Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Kısa kısa haberşer

Kısa kısa haberşer
  • 24.04.2019
  • 827 kez okundu

MKÜ’de “Özel Öğrenci Kongresi” 3 gün sürecek
Bugün Başlıyor
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) bünyesindeki Özel Eğitim Bölümü Öğrencileri, Akademisyenler ve özel eğitime gönül verenlerin davetli olduğu üç günlük organizasyon bugün başlıyor.
Kısa adı ÖZET olan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü ve Özel Eğitim Topluluğu işbirliğiyle düzenlenecek 9. Ulusal Özel Eğitim Öğrenci Kongresi, 24-25-26 Nisan 2019 tarihlerinde ilimizde yapılıyor. Kongre Düzenleme Kurulu, bugünkü organizasyon öncesi sloganını, “Farklılıklardan ÖZET” olarak belirlediğini duyurdu.
Bugün, yarın ve Cuma olmak üzere üç gün sürecek olan kongrenin bilimsel programı, MKÜ Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.
Bu konudaki duyuru ve davette şu görüşlere yer veriliyor:
“Hatay, asırlardır pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış, zengin kültürel çeşitliliği ile farklılıkları benimsemiş ve barış içinde bütünleştirmiştir. Özel eğitim alanında sıkça kullandığımız, ‘farklılık, farkındalık ve kendine özgülük’ terimleri, bu şehrin doğasında ve insan ilişkilerinde ete kemiğe bürünmüş vaziyette karşımıza çıkmaktadır. Diğer bir deyişle Hatay, özel eğitimin temel felsefesinin şehre bürünmüş halidir.
Bilimsel çalışmalarımızdan elde ettiğimiz bilgileri paylaşmak, alanımıza ilişkin güncel bakış açılarını tartışmak ve bağlarımızı güçlendirmek için sizleri Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne davet etmek istiyoruz.
Kaldırılan her taşının altından bir devir çıkan bu şehir, kültürel mirasıyla ve tarihi geçmişiyle birçok ilke öncülük etmiş, varlıklarına sahip çıkmış ve geliştirmiştir. Asırlar öncesinden günümüze yolculuk yapmamızı sağlayan Hatay Arkeoloji Müzesi, zengin mozaik eser koleksiyonlarıyla dünyanın sayılı müzelerindendir. Her taşında ayrı bir renk, özellik ve anlam yüklü olan, birbirinden bağımsız ve farklı özellikler taşıyan küçük küçük parçaların bir araya getirilerek anlamlı bir bütün oluşturduğu mozaik sanatı gibi özel eğitim mozaiğini de bu şehirde oluşturmak için ‘Mozaiğin bir parçası da sen ol!’ diyerek ,ÖZET-2019’da sizleri aramızda görmekten mutluluk duyarız.”

7 Günde 124 kaza 139 Yaralı…
İlimize bağlı 15 ilçede son bir haftalık dönemde yaşanın trafik kazalarında toplam 139 kişi hayatını kaybetti.
Resmi verilere göre, meydana gelen 72’si yaralanmalı, 52’si maddi hasarlı trafik kazaları ile toplam 124 trafik kazası meydana gelirken, bu kazalar neticesinde 139 vatandaş yaralandı.

Konukman’ın acılı günü
Babası Vefat Etti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne bağlı Hassa Meslek Yüksekokulu’nda görevli Ayşe Konukman’ın babası vefat etti. Baba Konukman’ın cenazesi, dün öğle namazına müteakip Akbez Merkez Camii’nden kaldırılarak defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Özel bankalara ‘faiz’ çağrısı…
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Özel bankalar, kamu bankaları gibi faizleri düşürerek, müteahhitler de konut stokunun azalması için konut fiyatlarını aşağı çekerek elini taşın altına koymalı” dedi.

3606 Araca ceza
Trafik ekipleri tarafından 15-21 Nisan 2019 tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde toplam 3606 araç sahibi hakkında ceza tutanağı düzenlendi.
İlimiz merkez ve ilçelerinde son 7 günlük süreçte; 17.975 araç kontrol edildi, kusuru tespit edilen 3.606 araç sürücüsüne idari para cezası uygulandı, 78 motosiklet trafikten men edildi,
630 okul servis aracı kontrol edildi, 15 okul servis aracına para cezası tatbik edildi.

69 Alkollü Sürücü
Trafik ekiplerinin kontrolleri sırasında, ilimizde geçtiğimiz hafta içinde toplam 69 sürücünün alkollü şekilde direksiyon başında olduğu ortaya çıktı. İlimizdeki yol kontrolleri sırasında, alkollü araç kullandığı tespit edilen 50 araç sürücüsünün sürücü belgesine geçici olarak el konuldu, yüksek para cezasına tabi tutuldu. Ayrıca 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 19 sürücü hakkında gerekli adli işlemler başlatıldı.

Kayıt dışı düştü
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Mehmet Selim Bağlı, “Kayıt dışı istihdam oranı, doğru teşvik sistemi, bilinçlendirme ve etkin denetimle yüzde 55’lerden yüzde 30’lar seviyesine indirildi.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Akhisar Mahallesine 8:30-16:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Anayazı Mahallesi Yeşiltepe Sokağa 8:30-16:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Karlısu Mahallesine 8:30-16:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Özyörük Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Payas İlçesi Cumhuriyet Mahallesi, Belgin, Kazım Karabekir, Şehit Polis Oktay Selçuk Altun, Söğüt, Yaman, Şanlı, Torun, Keloğlan, Atay, Yunus Emre, Yel, Turna, Sondurak ve Kömür Sokaklarına 9:00-12:00 saatleri arası,
Payas İlçesi Karacami Mahallesi, Namık Kemal, Ebru, İnönü, Atmaca, Serkan, Kamelya, Sümer, Aydın ve Selçuk Sokaklarına 12:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Beşaslan ve Gazimurseltepesi Mahallelerine 9:30-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Güveççi Mahallesi Güveççi, Ceylan ve Kayrak Sokaklara 9:30-13:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Görentaş Mahallesi Görentaş Sokağa 9:30-13:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Yeşilköy Mahallesi Atatürk Sokağa 9:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Coşkuyla kutlandı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin açılışının 99. yıl dönümü, Hatay ve tüm yurtta coşkuyla kutlandı.

Bakanlık devrede
Türkiye’de erken yaşta obezite oranları giderek artıyor. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, 5 yaş altı her 10 çocuktan biri obez. Bakanlık, bu oranı düşürmek için harekete geçti. Anaokulu öğretmenleri için beslenme ve fiziksel aktivite rehberi hazırlandı. Haziran ayında yayınlanacak rehberle, çocuklara sağlıklı beslenme öğretilecek.

İstanbul bekliyor
YSK, AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptali ve yenilenmesi istemiyle yaptığı olağanüstü itirazını görüşmeye devam ediyor.

Bu çağrı önemli
Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Sözcüsü Selin Ünal: “Şu anda Suriye savaşının 8. yılı ve mültecilerin ülkelerine geri dönüş için tamamen elverişli bir durum yok. Dolayısıyla beraber yaşamanın yollarını bulmak durumundayız.”

Altının gramı
Altının gram fiyatı, dün güne yatay seyirle başlamasının ardından, 238,7 lira seviyesinde dengelendi. Çeyrek altın 389 lira ve Cumhuriyet altını 1.595 liradan işlem gördü.

Çocuk İşçiler
Uluslararası Çalışma Örgütü’nün raporuna göre, tüm dünyada 73 milyonu “tehlikeli” işlerde olmak üzere, 152 milyon çocuk işçi bulunuyor. En fazla çocuk işçi ise tarım sektöründe.

HATSU çalışması
İskenderun Sanayi Sitesi’nde bulunan İskenderun Otogar’ının altyapı ihtiyacını karşılamak amacıyla çalışma başlatan HATSU, kanalizasyon hattının ana şebeke bağlantısının yapılması ve sorunların giderilmesi adına yeni hat döşeme çalışması yapıldığını aktardı.

Gazetecilik eğitimi
MEB ile TRT, lise öğrencilerine yönelik “gazetecilik eğitimleri”nin düzenlenmesi ve meslek liselerindeki alan öğrencilerine TRT’de beceri ve staj imkanının sağlanmasına yönelik işbirliği yaptı.

81 İl’de yapıldı
Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığına bağlı birimler tarafından 81 ilde, 2019’un ilk “Huzurlu Sokaklar Uygulaması”nda 387 bin 598 kişi kontrol edildi, çeşitli suçlardan aranan bin 452 kişi yakalandı.

İdlib, gergin!
Suriye’de “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi” sınırları içinde yer alan Felyün ve Kurin köylerine gece saatlerinde hava saldırıları düzenl-nirken, saldırılarda can kaybı yaşanmadı. Hatay, yanı başındaki İdlib’de yaşananları yakından izliyor.

Zeytin rekoltesi
Türkiye’nin sofralık zeytin ihracatı, Ekim 2018-Mart 2019 döneminde, geçen sezonun aynı dönemine kıyasla yüzde 14 artarak 80,8 milyon dolara çıktı.

Kitap okumuyoruz
Listede sonlardayız
Dünyada en çok kitap okunan ilk 10 ülke arasında 6 Asya ülkesi 4 Avrupa ülkesi bulunuyor. Türkiye, haftada ortalama 5 saat 54 dakika kitap okunma süresiyle listenin 18’inci sırasında yer alıyor.

Önemli veri
25 Nisan Perşembe: 10:00/Kapasite Kullanımı/Mart/Önceki: % 74.3

9 günlük plan
Ramazan Bayramı tatilinin 9 gün olarak açıklanmasıyla birlikte Hatay, doğal ve kültürel güzellikleriyle turistleri beklerken, turizmciler, rezervasyonların birçok il bazında şimdiden başladığını belirterek, yoğun bir turizm dönemi yaşayacaklarını belirtti.

Koltuğunu devretti
Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında, Belediye Başkanlık makamını, Mızraklı Kenan Ahmet Öztürk İlkokulu 2/D sınıfı öğrencisi Güneş Ramazan’a temsili olarak devretti.

Fen Liseleri buluşuyor
Milli Eğitim Bakanlığı ve Gazi Üniversitesi işbirliğiyle, Türkiye genelinde 310 fen lisesinden 390 öğrenci, bilimsel projelerini 29-30 Nisan’da Kızılcahamam’da düzenlenecek öğrenci kongresinde bildiri olarak sunacak.

Başvurular başlıyor
ÖSYM tarafından uygulanacak olan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 2019 için başvurular 26 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında alınacak. Bu yıl DGS 30 Haziran tarihinde uygulanacak. DGS sonuçları ise ÖSYM’nin sınav takviminde yer alan bilgiye göre, 25 Temmuz tarihinde açıklanacak.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ