Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

KOSGEB desteğinden yararlanma oranı Türkiye’de % 4-5’te

KOSGEB desteğinden yararlanma oranı Türkiye’de % 4-5’te
  • 10.07.2018
  • 1.254 kez okundu

Samandağ’da % 20…

Samandağ Belediyesi ve KOSGEB işbirliğiyle Girişimcilik kursu dün sabah Saat 10:00 da Samandağ Belediyesi eski Meclis salonunda başlatıldı. Girişimcilik kursu Kobi Danışmanı ve Girişimcilik eğitmeni Tansel Öter tarafından verilecek. Samandağ Belediyesi ve KOSGEB işbirliği ile dün başlatılan Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminin 12 Temmuz Perşembe gününe kadar süreceği kaydedildi.
Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nde girişimcilik, girişimcinin özellikleri, iş fikri geliştirme süreci, yapılabilirlik (fizibilite), pazar araştırması, pazarlama planı geliştirme, üretim planı geliştirme, yönetim planı geliştirme, finansal plan geliştirme ve iş planı hazırlama konularında bilgi verilecek.
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, kursun başlaması dolayısıyla açılışta kısa bir konuşma yaptı. Kursiyerlere başarılı bir eğitim çalışması geçirmeleri dileğinde bulunan Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir; Günümüzde işsizlik sorununa dikkat çekerek şunları söyledi:
“Bu eğitim, kendi ayaklarınız üzerinde durabilmeniz, kendi işletmenizi kurabilmeniz açısından bir avantaj sağlamaktadır. Özgün iş fikirlerini hayata geçirmeniz değerlidir. Biz de elimizden geldiğince bu eğitimler ile sizleri destekliyoruz. Bu sertifikalarla birlikte iş kurduğunuz takdirde KOSGEB desteklerinden faydalanabiliyorsunuz. Bu çalışmalarımız sonucunda ilçemizde Türkiye ortalamasının çok üstünde istihdam yarattığımızı gördük.
Bu eğitimler sonucunda KOSGEB desteklerinden yararlanma oranı Türkiye’de ortalaması %4-5 civarında, ancak bu oran Samandağ’da % 20’lerde gerçekleşiyor. Samandağ Belediyesinden sertifika alan her 10 kişiden 2 kişi iş kuruyor. Bu önemli bir orandır. Sizlere başarılar diliyorum. İnşallah alacağınız bu sertifikalar hayatınıza farklı renkler, farklı katkılar sunar.”
Kobi Danışmanı ve Girişimcilik eğitmeni Tansel Öter; Samandağ Belediyesi Başkanı Mithat Nehir’e bu girişimlerinden ve Samandağ’lı gençlere oluşturduğu imkanlardan ötürü teşekkür etti ve şunları söyledi:
“ Girişimcilik eğitimlerine öncülük ettiği için Samandağ Belediye Başkanı sayın Mithat Nehir’e teşekkür ediyoruz. Samandağ Belediyesi bugüne kadar 30’dan fazla eğitime öncülük etmiş ve Türkiye ortalamasında ortalama %3-%4’lerde olan girişimcilik sertifikasından yararlanma oranı Samandağ Belediyesi için %20’lerde bir oran. Bu büyük bir başarı. Bu anlamda Samandağ Belediyesini tebrik ediyorum. Eğitimler sağlıklı bir şekilde 4 gün sürdükten sonra düzenli olarak eğitime gelenler ve kursa katılanlar iş kurma sürecinde KOSGEB’in yeni girişimci desteğinden yararlanabiliyorlar. Yeni Girişimci desteğinden yararlanmanın koşulları var. 50 bin liraya kadar hibe, 100 bin liraya kadar faizsiz kredi imkanı var. Bu hibelerden yararlanabilmek için belli adımlarımız vardı. Bu adımları 6 adımda sıralayabiliriz. 1. Adım Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılma adımımız, 2. Adımımız işletmemizi açmak, 3. Adımımız, Açtığımız İşletmeyi KOSGEB’in veri tabanına kayıt etmek, 4. Adım, veri tabanına işletmeniz için iş planı yüklemek, harcama kalemlerimizi sıralamak, iş planımızı, faturalarımızı yüklemek, bu yüklemeleri yaptıktan sonra işlemimizi sistemden onaylıyoruz, sonraki aşamada KOSGEB Uzmanları tarafından iş planı değerlendiriliyor, bu değerlendirmeden sonra 2 defa red hakkı vardır.” -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ