Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Kısa Kısa Haberleri

Kısa Kısa Haberleri
  • 31.01.2018
  • 1.413 kez okundu

Reyhanlı’ya Roket Saldırısı
1 Yaralı…
Suriye’nin Afrin bölgesindeki terör örgütü PYD/PKK üyelerince ilimiz Reyhanlı ilçesine düzenlenen roketli saldırıda bir kişi yaralandı. Roket, Gültepe Mahallesi’nde bir evin duvarına isabet etti. Olayda bir kişi hafif yaralandı. Güvenlik güçleri, roketlerin düştüğü yerde incele-melerini sürdürürken, Türk Askeri, terör örgütü üyelerine misliyle karşılık verdi.

TSK’ya güvene ve desteğe teşekkür
Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Operasyonu kapsamında görevli güvenlik güçlerinin elde ettiği başarı Türk halkının takdirini kazanmaya devam ederken, bazı vatandaşların askere güveni ve destekte bulunma isteklerine yönelik olarak ilgili makamlardan teşekkür geldi.
Sınırda bulunan Kaymakamlıkların halka teşekkür amaçlı açıklaması şöyle:
“Türk Silahlı Kuvvetlerimizin PKK/PYD/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine yönelik olarak başlattığı Zeytin Dalı harekâtı, Mehmetçiklerimizin üstün gayret ve yüksek fedakârlıkları sayesinde planlanan hedefler doğrultusunda sürdürülmektedir.
Bu süreçte ülkemizin her köşesinden Kaymakamlığımızı arayan sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarımız, harekâtta görev alan personele moral desteği vermek ve onların yanında olduklarını göstermek maksadıyla çeşitli faaliyetlerde bulunmak ve onlara hediyeler ulaştırmak istemektedirler.
Konu hakkında ilgili makamlarla yapılan üst düzey değerlendirmeler neticesinde, aziz Milletimizin hamiyetperverliğinin her türlü takdirin üzerinde olduğu, ancak devletimizin gücü ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin mevcut imkânları ile Mehmetçiklerimizin bütün ihtiyaçlarının karşılandığı ve bugün itibariyle herhangi bir ihtiyaçlarının bulunmadığı hususunu saygı ile halkımızın bilgilerine sunar, vatandaşlarımızın bu konuda göstermiş olduğu yoğun destek için teşekkürlerimizi sunarız.”

Görevde Yükselme Sınavı 21 Nisan
Başvurular 2-8 Şubat’ta
Hatay Valiliği, bünyesindeki birim müdürlüklerinde ihtiyaç duyulan görevlere, yükselme sınavı ile atanmak üzere personel arayışlarını 21 Nisan’da gerçekleştireceği sınavla belirliyor.
Sınav, merkezi şekilde Ankara’da 21 Nisan tarihinde yapılırken, başvurular da 2-8 Şubat tarihleri arasında yapılabilecek. Hatay Valiliği, bünyesindeki İlçe Kaymakamlıkları ile müdürlüklerde ihtiyaç duyulan kadrolar ile başvuru verilerini de şöyle paylaştı:
-Şube Müdürü: İhtiyaç 1 kişi, başvuran 5 kişi
İlçe Nüfus Md.: İhtiyaç 2 kişi, başvuru 10 kişi
-Şef: İhtiyaç 15 kişi, başvuran 75 kişi
-Veri Kontr. Memuru: ihtiyaç 43 kişi, başvuru 215 kişi
Hatay Valiliği, toplam ihtiyacın 671 kadro olduğunu, toplam başvurunun ise 215 olduğunu duyurdu. Valilik sitesinde görevde yükselme ile ilgili şu bilgiler yer alıyor:
“Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında boş bulunan; İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü, İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü, Şube Müdürü, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü, Hukuk Müşaviri, İl Yazı İşleri Müdürü, İl Mahalli İdareler Müdürü, İl İdare Kurulu Müdürü, İlçe Nüfus Müdürü, İlçe Yazı İşleri Müdürü, Uzman, Eğitim Uzmanı, Şef ve Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, Avukat, Teknisyen, Tekniker, Kütüphaneci, Mühendis (Bilgisayar, Elektrik-Elektronik, İnşaat Ve Gıda Bölümlerinden) unvanları için yazılı ve sözlü olarak iki aşamada Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı yapılacaktır. Sınavın yazılı aşaması Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol hükümlerine göre 21 Nisan 2018 tarihinde saat 10:00’da Ankara’da yapılacaktır. Valiliğimizce ilan edilen unvanlar, boş kadro sayıları, yedek sayıları, ders konu başlıkları ve başvuru kılavuzu ile merkez ve taşra teşkilatına ait sınav modülüne ilişkin yardım dokümanı ilan metni ekinde yer almaktadır.”

‘İyi Dersler Şoför Amca’ Projesi
“İyi Dersler Şoför Amca” Projesi, Hataylı servis şoförlerini en iyi fotoğrafı çekmeye davet ediyor.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları ve Michelin işbirliğiyle “Trafikte Sorumluluk Hareketi” kapsamında gerçekleştirilen ‘İyi Dersler Şoför Amca” Projesi yeni bir fotoğraf yarışması başlatıyor.
2017-2018 eğitim öğretim döneminde, Proje kapsamında, aralarında ilimiz Hatay’ın da bulunduğu yaklaşık 14 İl’de eğitim alan taşımalı eğitim sisteminde görevli servis şoförlerinin katılabileceği yarışmada, şoförlerden, yol güzergahları üzerindeki doğa, insan, manzaralarını fotoğraflamaları bekleniyor. Yarışma, taşımalı eğitimde görev yapan servis şoförleri aracılığıyla ülkemize ait doğal, coğrafi, kültürel ve turistik zenginlikleri tüm Türkiye geneline tanıtmayı hedefliyor. Yarışmaya katılmak isteyen Hataylı servis şoförlerinin, fotoğraflarını www.iyiderslersoforamca.com/fotografyarismasi adresine 28 Şubat Çarşamba gününe kadar yüklemeleri gerekiyor.
Yarışmada, haksız rekabetin önüne geçmek amacıyla, yalnızca cep telefonundan çekilen fotoğraflar kabul ediliyor. Yarışmanın kazananları, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları, Michelin temsilcileri ve güzel sanatlar dalında uzman bir akademisyenden oluşacak jüri değerlendirmesinin ardından 25 Nisan 2018 tarihi itibarıyla www.iyiderslersoforamca.com üzerinden duyurulacak.
Yarışma sonrası; birinciye Samsung Galaxy C5 cep telefonu, ikinciye Samsung Galaxy S4 i9500 16GB cep telefonu, üçüncüye ise Samsung Galaxy J510 2016 Dual Sim cep telefonu hediye edilecek. Kazananlara ayrıca araç muayenesine uygun trafik seti de armağan edilecek.

7 Günde 82 kaza:
1 ÖLÜ, 63 YARALI…
İlimiz genelinde son 7 günlük sürede toplam 82 trafik kazası yaşanırken, bu kazalarda 1 kişinin hayatını kaybettiği, 63 kişinin de yaralandığı kaydedildi. Trafik kazalarının 41’i maddi hasarlı, 41’i de yaralamalı meydana geldi.

MKÜ’de Bolat’ın acılı günü
Ablası Vefat Etti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde görev yapan Fahri Bolat ve Cuma Bolat kardeşler abla acısı yaşadı. Fahri ile Cuma Bolat kardeşlerin ablası vefat etti. Merhumenin cenazesi dün öğle namazı ardından Antakya Akçaova Mahallesi aile mezarlığına defnedildi.
Antakya, merhumeye Allah’tan rahmet, Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diler.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uygulanıyor.
İlimizdeki yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Altınçay Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Kışlalar Mahallesi Atatürk, Boğaziçi Küme Evler, Taşkın, Kara Yusuf Ağa ve 609 Nolu Sokaklara 8:30-16:30 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Modernevler Mahallesi 290, 291, 294, 296, 297, 297/7, 298/7, 299 ve Şehit Jandarma Astsubay Üstçavuş Bekir Çelik Sokaklara 9:00-16:00 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

MKÜ’de Yurt Dışı Öğrenci Sempozyumu
13 Şubat’ta…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde yurtdışı sempozyumu düzenleniyor. Bu konudaki duyuruda, “Daire Başkanlığımıza bağlı olarak faaliyetlerini devam ettiren İdeal İnsan Topluluğu tarafından, 13 Şubat 2018 tarihinde 13.00 – 17.00 saatleri arasında Atatürk Konferans Salonu’nda (Amfi-1) -Yurt Dışında Öğrenci Olmak- konulu sempozyum düzenlenecektir” denildi.

Bilim-Sanat Merkezlerine Öğretmen:
Başvuru 5-16 Şubat
Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki Bilim ve Sanat Merkezlerinin öğretmen ihtiyacının karşılanmasına yönelik Öğretmen alımı yapıyor.
Başvuru ve başvuruya ait onay süreci 5-16 Şubat 2018 tarihleri arasında http://mebbis.meb.gov.tr internet adresinden gerçekleştirilecek. Milli Eğitim duyurusunda, “Öğretmen seçme ve atama sürecine ilişkin iş ve işlemlerin kılavuzda yer alan hükümler doğrultusunda yapılması gerekmektedir. Bilim ve Sanat Merkezlerine ilişkin kontenjanlar, http://orgm.meb.gov.tr/ adresinden ayrıca duyurulacaktır” denildi.

Tarımın geleceği için eğitime destek
Gübretaş Burs Başvuru Sonuçları Açıklandı
Tarım sektöründeki nitelikli insan gücünü desteklemeyi amaçlayan GÜBRETAŞ, Ziraat Fakültesi’nde öğrenim gören çiftçi çocuklarına eğitim bursu veriyor. Bu yıldan itibaren, lisans öğrencileri yanı sıra yüksek lisans ve doktora öğrencilerine de verilmeye başlanan GÜBRETAŞ Eğitim Bursu’nu almaya hak kazanan üniversite öğrencileri şirketin internet sitesinde açıklandı.
-GERİ ÖDEMESİZ-
Sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında, tarım sektörünün geleceği için eğitime de yatırım yapan GÜBRETAŞ, Ziraat Fakültelerinde eğitim görüp ekonomik desteğe ihtiyacı olan çiftçi çocuklarına eğitim dönemi boyunca geri ödemesiz Eğitim Bursu desteği veriyor. 2007 yılından beri lisans düzeyindeki öğrenciler için verilen GÜBRETAŞ Eğitim Bursu’nun kapsamı bu yıldan itibaren genişletildi. Artık Ziraat Fakültelerinde lisansüstü eğitim gören belli sayıda tezli yüksek lisans ve doktora öğrencisi de bu yıldan itibaren burstan yararlanmaya başladı.
-35 FAKÜLTEDEN-
GÜBRETAŞ Burs Komisyonu tarafından yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucunda, Türkiye genelindeki 35 Ziraat Fakültesinden lisans düzeyinde 1. sınıfa bu yıl kayıt yaptıran 33 öğrenci ile tezli yüksek lisans eğitimine başlayan 10 ve doktora düzeyindeki 5 öğrencinin isimleri yedek kontenjanla birlikte tespit edildi. Açıklanan bu öğrencilerle birlikte, 2007 yılından bu yana toplam 300’den fazla Ziraat Fakültesi öğrencisi GÜBRETAŞ eğitim bursundan yararlanmış oluyor.
2017-2018 öğrenim döneminde Ekim-Haziran arasındaki 9 ay boyunca lisans öğrencileri için aylık 300 TL, tezli yüksek lisans öğrencileri için 600 TL ve doktora öğrencileri için 900 TL olarak belirlenen GÜBRETAŞ Eğitim Bursu’nu almaya hak kazanan öğrencilerin isimleri şirketin internet sayfasında (www.gubretas.com.tr) yayınlandı.
Burs almaya hak kazanan öğrenciler, kayıt için istenen evrakları 6 Şubat’a kadar tamamlayabilecek. Başvuru şartlarını yerine getiremeyen öğrencilerin yerine ise burs hakkı yedek listedeki öğrencilere geçecek.

Yetiştirme kurs başvuruları başlıyor
Destekleme ve Yetiştirme Kursları Öğretmen başvuruları başlıyor. 2017-2018 2. dönem kurs takvimine göre, kurs merkezi başvuruları ve onay işlemleri 22-29 Ocak tarihleri arasında alındı. Öğretmenlerin destekleme kurslarına başvuruları ise 30 Ocak ile 6 Şubat tarihleri arasında alınacak. Buna göre başvurular dün başladı.
Öğrenci başvuruları, 7-18 Şubat tarihleri arasında alınacak olup, kurslar, 3 Mart’ta eğitim öğretime başlayacak ve 3 Haziran’da sona erecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ