Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,66 / Satış: 6,69
€ EURO → Alış: 7,28 / Satış: 7,31

Koalisyonlar karmaşasında

Koalisyonlar karmaşasında
  • 18.12.2018
  • 623 kez okundu

‘Kafalar Karışık’

Necmettin Çalışkan: “Eskiden, koalisyon sandıktan çıkan sonuca göre yapılırdı. Şimdi seçime gitmeden koalisyon yapma zorunluluğu doğdu!”

Yeni dönem/Başkanlık sistemi sonrasında unutulması beklenen ‘koalisyon’ uygulamasının ‘AKP-MHP’ bağlamında gündemde kalmasını değerlendiren, Saadet Partisi’nin Hatay’daki önemli ismi Dr. Necmettin Çalışkan, “Gel gör ki, yeni sistem, beklentilerin ötesinde, deyim yerindeyse siyaseti kilitledi, herkesi bir birine mecbur bıraktı. Tüm partiler beraber hareket ederek, ittifaklar, koalisyonlar yapmak zorunda kaldı. Hatta yakın zamana kadar; ‘insanın dinlemeye bile tahammül edemeyeceği’, düşmanına bile söylenince yüzünün kızaracağı ‘cibilliyetsiz, zürriyetsiz, vatan haini, bölücü’ gibi en ağır ithamları birbirlerine karşı yapanları aynı çatı altında toplanmak zorunda bıraktı” dedi.
Eskiden, koalisyonun, sandıktan çıkan sonuca göre yapıldığını, şimdi ise seçime gitmeden koalisyon yapma zorunluluğu doğduğunu dile getiren Çalışkan, “Eskiden koalisyon sadece hükümet programı üzerini kurulurdu. Şimdi partiler ve adaylar üzerine koalisyon yapılıyor” tespiti yaptı.
-İKİLİ YAPI-
Yaşanan süreçte gelinen noktayı, “Artık ülkemizde ABD’de olduğu gibi Demokratlar-Cumhuriyetçiler, Sağcılar-Solcular gibi ikili yapıya geçildi” şeklinde yorumlayan Çalışkan, “Umarız bu sistemin yanlışlığı bir süre sonra anlaşır, dizlerimizi dövmeden makul bir yapıya geçilir” dedi ve net bir mesaj verdi:
“Türkiye her ne kadar tek adamlık dönemine girmiş olsa da artık evrensel değerlerden uzaklaşıp içine kapanan milliyetçi söylemlere mecbur bırakılıyoruz. Koalisyonlar değil de, bu zorunlu ittifakların ülkeye ne kadar zarar verdiği anlaşıldığında inşallah geç olmaz.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ