Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,85 / Satış: 5,88
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,54

Konu “Diyarbakır” da değil… Konu “Cumartesi” de değil…

Tamer Yazar
Tamer Yazar
  • 17.09.2019
  • 395 kez okundu

Tarih…
6 Şubat 2011
Yer…
Beşiktaş
Başbakanlık Çalışma Ofisi
Bir görüşme…

Taraflar mı ?

Dönemin Başbakanı Erdoğan ve kayıp yakınlarını bulabilmek için 306 haftadır Galatasaray Lisesi önünde Cumartesi günleri eylem yapan “Cumartesi Anneleri”… 12 kayıp ve faili meçhul ailesi, ilk kez devlette bir muhatap bulmanın mutluluğunu yaşadı, hazırladıkları dosyayı Erdoğan’a sundu… Erdoğan’la görüşmeye, 12 Eylül askeri darbesi sırasında gözaltına alındıktan sonra bir daha kendisinden haber alınmayan Cemil Kırbayır’ın 103 yaşındaki annesi Berfo Kırbayır da katıldı.

Merak edenler için bir hatırlatma yapalım…

Berfo Kırbayır ya da bilinen adıyla BERFO ANA, oğlu Cemil Kırbayır, 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında gözaltına alınıp, ardından kendisinden bir daha haber alınamayan bir CUMARTESİ ANNESİ. 105 yaşındaki Berfo Kırbayır, kayıp yakınları ile birlikte o gün dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’la da görüşmüş ve TEK DİLEĞİM, ÖLMEDEN OĞLUMUN MEZARINI GÖREBİLMEK demişti.

12 Eylül döneminde evden alınan ve bir daha geri dönmeyen oğlu Cemil Kırbayır için 33 yıl mücadele verdi, Berfo Ana… 21 Şubat 2013’te, geçirdiği mide kanserine bağlı ameliyattan sonra meydana gelen komplikasyonlar sonucu olarak da, 106 yaşında hayatını kaybetti.

O gün, bu görüşme, haber sayfalarına şöyle geçti…


Annelerin taleplerini dinleyen Başbakan Erdoğan, 8 yıldır faali meçhullerin önlendiğini, bu konuyla mücadelede hükümetin kararlı olduğunu, kayıp yakınlarının acılarını dindirmek için de hükümet olarak her türlü çabayı göstereceklerini söyledi. 30 yıl geçmiş vakalarda sonuç almanın kolay olmadığını ifade eden Erdoğan, yine de bunun bir mazeret olamayacağını, gerekli her türlü çabanın gösterileceğini belirtti.

Ve tarih…
27 Ağustos 2018

Konu, Cumartesi Anneleri…
Annelerin, çocuklarını arayış çabası…
Ama bu çabaya ekli bir polis MÜDAHALESİ…

Konuşan isim…
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu…

Söyledikleri, 6 Şubat 2011’den sonraki değişime dair…


Anneliğin, terör örgütünce istismar edilmesine, teröre kılıf yapılmasına göz mü yumsaydık?

O güne düşen haberin sayfası mı ?

Şu cümlelere ev sahipliği yaptı…


Galatasaray Meydanı’nın, terör örgütlerinin sözde ortak meşruiyet alanı haline getirilmesine müsaade etmeyeceklerini belirten Soylu, “Bu millet yüz yıl önce bunların ağababalarına bu ülkeyi teslim etmemişti, bugün onların paçozlarına da teslim etmez, bunu herkes böyle bilsin.”

Başlarken bir şey dedik…


Konu “Diyarbakır” da değil…
Konu “Cumartesi” de değil…

Konu, ANNELER…

O yüzden, 6 Şubat 2011’de terk ettiğimiz tavrımıza bir kez daha sahip çıkarsak, anneleri de acılarını da BENDEN ya da SENDEN diye tasnif etmezsek, yan yana ve BİZ diye yürüyebilirsek, belki bir şeyleri bu ülke adına değiştirme şansına sahip olacağız…

Becerebilir miyiz ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ