haklarında disiplin cezası uygulanan bireysel başvuru sahiplerinin “masumiyet karinesinin ihlali” iddiasını haklı buldu.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ