Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 23.10.2020
  • 375 kez okundu

ATSO, havalimanına ‘kargo terminal’ istedi
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Hatay Havalimanı’na kargo terminali yaptırılmasını istedi.
ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, dünkü Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle, ilimiz havalimanını gümrük sınır havalimanı statüsüne kavuşmasını olumlu bulduklarını bildirdi ve şöyle devam etti:
“Her platformda dile getirdiğimiz, Hatay Havalimanı’nın gümrük kapısının kalıcı hale gelmesi önerimiz, Cumhurbaşkanlığı’nın 21 Ekim 2020 tarihli 3115 sayılı kararı ile yürürlüğe girmiştir. Bundan sonraki en büyük temennimiz, ülkemiz ekonomisine daha fazla katkı sağlamak için, Hatay Havalimanı’na kalıcı kargo terminali yapılmasıdır. Emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

HATAY HAVALİMANINA YENİ STATÜ
Hatay Havalimanı, uluslararası giriş-çıkışlara açık, daimi hava hudut kapısı oldu. Cumhurbaşkanlığı kararı, Resmi Gazete’de de yayınlandı. Aynı statüdeki diğer hava limanları şunlar: Antalya, Balıkesir,Çanakkale, Eskişehir, Kocaeli, Kütahya, Sivas, Şanılurfa, Tekirdağ.

ENGELLİLERE ENGELSİZ SALINCAK
Antakya Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü ekipleri, 15 Temmuz Milli İrade Parkı içerisinde bulunan engelli parkına engelsiz salıncak yerleştirdi. Antakya Belediyesi açıklamasında, “Engelleri birlikte aşıyoruz. 15 Temmuz Milli İrade Parkımız içerisine, bedensel engelli çocuklarımız için engelsiz salıncak yerleştirdik” denildi.

PTT’de ödül sahibi kim olacak?
BUGÜN 180. MÜŞTERİYE ÖDÜL
PTT A.Ş., 180’inci kuruluşunu kutluyor. Antakya PTT Merkez Müdürlüğü’nde, 23 Ekim Cuma günü, Antakya PTT Başmüdürlüğü’ndeki merkez binada 180. müşteriye ödül verilecek. PTT Yönetimi’nin, bugünkü etkinlikle ilgili küçük çapta organizasyon hazırladığı da duyuruldu.

Varlık Barışı
İlki 2008’de çıkarılan, gerçek ve tüzel kişilerin yurt dışında bulunan varlıklarının yurda getirilerek milli ekonomiye kazandırılması olarak bilinen “Varlık Barışı”, hazırlanan kanun teklifiyle yeniden gündeme geldi.

18 Aralık’ta
FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin soruşturmada tutuklanan Osman Kavala hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 20’şer yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşma tarihi 18 Aralık oldu.

PKK’nın Amanoslar Islahiye sorumlusu öldürüldü
İçişleri Bakanlığı, terör örgütü PKK’nın dağ kadrosunda 23 yıldır faaliyet yürüten, mavi kategoride aranan, sözde Amanoslar Dörtyol-İslahiye grubu sorumlusu olan Hüseyin Acar, Amanoslar’ın Dörtyol eteklerinde etkisiz hale getirildiğini bildirdi.
Üç gün önce 4 teröristin etkisiz hale getirildiği, güvenlik güçleri operasyonunda dün etkisiz hale getirilen Hüseyin Acar’ın karıştığı eylemler şöyle sıralandı:
1997’de Hatay’ın Erzin ilçesi Yoncadüzü bölgesinde, Kahramanmaraş Göksun İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan izine gelen 1 Jandarma ve 3 vatandaşın Şehit edilmesi, 2 güvenlik korucusunun yaralanması, Hatay’da 1999’da sivil halka ait mülk ve tesislere yönelik sabotaj ve kundaklama olayı ile Hatay’ın Dörtyol ilçesi Çatköy Köyü kırsalında 2017’de Jandarma Uzman Çavuşun Şehit edilmesi saldırılarına katıldığı, teröristin birçok eylemin planlayıcı ve faillerinden olması.

GÜZELMANSUR’DAN YAYMAN’A GEÇMİŞ OLSUN MESAJI
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, iki gün önce koronavirüs testi pozitif çıkan ve evinde tedavi kapsamında dinlenen AK Parti Milletvekili Hüseyin Yayman’a geçmiş olsun ve
acil şifa dileklerini bildirdi.
Milletvekili Güzelmansur, mesajında,
“Hatay Milletvekilimiz Hüseyin Yayman Bey’e acil şifalar diliyorum. İnşallah en kısa zamanda sağlığına kavuşarak aramıza katılacak. Tekrar geçmiş olsun Sayın Hüseyin Yayman Bey.”

Kurallara uyun
Yeni tip koronavirüse karşı büyük bir fedakarlık örneği gösteren sağlık çalışanları, hastaların iyileşmesi için her türlü fedakarlığı gösterirken, tedbirlere uyulması konusunda da çağrıda bulunuyor.

Gurbetçilere…
Avrupa Adalet Divanı, Alman vatandaşlığını kaybedenlerin ülkedeki süresiz oturum hakkını kaybetmeyeceğine hükmetti. Dava, bir Türk vatandaşı tarafından açılmıştı.

Kavga büyüyor
İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, kendisini “FETÖ”cü olmakla suçlayan İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ Kısa adı YEDAM olan Yeşilay Danışmanlık Merkezi ile bağımlılara ve yakınlarına ücretsiz psikolojik ve sosyal hizmet desteği sağlanıyor. Yeşilay, Hatay YEDAM’da hizmet vermeye başladı.
Yeşilay Danışmanlık Merkezleri’nin, tamamı bağımlılık alanında uzman psikologlardan oluşan ekibi, tütün yanı sıra alkol, madde ve internet ile ilgili sorun yaşayan kişilere ücretsiz psikolojik ve sosyal destek sağlayarak, yeniden hayata kazandırılmaları için yardımcı oluyor. Aynı zamanda aile ve yakınlarına da destek vererek, bozulan yaşam düzeninin onarılmasını ve ilişkilerin sağlıklı devam etmesini destekliyor.
YEDAM’a, 444 79 75 numaralı Yeşilay Danışmanlık Merkezi Danışma Hattı’ndan ulaşılarak destek alınabildiği belirtildi.

PTT 180 YAŞINDA
PTT Teşkilatı, 180’inci kuruluş yıldönümünü kutluyor. PTT Hatay Başmüdürlüğü’nden, yıldönümü ile ilgili yayınlanan mesaj özetle şöyle:
“Posta sektörü yanı sıra, bugün bilgiyi anında paylaşabilen ve küreselleşen bir dünya pazarında söz sahibi olmak için iddialı olduğu sektörlere odaklanan bir kurum olmayı hedefliyoruz. Tüketicinin daima yanında olan, gücünü tüketicimizden alan bir yaklaşımla, 43 bini aşkın çalışanımız ve 5 bini aşkın hizmet noktamız sayesinde ‘gidilmeyen yere gitmek ve olunmayan yerde olmak’ ilkesini Türkiye’nin her köşesinde hayata geçiriyoruz.
Hizmetlerimizi teknolojik alt yapımızla güçlendirirken, aynı zamanda yurt içi pazarda rekabetin getirdiği avantajımızı sürdürüyor, diğer yandan da uluslararası faaliyetlerle kurumumuzu bir adım öteye taşıyoruz. Bir dünya markası olma yönünde çalışmalarımızı hızlandırarak, sektörel anlamda yeniliklerin öncüsü olan inovasyon, Ar-Ge ve dijitalleşmeyi ön planda tutarak 180 yıl önce atılan tohumların meyvelerini alıyoruz. Teknolojik yatırım-larıyla Türkiye’nin yarınına değer katacak önemli bir aktör olarak, ülkemizin dünya ile entegrasyonunu sağlamaya devam ediyoruz.”

İYOT EKSİKLİĞİ;
KALP RİTMİ SORUNU YARATABİLİR
Uzmanlar, iyotun insan vücudu için gerekli olduğunu söylerken, “Eksikliği, kalp ritmi bozukluğu başta olmak üzere, birçok hastalığa neden olabilir” uyarısında bulunuyor. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü internet sitesinde, iyot ile ilgili şu bilgi paylaşıldı:
“İyot eksikliği; tiroit bezinin düzgün çalışmaması, kilo alma, zayıflama, yorgunluk, saç dökülmesi, cilt kuruluğu, kalp ritmi problemleri, öğrenme bozukluğu ve unutkanlık gibi pek çok probleme sebep olur. Sağlık için son derece önemli bu elementin eksikliğini hissetmemek için öğünlerinizde iyot yönünden zengin besinler bulundurmalısınız.”

SEMİH AYNACI VEFAT ETTİ
İlimiz Defne ilçesi Gümüşgöze Mahallesi’nde ikamet eden merhum Abdo Aynacı’nın oğlu Semih Aynacı vefat etti. Dün öğleden sonra toprağa verilen merhum 57 yaşındaydı.
ANTKAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

ÜLKÜ OCAKLARI YÖNETİMİ YENİDEN
BAŞKAN METİN TAŞÇI
Hatay Ülkü Ocakları İl Yönetimi yeniden oluşturuldu. Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’ın önderliğinde oluşturulan Ülkü Ocakları Hatay İl Başkanlığı’na Metin Taşçı getirildi. Yönetim Kurulu’nda; Barış Palta, Kadir Ertuğrul, Alptuğ Kılıçoğlu, Alparslan Ersin, Necati Can, Sarper Sarp ve Mustafa Mor yer aldı. Bu arada İdari Amirliğe de Emir Uçar getirildi.

13 günde 67 kişi
Metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle
9 Ekim’den bu yana ülke genelinde 67 kişi yaşamını yitirdi. Emniyet güçle-rince 9 Ekim’den bu yana 29 ilde düzenlenen sahte içki operasyonlarında gözaltına alınan 418 kişiden 93’ü tutuklandı.

Ürün denetimleri
Türkiye’de piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri yürüten 8 kuruluş tarafından 2019’da 267 bin 594 parti ürün denetlendi, bunların yüzde 12’si uygunsuz veya güvensiz bulundu.

Tarım Kredi
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi), yılın 9 aylık döneminde çiftçi ortaklarından 1 milyar 600 milyon liralık ürün alırken, yılsonu hedefini 2,5 milyar liralık alım olarak koydu.

Beyazperdede
Derrick Borte’nin yönetmen koltuğunda oturduğu, Oscar ödüllü Russell Crowe, Caren Pistorius, Gabriel Bateman, Anne Leighton ve Jimmi Simpson’un başrolleri paylaştığı “Dengesiz”, sinemase-verlerle buluşacak.

AİHM kararı
Prof. Dr. Baskın Oran ile Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun başvurusunu değerlendiren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’yi, “ifade özgürlüğünü ihlal etmek” suçundan tazminata mahkum etti.

Suriye’ye yardım
Türkiye, Suriye başta olmak üzere, ihtiyaç sahibi ülkelere 110 bin ton un ve bakliyat yardımı yapacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından alınan karar, Resmi Gazete’de bugün yayınlandı.

Çocuk kurbanlar
ABD merkezli Sağlık Etkileri Enstitüsü ile Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Ensitüsü’nün yaptığı ortak araştırmaya göre, hava kirliliğinin etkileri yüzünden geçen yıl dünya genelinde yarım milyon bebek hayatını kaybetti.

Kısıtlamalar
Reuters haber ajansı, Türkiye’den yetkililere dayandırdığı haberinde, vaka sayısının, mevcut hasta sayısının beş katına ulaştığını belirtti ve kısıtlamaların geri gelebileceğini bildirdi.

Reddi hakim
Eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili beş yıl sonra başlayan davada, Elçi’nin Avukatları reddi hakim talebinde bulundu. Dosya, bir üst mahkemeye gönderildi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ