Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,85 / Satış: 5,88
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,54

Kıymetini bil evlat

Türkan Barutçu Wisho
Türkan Barutçu Wisho
  • 01.07.2017
  • 2.367 kez okundu

Yakut, zümrüt, mücevher… Aklınıza kaç tane değerli taş gelirse gelsin, ‘bir evlat’ etmez!

‘Çocuğun olunca beni anlarsın ancak evladım’ dersiniz, siteminiz olduğunda ya da kırıldığınızda, öyle değil mi? Bir kıvılcım yüreğinizi yakar da, o kalp kan damlar gözlerinizde çocuğunuzla anlaşamadığınızda, kavga ettiğinizde ya da sizi ‘anlamadığında’.

İki eliniz arasına başınızı alırsınız, başınız iki elinizde kocaman dağ olur ve siz artık o dağda taşıyamazsınız… Oysa evlat için ne çok şeye katlanmışsınızdır da, o bilmez! Ve o bildiği yoldan şaşmaz, şaşıp kalan siz olursunuz çoğu zaman. Gözünüzden önce gönlünüzde gördüğünüz o varlık, dünyaya gelip de şöyle kocaman olduğunda, gururunuz olur, göğsünüz iftiharla kabarır, onore olursunuz.

‘Allah hiç kimseye evlat acısı yaşatmasın’ deriz, en ufak bir hastalıkta, kazada ya da bir ‘şehit’ haberinde…

Cümleten AMİN der yürek, ağızdan önce. Ey evlat! Kıymetini bil ve annene babana karşı haddini de bil, bil ki seni yaradan, sana gücenmesin! Takvimden düşen her sayfa ömürden geçip giden, tüketilen zamandır!

İnsanoğluna ödünç verilen hayat , ‘bir gün’ geri alınacak.

‘Keşke’ acıdır… ‘İyi ki’ demek varken, pişmanlıklara yer vermemeli şu kısacık hayatta ve en önemlisi, katlanılan her acı o evlada değer! Yeter ki oda bu ‘değeri’ bilsin. Saygılarımla.

Türkan Barutçu Tümer

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ