Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 20.05.2017
  • 1.457 kez okundu

Hatay’ın 5 projesine onay
DOĞAKA’ya Mart-Nisan dönemi yapılan 13 teknik destek proje başvurusundan 6’sı Hatay’dan. Projelerin 5’i kabul edildi.
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından yürütülen 2017 yılı Teknik Destek Mart-Nisan Dönemi kapsamında kabul edilen başvuruların değerlendirme süreci tamamlandı. Program kapsamında, Ajans’a Hatay ilinden 6, Kahramanmaraş ilinden 4 ve Osmaniye ilinden 3 olmak üzere toplam 13 proje başvurusu yapıldığı belirtildi.
DOĞAKA, 2017 yılı destek programı Mart-Nisan dönemi başvurularının iller itibariyle dağılımını şöyle bildirdi:
HATAY: 6 Başvuru
K.MARAŞ: 4 Başvuru
OSMANİYE: 3 Başvuru
Yapılan değerlendirme sonrasında Hatay ilinden 5, Kahramanmaraş ilinden 3, Osmaniye ilinden 2 proje olmak üzere, bölgeden toplam 10 projenin destek almaya hak kazandığı açıklandı.
DOĞAKA, 2017 yılı teknik destek programı Mart-Nisan dönemi başarılı projelerin sayısal dökümünü ise şöyle duyurdu:
HATAY: 5 Proje Başarılı
K.MARAŞ: 3 Proje Başarılı
OSMANİYE. 2 Proje Başarılı
DOĞAKA açıklamasında, değerlendirmenin; rehberde açıkça ifade edilen tercih edilmeyen konular ve benzeri hususlar yanında, 2017 yılı Teknik Destek Program Rehberi’nde açıklanan idari, uygunluk kontrolü ve değerlendirme tablosu çerçevesinde sonuçlandırıldığı kaydedildi ve şöyle denildi:
“Başarılı başvurular, Ajansımız personeli tarafından ya da zorunlu hallerde hizmet alımı yolu ile uygulanacaktır. Uygulamada ihtiyaca göre benzer konudaki başvurular Ajans tarafından belirlenecek yer ve zamanda birleştirilerek uygulanabilecektir. Destek almaya hak kazanan başvuru sahiplerinin sözleşme imzalama ve uygulama sürecine ilişkin gerekli bildirimler, Ajansımız İzleme ve Değerlendirme Birimi tarafından Ajans internet sayfasından yapılacaktır.”

HATAY’DA SGK’LI 300.149 KİŞİ VAR
Hatay ilimizde; Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu ya da Bağ-Kur’lu olmak üzere, resmi olarak SGK bünyesinde toplam 300 bin 149 çalışan olduğu açıklandı. SGK İl Müdürü Hamit Bal, bu konudaki açıklamasında, “İlimizde, 2017 yılı Şubat ayı verilerine göre; 4/a kapsamında 193.604 kişi, 4/b kapsamında 56.813 kişi, 4/c kapsamında 49.732 kişi olmak üzere toplam 300.149 sigortalımız bulunmaktadır” bilgisini verdi.

Mevlüt Dudu: 19 Mayıs bilinci Cumhuriyeti Aydınlatacak
“Ulusal Kurtuluş meşalesinin yakıldığı 19 Mayıs 1919, büyük dirilişimizin başladığı gündür” diyen CHP Hatay Milletvekili ve PM üyesi Av. Mevlüt Dudu, “19 Mayıs’ta yanan meşale ışığında çağdaş, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti doğmuştur. Atatürk, Cumhuriyet’in ancak yeni kuşakların sahiplenmesi ile yaşayabileceğini bilerek, 19 Mayıs 1919’u, Cumhuriyet’i emanet ettiği gençlere armağan etmiştir” dedi.
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınlayan Dudu, şunları söyledi:
“Atatürk’ü daha çok anlamak ve fikirlerini yaşatmak zorunda olduğumuz bu süreçte, ulusal bayramlarımızın yurttaşlarımızca sahiplenilmesi daha büyük anlam kazanmaktadır. İstanbul’da, Beşiktaş Belediyesi’nin 19 Mayıs kutlamalarının Valilik kararıyla iptal edilmesi de bu anlayışın yansımasıdır.
Atatürk’e, annesi Zübeyde Hanım’a ve Cumhuriyet’in ilk kadın profesörü Afet İnan’a yönelik saldırılar ile neyin amaçlandığı herkes tarafından bilinmektedir. Türk milletine; bağımsızlığı, özgürlüğü, bilimi ve ulusal onuru kazandıran Atatürk’e yönelik saldırılar, modernleşme ve aydınlanmaya duyulan hazımsızlıktan kaynaklanmaktadır. Aydınlık yerine karanlık ile ayakta kalmak isteyenler bilmelidir ki bu millet Atatürk meşalesinde bu anlayışı da boğacaktır.
Atatürk’ün kurduğu partide siyaset yapan vekiller olarak, Cumhuriyet’imizi ne pahasına olursa olsun yaşatma kararlılığımızı bir kez daha vurguluyoruz. Milli Mücadele sürecini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında yaşanan zorlukları göz önünde tutarak, ulusal bilincimizi açık tutmamız dileğiyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramımız kutlu olsun.”

Rektör Kaya: 19 Mayıs, Gençliğe verilen değerin adı…
Büyük bir coşku içinde kutlanan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınlayan Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Hasan Kaya, “19 Mayıs 1919 Milli Mücadelemizin Lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, vatan toprağını düşman işgalinden kurtarmak için ilk adımı attığı gündür” dedi.
Bu anlamlı günün gençliğe armağan edilmesinin, Büyük Önder Atatürk’ün “Türk Gençliğine” verdiği değerin de bir göstergesi olduğunu söyleyen Kaya, şunları söyledi:
“Bugün bizlere düşen görev, Türkiye Cumhuriyeti’nin armağan edildiği gençliğin; milli, ahlaki, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, araştıran, sorgulayan, gelişime açık bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bağımsızlık mücadelemizin kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyorum.”

Ahmet Atıç’tan 19 Mayıs Mesajı
“Atatürk’ün gençlere armağanı”
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan AK Parti İl Başkanı Ahmet Atıç, Atatürk’ün gençlere armağan ettiği bu bayramın, gençlere verilen değer ve önemin bir göstergesi olduğunu söyledi.
Gençlerin, ülkenin geleceğini belirleyen en önemli isimler olduğunun altını çizen Atıç, mesajında şunları kaydetti:
“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs’ı gençlerin bayramı olarak onlara armağan etmiştir. Bugün, 98 yıl önce 19 Mayıs 1919’da Türk istiklal mücadelesinin temellerinin atıldığı, büyük Atatürk’ün Samsun’a çıktığı gündür. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.
19 Mayıs 1919; tarihi milli birlik ve bütünlüğümüzün parladığı, milli kurtuluş güneşinin doğduğu, milli irade meşalesinin yandığı kutsal bir günümüzdür. Türk milletinin kendisini yok etmek isteyen düşmanlarına karşı bir yumruk gibi birleşerek kurtuluş mücadelesinin başlatıldığı gündür. Bu mücadele, Türk milletinin dirilişi ve şahlanışıdır. Milli şuur, milli ruh ve milli mücadeledir. Bağımsızlıktır, istiklaldir.
Sevgili gençler; 19 Mayıs 1919’dan bugüne kadar güçlenerek, gelişerek gelen ve sizlere emanet edilen modern, laik ve genç Cumhuriyetimize sizler sahip çıkıp, yücelteceksiniz. Milli birlik ve beraberliğimize sahip çıktığımız müddetçe aşamayacağımız engel, çözemeyeceğimiz sorun yoktur. Bu mutlu günde, yüce Atatürk’ü bir kere daha minnet ve şükranla anarken, Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı içtenlikle kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.”

Yüksel Coşkun Oğlunu evlendiriyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Yüksel Coşkun ile eşi Gülünur Coşkun, oğulları Ahmet’i, Saadet-İzzet Gündüz’ün kızı Gözde ile evlendiriyor.
“Ahmet-Gözde” çiftinin düğün töreni, 20 Mayıs Cumartesi saat 20.00’da Teras Aqua Park Otel’de yapılacak.
ANTAKYA, genç çifte kuracakları yeni yaşamda mutluluklar dileğiyle Ailelerini kutlar.

Kan bağışı kampanyası
İl Sağlık Müdürlüğü ve Türk Kızılayı koordinasyonuyla, “Şifa Veren Eller Kan Veriyor” sloganı adı altında, 22 Mayıs 2017 Pazartesi günü saat 10.00-16.00 arasında Sağlık Müdürlüğü Davud-i Antaki Toplantı Salonu’nda halkın katılımının da sağlanacağı kan bağışı etkinliği yapılacak. Yapılan kurumsal duyuruda, “İlimizde ki tüm sağlık çalışanları ve halkımız bu ekinliğe davetlidir” denildi.

Tavan Fiyat Uygulanmalı!
Petrole yapılan zamların piyasaları A’dan Z’ye olumsuz etkilediğini anlatan, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Acilen akaryakıtta tavan fiyat uygulamasına geri dönülmelidir’ diye konuştu.

Sınavlar bugün
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ortaokul 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında 26-27 Nisan’da yapılan ikinci dönem merkezi ortak sınavlara katılamayan öğrenciler için mazeret sınavları bugün başlayacak ve iki gün sürecek. Sınav sonuçları, Haziranda açıklanacak.

Bilecik’ten OHAL vurgusu
TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, yaptığı konuşmada laiklik vurgusu yaptı. Bilecik, OHAL konusunda ise “10 aydır bir daha uzatılmayacağını umduğumuz OHAL döneminde yaşıyoruz” dedi.

Kritik tarih 31 Mayıs
Vergi borcu yapılandırılmasında ikinci taksit için 31 Mayıs son gün! Borç yapılandırma yapan vatandaşların borçlarının ilk iki taksitini ya da peşin ödemeyi bu tarihe kadar yapması gerekiyor. Ödeme yapmayanlar yapılandırma hakkını kaybedecek.

 HBB BAŞKANI LÜTFÜ SAVAŞ PENALTI KAÇIRDI,
MAÇTA ATTIĞI GOLLE TAKIMINI YENİLGİDEN KURTARDI…
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen geleneksel 33. Erhan Aksay Futbol Turnuvası kapsamında İskenderun 5 Temmuz dış sahasında yapılan karşılaşma 2-2 berabere sonuçlandı. Kırmızı renkli takımın kaptanlığını yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, takım arkadaşı Yaşar Düzen’in düşürülmesinden kaynaklanan penaltı atışını, beyaz takımın kalecisi Spor Yazarı Hasan Korkmaz kurtardı. Karşılaşmanın son dakikalarında, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, attığı güzel golle durumu 2-2 yaparak takımını yenilgiden kurtardı.
Oynadığı güzel futboluyla dikkatleri üzerine çeken Başkan Lütfü Savaş, attığı golün ardından taraftarlardan alkış aldı. Bölgemizin sevilen siyasetçilerinden MHP’li İbram Gül de verdiği güzel paslarla taraftarların beğenisini kazandı.

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ