Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 02.11.2020
  • 707 kez okundu

VATANDAŞ SORUYOR…
Bu ekmek, Şanlıurfa Ceylanpınar’da ambalajlı şekilde 75 kuruş ise, Hatay’da neden 1,5 lira?
Gramajı da aynı, 200 gram…

POLİSLERE 4 BÖLGEDE
ÇALIŞMA GELİYOR
01/01/2021 tarihinden itibaren, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi ile Polis Akademisi birleştirilerek; ön lisans, lisans ve lisansüstü seviyelerde olmak üzere, genel kolluk (jandarma, polis) eğitim ve öğretiminin tek bir çatı altında birleştirilmesi planlanıyor. Programa göre, mezuniyet sonrası belirlenen ihtiyaca göre, Jandarma ve polis ayırımına gidilecek. Buna göre, Polisler, emekli olana kadar 4 bölgede görev yapacak. Tasarı, planlama, bu şekilde. Ancak bu atama dönemine yetişip yetişmeyeceği belli değil.

LÜTFÜ SAVAŞ DEPREM BÖLGESİNDE
Ege Denizi’nde meydana gelen depremin ardından, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı
Doç. Dr. Lütfü Savaş İzmir’e giderek depremzedelerin acılarına ortak olacak.
Merkez üssü İzmir’in Seferihisar ilçesi açıkları olan 6.6 büyüklüğünde deprem sonrasında, CHP’li 11 belediye başkanı, dönüşümlü olarak İzmir’e giderek bölgedeki çalışmalara destek verecek.
İzmirliler ile dayanışma amacıyla deprem bölgesinde olacağını belirten, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “İzmir halkı başta olmak üzere, birçok ilde depremi hisseden vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum. İzmir’deki depremzede kardeşlerimizin yaralarını birlikte saracağız. Bölgede ihtiyaçları belirleyecek, tüm imkanlarımızla İzmir halkının yanında olacağız” dedi.
İzmirlilerin yaralarını sarmak amacıyla evleri yıkılan yurttaşlarla bir araya geleceklerini, hastanelerde tedavi gören yaralıları ziyaret edeceklerini belirten Savaş, CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları olarak İzmir’de destek nöbetleri tutacaklarını da vurguladı.

Samandağ Belediye Meclis Üyesi
İLYAS NASRAOĞLU VEFAT ETTİ
Samandağ Belediyesi Meclis üyesi, zaman zaman belediye başkan vekilliği görevinde de bulunan İlyas Nasraoğlu vefat etti. Meclis üyesi İlyas Nasraoğlu için 2 Kasım Pazartesi günü saat 14.00’te Samandağ Meryem Ana Rum Ortodoks Kilisesi’nde cenaze töreni düzenlendikten sonra, toprağa verilecek.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

İskenderun Belediyesi’nin 11 Kasım hedefi:
250.000 FİDAN DİKMEK…
İskenderun Belediyesi, bu ayın 11’inde Tarım ve Orman Bakanlığı’nca ülke genelinde yapılacak olan ağaçlandırma kampanyasına 250.000 fidan ile katılacağı duyuruldu. 250 bin rakamının ilçe nüfusunu karşılık olduğu için her bireye 1 fidan şeklinde yola çıkılma kararı alındığı öğrenildi.
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, mesajında şunları kaydetti:
“Daha yeşil bir İskenderun, daha yeşil bir Türkiye için 11.11.2020 tarihinde, her bir İskenderunlu hemşerimiz için birer adet olmak üzere, toplamda 250.000 adet fidanı toprak anayla buluşturuyoruz. El ele, gönül gönüle, haydi İskenderun fidan dikmeye.”

THY’den İzmir gidiş-dönüş
yolcularına kolaylık
Türk Hava Yolları (THY), deprem nedeniyle İzmir kalkışlı ve varışlı biletlerin değişimi için yolculara bazı haklar tanındığını duyurdu. THY’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, yolcular, 30 Ekim ve öncesinde satın alınan İzmir kalkışlı ve varışlı biletleri 6 Kasım’a kadar ücretsiz değiştirebilecek veya iade edebilecekler. Bilet değişikliği ve iade işlemleri; THY çağrı merkezi, satış ofisleri ve bilet satın alınan acenteler üzerinden yapılabilecek.

CHP İl Başkanı Parlar’dan 2 Mesaj:
DEPREMZEDELER ve MESUT YILMAZ’A
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, İzmir’de meydana gelen depremde hayatlarını kaybedenler ile eski Başbakan Mesut Yılmaz için ayrı ayrı başsağlığı mesajları, depremde yaralananlar için de geçmiş olsun mesajı yayınladı.
CHP İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar’ın İzmir depremiyle ilgili mesajı şöyle:
“İzmir’de meydana gelen deprem, bizi derinden üzdü. Halkımıza ve İzmir’imize geçmiş olsun. Can kaybının daha da artmamasını ümit ediyoruz. Tüm iyi dileklerimiz, dualarımız İzmir’le.”
CHP’li Başkan Parlar’ın Mesut Yılmaz için taziye mesajı da şöyle:
“Eski Başbakanlarımızdan, değerli siyaset insanı Mesut Yılmaz’ın hayatını kaybettiğini üzüntü ile öğrendik. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum.”

FANATİK HATAYSPOR TARAFTARIYDI
İZZAT İNAL VEFAT ETTİ
Koyu bir Hatayspor taraftarı olan İzzet İnal vefat etti. Henüz çok genç yaşta vefat eden Antakyalı Bordo-Beyaz fanatiği İzzet İnal’ın ölümü ailesi ve yakınları yanı sıra tribünlerde kendini tanıyan yüzlerce kişi arasında da üzüntüye yol açtı.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

ÖZEL HASTANELERDE
KOVİD TEST ÜCRETİ 250 TL
Sağlık Bakanlığı, İl Sağlık Müdürlüklerine gönderdiği genelgede, koronavirüs testlerinin özel hastanelerde 250 TL’ye yapılacağını, başkaca ücret alınmayacağını bildirdi.
Test ücretlerine ilişkin de düzenlemenin yapıldığı genelgede, “Bütün numune alma ve test noktalarında Bakanlığımızca belirlenen Kamu Sağlık Hizmet Tarifesi’nde belirlenen test ücreti geçerli olup, Kamu Sağlık Hizmet Tarifesi’nde belirtilen ücret dışında herhangi bir bedel talep edilemeyecektir” denildi.
Yeni düzenlemeye göre, kamudaki gibi özel sağlık kuruluşlarında da test ücreti 250 TL civarında olacak.

Kovid-19’a yakalandı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve ailesinin koronavirüs testi pozitif çıktı. Bakan ve ailesi, hastanede tedavi görüyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da twitter hesabından, “Hafif semptomlarla geçirdiğim koronavirüs tedavisinde son aşamaya geldim. Şu anda gayet iyiyim hamdolsun” mesajı paylaştı.

184 SABİM hattı
Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM), İzmir depreminde yaralanan yakınlarını merak edenlere 184 hattı üzerinden bilgi sağlıyor.

Vatandaşın karnesi
Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi araştırması, pandeminin vatandaşın gelirine nasıl yansıdığını, “Ekonomik olarak zorlanan yemeğinden kısıyor” şeklinde özetliyor. Araştırmaya göre, 2020 yılında gelir seviyelerinde yüzde 4,5 düşüş yaşandı.

Tek bir santral!
Enerji projelerinin sağlık maliyetinin mevzuata eklenmesini isteyen sivil toplum kuruluşları, Eskişehir Alpu Termik Santrali için rapor hazırladı. Bilanço ağır: 24 ilde hava kirliliği, 3200 erken ölüm, yıllık 146 Milyon Euro kayıp.

Kafkaslar gergin
Ermenistan’ın Dağlık Karabağ konusundaki yardım çağrısına yanıt veren Rusya, çatışmaların Ermenistan topraklarında yaşanması halinde destek vereceğini açıkladı.

İzmir’e destek
SunExpress, İzmir’de meydana gelen deprem nedeniyle, 4 Kasım Çarşamba günü saat 23.59’a kadar yapılacak İzmir kalkışlı ve varışlı seferlerine rezervasyonu olan tüm yolcularına ücretsiz bilet değişikliği hakkı sundu.

Erdoğan’dan “söz”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İzmir’deki depremde evleri yıkılan vatandaşlarımıza, inşallah en kısa sürede yenilerini yapıp teslim edeceğiz” dedi.

Çelik üretimi
Hatay’daki demir-çelik üreten sanayi tesislerini de yakından ilgilendiren son veriye göre, Türkiye’nin ham çelik üretimi, Eylül’de, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18 artarak 3,2 milyon tona yükseldi.

Tüketici hakkı
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, “Tüketiciler artık uzaktan satışlarda muhatabını bulamazlarsa, ki çoğunlukla bulamıyorlar, ödeme yaptıkları kargodan bunun bedelini alabilirler” bilgisini verdi.

Gıdalar çöpe!
İSTİB Başkan Yardımcısı İsmet Aral, “Afrika gibi, gıdaya erişimi zor olan coğrafyalarda gıda israfı daha az, ama dünyanın geri kalanının ülkemizdeki gibi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yani çöpümüzün neredeyse yarısı gıda ürünü” dedi.

Yatırımcı haftası
Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 6,57 değer kaybederken, altının gram satış fiyatı yüzde 3,89, dolar/TL yüzde 5,21, avro/TL yüzde 3,95 değer kazandı.

6 trilyon lirayı aştı
BDDK verilerine göre, Türk bankacılık sektörünün toplam aktif büyüklüğü Eylül sonu itibariyle, 2019 sonuna kıyasla yüzde 33,7 artarak 6 trilyon 3 milyar 775 milyon lira oldu.

İHA’yla saldırı
Hatay’a komşu Suriye’nin İdlib ilinde, kamikaze insansız hava aracıyla (İHA) bahçede zeytin toplayan sivillere yapılan saldırıda 1 kişi öldü, 5 kişi yaralandı. Saldırı sonucu bir Suriyeli kadın, yüzünden yaralandı.

Kredi kartı faizi
Merkez Bankası, kredi kartında uygulanacak aylık azami akdi faiz oranını yüzde 1,25’ten yüzde 1,46’ya; aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 1,55’ten yüzde 1,76’ya yükseltti.

%190 arttı
İhracat Eylül ayında yıllık bazda yüzde 4,8 artarken ithalat ise yüzde 23 yükseldi. Böylece dış ticaret açığındaki artış yüzde 189,6 olarak gerçekleşti.

Narenciye
Yıllık ortalama 2,3 ila 2,5 milyar dolar bandında seyreden Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatının, narenciyenin sunacağı katkı ile bu yılın sonunda 3 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Tasarruf geriledi
Kıyafetten elektriğe, sudan gıdaya kadar her konuda tasarruf zamanı olduğunu vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Son 3 yılda ülkemizde tasarruf oranı yüzde 15, yüzde 14, yüzde 13 olarak geriledi” dedi.

TOBB açıklaması
2021 yılında ana fuar takvimi kapsamında, Türkiye genelinde, 143’ü uluslararası olmak üzere 387 fuar organize edilecek. 2021 fuar takviminde öne çıkan beş sektör ise şöyle: Tarım ve Hayvancılık (46), gıda (32), eğitim (30), inşaat malzemeleri (27), mobilya (23).

Önemli veriler
3 Kasım Salı: 10:00/TÜFE (aylık)/Ekim/Önceki: + % 0.97 – 10:00/TÜFE (yıllık)/Ekim/Önceki: + % 11.75 –
10:00/ÜFE (aylık)/Ekim/Önceki: + % 2.65 – 10:00/ÜFE (yıllık)/Ekim/Önceki: + % 14.33 – 10:00/Çekirdek TÜFE (yıllık)/Ekim/Önceki: + % 11.32

Hatay kazandı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir depreminde 70 yaşındaki vatandaşın 34 saat sonra enkazdan sağ çıkarıldığını bildirerek, “Hayat bir kez daha kazandı” ifadesini kullandı.

Mobilya Fuarı
CNR Holding tarafından düzenlenen; Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nca desteklenen İMOB Mersin Mobilya Fuarı açıldı. Fuar 8 Kasım’a kadar ziyaret edilebilecek.

Dünya geneli
Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında tespit edilen toplam vaka sayısı 45 milyon 950 bini geçti.

5 Kasım’da hesapta
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ekim ayına ilişkin işsizlik ve kısa çalışma ödemelerinin 5 Kasım’da hesaplara yatırılacağını bildirdi.

Belediye Başkanı da
Hatay’ın Hassa Belediye Başkanı Mehmet Karataş’ın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıktı. Karataş, herkesi Kovid-19 tedbirlerine özenle uymaya davet etti.

Adana ve Hatay
Adana ve Hatay’da, gençleri sosyal medyadan uyuşturucu kullanımına özendirdiği iddia edilenler ile uyuşturucu satıcılarına yönelik operasyonda gözaltına alınan 19 zanlıdan 5’i tutuklandı, diğerleri adli kontrol şartıyla salıverildi.

Taburcu edildi
Hatay’ın İskenderun ilçesinde 27 Ekim’de çıkan orman yangını sırasında, içinde bulunduğu otomobilin hortumun etkisiyle kaza yapması sonucu bel kemiği kırılan kadın, tedavisinin ardından taburcu edildi.

Turist profili
Bu yılın 9 ayında yaklaşık 12 milyon ziyaretçi ağırlayan Türkiye’ye, bu yılın Ocak-Eylül döneminde en çok ziyaretçi gönderen ülke, 1 milyon 421 bin 428 kişiyle Rusya Federasyonu oldu.

Plazma bağışı
Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, yeni tip koronavirüsle mücadelede immün plazma bağışının önemli olduğunun altını çizdi. Bu arada, Kovid-19 yenenler, bugüne kadar Kızılay’a 20 bin ünite ‘immün plazma’ bağışında bulundu.

Maraş da listede
Kahramanmaraş’ın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nın Edebiyat Kategorisi’ne dahil edilmesi amacıyla çalışma başlatıldı.

Gündem, Turizm!
Dünya, Türkiye ve Antalya turizminin önemli aktörlerini bir araya getiren Uluslararası Resort Turizm Kongresi, 26 Kasım’da dijital ortamda yapılacak. Bu konuda konuşan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı: “Pandemi sorunu, 2021’nin de belirleyicisi olacak.”

TRT 2’de sinema
Kültür sanat kanalı TRT 2, kasım ayı boyunca her akşam farklı bir filmi sinemaseverlerin ve izleyicilerin beğenisine sunacak. TRT 2, ödüllü ve prestijli filmleri ekrana getirecek.

DSÖ de takipte
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, merkez üssü Seferihisar açıkları olan 6,6 büyüklüğündeki depreme ilişkin Türkiye ve Yunanistan’daki durumu yakından takip ettiklerini belirtti.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ