Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,98

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 30.11.2020
  • 490 kez okundu

Arsuz’da 5 ev ile Pazar yeri karantinada
Arsuz ilçesinde 5 ev ile pazar yerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantina uygulanmaya başlandı. İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, Kaymakam Musa Sarı başkanlığında olağanüstü toplandı. Toplantıda Karaağaç Mahallesi’ndeki 30 nüfuslu 5 ev ile aynı mahalledeki pazar yerinin karantinaya alınmasına karar verildi.
Giriş çıkışlara kapatılan bölgede filyasyon ekiplerinin çalışmaları sürüyor.

OGM çalışanları da KOVİD’li
BARO ORMAN DİKİMİ İPTAL…
Hatay Barosu’nun, geçtiğimiz hafta sonunda düzenlenmesi öngörülen, yanan ormanlık alanda fidan dikimi etkinliği ileri bir tarihe ertelendi. Erteleme gerekçesi olarak, Baro üyesi Avukatlar ile ailelerine fidan dikiminde eşlik ve rehberlik edecek orman koruma görevlile-rinin Kovid’e yakalanması gösterildi. Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez’in bu konudaki kısa mesajı şöyle:
“29 Kasım Pazar günü planlanan fidan dikme etkinliğimiz, Orman Genel Müdürlüğü yerel personelinin Kovid’e yakalanmaları üzerine, 12 Aralık tarihine ertelenmiştir. 12 Aralık Cumartesi günü saat 12.00’de, Antakya Adliyesi önünden birlikte, toplu olarak hareket edeceğiz ve saat 13.00’de de dikim etkinliğimiz gerçekleşecektir.”

İhtiyaç sahiplerine
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Şartlı Nakit Transferinin Etkisinin Güçlendirilmesi Projesi’yle, ihtiyaç sahibi hanelerde yaşayan 386 binden fazla dezavantajlı öğrenciye destek sağladıklarını bildirdi.

Bağımlıyız!
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), kovid-19’un, eğitimden sağlığa hayatın her alanında dijital teknolojilere olan bağımlılığın ortaya çıkmasına sebep olduğunu duyurdu.

Gizli hayırsever
Daha önce benzer örnekleri Hatay’da da ortaya çıkan gizli hayırseverlerin son adresi Mardin oldu. Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, yurt dışından bir grup hayırsever, vatandaşların fırına olan yaklaşık 10 bin liralık borcunu ödedi.

MB Önergesi
CHP önergesiyle, Merkez Bankası’nın; döviz rezervini neden satmaya zorlandığının, bu dövizin hangi fiyatla ve kimlere satıldığının, satış işlemlerinin yasal olup olmadığının, kimlerin bundan kazanç sağladığının, kamu bankalarının bu işlemlerden ne kadar zarar ettiğinin, bu zararın Hazine’ye olan yükünün araştırılması için Meclis Araştırması açılması istendi.

Av. Derviş Süreyya
vefat etti
İlimiz Kırıkhan ilçesinde uzun yıllar Avukatlık yapan, daha sonra İskenderun’a taşınan Derviş Süreyya Tolun, vefat etti.
Kahramanmaraş’ın köklü ailelerinden olan ve Necip Fazıl Kısakürek akrabası olduğu bilinen merhum Av. Süreyya Tolun’un Kahramanmaraş’ta toprağa verildiği öğrenildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

HATSU İŞÇİSİ KOVİD KURBANI
Hatay Büyükşehir belediyesi HATSU çalışanı Hüseyin Karacan, yakalandığı kovid hastalığından dolayı hayatını kaybetti.
Hüseyin Karacan’ın, Belediye-İş Sendikası Yönetim Kurulu üyesi ve HATSU personeli olduğu öğrenildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Adem Karagöz’ün acı günü
BABASI VEFAT ETTİ
Antakyalı gazeteci meslek-taşımız, aynı zamanda İHA Temsilcisi Adem Karagöz, baba acısı yaşadı. Gazeteci Adem Karagöz’ün babası, eşi Gazeteci Lale Köklü’nün kayınpederi Mücahit Karagöz vefat etti.
Baba Mücahit Karagöz’ün cenazesi, Cumartesi günü saat 14.00’te Mezarlık Kompleksi’nden kaldırılarak toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

GÜMÜŞGÖZELİ GENÇ KIZIN ÖLÜMÜ
Defne ilçesi Gümüşgöze Mahallesi sakini Pelin Bellur, genç yaşında vefat etti. Dün öğleden sonra toprağa verilen Gümüşgöze sakini 44 yaşındaki Pelin Bellur’un ölüm nedeni öğrenilemedi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Armutlu SYD Yöneticisiydi
MİTHAT BOZKURT VEFAT ETTİ
Armutlu Mahallesi Sosyal Yardımlaşma Derneği eski Yöneticisi Mithat Bozkurt, vefat etti.
Armutlu Mahallesi’nin aktif, çalışkan isimlerinden Mithat Bozkurt, sosyal çalışmalardaki etkinliği ile bilinmekteydi.
ANTAKYA, Cumartesi günü toprağa verilen merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

İHSAN TAŞÇIOĞLU VEFAT ETTİ
Hatay Sivil Toplum Kuruluşları ve Dernekleri Federasyonu Başkanı Abdurrahman Taşçıoğlu, ağabey acısı yaşadı. Abdurrahman Taşçıoğlu’nun abisi İhsan Taşçıoğlu vefat etti.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Muhsin Yazıcıoğlu
Yeni iddianame
Helikopterin düştüğü tarihte Adana Jandarma Bölge Komutanı olan, emekli Korgeneral Ali Lapanta’nın da aralarında bulunduğu 4 kişi hakkında “görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi.

Para cezası
Yapılan değişiklikle, nakil esnasında belgesi olmadığı tespit edilen hayvanlar için ‘hayvan başına’, nakil sonrasında işletmeye belgesiz getirildiği tespit edilen hayvanlar için, hayvan sayısına bakılmaksızın ‘işletme başına’ ceza uygulanacak.

Varlık Barışı
Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını, 30 Haziran 2021’e kadar Türkiye’deki banka veya aracı kurumlara bildiren gerçek ve tüzel kişiler, söz konusu varlıkları serbestçe tasarruf edebilecek.

Önemli veriler
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bugün, yılın 3’üncü çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını açıklayacak. Temmuz-Eylül dönemine ilişkin dönemsel gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) verileri ise saat 10.00’da duyurulacak.

MEB Yatırımı
Milli Eğitim Bakanlığı, zihinsel engelli ve otizmli öğrencilerin kendilerini ev ortamında hissederek öz bakım becerilerini geliştirebileceği “uygulama evleri”ni 81 ile yaygınlaştırarak, bunların sayısını 220’ye çıkardı.

Yapılandırma…
7256 sayılı Kanun kapsamında; 289 milyar TL’si vergi, 165 milyar TL’si SGK ve kalanı da diğer kurumlara olan borçlar olmak üzere, yaklaşık 500 Milyar TL borcun bu kanun kapsamında yapılandırılması öngörülüyor.

EMLAK VERGİSİNDE SON GÜN
Gayrimenkulü olanlar için emlak vergisi ve işyerleri için çevre temizlik vergisi 2. taksitinin son ödeme tarihi 30 Kasım Pazartesi, yani bugün. Mükelleflerin mağdur olmamaları ve cezalı duruma düşmemeleri için, vergilerini 30 Kasım 2020 gününe kadar ödemeleri gerekiyor.

Dünya Geneli
Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında tespit edilen toplam vaka sayısı 62 milyon 592 bin oldu. En fazla vaka ve ölümün görüldüğü ABD’de 13 milyon 610 bin 357 kişide Kovid-19 tespit edildi, salgın nedeniyle 272 bin 254 kişi öldü.

MUHASEBECİLER HATIRA ORMANI PEŞİNDE
KOMİSYON OLUŞTURULDU
İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, “Hatıra Ormanı” oluşturmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.
Edinilen bilgiye göre, İskenderun ve yöredeki muhasebeciler arasından bir komite oluşturulurken, Hatıra Ormanı Komitesi’nde şu isimler yer aldı:
Merih Hasan Yıldırım, Leyla Eren, İbrahim Kaynar, Serdar Tümkaya, İsmail Bıkmaz, Seçil Kutlu, Fatma Çelenk, Sema Aybar Dağlı, Elvin Bilen, Kozan Dişibüyük, Yelda Yeşil, Nermin Yıldırım Kara, Mevlüde Toma, Deniz Kartal, Gülbahar Atçı.

Emsal karar
Ankara 4. Aile Mahkemesi, velayeti annede olan ve babası tarafından doğduğundan beri hiç görülmeyen çocuğa annenin soyadının verilebileceğine hükmetti.

Yabancı alımı
Geçen hafta, yabancılar, toplamda 572,4 milyon dolarlık Türk lirası varlık alırken, bu varlıklar; 389,7 milyon dolarla hisse senedi, 175,5 milyon dolarla Devlet İç Borç Senedi (DİBS) ve 7,2 milyon dolarla özel sektör tahvil ve bonolarından oluştu.

Kış lastiği
Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan, özel araçlarda ise can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kullanılması gereken kış lastiğini değiştirme ücreti, ebada göre 60 ile 125 lira arasında değişiyor.

Uğur Şahin örneği
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: “Göçmenler, topluluklarına katkıda bulunmaya devam ediyor. Bunun en son örneği, Almanya’da yaşayan iki Türk tarafından Kovid-19 aşısının geliştirilmesidir.”

Kentsel Dönüşüm
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Türkiye’nin her yerinde ‘kentsel dönüşüm’ diyoruz. Her yıl 300 bin olmak üzere, 5 yılda 1,5 milyon konutu dönüştürmek için canla başla çalışıyoruz” dedi.

Ehliyet/Pasaport
Bu yıl 751,70 lira olan B sınıfı ehliyet harcı, 2021 yılında 820,10 liraya çıkacak. A sınıfı ehliyet harçları ise 249,30 liradan 272 liraya artırılacak. Pasaport harçlarında ise süresi 6 ay olanlar için 227,20 lira, 1 yıl olanlar için 332,10 lira, 2 yıl olanlar için 542,20 lira, 3 yıl olanlar için 770,20 lira ve 3 yıldan fazla süreli olanlar için 1085,40 lira alınacak.

Kovid-19 riski
Medicana Kadıköy Hastanesi Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Seval Pehlevan, “Romatizma hastaları da Kovid-19’e karşı riskli grup içinde değerlendiriliyor” dedi.

Depreme karşı
Turgut Özal Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ülker, “Vatandaşlar, bir bina alacaksa, yeni yapıları tercih etmeli” dedi.

Uygulamaya devam
Türkiye genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, hafta sonu belirli saatlerde sokağa çıkma kısıtlamasına devam edilecek. Yeni tedbirler için gözler ise Ankara’da, Bilim Kurulu’nda.

Ülke genelinde
Emniyet Genel Müdürlüğü’nce 25-26 Kasım’da Türkiye genelinde yapılan denetimlerde, 23 bin 581 araç/sürücü kontrol edildi, trafik ışık ve işareti ihlali nedeniyle 195 araç trafikten men edildi.

Uzaktan eğitim
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, 4 Ocak’a, kadar İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından, yüz yüze eğitim yapılan okul öncesi eğitim kurumlarında uzaktan eğitim kararı alınabileceği bildirildi.

MTV artışı
Yeni yılda uygulanacak vergi ve harçlar kapsamında, 1-3 yaş aralığında olan otomobillerin 2021 yılındaki Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), motor silindir hacmi 1300 cc ve aşağısında olanlar için 964 liradan 1051 liraya çıkacak.

Bir genelge daha
İçişleri Bakanlığı, denetimler ve ihbarlar üzerine, otel ve konaklama tesislerinin restoran ile lokantalarına yönelik Valiliklere genelge gönderdi.

Destek istedi
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kadın Destek Uygulaması’nın (KADES) indirme sayısının bu hafta 620 bin 829’dan 891 bin 181’e çıktığını belirterek, destek talebinde bulundu. “Lütfen uygulamayı indirelim, çevremizdekilere indirtelim.”

En zenginler
Dünya’nın en zengin 10 kişisinden 7’si, teknoloji işi yapıyor. Billionaires Index’teki listede ilk üç sırayı; Amazon kurucusu Jeff Bezos, Tesla ve Space X Üst Yöneticisi Elon Musk ve Microsoft Kurucusu Bill Gates oluşturuyor.

30 bini geçtik
28 Kasım itibariyle, Türkiye’de COVID-19 tanısı konan kişi sayısı 30 bin 103 kişi artarken, can kaybı 182 kişi oldu. Uzmanlar, maske ve sosyal mesafeye dikkat demeyi sürdürüyor.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ