Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 28.10.2020
  • 290 kez okundu

Cumhuriyet’in 97.Yıldönümü
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, bugün ve yarın kutlanıyor. Cumhuriyetimizin 97. Yıldönümü kutlaması kapsamında, bugünkü tören, saat 13.00’te Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ve saygı duruşu ile gerçekleşecek. Yarın da, 09.30’da, Valilikte Vali Rahmi Doğan tebrikleri kabul edecek.
Pandemi dolayısıyla kutlamalar sınırlı tutuldu.

Maske Cezasına Yapılandırma Yok
Hükümetin TBMM’ye vermeye hazırlandığı, kamu borç ve cezalarının yapılandırmasıyla ilgili taslakta maske cezaları yer almıyor. Yapılandırma, vergi borçları dışında; öğrenim ve katkı kredisi borçları, trafik cezaları, köprü-otoyol geçiş ihlali cezaları, sosyal güvenlik sigorta primleri gibi devlete olan gecikmiş çok sayıda borç türünü kapsıyor. Ancak maske takmama cezası kesilenlere herhangi bir kolaylık sağlanmıyor.

Pakdemirli Hatay’da
Tarım ve Orman Bakanlığı, dün akşam saatlerinde yaptığı bilgilendirmede, “Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, tüm programlarını iptal ederek Hatay’daki yangın bölgesine geçiyor” açıklamasında bulundu. Bakan Pakdemirli’nin, İskenderun ilçesinde çıkan orman yangını nedeniyle Hatay’a geldiği ve yetkililerden bilgi aldığı ifade edildi.

Psikolojik Destek
Hatay’ın İskenderun ilçesindeki patlamadan etkilenen vatandaşlara psikolojik destek verilmeye başlandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ekipleri, Fener Caddesi’ndeki patlamadan etkilenen esnaf, araç sahipleri ve çevrede oturan vatandaşlarla görüştü. Yaklaşık 20 kişilik ekip, vatandaşlarla tek tek görüşerek psikososyal destek verdi. Ekipler, patlamadan etkilenenlere yönelik psikolojik desteğin devam edeceğini bildirdi.

Yaralılara Ziyaret
Hatay Valisi Rahmi Doğan, İskenderun ilçesinde meydana gelen patlama sonrası gerçekleştirilen operasyonda yaralanan güvenlik güçlerini hastanede ziyaret etti. Doğan, yaralanan güvenlik güçleri hakkında hastane yetkililerinden bilgi alarak, yaralılara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

KÇÖ 2 Ay Uzatıldı
Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) ile işten çıkarma yasağının süresini 2 ay daha uzatan Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla, işten çıkarma yasağı 17 Kasım’dan itibaren 2 ay daha uzatıldı. 2 ay daha uzatılan kısa çalışma ödeneği uygulamasında ise daha önce uzatılan süre 30 Ekim’de sona eriyordu.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Salgının etkilerini azaltmak ve istihdamı korumak için Sosyal Koruma Kalkanımız ile çalışanlarımızı ve işverenlerimizi desteklemeye devam ediyoruz. Kısa Çalışma Ödeneği, Fesih Kısıtı ve Nakdi Ücret Desteği, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle 2 ay uzatıldı” açıklaması yaptı.

Vergi Yapılandırması Neyi Kapsıyor?
Vergi ve kamu borçlarına yönelik yapılandırma taslağının hazırlıkları sürüyor. Edinilen bilgilere göre, yapılandırma, vergi borçları dışında; öğrenim ve katkı kredisi borçları, trafik cezaları, köprü-otoyol geçiş ihlali cezaları, sosyal güvenlik sigorta primleri gibi devlete olan gecikmiş çok sayıda borç türünü kapsıyor.
Kovid-19’la mücadele kapsamında, Hıfzıssıhha Kanunu çerçevesinde kesilen para cezaları yapılandırma kapsamı dışında tutuluyor.
Yasa teklifine göre, yapılandırmadan yararlanmak isteyenler, 31 Aralık 2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) ilgili idareye başvuruda bulunması, ilk taksitin de 31 Ocak 2021 tarihine kadar ödenmesi gerekiyor. (Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksiti 28 Şubat 2021 tarihine kadar ödenebiliyor.) Diğer taksitler ise bu tarihleri takip eden ikişer aylık dönemler halinde en fazla on sekiz eşit taksitte ödenebiliyor.

KPSS 22 Kasım’da
Sınav görevliliği başvuruları başladı
Kamu personeli orta dereceli okul mezunları için sınav 22 Kasım tarihinde yapılıyor. Sınavda görev almak isteyenlerle ilgili tercih konusunda, MKÜ’den şu duyuru yapıldı:
“22 Kasım 2020 tarihinde yapılacak olan Kamu Personeli Seçme Sınavı (Ortaöğretim) için görev tercih işlemleri başlamıştır. Belirtilen tarihlerde sınavda görev almak isteyen görevlilerin http://gis.osym.gov.tr internet adresinden görev tercihinde bulunmaları gerekmektedir. Görev tercihinde bulunmayan görevlilere merkez tarafından görevlendirme yapılmamaktadır.”
Duyuruda, görev tercih işlemlerinin 4 Kasım saat 10.00’a kadar yapılabileceği kaydedildi.

Erdoğan’dan mesaj
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay’daki terör eylemine ilişkin olarak Twitter’da paylaştığı mesajında, Hatay’da gerçekleştirdikleri başarılı terörle mücadele operasyonu nedeniyle kahraman güvenlik güçlerini tebrik etti.

Resmi Gazete’de
Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan “2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı”nda, temel makro ekonomik göstergeler ile eğitim ve sağlık gibi konulara yönelik 2021 yılı hedefleri sıralandı.

Feray Süner’in acı günü
BABASI VEFAT ETTİ
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Sekreteri Feray Süner, baba acısı yaşadı.
Merhum babanın cenazesi defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, Ailesi ve sevenlerine başsağlığı diler.

Çevre’ye harcadık
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019’a ilişkin çevre koruma harcama istatistiklerini açıkladı. Buna göre, çevre koruma harcamaları, bir önceki yıla göre yüzde 1,2 artış göstererek geçen yıl toplam 38,4 milyar lira olarak hesaplandı.

KPSS Cevap anahtarı
ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre, adaylar, temel soru kitapçığı diziliminde verilen sınav sorularının tamamına, ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden, T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile 10 gün süreyle erişebilecek.

Sonuçlar açıklandı
2020-YKS milli sporcu yerleştirme sonuçları açıklandı. Adaylar, yerleştirme sonuçlarını ÖSYM’nin “http://sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle öğrenebilecek.

Hayal kırıklığı
COVID-19 salgınıyla birlikte ertelenen vergilerin torba yasa kapsamında yer almaması hayal kırıklığına yol açtı. İş dünyası, ilave maddeler eklenerek sıkıntı-nın giderilmesini istiyor.

Protestolu senetler
Türkiye Bankalar Birliğinden yapılan açıklamaya göre, Eylül ayında geçen senenin aynı ayına göre, protesto edilen senet adedi ve tutarı sırasıyla yüzde 47 ve yüzde 63 azaldı. Protesto edilen senetlerin adedi Eylül ayında toplam 36 bine gerilerken, parasal tutarı 692 milyon lira oldu.

Anız yakanlar
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, bu yılın 10 ayında anız yakanlara 1 milyon 304 bin 773 lira 63 kuruş idari para cezası uygulandı.

AYM başvurusu
Eski CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun avukatları, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) verdiği kararı yerel mahkemenin uygulamamasının hak ihlaline neden olduğu gerekçesiyle AYM’ye yeniden başvuru yaptı.

686 kişi
İçişleri Bakanlığı, 19-25 Ekim tarihlerinde 184 bin 267 personelin katılımıyla ülke genelinde yapılan Kovid-19 tedbirleri denetimlerinde, 686 kişinin izolasyon koşullarına uymadığının belirlendiğini bildirdi.

e-Devlet hizmeti
Vatandaşlar artık sabit veya mobil telefon, internet ve kablo TV aboneliklerinin fesih işlemlerini e-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirebilecek.

Noterlik hizmeti
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “e-Noter uygulamasıyla, vatandaşlarımız, Türkiye Noterler Birliği’nin internet sayfasından 7 gün 24 saat randevu alma imkanına sahip olacak” dedi.

TESK’ten destek
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransız mallarını boykot çağrısına ilişkin olarak, “Halkımız boykot kampanyasına katılım sağlamalı ve esnafımızdan Fransız menşeli ürünler talep etmemelidir” dedi.

THY indirimi
THY’den yapılan duyuruda, başlatılan kampanyayla yolculara 99.99 TL’ye uçuş imkanı sunulduğu belirtildi. Kampanyanın, 26 Ekim-27 Ekim 2020 arası düzenlenen ve seyahat tarihi 1 Aralık 2020- 21 Ocak 2021 arasındaki biletler için geçerli olacağı kaydedildi.

KOBİ’lere destek
Reel sektöre sağladıkları desteği pandemi döneminde de kesintisiz olarak sürdüren kamu bankaları, KOBİ’lere yönelik 100 bin liraya kadar Mikro İşletmeler Destek Paketi’ni hayata geçirdiğini duyurdu.

DUS ve STS 12 ARALIK’TA
2020-Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2020-DUS) ve 2020-Diş Hekimliği Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı (2020-STS Diş Hekimliği) 12 Aralık 2020 tarihinde uygulanacak Sınavlara başvurular, 27 Ekim – 5 Kasım 2020 tarihleri arasında yapılacak.

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ