Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,13 / Satış: 8,17
€ EURO → Alış: 9,67 / Satış: 9,71

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 25.12.2020
  • 910 kez okundu

CHP’den Defne’de Anket
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Defne ilçesinde anket yaptıracak. Defne CHP İlçe Başkanı Akın Parlakyıldız, bu hafta yapmış oldukları Yönetim Kurulu toplantısında ele alınan konular arasında, ilçede, partinin bölgedeki durumunu tespit amacıyla bir anket çalışması girişimi olduğu bilgisini verdi.

BTP, AÖF’de soru iptali istedi
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Hatay İl Başkanlığı, Açık Öğretim Fakültesi’nin (AÖF) 19 Aralık 2020 Cumartesi günü yaptığı sınavda, 19. sorunun iptalini istedi. BTP İl Başkanı Fehmi Uçar, sorunun yanlış ve skandal olduğunu öne sürdü ve şunları kaydetti:
“19 Aralık 2020 günü yapılan sınavda, İnkılap Tarihi bölümünün 19. Sorusunda, ‘Mondros Mütarekesi’nden sonra işgallere karşı ilk direnişin başladığı yer aşağılardakinden hangisidir?’ sorusunun cevap seçenekleri arasında Dörtyol yer almamıştır. Tarihî boyunca esareti kabul etmeyen bu milletin emperyalizme karşı başlattığı tam bağımsızlık yolunda ‘ilk kurşun’, 19 Aralık 1918 de Dörtyol da atılmıştır. Bu gerçeği, 1992 yılında Genel Kurmay Başkanlığı da tescil etmiştir. Buna rağmen, Açık Öğretim Fakültesi’nin hazırladığı 19. Soruda, cevaplar şıkkında Dörtyol’a yer verilmemiştir.
Bizler, Hatay halkı olarak, İlk Kurşun’un Hatay/ Dörtyol’da atılması nedeniyle gurur duyuyoruz. Bu nedenle, Açık Öğretim Fakültesi’ni, yapmış olduğu bu yanlıştan dolayı hata-larını düzeltmeye ve soruyu geçersiz saymaya davet ediyoruz.”

BŞB Personeli Öznur Aksel Bülbül
KOVİD Kurbanı
Hatay Büyükşehir Belediyesi personeli, iyi kalpli, güler yüzlü Öznur Aksel Bülbül, yakalandığı koronavirüs hastalığına yenik düştü. Öznur Aksel Bülbül’ün, dün sabah ölüm haberi geldi.
ANTAKYA, merhumeye Allah’tan rahmet, acılı Ailesine ve tüm sevenlerine sabır ve başsağlığı diler.

İskenderun Belediyesi Yarışması, öğrenciler arası…
YENİYILDA NELER BEKLİYORUM?
İskenderun Belediyesi, ilk ve orta dereceli okul öğrencileri arasında, “Yeni yılda neler bekliyorum?” konulu bir yarışma düzenliyor. Yarışma ile ilgili duyuruda şöyle denildi:
“Yeni yılda neler bekliyorum? 2021 yılından beklentilerimiz, duygu ve düşüncelerimizi anlatan kompozisyon (Anı, Öykü, Mektup vb.) şiir ve resim yarışması başlıyor. Her kategori birincisine, tablet hediye edilecek.”
7-18 yaş arası olan yarışma için başvurular en geç 25 Aralık saat 14.00 olarak ifade edilirken, ödül töreni ise 30/12/2020 tarihinde yapılacak.
Açıklamada ayrıca, “Eserler, 25 Aralık 2020 tarihine kadar (bugün son gün), [email protected]İskenderun.bel.tr adresine gönderilmeli veya elden Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne teslim edilmelidir.”

SAVAŞ, BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYINLADI
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, yakalandığı koronvirüsten kurtulamayarak dün sabah vefat eden Büyükşehir Belediyesi personeli Öznur Aksel Bülbül için bir taziye mesajı yayınladı.
Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“Hatay Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı’nda görev yapan çalışma arkadaşımız Öznur Aksel Bülbül’ü, kovid-19 nedeniyle kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır diliyoruz. Başımız sağ olsun.”

Kışlasaray Lions etkinliği Seminer,
27 Aralık Pazar günü
Antakya Kışlasaray Lions Kulübü üyeleri, ilgililere yönelik, 27 Aralık Pazar günü saat 17.00’da online bir eğitim seminerine imza atıyor. Kışlasaray Lions Kulübü Dönem Başkanı Eda Koyuncuoğlu imzasıyla yayınlanan açıklamada, etkinlikle ilgili şu bilgi verildi:
“Antakya Kışlasaray Lions Kulübü olarak, sizleri pandemi sürecinin kaygılı dünyasından alıp, keyifli birkaç saat geçirmeye davet ediyoruz. Şöyle hayal edin… Davet saati geldi ve çanlar çalıyor. Atların ayak sesleri heyecana katılıyor ve harikulade bir davet sofrasında yerinizi alıyorsunuz.
Akademisyen Mine Çağlar, Mimarlık ve Sanat Tarihçisi bakışıyla; dönemlerin müziğinden, iç mekan düzenlemelerine, mimarisine, mobilyasına, ihtişamlı sofralarına, sofra sanatı tarihi içinde ağırlama ve ziyafet sofraları tarihine, sunum ritüellerine ve dönem modasına kadar geniş bir yelpazede, romanlardan ve dönem filmlerindeki sahnelerden örneklerle, keyifli bir anlatımla bizler için hazırladığı bu online semineri sunuyor olacak.”
Seminer, Zoom Platformu üzerinden gerçekleşecek.

PARLAR’DAN İNÖNÜ MESAJI
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, vefatının 47’inci yılında İsmet İnönü’yü andı. Türkiye Cumhuriyeti İkinci Cumhurbaşkanı, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dava ve silah arkadaşı İsmet İnönü’nün vefatının 47. yılı sebebiyle bir mesaj yayınlayan CHP İl Başkanı Parlar, şöyle dedi:
“Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı, ikinci Cumhurbaşkanı, Cumhuriyet Halk Partimizin Genel Başkanı İsmet İnönü’yü, vefatının 47’inci yılında şükran ve büyük bir minnet ile anıyorum. Onun aziz hatırasına sahip çıkarak, Türkiye Cumhuriyeti için çalışmaya her zaman devam edeceğiz.”

NECVA BOZ’A 40.GÜN ANMASI
Geçtiğimiz ay vefat eden Antakya’nın saygın hanımefendilerinden Necva Boz’un ruhuna, dün mezarı başında Hatmi- Şerif okutuldu. Pandemi koşulları nedeniyle çok sınırlı tutulan katılımla; Av. İlmittin Boz’un eşi, Eda, Esra ve Beyza kardeşlerin annesi merhume Necva Boz saygı ile anıldı. Allah rahmet eylesin.

Vali Doğan’dan “Noel Mesajı”
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Noel Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Vali Doğan’ın mesajı şöyle:
“Sosyal ve zengin kültürel dokusu ile hoşgörü şehri ilimizde aynı gelenekleri paylaşan bir toplumun evlatları olarak, sevinçte ve kederde birlikte olduğumuz Hristiyan hemşehrilerimizin Noel Bayramı’nı tebrik ediyorum.
İbadethanelerin yan yana varlıklarını ahenk içinde sürdürdükleri, tüm semavi dinin mensuplarının kucaklaştığı, kimsenin inancına, kültürüne bakılmaksızın barış ve kardeşlik içinde yaşadığı bu topraklarda, Hristiyan vatandaşlarımızın Noel coşkusunu tüm Hatay halkının hissettiğine yürekten inanıyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle; Hz İsa’nın doğum günü olarak kabul edilen, Hristiyan vatandaşlarımızın Noel Bayramı’nı en samimi duygularımla kutluyorum.”

Ücret değişmiyor
Plastik poşette, 25 krş. olan ücret değişmedi. Açık satılan gıdaların hijyenini sağlamak için satış noktalarında ücretsiz verilen plastik poşetlere alternatif olarak, kağıt/karton içerikli torbaların da sunulması zorunluluğu getirildi.

Ezan, Arapça…
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Ezanın asli halinin dışında herhangi bir dille okunacak çağrının, İslam alimleri ve dünya Müslümanları nezdinde ezan olarak itibarının olmadığı muhakkaktır” denildi.

Onlar da katıldı
Hatay’a sınır komşusu, Suriye’nin İdlib ilinde yaşayan iç savaş mağdurları, yer aldıkları fotoğraflarla aday oldukları AA’nın “Yılın Fotoğrafları” oylamasına katıldı.

Burs ve Kredi
Üniversite öğrencilerine kredi ve burs müjdesi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önümüzdeki yıl lisansta bu rakamı 550 liradan 650 liraya, yüksek lisansı 1100 liradan 1300 liraya, doktorada ise 1650 lira olan ödemeyi 1950 liraya çıkarmış oluyoruz” dedi.

TÜİK açıklaması
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), asgari ücret ve bu ücrete dair artış oranının Kurum tarafından belirlenip Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na (AÜTK) önerilmediğini bildirdi.

Gazeteler sıkıntılı
Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Rıdvan Duran, salgından en çok etkilenen sektörler arasında gazetecilik sektörünün geldiğini söyledi.

İşlemler azaltıldı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevre gelirlerinin takibinde bürokrasiyi azaltarak işlevsellik kazandırmak amacıyla ilgili yönetmelikte değişiklik yaptı.

1 yıl ertelendi
Kamu arazileri üzerinde yer alan turistik tesisler ile deniz turizmi tesislerinden temmuz ila aralık aylarında tahsil edilecek gelirler bir yıl süreyle ertelendi.

Sanat da etkilendi
Türkiye’de 2020, Kovid-19’un ortaya çıkardığı koşullar nedeniyle, pek çok alanda olduğu gibi kültür ve sanat alanında da zor bir yıl olarak kayıtlara geçti.

İstiklal Marşı Yılı
TBMM Genel Kurulu’nda, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve 5 Siyasi Partinin imzasıyla sunulan ortak önergeyle, 2021’in “İstiklal Marşı Yılı” olması kararlaştırıldı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ