Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,80 / Satış: 6,83
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Konu, işi yapmak ve bitirmek değil,

Konu, işi yapmak ve bitirmek değil,
  • 02.12.2017
  • 745 kez okundu

Ama stratejik plan dahilinde yapmak!

İSTE Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Vahit Çalışır: “Bir işin yapılmış olması tek başına önemli ve yeterli değildir, ama stratejik plan dahilinde etkin kullanılabiliyor olması çok daha önemlidir.”

İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin (İSTE-TTO) düzenlediği Teknoloji Sohbetleri – TechTalks serisinin bu haftaki konuğu, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Vahit Çalışır oldu. Başarılı yatırımların oluşabilmesi için gerekli istatistiksel verilerin kolay, hızlı ve güvenilir olarak elde edilebilmesi konularının ele alındığı haftanın ‘Teknoloji Sohbeti’, Barbaros Hayrettin Konferans Salonu’nda gerçekleşti.
Konuşmasına, “İstatistik” kelimesinin sanki matematikmiş gibi algılandığını ifade ederek başlayan, Yrd. Doç. Dr. ÇALIŞIR; “Unutmayınız ki, bir işin yapılmış olması tek başına önemli ve yeterli değildir, ama stratejik plan dahilinde etkin kullanılabiliyor olması daha önemlidir” dedi.
“Veri Analizinde Yenilikçi Yaklaşımlar ve Lojis-tikte “R” Programlama Dili” konusunda merak edilenleri de paylaşan Çalışır, “R programlama diliyle oluşturduğunuz bir çalışma, hem verinin daha rahat bir biçimde dijital ortama aktarımını, hem arşivlenmesini hem de geleceğe yönelik planlar oluşturmanızı kolaylaştırılacaktır. Bir işletmede geriye dönük analiz yapılmıyorsa, ileriye yönelik tahmin de yapılabilmesi de zordur” dedi.
R Programlama Dili’nin arayüzünün katılımcılara uygulamalı olarak gösterildiği Teknoloji Sohbetleri – TechTalks, çok sayıda soruya verilen ayrıntılı cevaplarla devam etti. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ