Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Korona Virüs Gözaltısı!

Korona Virüs Gözaltısı!
  • 07.03.2020
  • 1.070 kez okundu

Güzelmansur;1023 Türk Tır Şoförü Türkmenistan Sınırında

Büyük bölümü Hataylı olan 1023 Türk tır şoförü, Türkmenistan sınırında günlerdir bekliyor. Şoförlerin bekleyişi, 17.gününde. Konu, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur tarafından TBMM’de dile getirildi. İkinci kez konuyu gündem dışı konuşan Mehmet Güzelmansur, Türkmenistan’ın korona virüs nedeniyle sınır kapılarını kapatmasıyla beraber bini aşkın Türk şoförünün Türkmenistan-İran arasında sınır kapılarında mahsur kaldığının altını çizdi ve şu bilgiyi verdi:
“Şoförlerin Türkmenistan’a girişine izin verilmiyor, Türkiye’ye dönmeleri için de gerekli evraklar düzenlenmiyor. Lütfü Abad sınır kapısında 800, Serakhs kapısında 100, Pol kapısında ise 123 şoförümüz esaretlerinin 16. gününü yaşıyorlar. Bu bir esaret. Çünkü etrafları tel örgülerle çevrilmiş. Başlarına asker dikilmiş. Adeta açık cezaevine dönüştürülen park yerlerinden dışarı çıkmalarına izin verilmiyor.”
TBMM’de konuşan ve Bakanlara seslenen Güzelmansur’un, konuşmasında altını çizdiği noktalar şunlar:
“Türkmenistan’ın, girişlerine izin vermediği, Türkiye’nin geri dönmelerini sağlayamadığı, çoğu Hataylı bin şoförümüz, Lütfabad Sınır Kapısı’nda on beş gündür korona virüs esareti yaşıyor. Şoförlerimizin bulunduğu parkın etrafı tel örgülerle çevrilmiş ve çarşıya inmelerine dahi izin verilmiyor. Yiyecekleri, içecekleri azalmış, hijyen yok, maske yok. Korona virüs salgını yanı başlarına kadar gelmiş, ama korunma tedbirleri yok, halleri içler acısı.
Geçen hafta da yetkilileri göreve davet etmiştim. Bir kez daha yineliyorum. Ticaret Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı derhal gerekeni yapmalıdır. Eğer şoförlerimizin Türkmenistan’a giriş yapmaları sağlanamıyorsa, sağlıklı bir şekilde yuvalarına geri dönmeleri ve ailelerine kavuşmaları konusunda gereken adımlar derhal atılmalıdır.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ