Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 01.12.2020
  • 660 kez okundu

Güzelmansur’a göre;
Defne’de günde 130 vaka, 15-17 ölüm…
Hatay CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur, katıldığı bir TV programında, kovid vakalarındaki olağanüstü artış ve yaşanan ölümlerin sanıldığının çok üzerinde olduğunu kaydetti, örnek olarak da Defne ilçesini verdi. Güzelmansur, Defne ilçesinde günde 130 civarında vaka ortaya çıktığını, bu ilçede ölüm sayısının ise 15-17 civarında seyrettiğini savundu.

Hatay’da Anaokullarına Uzaktan Eğitim
Dörtyol hariç 14 ilçede…
Hatay’ın 14 ilçesinde yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında; resmi anaokulu, ana sınıfları ve uygulama sınıflarında eğitim ve öğretimin uzaktan yapılmasına karar verildi. Dörtyol ilçesi haricinde 14 ilçede, resmi anaokulu ve ana sınıflar ile uygulama sınıflarındaki eğitim öğretim faaliyetlerinin 30 Kasım ile 4 Ocak 2021 tarihleri arasında, uzaktan eğitim yoluyla sürdürülmesi kararlaştırıldı.

İskenderun Başsavcısı
Yargıtay Üyesi oldu
Bir dönem İskenderun Başsavcılığı yapan Mustafa Ercan, Yargıtay üyeliğine seçildi. Hakimler Savcılar Kurulu kararıyla Yargıtay üyesi seçilen Mustafa Ercan, son olarak Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı görevinde bulundu.

İl Müdürü Hambolat’tan Başsağlığı Mesajı
Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, dün sabah vefat eden kurum personeli Ferdane Bilgin’in kaybından üzüntü duyduğunu bildirdi.
Sağlık İl Müdürü Dr. Hambolat’ın mesajı şöyle:
“Hatay İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneler Başkanlığı personellerimizden Ferdane Bilgin, hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye Allah’tan rahmet, sevenlerine, ailesine ve sağlık camiamıza başsağlığı diliyorum.”

M.ÖZDİLEK ERZURUMSPOR’DAN AYRILDI
Süper Lig ekibi BŞB Erzurumspor’da teknik direktör ile yollar ayrıldı. Erzurumspor’u çalıştıran Mehmet Özdilek, bu sezon takımından ayrılan 9. teknik direktör oldu.

İP Başkanı Çirkin’in Kovid Mesajı
İYİ Parti Hatay İl Başkanı A. Şefik Çirkin, kovid salgınına karşı en iyi şekilde korunmak gerektiğini söyledi. İYİ Parti İl Başkanı Çirkin’in paylaşımı şöyle:
“Gün geçmiyor ki, birden fazla tanıdığımızı, dostumuzu Kovid’den kaybetmemiş olalım Azmedelim, sabredelim, dikkat edelim dostlar. Allah yardımcımız olsun. Hastalarımıza şifa, yakınlarına sabır kuvvet dileriz Rabbimden, hele sağlık çalışanlarına, bin defa kuvvet, bin defa minnet.”

Tatlı Kardeşlerin baba acısı
Ahmet Tatlı Kalp Krizinden Öldü
Antakya Maşuklu Mahallesi sakinleri; Müfid, Atıf ile Yusuf Tatlı kardeşler, baba acısı yaşadı. Tatlı kardeşlerin babası Ahmet Tatlı, Pazar günü akşam saatlerinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.
Hatay Futbol Tertip Komitesi Başkanı Müfid Tatlı, babasının vefatı üzerine şu mesajı verdi:
“Babamız, koca çınar Ahmet Tatlı’yı, kalp krizi sonucu kaybetmenin büyük acı ve üzüntüsünü yaşıyoruz. Cenazesi, dün, pandemi koşulları nedeniyle, çok sınırlı bir katılımla defnedildi. Bütün dost, arkadaş, tanıdık herkesin törene katıldığını kabul ediyoruz.
Taziye çadırı kurulmayacaktır. Taziyeler, 5324569759 ve 5326879261 nolu telefonlara kabul edilecektir. Bütün ölmüşlerinize Allah rahmet eylesin.”

Dış Ticaret
Türkiye’nin ihracatı, ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,6 artarak 17 milyar 329 milyon dolara, ithalatı yüzde 8,4 artışla 19 milyar 703 milyon dolara yükseldi.

2 Milyonu aştı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde alınan önlemler kapsamında, her gün 2,5 milyon canlı ders yapıldığını belirtti.

Zorunlu oldu
İçişleri Bakanlığı genelgesiyle, 31 Aralık’tan itibaren ticari araç sürücülerinin psikoteknik belgesinin olması mecburi hale getirildi.

Mağdurlara yardım
Gönüllülük temelinde bağış toplamak amacıyla çevrim içi gerçekleştirilecek “Global Reset Summit” etkinliğinde toplanacak gelir, yeni tip koronavirüs salgınından mağdur olanlar için kullanılacak. Zirve, 5-6 Aralık tarihlerinde, Türkiye dahil 11 ülke ile aynı anda gerçekleştirilecek.

Yüzde 34,4 arttı
Türkiye’nin Ekim ayı ihracatında dış ticaret açığı, yüzde 34,4 yükselerek 2 milyar 374 milyon dolara ulaştı.

20 sağlık çalışanı
Türk Tabipleri Birliği, bir haftada 20 sağlık çalışanının COVID-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

DEFNE’DE YEŞİL ALAN GASBINA İTİRAZ VAR
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin 1/5000’li planında Defne’de yeşil alan ayrılmamışken, mevcut yeşil alanın değiştirilmesine karşı çıkılıyor.
Defne’de Halk İnisiyatifi Grubu üyeleri, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı 1/5000lik nazım imar planında yeni yeşil alanlar ayırmamışken, mevcut yeşil alan üzerinde yapı oluşturulmasına karşı çıkıyor. Defne Halk İnisiyatifi grubu üyesi Hasan Nuru’nun bu konudaki tepki mesajı şöyle:
“Hatay Büyükşehir Beledi-yesi’nin, Defne’ deki yeşil alanlara saldırıları sürüyor. Yaptıkları 1/5000 ölçekli nazım imar planında, Defne ilçesi için hiçbir yeni park alanı ayrılmamışken, yeni yeşil alan planlanmamışken, mevcut yeşil alanda, ibadet ihtiyacı gerekçe gösterilip cami yapılmak istenmektedir. Cami ihtiyacı var ise şayet, bunun yeri Defne ilçesinde mumla aradığımız yeşil alanlar olma-malıdır! Yeşil alanlarımızda tasarrufta bulunacağınıza, Defne halkının talep ettiği parkları yapın!”

MKÜ’de “Webinar Sobiad” BUGÜN…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) kütüphane ve dökümantasyon etkinliği olarak, bugün WEBIAD daveti var. Konuya ilişkin duyuruda, “Sizleri, Sobiad Atıf Dizini ile birlikte düzenleyeceğimiz Sobiad ile Akademiyi Keşfedin webinarına davet ediyoruz” denildi.
Duyuruda, “Webinarda; Atıf Tarama Yöntemleri, Sobiad Atıf Dizininde Atıf Tarama ve Sobiad Atıf Dizinini Veri Tabanı Olarak Kullanma konuları ele alınacaktır. Webinarımızın, tüm kullanıcılarımız için faydalı olacağını düşünüyoruz. Sunumlar, Türkçe yapılacaktır. Sunum sonunda, soru-cevap bölümü gerçekleştirilecektir. Değerli katılımlarınızı bekliyoruz” denildi.
Etkinlik, bugün saat 14.00’te yapılıyor.
WEBIAD SOBAID NEDİR?
Webinar ya diğer adlarıyla; web tabanlı seminer, web konferans ve sanal sınıf, teknoloji ve iletişim ağlarının çeşitlenmesiyle, kişi ve kurumların birbirleriyle iletişim kurabildiği çalışma ve etkileşim yöntemlerinden biri.
Webinar; İnternet eksenli seminer, sunum, workshop veya dersler olarak da tanımlanabilir.

110 NOLU HALK OTOBÜSÜ GÜZERGAHI DEĞİŞTİ
Şehir içi ulaşım araçlarının Samandağ yolu Subaşı mevkiini içine alan 110 nolu otobüsünde güzergah değişikliğine gidildiği öğrenildi. Bu konuda Subaşı halkına yönelik bilgilendirmede bulunan Baltacık Kooperatifi Başkanı Bedrettin Aytaç’ın uyarı mesajında şöyle denildi:
“Subaşı Mahallesi sakinlerine duyurulur… 30.11.2020 Pazartesi gününden itibaren, 110 nolu halk otobüsü hattımız, Asır Pastanesi önünden inerek, mahallenin sonuna kadar inecek. Çevre yoluna çıkıp; Dağlı Market, Armutlu, Köprü, Balıkçılar, Yeni Sanayi, Güzelburç, Ali Can Restaurant ve son durak. Dönüş; Yeni Sanayi, Balıkçılar, Fatih Caddesi, Kültür Merkezi, Armutlu, Subaşı Mahallesi olarak belirlenmiştir. Çalışma saatlerimiz, saat 9.00’a kadar 15 dakikada bir, saat 9.00’dan sonra 20 dakikada bir. Hayırlı yolculuklar.”

Dolandırıcılık!
Emniyet Genel Müdürlüğü, “sosyal yardım” vadeden internet uzantılı mesajların dolandırıcılık amacı taşıdığı ve bu tür paylaşımlara itibar edilmemesi gerektiği uyarısında bulundu.

Yüzde 6,7 büyüdü
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın üçüncü çeyreğine (Temmuz-Eylül) ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı. Buna göre; Türkiye ekonomisi, yeni tip koronavirüs salgınının etkilerine rağmen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 6,7 büyüdü.

40 personel
TÜİK, 40 işçi alımı yapacak. Adaylar, sürekli işçi kadrolarına ilişkin ilana Türkiye İş Kurumu (https://www.iskur.gov.tr), Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı (https://kamuilan. ailevecalisma.gov.tr/) ve TÜİK’in (www.tuik.gov.tr) internet sayfasından ulaşabilecek.

BDDK kararı
BDDK, bankaların, yurt dışında yerleşik finansal kuruluşlara yapacakları TL işlemlerinin öz kaynaklara oranına ilişkin sınırı yüzde 0,5’ten yüzde 2,5’e yükseltti.

Dünya geneli
Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan Kovid-19 salgınında tespit edilen toplam vaka sayısı 63 milyon 72 bin 855’e yükseldi.

Yasağa uymayanlar
İçişleri Bakanlığı, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına uymayan 12 bin 671 kişiye adli ya da idari işlem yapıldığını bildirdi.

Ekim İhracatı
Türkiye’nin ihracatı, Ekim’de, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,6 artarak 17 milyar 329 milyon dolara, ithalatı yüzde 8,4 artışla 19 milyar 703 milyon dolara yükseldi.

TÜBİTAK duyurusu
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanlığı, çeşitli birimlerinde görevlendirmek üzere 11 personel istihdam edecek. Başvurular, “https://kariyer.sage.tubitak.gov.tr” internet adresinden 21 Aralık’a kadar yapılabilecek.

Engelli hassasiyeti
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, engelli vatandaşların hayatın her alanına bağımsız ve tam katılımlarını sağlamak amacıyla gelecek dönem yeni uygulamaları hayata geçirecek.

1 milyar dolar
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele sürecinde önemi artan medikal ürünlerde Türkiye’nin ihracatı milyar dolar sınırını aştı.

FETÖ Davaları
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi ve örgütün yapılanmasına ilişkin aralık ayında 6 ildeki 23 davada 1079 sanık hakim karşısına çıkacak.

Oylama bugün
Anadolu Ajansı; “haber”, “yaşam” ve “spor” kategorilerindeki 76 seçkin fotoğrafı, Türkçe ve İngilizce alt yazıyla tüm dünyada oylamaya açacak. Geçen yıl 279 bin kişinin katıldığı “Yılın Fotoğrafları” oylaması, “aa.com.tr/yilinfotograflari” ve “aa.com.tr/photooftheyear” internet adreslerinden 31 Aralık’a kadar devam edecek.

Kaynak desteği
Milli Eğitim Bakanlığı, ilkokul ve ortaokulun tüm sınıf seviyelerinde kaynaştırma eğitimi alan öğrencilere destek amacıyla matematik dersi kazanımlarıyla ilgili 6 kitaptan oluşan uyarlanmış etkinlikler seti yayımladı.

4 Aralık’ta yapılacak
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kasım ayına ilişkin işsizlik ve kısa çalışma ödemelerinin 4 Aralık’ta yapılacağını bildirdi.

Yargılama sürüyor
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimine ilişkin 289 davadan 282’si karara bağlandı, 7’sinde sanıkların yargılanmasına devam ediliyor.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ