Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Konkordato Araştırması

Konkordato Araştırması
  • 24.10.2018
  • 1.442 kez okundu

Hatay Milletvekili M. Güzelmansur TBMM’ye önerge verdi

Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, konkordato mağduriyetleri için Meclis Araştırması istedi.
Milletvekili Güzelmansur, son zamanlarda giderek artan konkordato ilanlarından doğan mağduriyetlerin ve konkordatonun suistimal edildiği iddialarının araştırılmasını isterken: konkordatonun yarattığı mağduriyetlerin ve konkordatonun suistimal edilip edilmediğinin tüm yönleriyle araştırılması ile çözüm önerileri geliştirilmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için önerge verdi.
CHP’li Güzelmansur’un önergesinde gerekçe ile ilgili de şunlar yer alıyor: ”Ülkemizde yılbaşından bu yana TL’nin döviz karşısında değer kaybetmesiyle, üretim maliyetleri artmış, kredi faizleri yükselmiş, finansmana erişim zorlaşmış, ekonomik faaliyetler daralmış ve bu tüm bunlar konkordato müessesesinin yaygınlaşmasına neden olmuştur. Ezici çoğunluğu inşaat sektörü olmak üzere tekstil, ayakkabı, sağlık gibi hammaddesi ihracata ve dolayısıyla dövize endeksli sektörlerden gelen konkordato talepleri çığ gibi büyümektedir. Şu ana kadar ticaret mahkemelerine konkordato başvurusu yapan borçlu sayısının 3 binin üzerinde olduğu ifade edilmektedir. Ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte bu sayının da katlanarak artacağı tahmin edilmektedir.
Konkordatonun mağdur ettiği kesimlerin başında ücretlerini alamayan işçiler, emekçiler gelmektedir. Bankaların kullandırdıkları kredi karşılığı rehinli alacaklar işçi alacaklarının önündedir. Konkordato sürecindeki işçi alacaklarına çözüm olarak sunulan Ücret Garanti Fonu ise kesin ve tam çözüm üretmekten uzaktır. Çünkü Ücret Garanti Fonundan yararlanabilmek için işçinin son bir yıl içerisinde konkordato ilan eden işyerinde çalışıyor olması gerekmektedir.
Ayrıca yapılacak ödeme işçinin ödenmeyen üç aylık ücretiyle sınırlıdır. Oysaki bir yıldan daha az süre çalışan ve 3 aydan daha fazla alacağı olan emekçiler de vardır. Aylarca döktükleri alın terinin karşılığını alamayan emekçiler kapılarına haciz memurlarının geldiğini söylemektedirler. Bu durumdaki işçiler aileleri ile birlikte düşünüldüğünde, konkordato binlerce kişiyi aç bırakmakta ve mağdur etmektedir.”
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, önergesinin gerekçesiyle ilgili de mağduriyet yaşadığını belirttiği iki kesimle ilgili örneklemeyi şöyle aktardı: “Konkordato mağduru ikinci kesim ise noter huzurunda ya da tapu dairesinde satış sözleşmesi yapmadan maket üzerinden ev satın alan vatandaşlarımızdır. Ev sahibi olmak umuduyla tüm birikimini bu yöntemle bir inşaat projesine yatıran vatandaşlarımız inşaat şirketinin konkordato ilan etmesinden sonra hak talep edememektedirler. Bu durumdaki mağdur sayısının yüzbinleri bulduğu ifade edilmektedir.
Konkordato mağduru üçüncü kesim ise alacaklarını tahsil edemeyen şirketlerdir. Bazı firmalar konkordato sürecini gizlilik içerisinde yürütmektedirler. Firmanın konkordato talebinden haberdar olmayan ve bu firmaya mal veya hizmet satan şirketlerin konkordato kararından sonra teminatları boşa çıkmakta, alacaklarını tahsil edememektedir. Bu durumdaki şirketler de ya konkordatoya gitmekte ya da kapanmaktadır.” -Gökay Gökdemir-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ