Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,75 / Satış: 7,79

Koro da Ticari rakamlar da

Koro da Ticari rakamlar da
  • 01.12.2017
  • 798 kez okundu

Herkesi Keyiflendirdi

Antakya Medeniyetler Korosu’nun da sahne aldığı ve ilk kez düzenlenen İsrail’deki Türk Günü’ne ilişkin konuşan AKİB Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, İki ülke arasındaki 4,3 milyar dolarlık ticaret hacmine işaret etti.

İbranice, Arapça ve Türkçe eserler seslendiren Antakya Medeniyetler Korosu’nun performansı ayakta alkışlanırken, Türk Mutfağı da tanıtıldı. Türkiye’de giden 16 gıda firması ise farklı yörelerin değişik tatlarını katılımcılara sunma imkanı buldu.İsrail’de ilki düzenlenen Türk Günü’nde yaşananların iki ülke arasındaki ilişkiler bağlamında önemli olduğuna işaret eden ve ticaret hacminin geçen yıl 4,3 milyar dolar olduğunun altını çizen AKİB Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, bunun 3 milyar dolarını Türkiye’den İsrail’e yapılan ihracatın oluşturduğunu kaydetti. Gıda ürünlerinin bu ihracattaki payının yüzde 10 civarında olduğunu ifade eden Yamanyılmaz, gıda ihracatının geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 34 arttığını vurguladı. Yamanyılmaz, bu rakamın yeterli olmadığını, İsrail’de kişi başı gelirin yıllık 38 bin dolar olduğunu vurguladı.
AKİB ve Ekonomi Bakanlığı desteğinde düzenlenen etkinliğin her iki ülke arasında geçmişte yaşanan gerginliklerin geride bırakılması adına önemli olduğuna işaret eden bir katılımcının söyledikleri de buna dair:
“Özellikle de Antakya’dan gelen Koro’yu izlemek çok keyif verdi bizlere. Her dilden ve her dinden ilahiler, şarkılar keyif verdi. Herkesin yüzünde gülümseme yarattı. Dilerim bu gülümseme bundan sonra da devam eder.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ