Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,37 / Satış: 7,40
€ EURO → Alış: 8,97 / Satış: 9,01

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 27.11.2020
  • 328 kez okundu

KOVİD AVRUPA ŞAMPİYONU TÜRKİYE
Dünyada, 160 ülke arasında en çok KOVİD vakası ve ölümünde 3.sıradayız.
Sağlık Bakanlığı, kovid vakala-rında semptom göstermeyen vakaları da katınca, ortaya çıkan yeni kovid vakaları rakamıyla beraber, Türkiye, Avrupa’da birinciliğe oturdu. Çarşamba günü 28.351 kovid vakası görülen ülkemiz, bu veriyle Avrupa’da 1’inci, dünya-da ise 3’ücü sıraya oturdu.
Dünya’da en yüksek vaka yaşanan ülkelerdeki günlük vaka sayıları şöyle:
ABD: 48.999 vaka
HİNDİSTAN: 37.916 vaka
TÜRKİYEA: 28.351
İTALYA: 25.853 vaka
RUSYA: 23.675 vaka

HATAY’DA GÜNDE 8 KİŞİ KOVİD’DEN ÖLÜYOR
Güvenilir verilere göre, Hatay’da son 25 günde toplam 188 vatandaşımız, yakalandığı kovid-19 hastalığı nedeniyle vefat etti. Hatay, son hafta, %50’nin üzerinde vaka artışı olan iller arasında ilk sırada yer alırken, yatak doluluğu %50’nin üstünde, yoğun bakım doluluk oranı ise %70’i aşmış durumda.
Milletvekili Mehmet Güzelmansur, kovid süreciyle ilgili şu uyarılarda bulundu:
“Hatay, son hafta, %50’nin üzerinde vaka artışı olan iller arasında. Yatak doluluğu %50’nin üstünde, yoğun bakım doluluk oranı ise %70’i aşmış durumda. İlimizde, son 25 günde, 188 hemşerimizi maalesef ki koronadan kaybettik. İlimizde durum ciddi. Lütfen maske-mesafe-hijyen tedbirlerine riayet edelim. Kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığına önem verelim, sağlık çalışanlarımızın yükünü hafifletelim.”

Dutdibili NİLSU’nun HATSU Eleştirisi
29 EKİM’DEN BERİ SU’SUZUZ…
“HATSU Facebook sayfasından beni engellemişler! Neden?”
Antakya Dutdibi Mahallesi’nde oturan bir ev kadını, yaklaşık bir aydır SU’suz olduklarını ve evlerinde su akmadığına söyledi. Nilsu Melek adlı, Dutdibi Mahallesi sakini ev kadınının HATSU’ya yönelik eleştirileri şöyle:
“Sayın yetkililer, HATSU kurumuna yaptığım eleştiriler size ulaşıyor mu? 29 Ekim’den bugüne sular hala yok! Sesimizi duyuyor musunuz? Antakya Dutdibi Mahallesi, Kanarya Sokak, No:46! Kesilen sular ne zaman gelecek?
Bu çekilen çile ne zaman son bulacak? Ayrıca, HATSU facebook sayfasından beni engellemişler! Neden? Hizmet alamadığımız noktayı, nedenini soramayacak miyiz? Hakkımızı arayamayacak mıyız? Dilekçe de yazdık, 185’i de aradık! Nerede bizim suyumuz, diyemeyecek miyiz? Bak, bu saat olmuş, su başında ‘akacak mı’ diye beklerken, ‘siz ne yaptınız 29 Ekim’den bugüne’ diyemeyecek miyiz? ‘Bu millet, yıllardır neden susuz’ diyemeyecek miyiz? Bizi engelleyerek susturabileceğinizi mı sanıyorsunuz?”

BÜYÜKŞEHİR BÜTÇESİ 1 MİLYAR 850 MİLYON TL
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin (BŞB) 2021 yılı bütçesi 1 Milyar 850 Milyon Lira şeklinde belirlendi. Meclis’in Çarşamba günkü toplantısında, Hatay BŞB bütçesi 1 Milyar 850 Milyon Lira şeklinde karara bağlanırken, HATSU bütçesi de 624 Milyon Lira olarak kabul edildi.

Prof. Dr. Kocaman’ın
Anne ve Babası vefat etti
Hatay MKÜ’de görevli Doç. Dr. Selahattin Kocaman, anne ve baba acısını birlikte yaşadı. Doç. Dr. Selahattin Kocaman’ın anne ve babası vefat etti. MKÜ Fen Edebiyat Fakültesi’nde görevli Doç. Dr. Selahattin Kocaman’ın annesi ve babası ile eşi Prof. Dr. Ayşe Yavuz Kocaman’ın kayınpederi ile kayınvalidesi olan merhum baba ile merhume anne, toprağa verildi. MKÜ mesajında, “Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Yavuz Kocaman’ın kayınvalidesi ve kayınpederi (Doç. Dr. Selahattin Kocaman’ın annesi ve babası)vefat etmiştir. Merhumeye ve merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesine sabır ve başsağlığı dileriz” denildi.

ARAÇ MUAYENE ÜCRETLERİNE ZAM
Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren araç muayene ücretlerine zam geliyor. Artışın, % 9.2 oranında olacağı duyuruldu.
TÜVTÜRK’ün yürüttüğü araç muayene bedeli, her yıl, yeniden değerleme oranında artırılıyor. 2020 yılı için belirlenen yüzde 22,58’lik yeniden değerleme oranında artış sonrasında, otomobil araç muayene ücreti 342 TL 50 kuruşa, egzoz emisyon ücreti de 80 TL’ye çıktı.
Halen yürürlükte olan araç muayene ücretleri şöyle:
-Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler 462,56 lira,
-Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklar 342,50 lira,
-Traktör, motosiklet ve motorlu bisikletler 174,64.

2,4 Milyar Dolar
Yerli yatırımcılar, geçtiğimiz hafta 2 Milyar 386 Milyon Dolarlık döviz alımı gerçekleştirdi. Böylece, yerlilerin bankadaki döviz hesaplarındaki toplam tutar 228 Milyar 164 Milyon Dolar ile rekor kırdı.

Açlık sınırı
TÜRK-İŞ son araştırmasına göre, dört kişilik bir ailenin gıda için harcaması gereken asgari tutar yüzde 1,39 arttı. Böylece, Türkiye’de açılık sınırı olarak kabul edilen bu tutar 2 bin 516 liraya ulaşmış oldu.

Destek Paketi
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Yerli film gösterim desteği adı altında, sinema salonlarına 15 Milyonluk destek paketi hazırladık. Başvurular başladı” dedi.

Konteyner aranıyor
İthalatın yavaşlaması yanında ihracattaki artış, boş konteyner sıkıntısını üst seviyeye çıkardı. Siparişler depolarda bekliyor.

Talep çok ama…
Kapasite yetersiz!
Karayolunda yaşanan geçiş belgesi problemleri, taşımacılıkta demiryoluna talebi artırdı. Ancak kapasite yetersiz olduğu için firmalar yeni müşteri alamıyor. TCDD’nin lokomotifleri ise yetersiz kalıyor.

MOTORİNE ZAM
Litrede 33 kuruş
Akaryakıtta, motorin grubuna, bu sabahtan itibaren geçerli olmak üzere litrede 33 kuruş zam geldi. Dün sabah da benzinin litre fiyatı 37 kuruş artmıştı.

YERLİ AŞI NİSAN’DA
Kovid’e karşı dünya ülkeleri aşı yarışında olurken, Türkiye’nin, Erciyes Üniversitesi’ndeki çalışma ile oluşturduğu aşının 2021 yılı Nisan ayında piyasaya çıkabileceği belirtildi.
Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca’nın bu konudaki açıklaması şöyle:
“Temmuz 2020’de ruhsat verdiğimiz, antijen üretimi dahil tamamen yerli Tetanos-Difteri aşısının ilk kısmı bugün Bakanlığımızca kullanıma alındı. Yerlileşme politikası çerçevesinde başlattığımız yerli aşı üretimine yönelik süreç, yeni müjdelerle devam edecektir.”

Ek yatak izni
Koronavirüs vaka artışları nedeniyle özel hastaneler yatak sayısını artırabilecek. Sağlık Bakanlığı, hastanelerden gelen talebe olumlu yanıt verdi.

NARENCİYEYE SICAK HAVA ZARARI,
AFETE GİRDİ
Narenciye ürünlerinin geçtiğimiz yaz aylarında yaşanan aşırı sıcaklarla oluşan zararların tazmini konusu Resmi Gazete’de yayınlanan afet kararnamesiyle mümkün olabilecek. Edinilen bilgiye göre, sıcak hava zararı riski nedeniyle uğranılan zararın tarım sigortası kapsamına alınmasına dair Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Belediye binası komple dezenfekte edildi
YARIM GÜN MESAİ YOK…
Dörtyol Belediyesi’nde önceki gün, yarım gün süreyle işler tamamen durdu. Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin’in koronavirüse yakalanmasından sonra, yönetim, ana binayı komple dezenfekte etme kararı aldı ve Çarşamba günü de bu işlem gerçekleştirildi. Dörtyol Belediyesi’nde dezenfekte çalışması yürütülen Çarşamba günü, yarım gün süreyle, memur ve diğer personel daire dışında kaldı ve işler yürütülemedi.
Dörtyol Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan bilgilendirmede şöyle denildi:
“Vatandaşlarımızın dikkatine… Kovid-19 salgını önlemleri kapsamında, Dörtyol Belediyesi hizmet binamızda dezenfekte işlemleri yapılacağından dolayı, Belediye hizmet binamız 25 Kasım 2020 Çarşamba günü sabah saat 08.00 – 13.00 arasında kapalı olup, saat 13.00 – 17.00 arası hizmet verecektir.”
Duyuru kapsamında, Çarşamba günü Dörtyol hizmet binası sabah 08.00 ile 13.00saatleri arasında hizmet vermedi.

ABDURRAHMAN ÖZCAN VEFAT ETTİ
Antakyalı Mobilyacı Ustası Abdurrahman Özcan, genç yaşta vefat etti. Hızar atölyesi sahibi Cengiz Özcan’ın ağabeyi olan mobilya ustası Abdurrahman Özcan’ın ölümünün kovid kaynaklı olmadığı öğrenildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diler.

TOBB verisi
2020 yılının ilk on ayında 2019 yılının aynı dönemine göre kurulan şirket sayısında 22,84 kurulan kooperatif sayısında %33,89 kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısında %33,00 oranında artış gözlendi.

Yüzde 20 arttı
Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, bu yıl arsa satışında geçen yıla göre yaklaşık yüzde 20’lik artış yaşandığını belirterek, Ocak-Ekim döneminde 368 bin 215 arsa satışı yapıldığını bildirdi.

Antakya MYO’da aynı gün 2 acı olay
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne (MKÜ) bağlı Antakya Meslek Yüksekokulu’nda aynı gün 2 acı olay yaşandı. Edinilen bilgiye göre, Antakya Meslek Yüksekokulu’nda görev yapan Öğretim Görevlisi Onur Yılmaz’ın babası vefat etti. Aynı gün ilerleyen saatlerde de, Antakya Meslek Yüksekokulu’ndan emekli Osman Oğlak’ın vefat haberi geldi.
MKÜ mesajında, “Merhumlara Allah’tan rahmet, Aileleri ve sevenlerine başsağlığı dileriz” denildi.

MEB kararı
Özel eğitim okuluna kayıtlı öğrencilerle aynı okula veya aynı kampüsteki diğer okullara devam eden, özel eğitime ihtiyacı olmayan kardeşler, aynı araçla taşınabilecek.

Denetim var!
İçişleri Bakanlığı tüm valiliklere “Kovid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi. Türkiye genelinde, dört gün süresince Kovid-19 denetimleri yoğunlaştırılacak. Buna göre, yerel yönetimlerce, her bir pazar yeri için pazar yeri yöneticisi belirlenecek ve bu yöneticiler de Valilik ve Kaymakamlıklara bildirilecek.

Yeniden yargılama
Hukuk ve ekonomi alanında yürütülen reform çalışmalarının detayları netleşiyor. Ocak ayında meclise gelecek yargı paketinde AYM kararları “yeniden yargılama” sebebi oluyor.

Rakamlar artıyor
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, “Bugün (25 Kasım) 28 bin 351 kişinin Kovid-19 testinin pozitif çıktı” ifadelerini kullandı.

Yasalaştı
Enerji alanında düzenlemeler içeren Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Teşvik Belgesi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekim’de 974 yatırım teşvik belgesi düzenledi. Bu dönemde yatırım teşvik belgesi tamamlama vizesi alan firmaların sabit yatırım tutarı 1 milyar 699 milyon 507 bin 807 lira, bu firmalarda istihdam edilen kişi sayısı 10 bin 17 olarak gerçekleşti.

Dünya geneli
Dünya genelinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandıktan sonra sağlığına kavuşanların sayısı 42 milyonu aştı.

MSB’de Eğitim
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında, 10 bin 994 subay, astsubay ve devlet memuru tarafından 723 bin 943 erbaş ve ere eğitim verildiğini bildirdi.

ÖSYM kolaylığı
Adaylar ve sınav görevlilerinden gelen talepler doğrultusunda, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (AİS) ve ÖSYM Görevli İşlemleri Sistemi (GİS) mobil uygulamalarına e-Devlet şifresiyle giriş yapabilme özelliğinin eklendiği bildirildi.

Dava sonuçlandı
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullanılan Akıncı Üssü’ndeki eylemler-e ilişkin davada örgütün 4 “sivil imamı”na 79’ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Bakanlık çalışması
Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’deki kuraklık riskinin azaltılması ve yönetilmesi amacıyla bu yıl ülkenin dört bir yanındaki 15 havza için “kuraklık yönetim planları” hazırlarken 2021’de de 7 havza ölçeğinde bu çalışmayı yapacak.

Kaynak desteği
MEB, uzaktan eğitim kapsamında 5, 6, 7 ve 8’inci sınıflar için hazırlanan kaynak fasiküllerin ikinci ünitelerini yayımladı. Bakanlığın “http://odsgm.meb.gov.tr/” adresinden erişilecek 42 fasikülde, 3 bin 300 soru yer alıyor.

Meslek Liseleri
Meslek liseleri, yeni tip koronavirüs salgınına rağmen üretim kapasitesini (temizlik ve dezenfeksiyon ürünlerinden maskeye, tek kullanımlık önlük ve tulumdan yüz koruyucu sipere kadar) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artırarak, 10 ayda ekonomiye 330 milyon liralık katkı sundu.

Karavana ilgi…
Dünyada etkisini gösteren corona virüs salgını nedeniyle çok sayıda vatandaş yaz tatili için karavan tercih etmeye başlarken siparişlere yetişmekte zorlanan üreticiler 1 yıl sonraya gün vermeye başladı.

TOBB verisi
2020 yılı Ekim ayında, kapanan şirket sayısı 2019 yılının aynı ayına göre %5,17 kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında %24,55 oranında artış olup kapanan kooperatif sayısında %4,11 azaldı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ