Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 17.11.2020
  • 717 kez okundu

Tezkere Meclis’te
Azerbaycan’a asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Başkanlığ’ına sunuldu.

Yerel yönetim
CHP’de, partinin iktidar olması halinde uygulanacak yerel yönetim politikalarının somut olarak belirlenmesi amacıyla başlatılan çalışmalarda son aşamaya gelindi.

TOKİ kampanyası
TOKİ tarafından borcunu erken ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve işyeri alıcıları için hayata geçirilen indirim kampanyasına katılanların 8 bin 745’i borçlarının tamamını kapatarak tapularını almaya hak kazandı.

51 milyonu aştı
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Dijital Türkiye Portalı kullanıcı sayısı 51 milyonu aştı, portalda sunulan hizmet sayısı da 5 bin 265’e yükseldi” dedi.

Kış lastiği
Lastikçiler, hem yollardaki gizli buzlanma hem de kar yağdığında lastikçilerde oluşacak yoğunluk nedeniyle sürücülerin, araçlarına kışlık lastik taktırmalarını öneriyor.

Faiz artacak!
AA Finans’ın PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı, politika faizinin artırılacağını öngörüyor.

Kurallara uyalım
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kovid-19 salgınının yükselişinin eğitimi zora soktuğunu, bu yüzden kurallara uyulması gerektiğini ifade etti.

Hastane TV Görselleri
HAFTALIK GÜNCELLENİYOR
Hatay Devlet Hastanesi Yönetimi, hastaların bekleme salonlarında kurulu bulunan TV görsellerinin her hafta güncelleştirildiğini duyurdu.
Hatay Devlet Hastanesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Hastanemizde, poliklinik önü hasta bekleme alanlarında bulunan televizyonlardaki görseller haftalık olarak güncellenmektedir. Sağlık Bakanlığımızın ve Sayın Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’nın sosyal medya içeriklerini baz alarak oluşturduğumuz bilgilendirici sunular, hastanemizde verilen nitelikli sağlık hizmetlerine dair detaylar da içermektedir.
Halkımızın vaktine değer katmak, sağlık okuryazarlığına katkı sağlamak, doğru bilgiye erişimi kolaylaştırmak amacıyla hazırladığımız içeriklerimizi, hastalarımız ilgiyle takip etmektedir. Hastanemizde muayene sıranızın gelmesini beklerken, ekranlarımızda dönen bilgilendirici içerikleri okuyabilir, vaktinize değer katabilirsiniz. Bu hafta boyunca ekranlarımızda dönecek olan görselleri paylaştık. Sağlıklı günler dileriz.”

Arsuz’a yeni Tapu Müdürü
Ş. ŞAHİN ÜSTDAĞ
Arsuz İlçe Tapu Müdürlüğü’ne M. Şahin Üstdağ getirildi. Arsuz’un yeni Tapu Müdürü, daha önce Antakya İlçe Müdürlüğü görevini yürütmekteydi. Geçtiğimiz günlerde yapılan karşılıklı atama ile Antakya İlçe Tapu Müdürü M. Şahin Üstdağ, Arsuz Tapu Müdürlüğü’ne getirilirken, Arsuz Tapu Müdürü Ayhan Duran ise Antakya İlçe Tapu Müdürü oldu.

Bütçe tablosu.
Bütçe uygulama sonuçları açıklandı. Buna göre; Bütçe gelirleri Ekim’de 92,8 milyar lira, giderleri 97,7 milyar lira olarak hesaplandı. Bütçe Ekim’de 4,9 milyar lira, Ocak-Ekim döneminde de 145,5 milyar lira açık verdi.

Bakan tespiti
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül:
“Suçtan zarar gören kişiyi yargısal mekanizmalar içerisinde kendi derdiyle baş başa bırakmak hukuk devletinde mümkün değildir.”

Kurallar net
Kovid-19’dan korunmak için mümkün olduğunca kalabalık ortamlardan kaçınılması, “maske-mesafe-hijyen” kuralına harfiyen uyulması, temaslı kişilerin karantinada kalması, ihlal edenlerin yetkililere bildirilmesi hayati önem taşıyor.

5 personel alımı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), sözlü sınav sonucuna göre 15 sözleşmeli personel alımı gerçekleştirecek. Başvurular, 1 Aralık’a kadar ÖSYM’nin “ais.osym.gov.tr” internet adresinde yer alan sınav başvuru formu doldurarak internet ortamında yapılacak.

Bakanlığa çağrı
SMA Hastalığı ile Mücadele Derneği Başkan Yardımcısı Ece Soyer Demir, Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumundan evlilik veya gebelik öncesi tarama testlerinin içerisine SMA’nın da alınması gerektiğini bildirdi.

Yeni iddianame
Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin ölümüne ilişkin soruşturma kapsamında, 4 kişi hakkında “görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

2021 rezervasyonları
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle durgun bir yıl geçiren toplantı, düğün ve kongre turizm sektörü, 2021 yılı için rezervasyonlara başladı.

Yapı denetimliler
Depreme dayanıklı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İzmir depremi sonrası yaptığı incelemeler sonucunda, yapı denetimli binalarda herhangi bir taşıyıcı sistem hasarı tespit edilmediği belirlendi.

Eylül’de azaldı
Özel sektörün Eylül ayı itibarıyla yurt dışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu 8,9 milyar dolar, uzun vadeli kredi borcu 161 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Konut satışları
Türkiye İstatistik Kurumu, Ekim ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, ülke genelinde ekimde satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 12,5, geçen yılın aynı ayına göre de yüzde 16,3 azaldı. Ekim’de satılan konut sayısı 119 bin 574 oldu.

Kovid-19 sonrası
Uluslararası Sürdürülebilir Dayanıklılık Merkezi (ISRC) Baş Danışmanı David Baxter, “Kamu ve özel sektör iş birliğiyle gerçekleştirilecek projelerin geleceği Kovid-19 sonrası dönemde çok parlak olacak” dedi.

Pul biberi
Türkiye’de üretilen ve dünya mutfaklarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan pul biber, aralarında ABD, Almanya, İngiltere, Rusya, Suudi Arabistan, Küba ve Malezya’nın da bulunduğu 100 ülkenin mutfaklarında yemeklere tat kattı.

Muhtarlara bütçe
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “”Muhtarların bir bütçesinin olması lazım. Diyeceksiniz ki ‘nereden olacak, devlet bize nereden para bulacak?’ Çok basit. O mahallenin vatandaşları size oy veriyor, belediye başkanına da veriyor. Emlak vergisini kim alıyor? Belediye başkanı. Yüzde 1’ini de size versin kardeşim. Yüzde 1’i de muhtarların bütçesi olur” ifadesini kullandı.

EKPSS yapıldı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) yapıldı. Sınav sonuçları, 17 Aralık’ta açıklanacak.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ