Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

Koç Özel Lisesi öğrencileri örnek oldu

Koç Özel Lisesi öğrencileri örnek oldu
  • 13.01.2018
  • 1.250 kez okundu

Suriyeli mülteci ailelere 15.000 TL yardım topladı

Liseli iki arkadaş, ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan ve İstanbul’un çeşitli semtlerinde yeni hayatlar kurmaya çalışan Suriyeli mülteci ailelerine, sürekliliği esas kılan bir destek girişimi oluşturmak için çalışmalar gerçekleştiriyor.
Suriye’deki iç savaştan kaçan mültecilerin yarısından fazlasına ev sahipliği yapan Türkiye’de, BM verilerine göre 2 milyon 900 bin sığınmacı yaşıyor. Bu kapsamda harekete geçen Koç Özel Lisesi 11.sınıf öğrencisi Nazlı Nil Erbaş, “Etrafımızdan çeşitli gıda veya giyim yardımları toplayarak bunları bir sefere mahsus ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmak yerine, devamlılığı olabilecek, kendi içerisinde mikro ekonomi oluşturabilecek bir girişim modeli oluşturmak istedik” diye konuştu.
Nil Erbaş’ın bu organizasyondaki okul arkadaşı ise Yasemin Tekin şöyle konuştu:
“Satışlardan elde ettiğimiz gelirlerle de başka Suriyeli ailelere yardım ulaştırmak istedik ve bu noktada birçok yardım derneği ile temasa geçtik. Dernek sayesinde, hayatlarını çok zor şartlarda sürdürmeye çalışan Suriyeli çocukları ve ailelerini bularak onlara satış gelirleri ile satın aldığımız çocuk bezi, bebek mamaları ve çeşitli giyim eşyalarını bizzat verme şansı bulduk.”
İki arkadaş, Nil ve Yasemin, tasarladıkları çok yönlü proje sayesinde, Suriyeli mültecilerin yaşamları içerisinde bir mikro ekonomi ortamı kurarak sürdürülebilir bir döngü yaratmayı başardılar.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ