Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

KKTC’nin Milli Otomobili Günsel’de

KKTC’nin Milli Otomobili Günsel’de
  • 13.03.2020
  • 752 kez okundu

Hataylı Mühendis İmzası

Günsel’i geliştirmesinde imzası olanlardan biri de Hataylı Mühendis Ali Demirbilek.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin milli otomobili Günsel, 20 Şubat’ta gerçekleştirilen bir organizasyonla tanıtıldı. Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde, Türk Mühendis ve Tasarımcıların 10 yıllık çalışma ve 1,2 milyon saat içeren bir emekle geliştirildi. Günsel’i geliştirmesinde imzası olanlardan biri de, Hataylı Mühendis Ali Demirbilek.
Günsel’in ilk modeli olan B9, üç renkte üretildi. Sarı, Kıbrıs’ın toprağını simgeliyor. Mavi ise mavi vatan Akdeniz’i. Kırmızı renk ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağındaki kırmızı yıldız ve hilalden ilham alıyor. Günsel B9’un tasarım ve iç dizaynları büyük bir beğeni topladı.
Konuya ilişkin konuşan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Babamız Dr. Suat Günsel’in kurduğu hayali, hep birlikte, tek vücut, tek yürek olarakl, büyük bir inançla, gece gündüz çalışarak gerçeğe dönüştürdük” dedi.
Günsel gibi büyük bir projenin hayata geçmesinin, Yakın Doğu Üniversitesi’nin bilim üretme gücünün en değerli göstergelerinden olduğunu ifade eden Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Yakın Doğu Üniversitesi ve Girne Üniversitesi, coğrafyanın en büyük, en gelişmiş üniversiteleri olmuş ve dünyanın saygın üniversiteleri arasında yerlerini almışlardır. Her yıl uluslararası indeksli dergilerde yayınlanan iki bine yakın makale ve şu anda devam eden 385 projeyi aynı anda yürütecek teknolojik altyapı ve akademik donanıma sahip olunmuştur” değerlendirmesi yaptı.
Seri üretimi 2021’de başlayacak olan Günsel’in üretim kapasitesi, 2025’te yıllık 20 bin araca ulaşacak. Günsel’in ilk modeli B9’un lansmanının yapıldığı gecede, bugüne kadar gizli tutulan ikinci model J9’un tanıtım maketi de davetlilerin beğenisine sunuldu. SUV olarak tasarlanan J9’un geliştirme sürecinin 2022’de tamamlanarak prototip tanıtımının yapılması planlanıyor.
Y akın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel’in gecede gerçekleştirdiği sunumda, ikinci model J9 modelinin seri üretimininse 2024’te başlayacağı bilgisi yer aldı. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ