Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,98 / Satış: 9,01

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 04.12.2020
  • 577 kez okundu

HATAY’DAN AYDIN’A ATANDI
Hatay Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nde görevli Ziraat Mühendisi Sabahattin Abay, Aydın ili Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlü-ğü’ne atandı ve dün göreve başladı.

Kahramanmaraş’ta Polisi Şehit eden kişi,
Antalya cinayeti katili ve Hatay’a da gelmiş
Kahramanmaraş’ta, kaldığı otelde kendisini gözaltına almaya gelen polislere tabancayla ateş açıp, bir polisi Şehit eden kişinin, Antalya’da cinayet işleyen, daha sonra da ilimiz Hatay’a geldiği öğrenilen Muhammet Karataş olduğu ortaya çıktı. Kahramanmaraş’ta dün polisi Şehit eden kişinin, Antalya’da, arkadaşı Aykut Çakal’ı, otomobilini satarak parasını almak için öldüren Muhammet Karataş (22) olduğu ortaya çıktı ve katil sanığı kısa sürede yakalandı.

A.KEPİRCE’YE KARANTİNA
Arsuz’un Aşağı Kepirce Mahallesi, kovid-19 vakalarının artışı nedeniyle karantinaya alındı. Arsuz ilçesi Aşağı Kepirce Mahallesi’nde, 18 evde toplam 49 kişi yaşıyor. Hafta içinde yapılan kovid testinde 5 pozitif vaka ve 9 kişinin temaslı olduğu ortaya çıktı. Karantinaya alınan Aşağı Kepirce Şehit Hüseyin Çam Caddesi’nde, koronavirüs dolayısıyla 4 hanede 1 vefat eden kişi ve 5 pozitif vaka tespit edilince, Arsuz Kaymakamlığı, bölgeyi karan-tinaya aldı, giriş-çıkışları yasakladı.

MKÜ’de Mesai Saatleri
10.00-12.30 ve 13.00-16.00
Hatay Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla, ilimizdeki kamu kurumlarında mesai saatleri yeniden düzenlenirken, Hatay MKÜ de kendi bünyesinde mesai saatlerini yeniden belirledi.
MKÜ duyurusu şöyle:
“Üniversitemiz çalışma saatlerinde değişiklik yapılmıştır. Üniversitemiz bünyesinde nöbet/vardiya gibi çalışan personel ile Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi hariç olmak üzere, 02/12/2020 tarihinden geçerli olmak üzere, günlük çalışma başlama ve bitiş saatleri 10:00-12:30 ile 13:00-16:00 olarak uygulanacaktır” denildi.. -Haber Merkezi-

KASIM AYI ENFLASYONU % 2.30
Geride kalan Kasım ayında, tüketici enflasyonu % 2,30 oldu. Yıllık enflasyon ise, ilk 11 ay itibariyle % 14,3’e çıktı. Kasım ayında zam enflasyonu % 66 ile domates oldu. TÜİK’in resmi enflasyon verisi hükümet kanadında yüksek bulunurken, bazı ekonomistlere göre gerçek enflasyon Kasım ayı için % 5-6, yıllık enflasyon da % 50-60’lar civarında seyrediyor.

72 SAATLİK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI
Koronavirüs önlemleri kapsamında, bu akşamdan itibaren 72 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması başlıyor. Genelgeye göre, bugün akşam 21.00’den Pazartesi sabahı 05.00’e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

MALİ MÜŞAVİRLER HATIRA ORMANI PEŞİNDE
Komisyon oluşturuldu, Para toplanıyor, Dikim yakında…
Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, Orman Müdürlüğü ile imzaladığı protokolün ardından, fidan dikimi için gün sayılıyor. Muhasebeciler, topladıkları paralarla ormanlık oluşturma gayretinde. SMMMO Yönetimi, hatıra ormanı için destek yardım ekibi de oluşturdu.
Mali Müşavirler Hatıra Ormanı Çalışma Gurubu’nda şu isimler yer aldı:
Tahsin Kırık, Abdullah Korkmaz, Ahmet Çağlar, Ahmet Şenkule, Ahmet Türk, Arif Döner, Ayşegülnaz Kendir, Bekir Sıtkı Gözübenli, Dilber Mansuroğlu, Dilek Kara Irmak, Ertuğrul Bülbül, Figen Biter, Gül Oruç, Gülistan Dalkaplan, Gülşen Renda, Günay Ali Bilgin, Hasan Rende, Hene Köklüyürek, Hüseyin Aksoy, İhsan Açar, İnal Öfkeli, Jale Marufoğlu, Mahmut Eker, Mehmet Şükrü Gürler, Mehmet Tayfur Mesçi, Mithat Kırık, Murat Kelahmetoğlu, Münir Atıcı, Necmi Orukoğlu, Selahattin Hamurcu, Sema Genç, Suphi Yıldız, Suzan Alhasoğlu, Talat Deli, Tuğba Ustaoğlu, Zafer Bakımlı, Zeki Toprak, Zeynep Kuzu.
Hatay SMMMO Yönetimi’nin bu girişimle ilgili mesajı kısa ve öz:
“Hatıra ormanı grubumuzu kurduk. 1 fide, 10 fide, 100 fide… Katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.”

Hatay Valiliği, Yeme-İçme sektörüne 20.00-24.00 arası paket servisi yapabileceklerini duyurdu
Salı gününden itibaren ülke genelinde uygulamasına başlanan, hafta arası gece, hafta sonunda ise 72 saat süreyle, geceli-gündüzlü sokağa çıkma yasağı uygulamasında lokanta, pastane gibi yeme-içme mekanlarının siparişle hizmetlerini sürdürebilecekleri öğrenildi.
Hatay Valiliği, bu alandaki işletmelerin, hafta arası akşam 20.00 ile.24.00 arası paket servis hizmeti yapabileceklerini belirtirken, açıklamayı, Hatay Esnaf ve Sanatkar Odaları Birlik Başkanı Kadir Teksöz yaptı:
“Lokanta, restoran, kafe, kafeterya, pastaneler, tatlıcılar gibi yeme içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları, saat 20.00 ‘den sonra, telefonla yada online sipariş yoluyla paket servisi hizmetlerini saat 24.00’e kadar sürdürebileceklerdir. (Hafta içi 5 gün; Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) Bu mesleklerdeki esnafımız, Cumartesi ve Pazar günleri sabah saat 10’da açarak, saat 20.00’de kapatacaklardır. Hatay Valimiz Sayın Rahmi Doğan Beyefendiye teşekkürler.”

İyileşme beklentisi
Türkiye’de faaliyet gösteren 200 bine yakın lokanta ve restoran, salgın tedbirleri kapsamında kapatılmış ve hizmetleri de sadece ‘online ve gel al paket servis’ olarak düzenlenmişti. Gelirleri paket servislerle sınırlanan restoranlar, platformların aldığı komisyonlarda iyileştirme için düzenleme istiyor.

Esnaf dertli
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken; İşyerleri kapanan ve çalışma saatleri sınırlandırılan esnafın vergi, prim, kredi, kira ödemeleri ile elektrik, su ve doğalgaz faturalarını ödeyemediğini belirtti.

Çiftçi borçlu
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Çiftçinin toplam borç bakiyesi 2019’da 106 milyar 307 milyon lira olarak gerçekleşirken, 2019 yılı sonundan 2020 Eylül ayına kadar tarımda kredi kullanımı 122 milyar 941 milyon liraya ulaştı.”

Zam oranı
Kasım ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte memur, memur emeklisi ve sözleşmeli personele yüzde 3’lük enflasyon farkı zammı imkanı oluştu. Bugünkü enflasyona göre, SSK ve Bağ-Kur emeklileri de Ocak ayında yüzde 7’lik zam alacak. Kesin zam oranı, Aralık enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte 4 Ocak’ta belli olacak.

BUCA BİLİM-MÜZİK FUARI 14-18 ARALIK’TA
Hatay dahil 27 ilimizden 90 Proje, 23 ülkeden 70 Proje ile yarışacak…
İzmir-Buca Belediyesi etkinliği ‘Uluslararası Bilim ve Sanat Fuarı’, bu ayın ortasında yapılıyor. 14-18 Aralık 2020 tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilecek fuar kapsamında düzenlenecek yarışmada, ulusal kategoride, ilimiz Hatay dahil olmak üzere 27 ilden 90 proje, uluslararası kategoride ise 23 ülkeden 70 proje derece için yarışacak.
Katıldığı yarışmalarda elde ettiği birinciliklerle, Buca ve Türkiye’nin adını tüm dünyaya bilimle tanıtan Buca Belediyesi Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi, yurt içi ve yurt dışından genç bilim insanlarını bir araya getirmeye hazırlanıyor.
BUCA IMSEF (International Music, Science, Energy and Engineering Fair) Bilim ve Müzik Fuarı, 14-18 Aralık 2020 tarihleri arasında, koronavirüs tedbirleri nedeniyle online olarak gerçekleştirilecek. Bilim, sanat ve teknolojiye meraklı dünya gençliğini Buca’da buluşturmayı hedefleyen fuar, gençlerin sosyal ve kültürel paylaşım yapmasına da olanak sağlayacak.
Bu yıl ilk kez düzenlenen ve gelenekselleştirilmesi planlanan fuar kapsamında; fizik, kimya, biyoloji, matematik-bilgisayar, enerji-mühendislik ve müzik-piyano kategorilerinde yarışma düzenlenecek. Proje yarışmasına, Türkiye ve dünyanın dört bir yanından yüzlerce başvuru alındı. Alanlarında uzman akademisyenler tarafından gerçekleştirilen ön değerlendirme sonucu, ulusal kategoride Adana, Adıyaman, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Elazığ, Gaziantep, Giresun, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Siirt, Tekirdağ ve Tokat olmak üzere 27 şehirden 68 okulun 90 projesi finale kaldı.
Fuar kapsamında düzenlenen proje yarışmasının uluslararası kategorisinde ise 23 ülkeden 70 proje finalist olarak seçildi. Seçilen ülkeler arasında; Arjantin, Azerbaycan, Brezilya, Kanada, Çin, Endonezya, İran, Kazakistan, Meksika, Nepal, Nijerya, Pakistan, Paraguay, Romanya, Rusya, Sırbistan, Güney Afrika, Tayvan, Tayland, Türkmenistan, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri ve Zimbabve yer aldı.
Ulusal ve uluslararası kategoride finale kalan öğrenciler, 5 günlük fuarda projelerini ve yeteneklerini sergileyip birincilik için mücadele edecek.

ILO tespiti
Uluslararası Çalışma Örgütü’nün 2020-2021 yıllarını kapsayan “Küresel Ücret Raporu”na göre, Ocak-Haziran döneminde çalışanların aylık ücretleri düştü veya daha yavaş artış gösterdi.

Salgını bitirir
“Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısı, salgını bitirebilir mi?” sorusuna cevap veren, İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, “% 90 etkinlikte ise salgını kesin bitirir. % 90 etkinliği olduğunu düşünürsek, bağışıklık oluşması için toplumun en az yüzde 70’inin aşılanması gerekir” dedi.

En savunmasız
Dünya genelinde her yedi kişiden biri, yani toplamda 1 milyardan fazla birey bir engelle yaşamını sürdürüyor ve engelli bireyler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını karşısında en savunmasız grupların başında geliyor.

Beyaz’ı sevdik
sahibinden.com’a geçen ay en fazla beyaz, siyah, gri, gümüş gri ve kırmızı renkli, yakıt türü dizel ve model yılı 2015 olan otomobillere ait ilanlar verildi. En çok ilanı verilen otomobil markalarının sıralaması; Renault, Volkswagen, Opel, Fiat ve Ford oldu.

AVM’LERE GİRİŞTE “HES” ZORUNLUĞU
AVM’lere girişler artık HES ile olabilecek. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşlardan zorunlu olmadıkça AVM’lere gitmelerini istemediklerini isterken, “Kalabalıktan ne kadar uzaksanız, güzel günlere o kadar yakınsınız” mesajını verdi.
Bakan Koca, AVM’lere gidişin HES kodu ile olabileceğini de şöyle duyurdu:
“Salgınla aramıza mesafe koymak için, Pazar ve AVM’lerde kalabalığa karışmıyoruz.”

HES Kodu Anlık bilgi veriyor
Kamu kurumları ile kalabalık yerlere girişte zorunlu olan HES Kodu uygulamasında elde edilen verinin o an için geçerli olduğu hatırlatıldı. Yetkililer, daha önce elde edilen HES Kodu’nun o an için geçerli olduğunu, verinin değişken olduğuna dikkat çekti.
Yetkililerin açıklamasında, “HES Kodu, kullanım süresi boyunca, her sorgulamada anlık sağlık durumunuzu ifade eder” denildi ve şu bilgilendirmede bulunuldu:
“HES Kodunuzu ilk aldığınızda, risksiz olsanız bile, daha sonra pozitif veya temaslı olarak kaydedildiğinizde, HES Kodu sorgulamanızda, o günkü sağlık durumunuz üzerinden değerlendirme yapılır ve durumunuz riskli olarak belirtilir.”

CENAZE, NİKAH TÖRENLERİ… EN FAZLA 30 KİŞİ İLE
İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamındaki önlemlerden biri de, iyi ve acılı günlerde yapılması zorunlu törenlere, birinci derece yakınlar dahil toplam 30 kişinin bir araya gelebileceği ile ilgili. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, nikah törenleri ile cenaze defin işlemlerinde, ev sahipleri dahil, toplam 30 kişinin üzerine çıkılamayacağını duyurdu.
Bakan Koca’nın duyurusu şöyle:
“Duygularımızı rahatça paylaşabileceğimiz günler için cenaze ve nikâhlarda 30 kişiyi geçmiyoruz. Cenaze namazları, yakınlar dahil, en fazla 30 kişi ile kılınabiliyor.”

Enflasyon netleşti
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, kasım ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 12,04, yurt içi üretici fiyatları yüzde 10,69 arttı.

HES kodu şartı
Adalet Bakanlığı’nca, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele tedbirleri kapsamında adliyelere ve istinaf mahkemelerine HES koduyla giriş yapılması şartı getirildi, uygulama bugün itibarıyla başladı.

218’e ulaştı
İçişleri Bakanlığı, 2 teröristin daha teslim olmasıyla, bu yıl ikna yoluyla teslim olan terörist sayısının 218’e ulaştığını bildirdi.

Dünya genelinde
Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında tespit edilen toplam vaka sayısı 64 milyon 845 bini geçti.

YÖK tespiti
Yükseköğretim Kurulu, Kovid-19 küresel salgın önlemleri kapsamında yürütülen uzaktan eğitim sürecinde üniversitelerde engelli öğrencilere yönelik alınan tedbirleri ve mevcut durumu, 195 üniversitenin katıldığı anket ile analiz etti.

Domates/Limon
Tüketici fiyatları bazında Kasım’da en yüksek fiyat artışı yüzde 66,93 ile domateste gerçekleşirken, en çok ucuzlayan ürün yüzde 14,68 ile limon oldu.

Yeterli su var!
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, barajlarda yeterli doluluk olduğunu, ihtiyaçları karşılama noktasında bir sıkıntı bulunmadığını bildirdi.

Bütçe Maratonu
2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi, gelecek hafta Genel Kurul’da görüşülmeye başlanacak. Bütçe takvimine göre, 2021 yılı bütçe görüşmeleri kesintisiz 12 gün sürecek.

Asgari beklentisi
Türk-İş Genel Başkanı Atalay, ‘(Asgari ücret) İşveren ve hükümetin, tebessüm ettirecek, ‘evet’ diyeceğimiz bir rakam getireceğini umut ediyoruz” dedi. Atalay, “Kafamızda bir rakam var. Komisyon üyeleri, önümüzdeki günlerde Hak-İş ve DİSK’in kanaatini alıp açıklar” diye onuştu.

Önce Başkanlar
ABD’nin eski Başkanları, kamera karşısında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olmaya gönüllü olduklarını açıkladı.

Kadın temsili
289 milletvekili bulunan AK Parti’de 54, 138 milletvekili bulunan CHP’de 17, 56 milletvekili bulunan HDP’de 23, 48 milletvekili bulunan MHP’de 4 ve 36 milletvekili bulunan İYİ Parti’de 2 kadın milletvekili yer alıyor.

Sokak hayvanlarına
Tarım ve Orman Bakanlığı, Eylül ayı itibariyle geçici bakımevi yapımı için 5 yerel yönetime 1,8 milyon lira, sahipsiz hayvanların kısırlaştırılması için ilgili kurumlara 4,2 milyon lira ödenek aktardı.

Çevrim içi
İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nin çevrim içi gösterimleri, 14 Aralık’a kadar devam edecek. Festivalin çevrim içi gösterimleri, “www.online.iksv.org” adresinde tiyatroseverlerle buluşuyor.

280 milyon dolar
Türkiye’nin domates ihracatı 11 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,5 artarak 280 milyon dolara çıktı. Domates ihracatında ilk sırada yaş meyve sebze ihracatının geleneksel pazarı Rusya yer aldı.

Bugün başlıyor
İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında, ilk toplantısını bugün yapacak.

2021 tahmini
Kaspersky’e göre, 2021’de birçok finansal siber suç örgütü Bitcoin’i daha sık hedef alırken, diğer siber suçlular daha fazla gizlilik için kurbanlardan ödeme talep ederken transit kripto para birimlerine geçiş yapacak.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ